Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Orientare in teren


marcel

Postări Recomandate

Re: Orientare in teren

 

am o busola care arata nordul si sudul exact invers, in loc de N este S ce s-a intamplat

Vestul si estul le indica bine???

:ha: :ha: :ha: Cum reak' sa le indice bine ? Daca le indica bine , Marius are dreptate !

o fi fost beat ala care a marcat nordul si sudul :ha:
0745634366
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Orientare in teren

 

Patrolator zice:

Busola ta este una sferica in lichid? Daca da, este probail una de masina care ti-arata directia INSPRE care mergi. Este anume facuta asa. De exemplu tu conduci spre SUD. Deci ai SUD-ul in fata si NORD-ul in spate. Busola e in fata ta (pe bord), si tu vezi cuvintul "SUD" iar cuvintul "NORD" e diametral opus. Adica in "fata" SUD-ului, deci exact invers decit realitatea. Nu-ti face griji. Busola e OK. :hi

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Orientare in teren

 

faine lucruri, nu stiam...merci

 

nu iti aduci aminte ca ti s-au predat la geografie :ha:

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Orientare in teren

 

am o busola care arata nordul si sudul exact invers, in loc de N este S ce s-a intamplat

Vestul si estul le indica bine???

:ha: :ha: :ha: Cum reak' sa le indice bine ? Daca le indica bine , Marius are dreptate !

o fi fost beat ala care a marcat nordul si sudul :ha:
[/quote:fj6353jt]

 

Tocmai deaia am si intrebat asa. Era o intrebare cu tilc. Greseli s-au vazut si la case mari; mai mult, a gresi e omenesc (chiar daca e dupa ceva alcooale la bord :grin: ).

Ideea e, ca busola se poate strica la fel ca si orice alt instrument. Din start sunt recomandate busolele a caror ac indicator este in suspensie lichida. Odata ce acel lichid a inceput sa faca bule de aer, sau isi schimba culoarea, recomand (atit eu cit si producatorii) inlocuirea ei. S-au vazut si cazuri in care s-a inversat polaritatea acului indicator (din varii motive), astfel ca busola da indicatiile ... invers.

 

Ar mai fi de tinut cont la alegerea busolei de emisfera careia ii este destinata. Nu e o gluma proasta si nici un misto' ieftin. Oricit ar parea de neobisnuit, busolele se fabrica pt. emisfera sudica, respectiv, nordica. Cum se deosebesc? Inainte, de asta, ar trebui spuse citeva cuvinte despre modul in care functioneaza o busola. Cine s-a folosit de o busola, stie ca este neaparat necesar, ca in momentul in care folosim busola sa o tinem paralel cu pamintul. Probabil, mai putin stiu si de ce. Raspunsul este urmatorul: virful care indica nordul, este atras de polul magnetic al pamintului perpendicular in jos. Pentru a contrabalansa, respectiv, pt. a echilibra acul in plan orizontal, in capatul care indica sud-ul se pune o mica greutate. In acest fel, acul sta orizontal in suspensia de lichid si poate sa se miste fara a atinge jos. Daca se va folosi o busola fabricata pt. emisfera nordica in cea sudica, capatul care indica sud-ul, va fi tras in jos de polul magnetic, si avind deja o greutate atasata va atinge fundul busolei. Nefiind echilibrat, va da erori la folosire. In concluzie, acul busolei tinuta in pozitie orizontala, trebuie sa fie paralel cu pamintul pt. a putea fi folosita. Daca unul din capete este mai apropiat de baza decit celalalt (sud-ul in emisfera sudica, respectiv nord-ul in emisfera nordica) este un indiciu ca busola este destinata celeilalte emisfere. Ca si verificare, se poate face o excursie dincolo de ecuator :grin:

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Orientare in teren

 

Asta inseamna ca marinarii care faceau curse de la Capetown la New-York , sa zicem , imediat ce treceau ecuatorul , hop , schimbau busolele ! Trecem pe busola de vara ! :ha: :ha: :ha:

 

Acolo e altfel. Ar trebui ca oceanul sa fie ca-n palma sa te poti baza 100% pe o amarita de busola. Navigatia pe apa e mincare cu alt peste :grin:

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Orientare in teren

 

AZIMÚT s.n. Unghi pe care îl face un plan vertical fix, de obicei planul meridian al unui loc, cu un plan vertical care trece prin locul respectiv și printr-un punct dat. - Din fr. azimut.

 

Sursa: DEX '98

 

Practic, in exemplul de mai sus, expresia "azimut 210 garde"=directia releu'. Din ce e in DEX eu nu inteleg nimic :ha:

 

Daca ar fi sa despicam firul in 4, ar trebui sa invitam un marinar cu barba alba si sa-l ascultam cu miinile la spate. Din ce stiu eu, orientarea folosind aceasta expresia a aparut pe vremea corabiilor cu pinze cind se naviga cu sextantul (as vrea sa apuc odata sa navighez doar asa ...) si dupa stele ... multe stele.

 

ps: ca sa nu va stea creierul la prostii - SEXT�NT, sextanți, s.m. Instrument optic format dintr-un arc gradat egal cu o șesime de cerc, prevăzut cu două oglinzi și cu o lunetă mică, care se întrebuințează la măsurarea distanței unghiulare dintre două puncte și se folosește în astronomie, navigație și aviație. [Pl. și: (n.) sextante] - Din fr. sextant.

 

Sursa: DEX '98

 

:hi Si Sextantul asa arata:

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Orientare in teren

 

Pt ca mai nimeni nu are o busola in buzunar dar are un telefon, exista aplicatii pt telefoane care chiar daca nu au GPS sunt bune la ceva

O aplicatie care iti arata nordul pt telefoanele accepate din lista lor, in functie de pozitia soarelui sau a lunii de pe cer.

 

 

Plus o gramada de aplicatii pt telefoane, unele sunt free, altele cer conexiune pt net

 

http://www.getjar.com/products/1155/Compass

... undeva, candva, altundeva...
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Orientare in teren

 

Acolo e altfel. Ar trebui ca oceanul sa fie ca-n palma sa te poti baza 100% pe o amarita de busola. Navigatia pe apa e mincare cu alt peste :grin:

Chestia cu busola funcție de emisferă nu o știam și navigație am mâncat pe pâine acu vreo 15 ani. Navigația pe apă se mai face și acum după busolă. Pe vapor aceasta se numește compas magnetic.Cu toate dotarile de la bordul navelor actuale(GPS, girocompas, pilot automat, hărți electronice) compasul magnetic este nelipsit. O dată de amorul artei și apoi pentru că poți rămâne fără curent electric în mijlocul oceanului.

Dacă vrem să fim exacți trebuie știut faptul că există Nordul magnetic, giroscopic și cel adevărat. Busola arată bineînțeles Nordul magnetic.Diferența până la Nordul adevărat(cel al hărții folosite) este numită declinație magnetică care diferă funcție de paralela pe care te afli și poate fi de chiar de ordinul gradelor(fără să mai luăm în seamă zonele cu anomalii magnetice). Deci și chestia cu biserica ortodoxă e relativă.

 

:hi Si Sextantul asa arata:

Urât sextant... e unul de muzeu. Sextantul se mai folosește și astăzi.El ajută la măsurarea unghiurilor orizontale dintre două repere în teren sau a unghiurilor verticale(dintre baza și vârful obiectului, dintre orizont și aștrii in navigația astronomică).

De exemplu dacă ști înălțimea unui reper(releu tv, cabană) acesta devine o catetă dintr-un triunghi dreptunghic cealaltă catetă fiind distanța până la reper. Cu sextantul afli unghiul ascuțit al triunghiului și trigonometric (tangenta unghiului= cateta opusă/cateta alăturată) afli distanța. În navigația maritimă există cărți cu tabele pentru aceste rezolvări. Scuze dacă sunt enervant.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Orientare in teren

 

OFFTOPIC : În dorința de a scăpa de dependenta fata de gps-ul american, care, în cazul unor neînțelegeri politice sau conflicte militare, poate limita în proporție de 100% accesul publicului la poziționarea globală Uniunea Europeană, prin intermediul ESA ( Agenția Spațiala Europeană) lucrează încă din 2001 la un proiect de 3,4 miliarde € de realizare a unui sistem complet de poziționare globală, ca alternativa la americanul GPS si rusescul Glonass. Proiectul se numește Galileo Positioning System si ar trebui sa fie funcțional pană în 2013.

Mai nou și China are în lucru așa ceva.

 

 

În concluzie, navigația clasică se va face din ce în ce mai rar.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Orientare in teren

 

acum ca se schimba de zor pozitia polilor ... cat de eficienta este busola?

 

de exemplu, acum, in Romania ... cat este diferenta intre polul magnetic si cel geografic?

 

 

in plus, cat timp este asa, polul magnetic se tot muta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Orientare in teren

 

.....Uniunea Europeană, prin intermediul ESA ( Agenția Spațiala Europeană) lucrează încă din 2001 la un proiect de 3,4 miliarde € de realizare a unui sistem complet de poziționare globală, ca alternativa la americanul GPS si rusescul Glonass. Proiectul se numește Galileo Positioning System si ar trebui sa fie funcțional pană în 2013.

Mai nou și China are în lucru așa ceva.

 

În concluzie, navigația clasică se va face din ce în ce mai rar.

 

"Conform publicatiei New Scientist, accentuarea exploziilor solare prognozata pentru 2011 si 2012 ar putea duce la perturbari majore in sistemul de geolocare GPS, in intreaga lume. Alessandro Cerruti de la observatorul Arecibo din Porto Rico, absolvent al universitatii Cornell, impreuna cu Paul Kintner, cercetator la Cornell, au demonstrat ca tipul de radiatie emisa de exploziile solare pot perturba sau chiar intrerupe functionarea dispozitivelor GPS....

In prezent, avioanele se bazeaza pe semnalele GPS, dar acestea servesc si la sincronizarea retelelor de energie electrica si de telefonie mobile. Cateva comisii internationale de cercetatori studiaza problema in tentativa de a gasi solutii la aceasta inainte de 2011...."

Sa speram ca le vor gasi. Sigur ca si busolele o vor lua razna.

Ce ne va ramane de facut e sa umblam cu harti si sa desenam roadbook-uri ca sa nu ne ratacim.

...Asta daca ne va mai arde de offroad!

 

@dan03, shema declinatiei magnetice o gasesti pe harta stanga jos

Declinatie.jpg.2134e98212225358b49c1145ece3a45b.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Orientare in teren

 

Iata si o idee simpla spusa de colegul al_eugen (care nu stiu din ce motive nu viziteaza sectiunea)

 

"....momentan detin un barometru/altimetru electronic, ceva in genul http://www.amazon.com/Ambient-Weathe.../dp/B004KBFV40 .

Am folosit altimetru la cateva drumuri de munte (pe jos ce-i drept) ca unealta de pozitionare rapida in traseu - presupunand ca sunt pe drumul marcat pe harta - e suficient sa verific intre ce curbe de nivel se incadreaza altitudinea curenta.

Cand nu exista drum marcat pe harta, trebuie un pic mai multa imaginatie, dar, in principiu, poate ajuta sa recunosti/confirmi diverse forme de relief vizibile pe curbele de nivel: muchie, vale, sa, etc..."

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Orientare in teren

 

de fapt declinatia difera de punctul in care te afli

 

Resita 4.10 Est

Constanta 5.90 Est

 

problema este ca viteza cu care se schimba nu mai este de 0.02 pe an, ar fi nesemnificativ ... acum viteza de deplasare a polilor magnetici e cam asta

 

magnetic-pole-shift.jpg.bac478d0d71d4f751887d9772dd45211.jpg

 

in plus liniile de camp magnetic nu mai sunt uniforme ... sunt ca un ghem incalcit

 

magnetic-field.jpg.751a2ffa496b3e4b5bca6ad83d230b38.jpg

 

 

sau ca sa fim mai exacti ... asa

 

field185.jpg.7157392d1b14d7691a799f84bc6110d9.jpg

 

 

cat de utila ar mai fi busola in acest caz?:grin:

 

 

ideea este ca eu caut o metoda care sa nu depinda de GPS, busola devine cam incerta ... ma gandesc la un sextant :x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...
  • 10 luni mai târziu...

Re: Orientare in teren

 

Mi-am amintit de un instrument folositor pentru determinarea distantelor pe harta.

Curbimetrul

Curbimetrul.thumb.jpg.e246ce6632109c03bf74cb25dca7a091.jpg

Regret ca l-am vandut pe nimic in talcioc crezand ca e inutil dupa aparitia GPS.

Editat de stane
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Urât sextant... e unul de muzeu.

 

Exact. Un exemplar al armatei italiene, din al doilea razboi mondial.

 

Mi-am amintit de un instrument folositor pentru determinarea distantelor pe harta.

Curbimetrul

Regret ca l-am vandut pe nimic in talcioc crezand ca e inutil dupa aparitia GPS.

 

Eu il mai am. Chiar daca-i urît si-l tin ca piesa de muzeu:ha:.

 

CIMG1211.thumb.jpg.a918de1ff324c1291ec43e54e8990754.jpgCIMG1210.thumb.jpg.db00122a223a2745026bd4c1f3af7520.jpg

Editat de Astral

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare