Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

GPS pentru SMART


ekkakon

Postări Recomandate

Dupa experienta deosebit de placuta cu niste firme carora doar le-am trimis pe internet o prezentare a Fundatiei EMA si o cerere de sponsorizare cu produse si dupa ce, intr-un mod chiar neasteptat, acestea chiar ne-au ajutat ( sirene, girofaruri, ap. de etichetat, stroboscoape, etc. ) , a venit si timpul pentru GPS.

Am insa o mica problema: trebuie sa stiu CE sa cer ! :grin:

 

Asadar, daca ma puteti ajuta cu informatii privitoare la ce tip de GPS s-ar preta cel mai bine in activitatea SMART a Fundatiei EMA ? In principiu, in primul rand ar trebui sa fie :

1. Rezistent la soc, praf, apa, etc.

2. Daca primim coordonatele GPS ale locului unde trebuie sa ajungem, aparatul sa ne ajute

3. Sa inregistreze "traseul" de interventie a echipajului SMART

4. Sa poata "comunica" cu calculatorul pentru descarcarea/incarcarea de date

 

P.S. Avand in vedere ca si firmele ce ne sponsorizeaza fac un efort financiar pentru aceasta, si aspectul PRET e important ! Nici sa le cerem niste "chestii" SF de mii de euro... :h5

 

Va multumesc anticipat ! :cl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

Dupa experienta deosebit de placuta cu niste firme carora doar le-am trimis pe internet o prezentare a Fundatiei EMA si o cerere de sponsorizare cu produse si dupa ce, intr-un mod chiar neasteptat, acestea chiar ne-au ajutat ( sirene, girofaruri, ap. de etichetat, stroboscoape, etc. ) , a venit si timpul pentru GPS.

Am insa o mica problema: trebuie sa stiu CE sa cer ! :grin:

 

Asadar, daca ma puteti ajuta cu informatii privitoare la ce tip de GPS s-ar preta cel mai bine in activitatea SMART a Fundatiei EMA ? In principiu, in primul rand ar trebui sa fie :

1. Rezistent la soc, praf, apa, etc.

2. Daca primim coordonatele GPS ale locului unde trebuie sa ajungem, aparatul sa ne ajute

3. Sa inregistreze "traseul" de interventie a echipajului SMART

4. Sa poata "comunica" cu calculatorul pentru descarcarea/incarcarea de date

 

P.S. Avand in vedere ca si firmele ce ne sponsorizeaza fac un efort financiar pentru aceasta, si aspectul PRET e important ! Nici sa le cerem niste "chestii" SF de mii de euro... :h5

 

Va multumesc anticipat ! :cl

 

Am dat cuiva un GPS adevarat Garmin 276C care nu mi-a fost platit nici in ziua de azi. O sa incerc sa recuperez aparatul si, daca reusesc, ti-l dau pe acela. Este profi, este mai mult decat ai tu nevoie si are toate accesoriile mai putin antena externa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

 

Am dat cuiva un GPS adevarat Garmin 276C care nu mi-a fost platit nici in ziua de azi. O sa incerc sa recuperez aparatul si, daca reusesc, ti-l dau pe acela. Este profi, este mai mult decat ai tu nevoie si are toate accesoriile mai putin antena externa.

 

Din nou acelasi Max, sufletist si gata sa ajute... :h5 Multumesc! M-am uitat pe google si scula aia e o bijuterie... stie multe si poate multe. Daca totusi nu reusesti sa o "recuperezi" , las topicul deschis si pentru alte sugestii ale colegilor de pe forum, ok ? :h5 :cl

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

 

Am dat cuiva un GPS adevarat Garmin 276C care nu mi-a fost platit nici in ziua de azi. O sa incerc sa recuperez aparatul si, daca reusesc, ti-l dau pe acela. Este profi, este mai mult decat ai tu nevoie si are toate accesoriile mai putin antena externa.

 

Din nou acelasi Max, sufletist si gata sa ajute... :h5 Multumesc! M-am uitat pe google si scula aia e o bijuterie... stie multe si poate multe. Daca totusi nu reusesti sa o "recuperezi" , las topicul deschis si pentru alte sugestii ale colegilor de pe forum, ok ? :h5 :cl

 

Sper din tot sufletul sa il recuperez. Ori aparatul, ori banii. E vorba totusi de 35 de milioane. :P

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

Cred c? ce poate fi considerat c? va fi ?i de folos sunt:

1. Garmin 276C

2. GPSMAP 60 CSx

Oricare din ele este util doar cu harta RO 2008.

 

 

276C-ul de care zic eu are inclusiv harta RO 2008 completa cu licenta. suport, incarcator de camera si incarcator de masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

@ hamat5 : GPSMAP 60 CSx face si chestia aia de memorare a traseului pe unde ai mers pentru a putea apoi sa-l descarci?

 

@ Max: Aoleu!!!! 35 de milioane??? :T E prea mult... Eu zic ca daca il recuperezi sa-l pui pe viitorul "ARO" :grin: pentru ca sunt convins ca la tine ar fi folosit la capacitate mai mare decat l-am folosi noi. Cred ca varianta propusa de hamat5 e mai ... "decenta" ca valoare. Acum sa nu intelegi ca daca "te incurca" nu-i gasim un loc in una din masinile EMA-SMART :ha: :ha: :ha: :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: GPS pentru SMART

 

Bune, bune. Daca-s de dar, nu le cautam la dinti.

 

Singura chestie e ca nu corespund la pct 3 din primul tau mesaj in topic, asa ca prea multe nu ai de descarcat la pct.4

Vezi viewtopic.php?f=53&t=9484 si poate ai noroc sa le poti drege.

 

Am primit si niste CD-uri cu ele.... oare cu ele se rezolva problema cu track-ingul? :roll:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator fender

Re: GPS pentru SMART

 

Mira-m-as. Singurul lucru de pe Cd-uri care ar putea sa corecteze asta ar fi un firmware upgrade care sa rezolve asta.

Dar din ce spun baietii in topicul celalalt se pare ca n-a aparut vreun upgrade pana acum. Iar eu nu cred c-o sa apara vreodata, din cum ii stiu eu pe astia de Garmin. Produsul se incadreaza intr-o clasa si are o anumita destinatie si target. Au destule alte variante la vanzare care sa faca tracking si interesul lor e sa vanda pachete de produse, nu sa dea upgrade-uri gratis.

 

Urmareste link-ul pe care l-am dat eu dincolo, verifica Hardware ID-urile si vezi daca se incadreaza. Daca ai noroc, ia-ti ce-ti trebuie de acolo si drege-le.

Bafta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

Mira-m-as. Singurul lucru de pe Cd-uri care ar putea sa corecteze asta ar fi un firmware upgrade care sa rezolve asta.

Dar din ce spun baietii in topicul celalalt se pare ca n-a aparut vreun upgrade pana acum. Iar eu nu cred c-o sa apara vreodata, din cum ii stiu eu pe astia de Garmin. Produsul se incadreaza intr-o clasa si are o anumita destinatie si target. Au destule alte variante la vanzare care sa faca tracking si interesul lor e sa vanda pachete de produse, nu sa dea upgrade-uri gratis.

 

Urmareste link-ul pe care l-am dat eu dincolo, verifica Hardware ID-urile si vezi daca se incadreaza. Daca ai noroc, ia-ti ce-ti trebuie de acolo si drege-le.

Bafta!

 

Voi incerca... Se multumeste ! :h5 :tk

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

E ok atunci. Inseamna ca ai impuscat toti iepurii.

 

Totusi, peste tot pe net zice ca nu stie track modelul asta. Am descoperit insa ca are un director la conectare pe USB care se numeste GPX. Iar acolo am gasit fisierul ce l-am atasat mai sus.

Inclusiv cei de la Sheba care ne-au donat aparatele mi-au zis pe mail ca nu stie track... :P Acum poate ca eu inteleg prin track altceva decat trebuie... slp

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

:hi

Nuwi nu iregistreaza insa "urma" (f. important ) si nu are modul Off-Road (care, in cazul cind nu sint detalii pe harta, iti arata macar directia si distanta, in linie aeriana fata de tinta).

Recomand (vorbind de raportul pret/functiuni) ZUMO 550. Face ce face si 276C mai putin navigatia maritima, are in plus SiRF III (antena de ultima generatie), e mai rapid si capacitatea se poate extinde cu SD-Karte. + Blutooth, telefonie si alte jucarele actuale. Protectie IP 57 (1m sub apa 1/2 h) + schockproof. Pret cca. 450€

 

PATROLATOR

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

E ok atunci. Inseamna ca ai impuscat toti iepurii.

 

Totusi, peste tot pe net zice ca nu stie track modelul asta. Am descoperit insa ca are un director la conectare pe USB care se numeste GPX. Iar acolo am gasit fisierul ce l-am atasat mai sus.

Inclusiv cei de la Sheba care ne-au donat aparatele mi-au zis pe mail ca nu stie track... :P Acum poate ca eu inteleg prin track altceva decat trebuie... slp

 

 

Nu sie sa INREGISTREZE track-uri. Poate insa face rute (asta stiu toate)

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

Mie imi trebuia doar sa pot pune pe net o imagine in care sa se vada pe unde am mers... Spre exemplu in cazul interventiilor extreme sau a actiunilor umanitare.... :h5

 

 

:hi

Pai tocmai de aia tre`sa poata inregistra track. Primesti S.O.S.-ul cu coordonatele, si daca nu e la benzinaria de pe centru, ci in padure, modul Off-Road, iti arata tot timpul directia si distanta in linie aeriana. Obstacolele (copaci, balti, stinci) le ocolesti, stiind insa tot timpul unde te gasesti fata de tinta ta. Ei, si odata ajuns, iti faci treaba si vrei sa te intorci (poate f. repede, cu victima). Avind track-ul (drumul pina acolo) inregistrat, te intorci efectiv pe "urma", fara a pierde inca o data timp (ca la venire) sa cauti "sparturi", "variante" sau alte posibilitati, nemaiexistind riscul de a te pierde, chiar daca deja e noapte, ceata, etc. Si o data ajuns, "descarci" track-ul inregistrat si-l pui pe net.

Crede-ma ai intr-adevar nevoie. La noi in oras, un grup de pompieri voluntari, au primit un nuwi pe masina, si le-a fost montat la firma Neuner (specialisti in telecomunicatii) si unde intimplator patronul e un bun amic de-al meu. Ei si fac baietii o aplicatie de gen "iesit la incendiu in padure" dupa coordonate GPS. In primul rind nu aveau pe GPS harta topo, asa ca la capatul drumului asfaltat, s-a terminat cu orice indicatie. Bun, au intrebat ei incoace si incolo, au haladuit prin padure, si au ajuns intr-un tirziu la locul propus, au "stins" ce mai era de stins (vreo bere-doua) si nu s-au mai stiut intoarce. L-au sunat pe amicul meu, sa le spuna cum sa programeze "navi"-ul sa-i duca inapoi. El e un mare radioamator, dar mai putin in tema cu GPS-ul (pt.asta are un angajat la firma, dar care era deja plecar). Si ma suna pe mine sa ma intrebe ce si cum. Nici eu nu-s un AS, dar m-am interesat mult pina sa-l iau pe al meu, despre ce si cum poate fiecare. Stiind ce aparat au, am plecat pur si simplu dupa ei, si i-am adus la asfalt.

De aceea pt. ceea ce vrei sa faci, recomand investirea in plus a 2 foi, caci diferenta e enorma. Sau faci economie si iti iei o harta turistica, ca tot aia face si poate mai bine.

 

PATROLATOR

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

....

Multumim pentru informatiile ce le-ai dat in atasament: "Acasa la tine" si "Locul cu palinca buna"

E o mare dilema.

 

Acasa la mine nu e mare lucru, dar locul cu palinca buna merita "vizitat". Nu fac reclama nimanui, dar eu de acolo ma aprovizionez pentru "obligatii"... :grin: Personal, nu-s amator de palinca... :P Dar pentru "pasionati" , am introdus locatia... :h5 :ha: :ha: :ha:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: GPS pentru SMART

 

......Avind track-ul (drumul pina acolo) inregistrat, te intorci efectiv pe "urma", fara a pierde inca o data timp (ca la venire) sa cauti "sparturi", "variante" sau alte posibilitati, nemaiexistind riscul de a te pierde, chiar daca deja e noapte, ceata, etc. Si o data ajuns, "descarci" track-ul inregistrat si-l pui pe net.

Crede-ma ai intr-adevar nevoie. .......

 

PATROLATOR

 

Pai cam asta face aparatul, cred.... Ca in timp ce merg lasa o dunga albastra in urma pe care apoi ma pot intoarce. Azi am facut inca o proba in sensul asta cu un drum la Cluj..... Pun in atasament inregistrarea.... :h5 Cred ca la asa ceva te refereai, nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare