Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi batranesti petru noua nevasta tinerica

L Aur
 Share

Recommended Posts

Salutare de la mare si cu mare nerabdare accept sfaturi de la voi.

Desi am avut cam tot in materie de masini de la autoturisme  . dube,camionete pina la camioane,parca nimic nu ma incita mai mult ca aceasta nebunie care urmeaza sa o fac si anume sa-mi fac cadou o Niva din 2006 care a circulat doar pina in 2007 si are 15000 de km.De fapt cred ca am mai avut nebunii dar fiind mai tanar asta parca acum ma incita,ma irita,ma entuziazmeaza parca mai mult.

Ptr ca am mai avut o masina de la rusi un Luaz 969 M pe care l=am cumparat  nou din fabrica din Ucraina si care m-a incantat cand eram tanar,am zis sa mai fac o incercare la varsta a treia tot cu o rusoaica.Am gasit masina acum 6 ani statea in garaj singura tot de vreo 6 de cand ii murise proprietarul.

Sotia acestuia mi-a aratat=o intr=un anumit context ca pe amintirea cea mai de pret ramasa de la raposatul dinsei iubit sot.

In fiecare an ii platea asigurarea,inclusiv Casco ,la doi ii facea ITP ul si revizia cu schimb de ulei si filtre,mai nou la 1 an ca a imbatranit,atunci avea 15100 de km,dintr=o nebunie am intrebat daca o vinde,nici nu a vrut sa auda.

Anul trecut d=na si=a vandut casa din Constanta ,ptr a se muta la tara pe la Vaslui.

Implicit a vandut si garajul,a urcat Niva pe platforma si a stramutat=o si pe ea,dar inainte io pus cauciucuri noi ca cine stie poate o fi nevoie,ca ale ei erau cu camera si ia zis cineva ca nu mai sint bune ca explodeaza daca sint vechi.Dupa 1 an la tara,fara garaj,doar cu prelata,care stim toti ca nu prea e de treaba,a inceput sa o prinda rugina pe la jante si la scaritele de la praguri si bulbar ma sunat d=na,am uita sa spun ca masina e dotata cu tot ce era atunci disponibil in oferta dealer=ului de unde au luat=o,pret de lista 9900 euro,cu reducere nu stiu ptr ce vreo 9mii si un pic cu toate otiunile,sarace atunci ca si acum 10800 a costat gagica.

Revenim,ma sunat d-na si imi zice Aurelian daca mai vrei masina ti-o dau sa ai grija de ea ca mi-e mila ca se strica aici ca nu am conditii,si imi dai tu cat crezi ca face ca nu o dau ptr bani,ca e amintirea mea cea mai de pret dar daca o mai tin aici ajunge o epava,mi=a spus cum ia spart mesterul care ii face casa rezrvorul de lichid de frana,cand a pus roata de rezerva sub capota,etc.

Am stat un pic m-am gandit  si in aceeasi convorbire i-am spus ca o iau si ca stabilim ce urmeaza,pret,livrare etc la cateva zile.

I-am oferit 3000 de euro,eu zic ca e cinstit,ea multumita eu multumit,duminica mi-o aduce si nu prea stiu cu ce sa incep,am urmarit forumul asta si altele,am cautat relatii si chiar am gasit ptr viitoare necesitati,i-am comandat un set de jante de suzuki cu cauciucuri  AT 215R15 din ce am citit pe la voi cred ca sint ok,o inalta cu 2 cm pe raza si o lateste cu et ul vreo 5 sper sa mearga fara sa tai aripile si far sa=i pun inaltatoare.

Practic o sa haladuiesc cu ea prin padurile dobrogei,pe nisipurile plajelor izolate de la Vadu si Corbu,muntii Macinului si om mai vedea.

Ce astept de la voi cateva sfaturi ptr ca majoritatea imi spun ca sint foarte stricacioase desi cred ca la 15600 cat are acum ar trebui sa nu ma bage la belea.

Cam asta e povestea mea,lunga nu stiu dac apucati vre.unul sa o parcurgeti,imi si cer scuze ptr ce si cat am scris si va doresc numai de bine

IMG-20221025-WA0013.jpg

IMG-20221025-WA0015.jpg

IMG-20221025-WA0016.jpg

IMG-20221025-WA0017.jpg

• 3 weeks later...

Va  salut,cam rara lumea pe aici.Intre timp m=am apucat de schimbat cate ceva ,parca nu mai are aspectul batranicios,si urmeaza inca multe altele

IMG20221118163202.jpg

IMG20221118163225.jpg

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use