Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Eroare ABS

golfix
 Share

Recommended Posts

Screenshot_20211115_181709.thumb.jpg.2c0d086bc06dded6881ec08ef2b70620.jpg Bună seara, de câteva săptămâni sunt posesorul unui Pajero sport din 2003 și de când am cumpărat-o ma sâcâie martorul ABS. La o diagnoza apare eroarea de mai sus și as vrea sa știu la ce se refera. Menționez ca atunci când sunt în 4x4 nu îmi apare în bord ca e cuplata. Multumesc

Pare putin complicat si nu stiu cine ar putea sa ma ajute la Buzau ,cam ducem lipsa de oameni pregatiti la masinile Japoneze.Inteleg ca nu are legatura cu faptul ce senzorul care aprinde martorul de 4x4 din bord este defect.Multumesc frumos de ajutor .

Nu am avut de aface cu nici un pajero sport, dar dupa citirea mea pe diagonala as presupune ca exista o problema fie cu senzorul ce detecteaza daca e cuplat 4x4 / diferentialul central fie cu firele ce duc la el... Dupa poze, senzorii ar parea sa fie undeva in partea de sus a cutiei de viteze...

Mai intai berifica daca intr-adevar cupleaza fata ((4x4). Daca o cupleaza atunci este senzorul de pe grupul fata (undeva langa actuatorul vacuumatic). Daca nu o cupleaza verifica cu o pompa de vid manuala daca actuatorul de pe grupul fata se misca cand aplici vid direct pe conductele lui. Daca lucreaza verifica daca cele doua switchuri de langa filtrul de aer lucreaza, aplicand direct curent de la beterie pe contactele aceatora (scoti mufele). Ar trebui sa le auzi facand click cand aplici tensiune. Daca si astea fac clic abia atunci poti sa investighezi senzorii de pe cutie..la care ajungi destul de greu, pe deasupra pe la schimbator. Dar totusi inainte asigura-te ca nu a mai umblat cineva inainte si a pus aiurea conductele de vid sau nu e vreuna sparta. Dispunerea cunductelor o gasesti in manual. Spor

După schimbarea solenoidului problema nu a mai apărut și am deja vreo 300 de km,sper sa nu ma bucur prea devreme. Mulțumesc celor care m-au ajutat. Edited by golfix

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use