Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Concediu vara 2007

Guest koala
 Share

Recommended Posts

Asa cum am promis, pun cateva poze din concediul de vara asta ... in prima parte sunt cateva imagini luate in cursul unei saptamani petrecute in Provence / Franta ... am inchiriat o masina si am batut toata zona, aproape 1500 km ... am dormit in diverse locuri si am vizitat diverse sate / orasele / orase ... am mancat frantuzeste [ adicatelea mai nimic, "delicatesuri" si "specialitati" ] dar am baut romaneste [ adica pe rupte :D ] ... acolo nu prea ai cum sa gresesti cu vinul deoarece tot este bun, indiferent de marca, pret, culoare :ga ...

Arles - oras mare, frumos, turistic - oamenii sunt veseli si relaxati ...

Avignon - oras mare - am vizitat palatul papilor [ timp de vreo cateva generatii aici au avut sediul ] si am dansat pe podul ala "din copilarie" :D ...

Mda, ce sa zic, e frumos si pitoresc ... oamenii sunt relaxati si zambitori si se ghideaza dupa ceea ce se numeste savoir pour vivre, adica bucuria de a trai ...

... muncesc doar atat cat sa se bucure de viata ... de la orele pranzului si pana pe la 15.00 - 16.00 isi fac siesta si, ca atare, totul e inchis si ferecat ... daca ai ramas cumva nemancat, atunci poti sa-ti rozi linistit unghiile de la picioare, ca oricum altceva nu gasesti :D ... seara la 19.00 se trag obloanele si toata lumea se uscheste la carciuma ... cu catel, cu purcel, cu nevasta, cu copil mic ... sporovaiesc veseli, ciugulesc tampenii si beau vinu' casei ...

... spaga e inclusa in pret si se impoziteaza ca atare de catre stat, drept urmare nu trebuie sa lasi nimic mai mult decat e pe nota de plata ... in mod exceptional, daca ti-au placut picioarele ospataritei, ii lasi restul de monede ( eurocentii ) ... salariile sunt relativ mari, si acesta e un motiv bun pentru ca patronii sa nu aiba decat o singura tura de angajati - cateva ore dimineata si restul de ore dupa-amiaza ...

... eu am avut noroc de sponsorizare barosana altfel preturile sunt "jale" ...

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use