Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Snorkel niva


dmx

Postări Recomandate

Re: Snorkel niva

 

"Bunatati" adevarate se gasesc pe www.nivashop.ru Problema este cum punem mina pe ele. Din "sapaturile" pe care le-am facut am aflat ca in Chisinau este un magazin reprezentanta Avtovaz. Prin iulie am sa fac un drum acolo sa vad care-i oferta si poate ma inteleg cu ei sa aduca pe baza de comanda si piese de pe nivashop. Preturile sunt mai mult decit decente.

cind o sa fiu mare.....o sa-mi iau tot niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Snorkel niva

 

"Bunatati" adevarate se gasesc pe www.nivashop.ru Problema este cum punem mina pe ele. Din "sapaturile" pe care le-am facut am aflat ca in Chisinau este un magazin reprezentanta Avtovaz. Prin iulie am sa fac un drum acolo sa vad care-i oferta si poate ma inteleg cu ei sa aduca pe baza de comanda si piese de pe nivashop. Preturile sunt mai mult decit decente.

 

 

Stiu acel site, am mai vb cu colegii nostri despre el si despre cum am putea sa luam piese de acolo si tot n-am ajuns la nicio solutie.

Bine ar fi daca acel magazin din moldavia ar avea si el un site sa ne orientam si noi si daca e sa cerem ceva, sa ne si intelegem....:x

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Snorkel niva

 

@dmx acum arata intr-un mare fel rusoaica ta...e de admirat!:h5

Eu am snorkel facut din pvc de 50...la vremea aia nu erau disponibile in magazine:wink:

Land Niva Luci

WWOC-VALCEA

X-TREME OLANESTI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Snorkel niva

 

@dmx acum arata intr-un mare fel rusoaica ta...e de admirat!:h5

Eu am snorkel facut din pvc de 50...la vremea aia nu erau disponibile in magazine:wink:

 

:tk Sper sa ne vedem vara asta la o tura :x

Omul este făcut să trăiască şi nu pentru a se pregăti să trăiască!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Snorkel niva

 

Sa pun si eu o intrebare stupida......din poze nu prea imi dau seama cum vine, dar....cand se ridica capota,ramane snorkelul pe masina sau se da la o parte???:old

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Snorkel niva

 

logic ar fii sa fie decupata capota unde intra snorkelul in caroserie...ca asa il demontezi..sau il dai la o parte de fiecare data cand umblii pe la motor..si nu o sa mai aiba etanseitate pe coloana de admisie...poate vedem niste poze cu capota deschisa sa ne luminam putin...:tk

Land Niva Luci

WWOC-VALCEA

X-TREME OLANESTI

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Snorkel niva

 

Pun cateva poze ca sa vedeti cum l-am montat eu.

Snorkelul vine cu tot ce este nevoie pentru montare, trebuie doar taiat in capota cu flexul(este putina munca la decuparea dublurilor si intariturilor) si pus un cheder de cauciuc pentru protectie(eu am folosit un cheder folosit de la ceva portbagaj) si taiat cu un cutter vechea teava de admisie aer sa ramana doar 4-5 cm de care se prinde tubul flexibil cu care vine snorkelul.

De fixat eu l-am lipit cu spuma poliuretanica, deocamdata este fixat foarte bine, sper sa nu fie probleme pe viitor.

426512156_IMG_2468(Copy).thumb.JPG.59e06a7df4217b0b3779ed38f6e8163c.JPG

32844486_IMG_2470(Copy).thumb.JPG.97ba262672d28c288aba82eec9032626.JPG

555050246_IMG_2469(Copy).thumb.JPG.5005b41aa71c6ec9cc6c0e46d9b177db.JPG

787469438_IMG_2472(Copy).thumb.JPG.68fb805518e9a4ef29de962326fd8ce3.JPG

1606303876_IMG_2473(Copy).thumb.JPG.bc4d3f94dcfbb3415b9b2b6bcd18d233.JPG

127878237_IMG_2471(Copy).thumb.JPG.dda0352ed37456a7d1215863b5b1b325.JPG

Omul este făcut să trăiască şi nu pentru a se pregăti să trăiască!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Snorkel niva

 

Acum m-am lamurit.Multumim frumos pt efortul depus si sa-l stapanesti sanatos!

Daca tot veni vorba, se simte ceva diferenta la mers intre cu si fara snorkel?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Snorkel niva

 

Acum m-am lamurit.Multumim frumos pt efortul depus si sa-l stapanesti sanatos!Daca tot veni vorba, se simte ceva diferenta la mers intre cu si fara snorkel?

 

Nu este ceva o diferenta mare, clar sesizabila, dar parca trage putin mai bine.

Eu l-am montat in acelasi timp cu trecerea pe anvelope simex :dr2 si comportamentul masinii s-a modificat destul de mult deci o informatie clara nu pot sa-ti dau:cn

 

Marea diferenta este ca acum trec prin apa fara emotii:grin:

Omul este făcut să trăiască şi nu pentru a se pregăti să trăiască!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Snorkel niva

 

cu spuma ai prins snorkelul de montantul dreapta fata?, nu are altfel de prindere(mecanica)?

:lr blackhttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?61857-LADA-NIVA-IASI-quot-Natasha-quot/page15&highlight=iesire+iasi :lr whitehttp://forum.club4x4.ro/showthread.php?65728-Lada-Niva-1-7-i-multipunct/page52&highlight=lada+niva
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Snorkel niva

 

Da, cu spuma poliuretanica si deocamdata tine, sta foarte bine, nu striu exact cum o sa se comporte pe viitor dar banuiesc ca este in regula.

Cu silicon s-ar mai putea doar ca acest din urma aduce rugina.

Omul este făcut să trăiască şi nu pentru a se pregăti să trăiască!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Snorkel niva

 

Da ! Am achizitionat si eu un snorkel (burlan - cum zice furnizorul)ca DMX , dar nu am nici o prindere , un bosaj pentru suruburi - nimic. Oare cum se prinde aceasta piesa pe masina?:oo

Solutia cu poliuretan este doar provizorie ca ci acest adeziv se macina in timp de la trepidatii. Poate i-mi da cineva un sfat .

 

Snorkelul protejeaza motorul a nu fii inundat in caz ca se acceseaza albii de riu etc., nu are nici o treaba cu bunul mers al motorului , din potriva - daca iti alegi un snorkel ce nu asigura debitul de aer prescris de constructor poti sa cresti in consum si sa scazi in performantele motorului. In cazul pozei de mai jos snorkelul e vital pentru motor.

i.0019-PDVD_033.jpg.ba48013931a84e9967370c9cb0633867.jpg

Editat de Niva
complectare
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Snorkel niva

 

si eu sunt in aceeiasi situatie,deocamdata l-am fixat provizoriu cu banda dublu adeziva ,ca sa pot efectua taietura din capota,maine ca tot e duminica va trebui sa studiez problema asta pt.ca sunt adeptul unei fixari mai sanatoase pe langa medoda lipiri de caroserie

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: Snorkel niva

 

citeste mesajele d emai jos sunt informatii cum ca ar fi al brazilienilor ca model

da de ce nu vrei sa folosesti modelul de la inceputul acestei pagini,model pe care il au mai multi posesori si care e foarte bun as spune chiar mai bun ca cel de pe prima pagina prin faptul ca e mai "slim" si arata mai bine :) pana si Putin are unul lafel pe a lui :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare