Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat alegere rasa catel - Please help!


bigdaddy

Postări Recomandate

Acum o luna ne-a murit catzeaua, la 10 ani. Incet vine timpul sa luam alta, dar nu prea ne putem hotara. Ar trebui sa fie un caine de talie medie-mare, rezistent la frig (urmeaza sa stea totusi in curte), sa se adapteze usor unei familii numeroase, sa fie prietenos.Nu va fi folosit la vanatoare sau alte "munci" dedicate.

Pana acum am avut numai Brac german, dar acum luam in considerare si caini din rasele Golden Retriever, Labrador, Ciobanesc German sau altele (exclus din start rase de gen Boxer, Rottweiler, Doberman, Pitbull sau alte rase agresive). Daca stiti particularitati deosebite al comportamentului acestor caini sau orice informatie care ne-ar ajuta sa ne decidem, va rog sa va exprimati.

Nissan Terrano II SGX - 2.4i - 1994- SWB - Strajerul

NISSAN DRIVER

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

Ciobanescul german, dupa mine este unul dintre cei mai atasabili fata de familie din segmentul caini medii-mari.

Am avut doi (unul a murit in primavara la varsta de 16 ani, celalalt mai acu' ceva timp la numai 2 ani) si nici o data nu m-a dezamagit... Chiar la batranetze, se facea covor in fatza copilului, si ce l-am invatat acu 16 ani n-a uitat nici in ultimul an de viata.

Si eu incep cautarile, dar se pare ca trebuie scormonit mult, in ultima vreme crescatorii de caini au cam devenit mincinosi. De, criza asta, bat-o vina!

__________________________________

JEEP GRAND CHEROKEE 2,7 TD '03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator wolff

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

In week-end-ul acesta este concurs canin la Cluj.Daca dai o fuga pana acolo poate gasesti inspiratie. Eu voi merge cu un samoyede.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

Daca e o curte mai mare, ciobanesc romanesc sau mioritic, e f prietenos cu persoanele pe care le cunoaste bine, (familie, prieteni f. apropiati), in schimb, cu amici, cunoscuti, etc, este foarte banuitor si ii asteapta la ''cotitura'' :)

 

Poti sa te gandesti si la Golden Retriever, foarte jucaus si energic, forte destept.

 

A.... si boxerul nu este o rasa agresiva decat daca stapanul e amenintat sau copiii familiei, pe care ii apara cu orice pret.

"O acţiune umană devine tragică prin motivaţie." - P. Tutea.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

Orice caine din familia ciobanestilor este excelent pt. curte. Are tot ce-i trebuie sa reziste indiferent de anotimp. Mai mult, au deacasa instinctul, mult mai pronuntat decit alte rase, de a apara curtea cu tot ce este intrinsa, fara sa fie nevoie sa il inveti cum trebuie sa-si faca treaba. Cel mai important aspect, este sa participati toti membrii familiei la educatia si cresterea lui. Faza cu cainele asculta de un singur stapin este o utopie.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

Eu am avut pana acum trei caini, un Ciobanesc German, un Boxer si un Mioritic.

 

Boxerul, asa cum zicea costa, nu este de loc agresiv...ba chiar dimpotriva.

Dar nu rezista la frig...deci iese din discutie.

 

Ciobanescul German este un caine inteligent si docil.

Cred ca daca este educat corespunzator poate fi una dintre cele mai bune alegeri.

 

Mioriticul...eee aici e un pic de cantec...cel putin la mine a fost. :grin:

Parerea mea este ca Mioriticul necesita un pic mai multa atentie si o educatie continua.

E un caine care are clar aptitudini de paza dar poate exagera in sensul asta.

In ce priveste ..."sa se adapteze usor unei familii numeroase, sa fie prietenos"...asta se poate asa cum spunea srevni, doar daca participa toti membrii familiei la educatia lui. Si asta in mod constant pana la o anumita varsta.

Altfel s-ar putea sa ai surpriza ciudata, la un moment dat, sa nu-l recunoasca de "stapan" pe unul din cei apropiati.

 

 

Aprecierile le-am facut foarte subiectiv si ma raportez particular, doar la cateii pe care i-am avut.

 

Bafta in alegere!

 

Numai bine

Sorin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

personal as recomanda un labrador sau un terrra nova

absolut superbi ca si comportament

forumistul ce se pricepe la toate, in orice topic intervine si baga niste axiome iar cand nu are argumente trece la atacuri la persoana, amenintari, "chemari la interval", jigniri gratuite. Noa, asta e "cocalarul de forum" .
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

Eu sunt crescator de caini de vanatoare pontatori, dar am avut si Schnauzer urias, Airdale Terrier. Schnauzerul este foarte afectuoas cu familia, relativ usor de dresat. Despre Airdale se spune ca face ce face orice alt caine dupa care il si bate la acest lucru. De asemenea este un bun paznic, foarte iubitor cu copii. Din rasele enumerate de tine asi alege un Retriever. Ciobanestii romanesti (toate 3 varietatile) sunt din familia cainilor "primitivi", mai greu de dresat. Ciobanescul German este din pacate o rasa care la noi a fost puternic consangvinizata. In rest este un caine de curte excelent.

Orice rasa ai alege, intereseaza-te de crescatori, insista sa vezi ceva acte de provenienta si nu te grabii cu alegerea rasei.

:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

Nu ca as fi nationalist, dar inclin catre ciobanestii romanesti (mioritic sau carpatin).

Am avut o catea metisa de mioritc, pe care la varsta (ei) de o luna am cules-o din garla, unde fusese aruncata. A devenit instantaneu "copilul" nostru. Nu m-am chinuit sa o invat prea multe, parea ca le stie pe toate, iar noutatile le prindea foarte repede. Cat timp am avut-o pe langa noi, nu am stiut cum se foloseste lesa; asculta perfect comenzile primite, nu era scandalagioaica, dar sa nu te fi pus necuratu sa te legi de mine sau de nevasta-mea. In momentul ala devenea fiara (cateaua, nu nevasta :grin: ), si riposta fara comanda.

Nu am avut probleme cu ea in ceea ce priveste acomodarea cu noii veniti in casa (rude, prieteni sau vecini), iar cand s-a nascut ala micu, si ea avea deja 10 ani, l-a "adoptat" de cum l-am adus din maternitate. Tot fara comanda, si in ciuda temerilor noastre ca ar putea deveni geloasa la vederea piticului.

Desi au trecut aproape cinci ani de la moartea ei (a murit la varsta de 15 ani), inca nu putem sa ne hotaram sa ne luam un alt caine. Dar daca ar fi sa ne luam, sigur tot rasa asta as cauta-o, fara sa ma gandesc. Sincer, merita!

Suzuki Vitara JLX 1,6 16v LWB - ZUZA

Skoda Fabia Combi

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

foarte bune sfaturile de mai sus, iar Marcel e in domeniu (ca si altii de altfel) dar eu pe el il cunosc asa ca zice bine.

... eu sunt terminat tot dupa un catel din gama, dar putin altfel: husky.... mor dupa ei :h5

poza: http://www.animale.ro/activitate-animal/368

KAMIKAZE TEAM
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

In week-end-ul acesta este concurs canin la Cluj.Daca dai o fuga pana acolo poate gasesti inspiratie. Eu voi merge cu un samoyede.

 

Unde in Cluj? Am gugalit degeaba, eu as trage o fuga...

__________________________________

JEEP GRAND CHEROKEE 2,7 TD '03

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

pt ca nu pot fi decat subiectiv rcomand bullmastiff

nu am nimic cu ciobanestii dar consider ca sunt cani excelenti pt oi -ca orice lucru facut pt ceva si nefolosit acolo, devine inutil

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

eu iti recomand Husky...

Jeep Wrangler YJ - 1989 - 2.5" Lift

Jeep Wrangler TJ - Sahara Limited Edition 2001 - 4" Lift

Jeep Wrangler TJ - Rubicon Express - Custom Made 1997 - 6" Lift

 

 

http://www.ClubJeepRomania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

Goldenul si labradorul -super ,se inteleg foarte bine cu copii, insa nu vor face paza si sunt destul de energici in "copilarie". Daca-ti plac cei de talie mare ar merge un Tera Nova sau un Ciobanesc de Berna. Daca ai rabdare cu toaletajul : Schnautzerul o ok -unii latra cam mult, Airedaleul -super, dar e totusi un terier. Ciobanescul german e un caine polivalent. Husky e frumos dar e caine de sanie, urla si e cam fugaret. Ciobanestii romanesti- ok dar am vazut multi cu probleme de temperament.

Cam asta in mare despre cainii de care ati amintit mai sus si ar merge sa stea afara.

Orice rasa ar fi, in cele din urma conteza temperamentul cainelui.

Indiferent de ce rasa alegi, ai mare grija de unde iei cainele. ai mare grija la samsarii de caini care vand 100 de rase, mai ales ca la Oradea sunt "cei mai tari". Cumpara catelul de la o canisa unde ii poti vedea parintii si eventual alti produsi ai acestora.

Eu cresc Ciobanesc German. Daca te intereseaza aceasta rasa iti pot da informatii despre cainii mei sau despre puii disponibili.

Expozitia la Cluj e sambata si duminica la Expo Transilvania.

Panda 4x4
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

(exclus din start rase de gen Boxer, Rottweiler, Doberman, Pitbull sau alte rase agresive). .

Eu am 2 boxeri superbi,foarte atasati de stapani,mai ales de copii....nu i-as considera rasa agresiva.

De fapt nu rsa este agresiva...cainele isi dezvolta caracterul dupa cel al stapanului.

Clar faptul ca un caine agresiv are stapan agresiv,asta nu inseamna ca un caine rau are stapanul rau,agresivitatea se cultiva,rautatea doar se alimenteaza.

daca n-am putut sa ma fac samurai...mi-am luat unul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

Acu' vreo 15 ani, am zis ca nu ma mai leg de nici un caine cit traiesc, tot asa dupa ce am plins in pumni dupa un bagabont. M-a tinut aproape un an. Imi faceam tot felul de planuri ce caine sa-mi iau. Oferta nu era nici pe departe atit de vasta ca si acuma. Imi doream un new found land, dar pretul era cu mult peste ce-mi permiteam. Pina la urma, tot un bagabont si-a croit drum spre sufletul meu. Apoi a venit si cainele "domnesc" (de rasa). Mai era in plan un ciobanesc german de la scoala de la sibiu, insa 3 deja erau prea multi, asa ca am contramandat. Hai la cluj la expozitie, si daca-l vei vedea, vei pleca cu el acasa. Citeodata am impresia ca ei ne aleg pe noi, nu invers.

I Have No Idea What You Are Talking About

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

Si eu va trebui sa-mi iau un ciine de curte. Imi place Ciobanescul german si cred ca asta va fi. Poate ma ajutati cu ceva detalii despre virsta la care e bine sa-l cumperi, la ce virsta si unde il dau la dersaj si cu cine sa vorbesc atunci cind am banii si curtea:cort

'89 Terrano 3.0L V6 VG30I
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat alegere rasa catel - Please help!

 

Si eu va trebui sa-mi iau un ciine de curte. Imi place Ciobanescul german si cred ca asta va fi. Poate ma ajutati cu ceva detalii despre virsta la care e bine sa-l cumperi, la ce virsta si unde il dau la dersaj si cu cine sa vorbesc atunci cind am banii si curtea:cort

 

Ai facut o alegere buna,am si eu o catea Ciobanesc German de un an si doua luni,sunt super multumit

Varsta la care e bine sa il cumperi este minim 6 saptamani

,poate mai gasesti ceva aici:

http://www.ciobanescgerman.net/forum/index.php/topic,2020.0.html

 

Noroc

Jeep Cherokee XJ 2.5TDI Lift: RUBICON EXPRESS,3.5-inch Super-Flex

Yamaha Grizzly 550, Honda xr 400,Yamaha wr 450

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare