Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Vitara, dificil de condus?


Guest mihai toader
 Share

Recommended Posts

Guest mihai toader

Vitara mea este greu de condus! Am facut un voiaj on road de aprox 200 de km, pe parcursul caruia nu am putut controla masinuta ! La depasiri, cu o viteza de 80-90 km/h, parca pleaca in stanga necontrolat iar cand revin pe banda mea pare ca vrea sa ma arunce in dreapta! Apoi pe sosea cu denivelari e de groaza: ma arunca in toate partile. Este un comportament obisnuit la Vitara sau e o problema de amortizoare? Ori altcceva?

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Guest soso-bum

Re: Vitara, dificil de condus?

 

aceasi parere am avuto si eu cand am avut cauciucurile de 265,adica cele foarte late,era foarte instabila,greu tineam drumul drept,coroborat cu uzura telescoapelor do o manevrabiltate mai dificila.

Link to comment
Share on other sites

Guest mihai toader

Re: Vitara, dificil de condus?

 

Cauciucurile mele sunt 255/60/ R 15.Am verificat telescoapele si sunt la limita uzurii cele de pe fata iar cel din stanga spate curge. In rest pare a fi ok. Voi mai verifica capetele de bara. In conditiile in care masinutza mea va fi folosita ptr transportul copiilor la gradi dar va iesi in teren ptr activitati semi off road ce cauciucuri imi recomandati? Pot folosi jantele actuale?

multumesc

Link to comment
Share on other sites

Re: Vitara, dificil de condus?

 

Cauciucurile mele sunt 255/60/ R 15.Am verificat telescoapele si sunt la limita uzurii cele de pe fata iar cel din stanga spate curge. In rest pare a fi ok. Voi mai verifica capetele de bara. In conditiile in care masinutza mea va fi folosita ptr transportul copiilor la gradi dar va iesi in teren ptr activitati semi off road ce cauciucuri imi recomandati? Pot folosi jantele actuale?

multumesc

 

e de la anvelope. si eu am 255/60/15 si cand am pus acum 215/75/15 am vazut cum sta treaba. cu cauciucurile late masina isi cauta drumul sa se aseze, destul de instabila si la franare. arata bine, dar nu prea e ok.

Nu trage Dom' Semaca! Sunt eu... Bozolica!
Link to comment
Share on other sites

Re: Vitara, dificil de condus?

 

daca vreti sa circulati cu anvelope de 255 atunci bagati cel putin 2,7 aer in ele si atunci va fi stabila dar va scutura ca dracu

aceste anvelope au fost gandite pentru tarile cu sosele nu cu ULITE cum avem noi in general

cand am venit acasa cu masina din germania cu 255 pe ea la 140km/h puteam lasa volanul si tot drep mergea in ro nici la 60km/h nu puteam lasa volanul ca eram automat in sant:ha::ha:

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link to comment
Share on other sites

Re: Vitara, dificil de condus?

 

Eu am 275/15 si o controlez cu greu, daca prind o urma de tir in asfalt ma duce spre banda de pe contrasens ,e clar de la rotile late,daca te obisnuiesti cu ea n-o sa ti se mai para asa rau.

Link to comment
Share on other sites

Re: Vitara, dificil de condus?

 

Si eu pe Samurai am patit la fel.

Adica am constatat ca se descurca mai bine cu Simex-urile de 195 decat cu AT-uri de 215 pe asfalt. Si cand zic ca se descurca mai bine, ma refer la manevrabilitate si chiar la franare.

Viata e scurta si plina de KKT

Samurai 2002

Link to comment
Share on other sites

Re: Vitara, dificil de condus?

 

CLAR e de la cauciucuri.+telescoapele uzate,ce sa mai....eu am avut zeci de vitara si samuraie si cu Gume late,si inguste.alea cu gume late,mai late de 255,se misca pe sosea cum vor ele,este foarte instabila masina.mai ales samuraiele,de groaza!!!dar te poti obisnui,tinand cont ca arata bine masina cu ele...

Link to comment
Share on other sites

  • 7 years later...

Re: Vitara, dificil de condus?

 

Tramlining se numeste efectul, e tendinta rotilor de a urma denivelarile din drum... cu cat rotile sunt mai late, cu atata si efectul e mai accentuat, cu alte cuvinte e normal sa faca asa!

Tramlining probabil vine de la tram=tramvai ... ca si pe el il duce "drumul" cum vrea... :)

Se poate pacali acest efect prin modificarea unghiului de convergenta dar nu cu rezultate spectaculoase.

Mare atentie , daca s-a umblat la caseta de directie si e prea stransa acest efect creste dramatic , eliminandu-se tendinta rotilor in timpul mersului de a reveni in pozitia drept inainte.

Viata se compune din clipele pe care le tii minte nu din cele care au trecut.

generationx90.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 5 months later...

Re: Vitara, dificil de condus?

 

Am reusit sa elimin aproape in totalitate acest efect la viteze pe sosea de pana la 100km/h si indiferent de presiune ( am mers 1.4 si cu 2.1 atm)

De aprox. un an folosesc pe Vitara, anvelope BFG T/A KO2 31 10.5 R15 echivalent cu 265 70 R15.

Explicatia ar fi o sustinere laterala foarte buna la acest tip de anvelopa.

Comparatia o fac cu anvelopele anterioare BFG T/A KO 31 10.5 R15

Viata se compune din clipele pe care le tii minte nu din cele care au trecut.

generationx90.com

Link to comment
Share on other sites

 Share

×
×
  • Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use