Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat anvelope Vitara


roly

Postări Recomandate

Poate ma indruma si pe mine cineva ce cauciucuri de teren sa pun pe vitara. Ce dimensiune este cea ideala, tinand cont ca masine este stock, unde gasesc la cel mai bun raport calitate/pret.... Mentionez ca in afara de umblat pe "coclauri" caut si ceva sa "traga" bine si iarna. Cu alte cuvinte inclin mai mult spre performante off road si nu on road.

Multumesc

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

195/80/15 este o dimensiune excelenta pentru o masina stok,balon mare,si daca tinzi catre performante off atunci niste copii simex,copii swamper

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

195/80/15 este o dimensiune excelenta pentru o masina stok,balon mare,si daca tinzi catre performante off atunci niste copii simex,copii swamper

...numai ca astea nu sunt bune iarna!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

poate imi spuneti si mie in ce consta diferenta intre "copii simex" si "swamper"?

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

pai si ce e bun iarrna? :hl Cu alte cuvinte profilul simex nu e bun de nimic in zapada?

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

Eu zic ca cel mai bune i-ar fi MT -urile dela BFG , combinat cu lanturi pentru iarna. Asta daca nu sunt posibilitati de doua randuri de gume. Parerea mea :p

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

Pentru iarna sunt bune doar anvelopele DE IARNA , iar daca iti iei profil simex sau swamper , adica de noroi , iarna e bine sa ai la tine lanturi .

Sunt bune astea si iarna insa numai in zapada afanata , deci prea putin . niste lanturi daca pui pe ele sunt mai mult decat excelent

Never stop exploring
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

Da ... acum am vazut si eu ca trebuie cauciucuri care "sa traga bine iarna".

Subscriu si eu la parerea lui bigdaddy...

Si apoi ...orice cauciucuri ai avea daca pui lanturi o sa traga cel mai bine iarna :grin:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

au am niste cauciucuri de "iarna", Fulda Tramp mix, cred ca se numesc, asta daca nu gresesc. Nu am prins iarna cu ele deci nu stiu cum se comporta.

Iar despre cele pur off road, poate stiti careva unde le gasesc mai ieftin

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

eu am gume de iarna la vitara mea dar nu prea m-a ajutat in teren in conditii de iarna ca daca a prins un pic de noroi nu s-a mai curatat,au fost folositoare DOAR IN ZAPADA,si pe asfalt acoperit cu zapada proaspata,in rest nimic,daca vrei poti sa te uiti si la profil pe net MASTERCRAFT GLACIAR GRIP II

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

sa inteleg ca iarna cauciucurile off road se descurca aiurea pe asfalt cu zapada si gheata si cauciucurile dedicate de iarna se descurca bine in conditiile amintite dat in teren sunt varza. Chestia e ca eu vreau sa folosesc iarna masina asta si in oras si pe coclauri dar sincer ideea de a schimba mereu caucurile este neplacuta. Probabil ca o sa ma rezum in mare la oras la iarna :) .

0763651150 / suzukivitararo@yahoo.com

http://www.suzuki-vitara.ro / http://www.market4x4.ro

Kituri Suspensie Si BodyLift

Suzuki Vitara, Jimny, Daihatsu Feroza, Mitsubishi Pajero, L200, Opel Frontera

Scuturi Protectie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

da cele speciale de iarna sunt varza in teren,cele off road se descurca destul de bine si in teren si si pe asfalt,pe asfalt cu un pic mai mare grija sa nu derapeze spatele,dar in rest parerea mea este ca 3 cm de carne in guma prinde mai bine si arunca mai bine zapada de cat cele de iarna cu crestele de 1-1.5 cm adancime

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

anvelopele de iarna au doua avantaje fata de MT-uri, iarna: 1) cauciucul isi pastraza mult mai bine elasticitatea la temperaturi scazute 2) pe zapada batatorita, cum e cea lasata in urma de plugurile de dat zapada, se descurca putin mai bine, dar doar acolo.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat Gume Vitara

 

se mai descurca binisor in zapada afanata dar nu foarte mare max 15 cm,daca solul sub zapada este inghetat,ca daca nu atunci este bai ca prinde noroi si atunci........ :P :hi

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Sfat Gume Vitara

 

Salut, eu am pe Vitara si BfG 215-75/15 si Malatesta Kayman 215 R15 (copii simex). Cele mai polivalente sunt BfG, care sunt bune pe asfalt si pe teren uscat. In noroi sunt decente, mai putin in cel argilos unde nu descarca suficient. Am mers cu ele pe zapada si nu am avut probleme. Malatesta sun foarte bune in noroi, bune pe teren uscat si slabe pe asfalt si zapada

Land Rover Defender 90 '97

BMW 320d

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 luni mai târziu...

Re: Sfat Gume Vitara

 

Posesor multumit de BfG 215-75/15, isi fac treaba mai mult decat suficient pentru mine atat pe asfalt cat si in offroad. Iar la 90 la ora pot sa ascult linistit muzica fara sa o dau la maxim, ca sa nu mai zic ca se echilibreaza foarte bine si nu ai nici un joc in volan.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Sfat anvelope Vitara

 

Salutari! A incercat cineva pe Vitara MT -uri de 235/70/15 Cum se comporta? Mersi

 

Raspunsul la intrebarea ta se afla pe topicul de mai jos :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?65725-235-75-R15-pe-vitara-stock-sau-cu-SL-de-5cm

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Vitara

 

Salutari! A incercat cineva pe Vitara MT -uri de 235/70/15 Cum se comporta? Mersi

 

eu am pe vitara 255/75/15 resapate profil bogger si se comporta foarte bine,ai nevoie de un pic mai multa benzina:wink:

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat anvelope Vitara

 

Eu am pe Vitara mea 235/75R15 Insa Turbo Ranger(profil BFG AT) si masina merge bine consumul a crescut putin 1-2l/100km, dara asta si cu masina cu 5cm SL si 3 cm BL.

Suzuki Vitara '92 1.6 8V metaltop putin gadilata,

Aprilia Pegaso '97 plus inca ceva utilaje de sosea

Jeep Cherokee 2001 4.0 automatic + GPL sevential putin gadilata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare