Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Zgomot ciudat la Samurai


Noobius

Postări Recomandate

Un pic de back story: am fost la Calugareni cu o zi inainte si am venit fara probleme acasa, masina nu scotea nici un zgomot insa parea putin cam lenesa la demaraj.

 

De dimineata am incercat sa o scot din parcare si nu vroia nici inainte nici inapoi. Eram pe 4x2, cu rotile fata pe free si pur si simplu nu vroia sa se miste ca si cum as fi avut frana de mana trasa (dar nu era sigur). In cele din urma i-am dat putin mai mult span si a plecat dar cu un trosc. N-am mai incercat sa o misc in nici o directie. Cam ce ar putea fi? Are rost sa incerc sa o misc putin sau mai bine o urc pe platforma si o duc direct la mecanic?

Suzuki Samurai '90 "Stuka"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator rares

Re: Zgomot ciudat la Samurai

 

la fel am patit si eu, dar dupa ce am reusit sa o urnesc din loc :banana , nu am mai avut nici un fel de problema. Cred ca mi-a inghetat ceva noroi pe la frina de mina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat la Samurai

 

la fel am patit si eu dupa ultima iesire cand am intrat in rau si prin zapada si apoi a stat masina la minus cinci grade in parcare: trosc inainte, trosc inapoi am dat de cateva ori pana s-a rupt gheata formata dedesubt si nu am mai avut probleme.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat la Samurai

 

Multumesc pt sfaturi. S-a rezolvat :x Era din cauza franei de mana trase prea tare care a si inghetat. Am miscat-o putin in jurul parcului si acum merge fara probleme :bannana :h5

Suzuki Samurai '90 "Stuka"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat la Samurai

 

Daca merge ok acum cred ca a fost inghetata....si poate sa fi fost inghetati sabotii spate.

Ar f bine sa-i faci o verificare si sa-i faci si un schimb de ulei in grupuri...daca mergi mult prin noroaie si apa cu ea, in grupuri iti poate intra apa...care va ingheta si va distruge ce e pe acolo.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat la Samurai

 

Daca ai vazut deasupra puntilor ai niste aerisitoare pt ca in punti se creeaza mici presiuni cand mergi cu masina...

Prin acele aerisitoare apa intra (chiar daca nu ar trebui) . Solutai profesionista e o mica modificare a acelor aerisitoare cu ajutorul strungului , astfel incat de la acestea sa plece niste furtunase care sa fie ridicate pana in filtrul de aer/snorkel. In acest mod apa nu mai ajunge acolo.

Bogdan,

Facebook: Suzuki Restore

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat la Samurai

 

Asta cu schimbat ulei si verificat saboti o sa fac saptamana asta. Modificarea cu furtunase de mult vreau sa o fac :grin:

 

@bullbar: deh din chestii d-astea se invata :ha: :h5

Suzuki Samurai '90 "Stuka"
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat la Samurai

 

La temperaturi sub zero,0 a se evita folosirea franei de mana, indeosebi daca masina a rulat prin apa si noroaie sau dupa spalat. :h5
Iar daca se aud zgomote ciudate...se recomanda sa dati muzica la maxim.... :ypu
Unde esti tu Tepes Doamne...???
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat la Samurai

 

cum bine au spus colegii...iarna e bine sa uiti de frana de mana....indiferent de masina pe care o conduci....iar daca tot vrei sa cobori veverita din copaci s-o inveti cu mediul semiacvatic....umbla la aerisirile de la punti....CV si CT.....nu de alta dar prin uleiul din ele poti avea surpriza de a gasi si apa cu noroi....lucruri care nu fac bine deloc la acele angrenaje :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat la Samurai

 

alex, ma scuzi pt off topic!

 

cu inghetat-ul sufar si eu la mitsubishar, am zis ca am sa-mi iau foehn-ul de la munca si-l instalez in masina pana la primavara, sau ma duc austria si astept primavara sa aduca FOEHN-ul din elvetia :ha: :ha:

KAMIKAZE TEAM

 

http://www.kamikazeteam.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Zgomot ciudat la Samurai

 

aerisirile acelea din punti sunt la fel la vitara cu samurai?

daor daca pui pe vitara punti de samurai...invers nu merge... :grin:

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare