Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Conversie diesel pt Samurai.

Bobi
 Share

Recommended Posts

Bnua,domnilor.Intreb daca a facut cineva conversia asta de diesel motor vw pe samurai si cel mai tare ma intereseaza unde sau cine poate confectiona o flansa de adaptare motor cutie;eventual ce mai implica treaba asta.multumesc anticipat.

Re: Conversie diesel pt Samurai.

Am vazut unul anul trecut avea pus motor diesel de vw polo motor de 1,3 si mergea fain,flansa aia nu e greu de facut-faci sablon cu conturul cutiei de Samurai(gaurile suruburilor de prindere)si il suprapui peste cel al motorului. Grosimea flansei o faci in functie de ambreaj,personal am facut o modificare pe un microbuz acum cativa ani si mergea bine.

sunt samuraiuri ku 1.9 diesel de renault din fabrica.eventual poti sa cauti unul din asta si sa te documentezi.sau poate gasesti pe net scheme de flansa pt cutie .spor la treaba

2slow and 2 furious

Guest kecske

este unul in Cluj iti caut un nr de tel si povestesti cu omul ce si cum.E parcat cam tot timpul pe strada Mica (Horea spre gara ultima pe dreapta )nu stiu numele actual al strazii

Bafta

Mmultumesc tuturor,dar se pare ca ramin la varianta de confectionat sablon/flansa si pe parcurs vedem ce mai implica aceasta modificare.

• 7 years later...

Buna, am incercat si eu conversie de motor diesel, ptr samuraiul meu 1.3 benzina , cu motor de audi 1.6 diesel. Am realizat flansa cu inclinatia motorului la unghiul potrivit si m-am blocat la electromotor. Electromotorul de samurai nu are putere sa invarta motorul de 1.6. Nu stie cineva ce electromotor se potriveste ?...sau cel putin se apropie ca forma de cel de samurai? Daca stiti va rog sa ma ajutati. Multumesc.as pune si poze insa nu prea stiu. :)

IMG_0727.thumb.JPG.5040e112410f3ac20cf35340661a37c3.JPG IMG_0716.thumb.JPG.47c926525eb3f43549f193b59c02d095.JPG

Am reusit ceva pana la urma!

Edited by Astral

• 3 months later...

Buna seara! S-a terminat de montat motorul pe masina? Ce electromotor s-a folosit si ce ambreaj? Intreb pentru ca in viitorul apropiat imi doresc si eu sa fac o conversie exact cu motorul de 1.6 diesel. Multumesc anticipat.

Buna seara! S-a terminat de montat motorul pe masina? Ce electromotor s-a folosit si ce ambreaj?

Am facut eu adaptatare motor VW 1,6 td pe Samurai, dar am optat pentru cutie de viteza, volanta cu ambreiaj, electromotor de BMW 2,5 td. Merge Ok. dar am avut probleme mari cu cardanul intre C.V. si reductor.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use