Mihai V Postat Ieri la 05:24 Partajează Postat Ieri la 05:24 Salutare tuturor, Am o problema destul de mare si urgenta cu masina mea, un Discovery 2, 2,5TDI, an 2002. Dupa o tura prin Dobrogea, in care masina s-a comportat exemplar, a 2a zi NU a mai vrut sa porneasca. Am banuit ceva rau cand din chei(e) inchiderea centralizata nu mai mergea. Am deschis-o clasic cu cheia in broasca. Pus contactul, toate becurile din bord luminau maxim. Dar masina nu pornea. Am luat bateria, si am pus-o pe redresor, fapt care nu a schimbat cu nimic situatia. Am crezut ca este electromotorul. Astfel ca am urcat-o pe o platforma si am dus-o la un service in care am incredere. Terterul nu merge, mufa nu primeste curent. Mi s-a spus ca este imobilizatorul. Doar ca cei de la service nu stiu cum sa il dezactiveze, nefiind un service dedicat LR. Problema urgenta consta in faptul ca platesc 40 lei/zi parcarea si ca nu am cum sa o pun cu platforma inapoi in parcarea blocului unde stau (abia am scos-o). Daca nu ii dau de capat in cateva zile, o fac bucati si o vand pe piese, mai ales ca are ceva accesorii off-road foarte faine. Dar as evita acest lucru pentru ca mi-e draga si m-a servit bine. Orice ajutor este binevenit si recompensat! Multumesc anticipat, MIhai V P.S. Cei de la service mi-au spus ca ar fi un cod in cartea se service a masinii, cu care se programeaza imobilizatorul. Cartea si acel cod nu exista, nu le-am primit la achititie. P.P.S. As aprecia si parerea domnului @sierraferycu privire la acest necaz. Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri Alte opțiuni partajare...
sierrafery Postat 13 ore în urmă Partajează Postat 13 ore în urmă Salut, daca nu merge telecomanda si deschizi cu cheia se imobilizeaza, acel cod numit EKA ar trebui sa ti-l dea de la reprezentanta LR pe gratis pe baza actului de proprietate al masinii dar exista riscul sa fi fost schimbat de fostul proprietar, primul pas ar fi sa faci rost de cod si sa incerci sa remobilizezi cu ala poate ai noroc Ar porni daca ai reusi sa o deschizi cu telecomanda, cea mai comuna problema e receptorul RF de pe tavan care doar trebuie schimbat orice alta manevra necesita tester dedicat. esti sigur ca nu e telecomanda? ai doua si face la fel cu ambele? Daca nimic din astea nu ajuta problema e mai grava si fara tester dedicat nu poti face nimic https://twinwoods4x4.com/entering-the-eka-code-discovery-2/ NU RASPUND USERILOR CU PROFIL INCOMPLET LA MASINA(model, an, motor, transmisie), NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL Discovery Td5 ES , "00. manual, ECU tunat, intercooler marit...merge de rupe Link spre comentariu Distribuie pe alte site-uri Alte opțiuni partajare...
Postări Recomandate