Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Scuturi Jimny

iulianul
 Share

Recommended Posts

Re: Scuturi Jimny

Asa mi s-a spus, dar sincer, n-am verificat. Pare grosut totusi la pipait, cred ca are cei 4mm. Macar ca nu mai intra noroi sau vreo creanga sa-mi smulga vreun fir de la reductor, ca-i plin de măţăraie pe acolo. Ma gandesc sa indoi un pic marginea din fata, daca lovesc ceva frontal, sa alunece si sa urce scutul pe obstacol. Si cred ca ii va creste si rezistenta.

• 4 years later...

Hop si eu cu intrebarile.

Scutul nu ar trebui sa aiba niste fante care sa lasa noroiul sa se scurga. In special daca acopera dintr-o bucata o suprafata atat de mare. Eu m-am cam chinuit la masina mare din aceasta cauza.

Stie cineva cine reprezinta Asfir la noi . Am inteles ca preturile sunt prohibitive. M-ar interesa ptr Jimny.

Ar mai fi si baietii astia pe care ii stie toata lumea :

http://www.jimnybits.co.uk/shop/jimny/guards-/-protection/cat_173.html

Dar astept sa primesc intai barele panhard reglabile si furtunele de frana. Sa vedem cum stau si cu timpii de livrare.

Dar astept sa primesc intai barele panhard reglabile si furtunele de frana. Sa vedem cum stau si cu timpii de livrare.

Timpii de livrare sUnt cam de 5 zile, livrare la usa.

Edited by Astral

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Hop si eu cu intrebarile.

Scutul nu ar trebui sa aiba niste fante care sa lasa noroiul sa se scurga. In special daca acopera dintr-o bucata o suprafata atat de mare. Eu m-am cam chinuit la masina mare din aceasta cauza.

Stie cineva cine reprezinta Asfir la noi . Am inteles ca preturile sunt prohibitive. M-ar interesa ptr Jimny.

Salut.

Evacuarea apei si a noroiului se face prin cele 2 gauri de acces pt schimbul de ulei. Noroi prea mult nu se aduna in el pentru ca are o forma de "sanie atat in partea anterioara cat si in cea posterioara.

Scutul pe care il vand eu are un design similar cu cel fabricat de Asfir. Cel fabricat de mine este mai bine executat decat cel de la Asfir si costa pe jumatate. Pot sa dovedesc cele de mai sus cu o comparatie intre cele doua, deoarece detin si un scut fabricat de Asfir.

Mai multe impresii pro si contra despre produs dar si parerea celor care l-au cumparat deja puteti gasi aici:

http://www.bigjimny.com/index.php/forum?view=topic&catid=6&id=53608&start=24

https://www.facebook.com/#!/pages/TAF-accessories/227799550754376?ref_type=bookmark

• 1 year later...

Incerc sa revitalizez topicul de scuturi.... In urma cautarilor diverse pe net si nu numai am ajuns la concluzia ca sunt 2 variante de scut care pot vi achizitionate: prima varianta este cel mic, care se poate vedea in pozele de la jimnybits.com si care e identic cu cele oferite si pe original de suzuki. Acesta are un pret de aproximativ 100 £ si nu se gasesc alte variante de producatori mai ieftine.

Varianta a 2-a este scutul "plin" care acopera destul de ermetic atit cutia de transfer cit si o parte din cutia de viteze, cit si cardanele. Poate fi gasit la mai multe firme dar toate sunt cam asa: https://www.autolux.ro/scut-motor-suzuki/. Pretul variaza de la 300 la 350 lei plus transport.

Acum dilema principala: este evident ca scutul varianta 2 e mai ieftin, acopera mai mult, posibil ca scade un pic garda la sol dar... cine are asa ceva pe masina nu a sezizat o supraincalzire a cutiei de transfer de la el? Din ce am vazut in poze el are doar citeva gaurele de scurgere a apei insa clar obstructioneaza racirea in zona aia. Acum intrebarea e.. De cita racire are nevoie cutia de transfer?

As alege e adevarat un scut mai mic, varianta jimnybits dar stie cineva de unde ar putea fi achizitionat o replica la un pret mai mic?

Am vazut eu scut din ala mare si are urmatoarele probleme:

- "gaurelele" alea de care zici sint foarte mici si se pot obtura foarte usor. Scutul de la jimnybits are gaurile de ~ 3cm diametru,

- are "capacitatea" sa adune in interior/desupra pamint si tot ce mai vrei tu daca te dai in teren

- pentru toate lucrarile sau chiar o simpla privire mai detaliata, e necesar sa dai scutul jos

- cel mai important lucru: suprafata foarte mare + tabla de 3mm rezulta ce se indoaie relativ usor

Ca si avantaj scutul asta mare iti protejeaza catalizatorul, ceea ce scutul de la jimnybits nu face.

Personal recomand scutul de la jimnybits. De la ei am scutul la cutia de transfer si cel de la rezervorul de benzina. Ala de la rezervor inca nu l-am atins, dar cel de la cutie l-am testat de citeva ori si si-a facut treaba cu brio.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Asta ma bate gandul si pe mine, sa il comand de la jimnybits. O intrebare oarecum stupida: e adevarat ca se monteaza foarte usor? adica nu ai intimpinat probleme la montaj?

In alta ordine de idei.. ai incercat vreodata sa mergi peste crengi si chestii de astea.... protejeaza si de asa ceva sau doar dc te asezi cu masina pe ceva?

Scutul de la cutia de transfer se monteaza usor, la ala de la rezervorul de benzina e mai mult de lucru, iti dai tu seama singur de ce.

Scutul/scuturile protejeaza de orice nu reuseste sa il/le indoaie si care nu intra prin gaurile respective. Spre exemplu daca in pamint e infipt un fier beton de 15 sau de 20 si ai ghinionul sa asezi masina pe traiectoria "optima" atunci poti sa "intepi" cutia de transfer sau rezervorul. Dar asta e extrem de improbabil.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

• 3 months later...

Dupa mai multe cercetari am gasit o varianta "locala" de scut cutie transfer exact modelul jimnybits din tabla 4 mm. Pt detalii puteti sa ma contactati pm.

• 1 year later...

Dupa mai multe cercetari am gasit o varianta "locala" de scut cutie transfer exact modelul jimnybits din tabla 4 mm. Pt detalii puteti sa ma contactati pm.

Sal. Ma intereseaza pe mine varianta locala a scutului de la jimnybits.

Ai pm.

• 2 weeks later...

jimny4x4.ro

Mersi.

Deja am achizitionat ultimul prototip de la jimny4x4.ro . O sa pun poze.

Pt. scutul de fata , am gasit o varianta ruseasca la 470 lei ,facuta de o intreprindere de stat din Leningrad.2,5 mm tabla otelita , care apara diferentialul fata si baia de ulei.

Deocamdata fac rodajul si nu am montat inca scuturi....

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use