Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

intrebare pentru posesorii de lc 120


mitsu
 Share

Recommended Posts

Re: intrebare pentru posesorii de lc 120

 

EDITAT

m-am documentat

in modul ``2nd strt`` (a2-a pornire), sistemul de transmisie trece din treapta a2-a intr-o treapta superioara de viteza. folosesti acest modul la pornirea masinii pe noroi,nisip,gheata sau zapada

NU SE MERGE CU VITEZA MARE SAU SA SE FACA URCARI CU SISTEMUL PORNIT!!!!!

KAMIKAZE TEAM

 

http://www.kamikazeteam.ro

Link to comment
Share on other sites

Guest fender

Re: intrebare pentru posesorii de lc 120

 

Daca nu te documentai, filozof ramaneai :) Era mai bine ce-ai scris prima oara, cu exceptia limitarii de viteza.

 

"2nd start" s-ar traduce prin 'plecare de pe loc cu a doua'. Practic, ii spui cutiei sa sara din start peste prima treapta. Se foloseste in cazurile de aderenta f. scazuta pt. evitarea patinarii la plecarea de pe loc.

Link to comment
Share on other sites

Re: intrebare pentru posesorii de lc 120

 

cumnatul meu are 120 si a folosit acest bOTon si i s-a incins cutia (semnul uleiului de la cutie era aprins rosu) a sunat la toyota si i-au spus ca nu trebuia sa urce in forta(sa forteze rau) sau sa mearga cu viteza, cu aceasta optiune pornita :h5

KAMIKAZE TEAM

 

http://www.kamikazeteam.ro

Link to comment
Share on other sites

Re: intrebare pentru posesorii de lc 120

 

cumnatul meu are 120 si a folosit acest bOTon si i s-a incins cutia (semnul uleiului de la cutie era aprins rosu) a sunat la toyota si i-au spus ca nu trebuia sa urce in forta(sa forteze rau) sau sa mearga cu viteza, cu aceasta optiune pornita :h5

Confirm cele spuse de mai sus.

Toyota LandCruiser120

 

kamikaze offroad team

Link to comment
Share on other sites

Re: intrebare pentru posesorii de lc 120

 

cumnatul meu are 120 si a folosit acest bOTon si i s-a incins cutia (semnul uleiului de la cutie era aprins rosu) a sunat la toyota si i-au spus ca nu trebuia sa urce in forta(sa forteze rau) sau sa mearga cu viteza' date=' cu aceasta optiune pornita :h5[/quote']

Confirm cele spuse de mai sus.[/quote:3j572adn]

 

Asa e testat si de mine.

You can wake up a man who is asleep, but you cannot wake up a man who pretends to be asleep.

Mitsubishi Pajero 3.5 V6 - de open. Club T44

Link to comment
Share on other sites

Re: intrebare pentru posesorii de lc 120

 

Patrolu' meu [ cutie automata ] are un buton cu 3 pozitii :

 

Power : regim de forta - masina "se infige" mai bine si schimba vitezele "mai repede" - se utilizeaza pentru depasiri violente

Auto : regim normal de mers - daca ii dai brusc si violent "talpa", atunci trece imediat in modul "Power"

Hold : regim de iarna / zapada - masina pleaca din treapta a doua, pentru a evita patinarea pe loc a rotilor ... insa mai departe schimba vitezele normal, deci se poate merge iarna cu modul "Snow" activat.

Link to comment
Share on other sites

Guest fender

Re: intrebare pentru posesorii de lc 120

 

Vali, traducerile in romaneste ale manualelor sunt de rasul curcilor. Nu generalizez, dar in toate versiunile romanesti ale manualelor citite de mine am gasit inadvertente, fie si numai exprimari cu inteles ambiguu. Ma refer la manuale recente, scrise dupa anul 2000.

Ia fa rost de manualul in engleza sa vedem ce zice.

 

Pana atunci, avand in vedere ca sistemul asta e introdus de peste 15 ani si conceptul/sistemul nu e numai la LC120, vezi definitiile de la:

- pag 40 din http://www.autovision.ro/usr/brosuri/ca ... 2-2008.pdf

- coloana a II-a, penultimul paragraf de AICI

- mai jos in pagina ASTA

sau raspunsurile la aceeasi intrebare pe alte forumuri:

- http://www.tlocuk.co.uk/forums/viewtopic.php?t=1101

- http://www.autodealer.ae/phpbb2/viewtop ... =12&t=2658

- http://www.4wdmonthly.com.au/forum/f12/ ... post390879

 

Chestia e oarecum echivalenta cu o cutie manuala la care sari peste treapta I (ca si cum ar fi defecta). Cand pleci de pe loc cu a doua trebuie sa ai mare grija la ambreiaj, sa-l cuplezi usor si sa nu te infigi in acceleratie (desi motorul are tendinta sa moara mai usor) altfel scoti fum din ambreiaj.

Cel de-al doilea aspect e ca "saritul" peste treapta a I-a are loc si la retrogradare (cand incetinesti). Inchipuie-ti ca trebuie sa mergi in trafic bara la bara cu 5-10 km in treapta a II-a cu o cutie manuala. Nu poti face asa ceva fara sa patinezi ambreiajul. Asta inseamna frecare => caldura.

La fel si la cutia automata. Dac-o fortezi sa mearga intr-a II-a la viteze mici pt. ca-i interzici sa foloseasca tr. I, normal c-o sa se incalzeasca uleiul in ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Bogdan652

Re: intrebare pentru posesorii de lc 120

 

Salutate la toata lumea,

 

In primul rand va multumesc pentru raspuns(eu sunt prietenul lui "mitsu"), daca nu citeam aici ma luam dupa tipul de la toyota pipera, care mi-a spus, cuplezi butonul cand este zapada si ploaie, si binententeles l-am intrebat si cu ce viteza maxima pot sa merg cand acel buton este activat, raspunsul lui a fost ca pot sa merg permanent cu el iar viteza poate sa fie si 130 km/h..... deci ce bine sunt pregatiti baietii de acolo dpdv tehnic.

 

Va multumesc inca o data.

Link to comment
Share on other sites

Guest Giobica

Re: intrebare pentru posesorii de lc 120

 

Daca cei de la Toyota, s-ar documenta si ar stii cat stie fender probabil ca am utiliza masinile 25 de ani..... Ca regula generala, manualele in romana sunt maculatura. Adica taiem copacii aiurea, traducerea e facuta de un profesor de engleza, ale carui cunostinte despre 4x4 se rezuma la rezultat....adica 16.

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use