Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie Pajero

u2_2
 Share

Recommended Posts

Seara buna,

Am ocazia sa iau un Pajero 3.2 DID din 2001, 190.000 km, inmatriculata, la 13.500 euro.

Intrebare adresata celor care stiu: se merita? Va fi folosita 80% asfalt, 20% soft off road.

Multam,

FlorinS

Re: Sfat achizitie Pajero

Sfatul meu este sa te gindesti bine ce vrei ; ca de la soft la open sau extrem nu sunt decit citiva pasi , asa ca gindestete cit mai ai de investit ulterior sa iasa totusi ceva ce sa te multumeasca :h5

Offroad Team ARO

,,ARO 244 AUTOUTILITARA" ,( AR0 320, ARO 244)

• 2 weeks later...

Ma bag si eu, inca nu inchideti topicul...

Vreau si eu sa iau un pajero, dar de 3.5 V6 modelul lung, 220 CP... Ce parere aveti de acest motor si aceasta masina, sunt si alte diferente fata de de 3 litri?? Si inca o intrebare, mai difera impozitul urban fata de cel rural??

Lung inseamna mai distractiv :banana :banana

dupa cum zicea si Yonutz intr-un topic pe aici, cateodata ne plictisim si simtim nevoia de schimbare..Am freelanderul care este boboc, dar vreau altceva, inmatriculat, care sa faca fata in offroad, nu neaparat padure..chiar daca e mai vechi, mai lung sau mai scump, o masina si pt expeditii cu rulota.. si CHIAR offroad soft, ma multumesc cu atat.

Cum e cu impozitul rural, stiti ceva??

Pai ti-am pus link mai sus ptr. impozit.

Eu stau la tara, exact cat scrie acolo mi-au luat si pentru Honda si pentru Subaru. Nu cred ca mai sunt diferente.

Va salut, sunt proaspat posesor de pajero 3,2 did , din 2002, 78.000 km, cutie hidramata, blocant central plus punte spate, clima, SWB, cirlig, folie pe geamuri, si l-am achizitionat la 13.500,,,aa in banii astia doua rinduri de gume(vara +iarna),,,u2u sper sa te ajute informatiile,, :h5 Impozit la tara 800 lei

Patrol Y60 1992

IMG-eu... under construction

Mercede G W463 1995

Asta vroiam sa aud..

De link-ul acela stiam, dar e un calcul in mare, parerea mea. La capitala platesti un impozit, alt oras alt impozit etc Am pus pe socrii sa intrebe la primaria lor de la tara si secretara aia cred ca s-a uitat tot pe linkul asta ca le-a zis vreo 21 mil :P

Lucianeee, imi fac si eu domiciliul la una din casutele tale din lemn ??? Ma primesti?? Vad ca la tine primaria e mai blanda :ha:

Deci, masina e la fel cu 3.0? Are suspensie reglabila in standard?

O vedeti pe asta? Cred ca asa ceva m-ar linisti, mai ales cu 220 CP. O si vad cu niste accesorii gen camel trophy. Felicitari proprietarului

Da, te cred. Nu inteleg insa de ce pe motoarele de 3,5 am vazut masini de 180 CP, 200 CP si asta are 220 ca la priza. Are vreun cip ceva? Proprietarul nu stie iar eu ma cam tem de masinile cu cip-cirip... Lucian, gaseste pe vreuna pana in 30 ani cu domiciliul acolo, oricum presimt ca zbor din casa daca cumpar masina asta :ha:

hihihi, multumesc de apreciere pentru masinuta :h5

ref la mitsu cu cip... stiti ca se poate pune cip-ul rallyart, bla bla... nu stiu de la ce versiune incoace, dar o intrebare la un dealer mitsu poate ar merita. Din cate imi aduc aminte parca era pe la 1.000 de euro

KAMIKAZE TEAM

Hai, prieteni, da-ti un sfat..

Ce parere aveti despre 3.5l, sunt probleme cu el, ar trebui sa fiu atent la ceva in mod special??

O comparatie intre 3.0 si 3.5 ???

Nu ma intereseaza cip sau altceva, sunt curios de ce unii au 180, 200 si asta are 220 CP? Asa este din fabrica?

Cine are motorul asta poate imi spune si mie un consum urban si extraurban, ca in padure stim si noi... :grin:

Eu am 3500, 1997-cel cu facelift (aripile umflate), modelul scurt, 194 cp - DOHC, MANUALA

Consumul nu este mic :sr :

extraurban: constant 130-140 km/h - 15-17 l/100km

urban: am inteles ca se poate ajunge si la 20-22 l/100km

Vrei sa-l faci pe Dumnezeu sa rada? Fa-ti planuri...

Mi-am luat si eu de curand un Mitsubishi Pajero din 2002, 3200cc, DiD, cutie automata, 125.000km la bord si pe care am dat 10.000 Euro. In general sunt foarte multumit de masina, climatronic, piele, etc - la nivel de confort interior e misto. Pentru offroad, trebuie sa scapi de plasticele fata, spate si laterale ca altfel le lasi oricum prin teren.

Impozitul pe modelul asta este acelasi, indiferent de orasul de provenienta, si eu am platit tot doar 800 ron, doar ca era pe perioada aug-dec 2009, impozitul total anual fiind de fapt de 1980 ron.

O idee ar fi incadrarea masinii ca si autoutilitara la impozit, de vorbit cu cei de la admin financiara, pe mine m-a intrebat daca autoturism sau altceva si am zis autoturism ca nu m-am gandit pe moment la faza cu autoutilitara (dar la anul o schimb). Asta probabil ca va fi mai usor de realizat intr-o localitate mai mica decat in Bucuresti.

"You have your way. I have my way. As for the right way, the correct way, and the only way, it does not exist." Nietzsche

Multumesc de sfaturi, dar voi stiti cat este RCA-ul la un Pajero 3.5 declarat autoutilitara???

16-17 mil/an + impozit de 7-8 mil, deci cu UN PIC mai ieftin... In varianta care e acum se plateste 7 mil asig + 21 mil impozit. Economia asta de aprox 4 mil pe an se amortizeaza de abia in 2 ani minim, pentru ca te costa si sa o faci utilitara (schimba cartea, modificari la un service autorizat omologate, spaga... etc) :P

Cred ca ma razgandesc totusi cu acest pajero... :sr , o sa caut ceva diesel... Mai ales ca era vorba sa renunt la freelander (impozit 150 ron, RCA 7 mil)..

Multumesc de sfaturi, incepem cautarile :F

Eu ziceam de utilitara doar la impozit, nu sa o modifici in talon/civ. Se poate si asta dar e mai greu si intr-adevar costa, dar atunci nu se mai poate lua politia de tine ca ai diverse upgrade-uri de offroad, din ce am inteles eu.

Oricum nu sta niciun politist sa te verifice la primarie daca ti-ai platit impozitul si pe ce categorie de vehicul ai platit...

"You have your way. I have my way. As for the right way, the correct way, and the only way, it does not exist." Nietzsche

• 2 years later...

coegi explicati mi si mie va rog cum masinile voastre cu motor de 3.2 au impozit 800 lei cand eu dau la o frontera 3.2 4600 lei ???? va rogg ca vreau sa dau si eu 800

coegi explicati mi si mie va rog cum masinile voastre cu motor de 3.2 au impozit 800 lei cand eu dau la o frontera 3.2 4600 lei ???? va rogg ca vreau sa dau si eu 800

discutia e din 2009, dinainte de scumpire...

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use