Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Fotografia - tehnici, trucuri, sfaturi utile

Guest koala
 Share

Recommended Posts

Re: Fotografia - tehnici, trucuri, sfaturi utile

@koala: jos palaria.. citind postul tau mi-am dat seama ca sunt pe aratura...:) absolut impecabila demonstratia. si sunt sigur ca foarte utila, spre deosebire de postul meu care pana la urma nu a spus nimic concret. inca o data, felcitari !

Mitsubishi Pajero Sport 2.5 TD "Portzelanul" (care s-a dus de cativa ani buni...) :)

... Urmatorul pas ar fi sa faci asta selectiv: (sa luminezi zonele negre si sa inchizi zonele albe / sa cresti intensitatea albastrului in partea de sus a pozei si sa o scazi in partea de jos, etc)

KOALA: regula de aur: SHARPENINGUL se face ULTIMA CHESTIE, no matter what. Ma rog daca pui rama, ultima inainte de a pune rama :-)

1) Cum 'reaku faci treaba aia cu luminarea zonelor negre & stuff ? ... suna tare interesant :hi

2) Daca redimensionez poza pentru a fi postata pe forum, cand tre' sa fac sharpening-ul ? ... inainte, sau dupa operatiunea de "Resize" ?

merci,

Koala:

@sharpening:

- DACA outputul tau final este NUMAI web-ul intai RESIZE apoi SHARPEN

- DACA outputul tau final este dual (HD + web sau PRINT + WEB) , TEORETIC ar trebui sa faci sharpen la big size, save as, undo, resize, sharpen, save as. In practica eu fac sharpen la big size, save as, resize, pun frame, save as web.

@ ajustari selective de levels: nu stiu cat de multe stie GIMP (stiu ca e facut dupa PS deci ar trebui ca o parte din chestii sa le aibe). Cum se face in PS:

a) Image / Adjustments / Shadows and Highlights - si ai un dialog cu 6 slidere din care faci treaba. Mi se pare putin cam rudimentar, afecteaza toata poza. In schimb e rapid si usor.

SAU

b) faci un adjustment layer tip LEVELS pentru shadows, faci ce vrei tu cu ele acolo, FARA SA TII CONT ca fti restul pozei, apoi pictezi pe masca lui astfel incat sa se aplice NUMAI la zonele pe care le doresti modificate.

Apoi faci alt adjustment layer tip LEVELS pentru highlights, le setezi cum vrei (fara sa tii cont...), si pictezi pe masca lui astfel incat sa se aplice numai in zonele pe care le vrei modificate.

Suna mai complicat dar in fapt e simplu de lucrat cu layer masks.

Uite 1 exemplu de poza in care am folosit tehnica asta:

http://watcherromano.files.wordpress.com/2008/11/web-ims.jpg

Zonele de sub masina le-am luminat sa se vada ceva detalii pe acolo iar zonele metalice le-am intunecat ca sa aiba si ele detalii :-)

Un semi exemplu e si poza asta:

http://watcherromano.files.wordpress.com/2008/11/web-ims.jpg

in care am folosit MULTIPLY numai pentru cer, ca sa simulez filtrul ND grad...

@nr 150: mari adevaruri graiesti (desi mie fotografia alb negru mi se pare mai grea, la color te ajuti de culori, 'pacalesti', ai un subiect in plus, pe cand la alb negru ramai numai cu esenta, trebuie sa ai o poza TARE ca sa o faci alb negru) .

Ce mi-ar fi placut si mie sa am vreun pic de simt artistic :-(

Guest nr. 150

@ watcher: de acord cu tine. Culoarea "fură" ochiul şi păcăleşte, dar dacă e să avem ca subiect de discuţie o fotografie în sensul artistic, în cazul foto color creierul are de manevrat mult mai multe informaţii (biţi :) ): o dată problema contrastelor de închis deschis ce le avem şi la fotografia a/n, şi apoi suita de informaţii cromatice. Că... să punem o culoare care să fure ochiul şi doar atât, da, e uşor. Sper că m-am făcut acuma înţeles la ce mă refeream. E drept că mai sus nu am insistat eu pe conturarea clară a acestei idei.

Acuma fiecare are "dreptul" să-i pară "mai greu" una, altuia să i se pară alta. Dar asta e altă poveste de acuma. :) :h5

eu folosesc un canon 400D, cu obiective 18-55 (cel din kit) si un 28-135 IS (un zoom f bun, dupa parerea mea).

Ca si prelucrare folosesc cu incredere Adobe Lightroom, care m`a facut sa uit de PS.

Acum salivez dupa un obiectiv wide, ceva cat mai sharp. Inca ma gandesc ce sa fie, pt ca sunt scumple rau, mai ales L-urile.

Ca tehnica prefer modul M-manual insa in momentele in care nu am timp de setari trec pe AP (aperture priority).

Cel mai tare obiectiv cu care am lucrat a fost un Canon 400 mm, un tun imens, care d`abia`l tineam in mana, sprijinit pe genunchi :)

Inainte de asta am avut un Panasonic FZ30 care desi era un P&S (point and shoot) m`a satisfacut pe deplin; insa diferenta intre un P&S si un DSLR este mare. Ca si pretul de altfel :)

Parerea mea e ca multi se hazardeaza in a`si lua camere profi sau semi profi, pt ca majoritatea se limiteaza la obiectivul din kit, care de multe ori poate scoate imagini mai slabe decat un P&S de calitate. Iar ca sa incepi sa`ti investesti in obiective, trebuie mai intai sa te gandesti daca intr-adevar vrei sa faci fotografie. Pt a face niste poze pur si simplu exista zeci de alternative in gama de pret max 250 eur.

Niste reguli care pot face o fotografie sa fie mai deosebita, reguli de care eu personal tin cont:

- folosirea trepiedului in conditii de iluminara slaba (decat sa trag cu iso mare, sa stau sa`mi numar pixelii dup`aia, mai bine car un trepied dupa mine).

- folosirea blitului chiar si pe soare - elimin umbrele de pe fata subiectului

- incadrarea - s`a mai discutat aici.

- modul de lucru - lucrez pe modul manual, dupa cum am mai spus, si de multe ori trag aceasi imagine, daca este posibil, de mai multe ori la diferiti parametri.

Pt mine sunt reguli de baza; si cred eu ca sunt suficiente pt un fotograf amator.

Mitsubishi Shogun 3.2 DI-D SWB AT 2002

Nu sunt de acord cu toate ideile exprimate, si anume:

1) Modul M(anual) in conditii de lumina buna inseamna sa invarti de doua roti pana pui indicatorul de la exponometru undeva pe scara (sub-supra, etc, cum vrei tu compensarea). Pentru asta nu vad nici un avantaj fata de a trage Av si a invarti o singura roata ca sa pozitionezi batul tot acolo :-)

Ai nevoie sa folosesti M atunci cand ai situatii de lumina slaba (indoor, inauntru) iar Av ul face fill flash, si deci vrea sa iti expuna prea lung.

Atunci tu stii (sau descoperi) expunerea (de genul 1/80 1 /125 @ F4 @ISO400 plus external flash si FEC+1) si o setezi si ai subiectii bine expusi.

Sau cand faci o panorama larga - masori expunerea minima si maxima, faci media si tragi pe manual toate cadrele la fel.

2) La treaba cu trepied vs high iso - depinde foarte mult de subiect si de output. Uite spre exemplu poza facuta la ISO1600 care nu se putea face altfel:

Subiectul se misca - nu puteam expune lung, si eram prea departe pentru a folosi blitzul cu folos.

Outputul era tip 'news' si 'for web' deci merge la dimensiuni mici (1200, 1600), care m-au avantajat la noise reduction.

Foarte corect ce spui tu, cu cateva amendamente:

- n`am incercat niciodata sa fac fotografii la subiect in miscare de pe trepied :) aaa...poate daca ar fi sa fac fotografie sportiva...insa acolo e alta poveste.

- modul M il folosesc, dupa cum am mai spus, atunci cand vreau sa tin in mana toti parametrii fotografiei, iar timpul imi permite acest lucru. In rest AP all the way.

- Fotografia pe care mi`ai aratat-o...mda, 40D e peste 400D, cel putin dpdv al calitatii la iso 1600.

O sa pun o fotografie la iso 800, facuta din london eye, print`un geam nu tocmai curat, pe modul M.

Adica, in mare, aparat foto digital profesional sau semi-profesional la care se pot schimba obiectivele...

Bine.. de fapt inseamna altceva.. cu reflexia in interiorul corpului aparatului...etc, etc

... undeva, candva, altundeva...

DSLR - Digital Single Lens Reflex - http://en.wikipedia.org/wiki/Digital_si ... lex_camera

In general, DSLRurile pot fi definite ca si camere semi prof sau profesionale, cu obiective interschimbabile. De cele mai multe ori achizitia unui body sau kit DSLR reprezinta doar inceputul; adevarata investitie incepe odata cu achizitia obiectivelor si a accesoriilor, care pot depasi cu de multe ori valoarea camerei propriu zise.

La fotografia cu apusul te poti juca cu culorile intr-ul program de editare foto (accentuezi anumite nuante, diminuezi alte nuante, sharp/blur, b&w/color, sepia...etc...etc...just play with it).

Avantajele camerelor DSLR sunt diverse si in mare tin de calitatea imaginii, viteza de operare a camerei, momentele in care poti folosi camera (lumina slaba, subiecte in miscare, foto repetat, etc).

Dan:

Asa cum spunea un antevorbitor, pentru a face fotografii reusite trebuie sa studiezi probleme de desen/pictura: in special compozitia.

Apoi te legi de fotografie unde ai incadrarea :-)

Astea sunt cele mai importante chestii pe care trebuie sa le citesti si sa le inveti / intelegi.

Apoi tehnica fotografica e usoara (fata de offroad :-p )

Legat de poza cu apusul:

O poza (un tablou) are succes DACA te face sa CEVA : sa razi, sa plangi, sa te minunezi, sa cazi pe ganduri, sa te enervezi, sa CEVA.

Poza ta, din pacate, nu te face sa nimic.

Un foarte mare pas pe care trebuie sa il faci in directia 'sa scoti poze misto' este sa reusesti sa privesti poza cu ochii altuia - oricui.

Ai cuiva CARE NU A FOST ACOLO CU TINE!

Adica cineva care nu poate sa se uite la poza si sa zica 'aa, da, era frumos' si amintirea sa ia locul pozei.

Poza trebuie sa te faca sa te fixezi pe ea, sa te uiti de mai multe ori si sa iti poata reveni in cap...

Uite niste exemple de apusuri ;-) :

http://1x.com/OEfullSize/21577-fullsize.jpg

http://1x.com/OEfullSize/13042-fullsize.jpg

http://1x.com/OEfullSize/19182-fullsize.jpg

de acord cu ce spui watcher, in speta cu ceva-ul. acel ceva e , de fapt, aspectul cel mai important, restul tine de tehnica, scoala, obisnuinta si alte cele...

iar ultimele fotografii intra la catogoria no comment, eu pun ps-ul pe fotgrafii doar ca sa le micsorez. am incercat si incerc in continuare sa fac fotografia

la locul faptei si nu acasa. sigur, un oarecare etalonaj, cateodata, mai trebe prestat, dar cand fac asta, consider ca am gresit-o... dar asta e problema mea...

Mitsubishi Pajero Sport 2.5 TD "Portzelanul" (care s-a dus de cativa ani buni...) :)

watcher, fotografiile sunt creatie proprie ? toate sunt superbe, insa cea b&w este fantastica; I love it.

Si nu pot sa spun decat ca ai perfecta dreptate in ceea ce spui.

later edit; un apus la lacul murighiol, facut din pacate cu un panasonic fz30 care era destul de timid la iso mare.

Guest nr. 150

O poza (un tablou) are succes DACA te face sa CEVA : sa razi, sa plangi, sa te minunezi, sa cazi pe ganduri, sa te enervezi, sa CEVA.

:g

• 2 years later...

Am vazut sfatul lui Jorj de pe topicul de mai jos si ma gandeam sa ne mai impartaseasca una-alta despre cum ii ies lui pozele alea senzationale....

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?60965-Vreme-frumoasa-timp-liber-plimbare-prin-imprejurimile-Rasnovului&p=671537&viewfull=1#post671537

Jorj, please !

:tk

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use