Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cupa America la yachting - cel mai vechi trofeu sportiv din lume !


RobertAmbrozie

Postări Recomandate

In 1851 , un yacht cu vele numit " America " a castigat cupa Guinea 100 , atunci cand a invins in Regata Natiunilor , desfasurata in Cowes, Insula Wight . In acea regata natiunile participante doreau sa isi dovedeasca suprematia tehnologica si capacitatea de a produce cel mai rapid yacht cu vele din lume .

 

Dupa victorie , proprietarii yachtului " America " au donat cupa Yacht Clubului New York , ai carui membri erau spre a fi pastrata drept " challenge trophy " .

Asa s-a nascut cel mai vechi trofeu sportiv din lume denumit dupa yachtul castigator , nu dupa numele tarii .

 

De atunci eforturi fantastice s-au facut pentru cucerirea acestui trofeu de catre cluburile care " aruncau manusa " , deveneau Challenger , iar trofeul trebuia aparat de catre clubul ce il detinea , respectiv clubul Defender .

 

S-a concurat cu barci diferite , din 1958 s-au folosit barcile din clasa 12 metri ( care nu au lungimea de 12 metri , ci de 20-23 metri ) , apoi din 1992 s-au folosit barcile din clasa International America's Cup Class , cu lungime de 25 metri , 35 metri inaltimea catargului , greutate totala 24 tone din care 19 tone cantareste bulbul derivorului , 750 mp de vele si un echipaj de 17 persoane .

 

Multe natiuni si-au disputat trofeul ( cateva exemple de echipaje : francezii de la Areva , italienii cu Luna Rossa sau Mascalzone Latino , nemtii cu United Internet Team Germany sau Illbruck , americanii cu BMW Oracle Racing , sudafricanii cu Team Shosholoza , elvetienii de la Alinghi sau chiar chinezii cu Team China ) .

 

S-au desfasurat 32 de editii anterioare , iar Cupa America a fost castigata de 27 ori de catre americani , o singura data de australieni , de 2 ori de catre neo-zeelandezi , iar ultimele 2 editii au fost castigate de catre elvetienii de la Alinghi , aparatorii trofeului de astazi .

 

 

Dupa o perioada plina de dispute juridice , inclusiv pe tema noii clase de barci , astazi ar fi trebuit sa se dea startul in prima cursa a celei de a 33-a editie a Cupei America , la Valencia .

 

S-au pregatit 2 multi-hulls gigantice ( 90ftx90ft , 27x27 metri la linia de plutire ) :

 

- cel elvetian , Alinghi , catamaran , sustinut de milionarul Ernesto Bertarelli - care este si skipper ( barca are un gennaker de 1100metri patrati !)

si

- cel american , BMW Oracle , respectiv USA 17 ,trimaran , sustinut de boss-ul de la Oracle , Larry Ellison , care este prevazut cu un sistem inovator de vela-aripa , ce se inalta la peste 68 metri deasupra nivelului puntii ( de 2 ori mai mare decat aripa unui avion Boeing747 ) .

 

Ambele sunt construite din fibre de carbon-kevlar si sunt considerate cele mai performante ambarcatiuni cu vele construite vreodata pe Terra ! Aceste barci ating viteze incredibile , de 25-40 noduri , in conditiile unei brize de 10 -15 noduri !

 

Iar astazi ar fi trebui sa se dea startul la 10.00 UTC , insa seful cursei , Harold Bennet , a decis sa astepte pana cand vantul va veni . Trebuia sa se desfasoare o cursa de tip loop ( bucla ) la doua balize , cu startul in vant si intoarcerea cu vand de pupa , pe o distanta totala de 40 mile . S-au asteptat circa 4 ore , iar comitetul cursei a anuntat ca prima cursa a celei de a 33-a editie a Cupei America se amana pentru miercuri 10 februarie , in speranta ca va fi mai mult vant .

 

Tensiunea continua sa se acumuleze , probabil ca maine vom asista la antrenamente ale ambelor echipaje , atat in scopul optimizarii propriilor barci cat si in scopul studierii adversarilor !

 

Site oficial : http://www.americascup.com

 

Cine credeti ca va castiga ? Alinghi sau BMW Oracle ?

FAIR WINDS !

Mitsubishi Pajero 3,2DiD 2005

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cupa America la yachting - cel mai vechi trofeu sportiv din lume !

 

Dupa cum s-a vazut in ultimii ani, trimaranele au castigat cam tot, insa anu asta , eu pariez pe catamaran...atat in cursa mai sus amintita, cat si pt charter:wink:

1100m2 genaker.... hmm, asta cred ca-i mai mult decat suprafata velica insumata a tuturor velierelor din Tomis... tot asa si dpdv economic, bugetul construirii si exploatarii unei asemenea ambarcatiuni cred ca este comparabil cu bugetul pe 2010 unei tarisoare mai mici ....

:h5

Editat de night bird

"De cand s-au inventat notariatele, nu mai exista...cuvant de onoare... Papaiani

"Uneori, intregul, poate insemna mai mult decat ... suma partilor" Un Nene

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cupa America la yachting - cel mai vechi trofeu sportiv din lume !

 

BMW Oracle?

 

Da , aceste 2 mari companii , impreuna cu Golden Gate Yacht Club din San Francisco , cu banii lui Larry Ellison si cu priceperea inginereasca a diviziei BMW Yachtsport au construit cea mai sofisticata si cea mai performanta ambarcatiune cu vele a tuturor timpurilor : trimaranul USA 17 .

FAIR WINDS !

Mitsubishi Pajero 3,2DiD 2005

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cupa America la yachting - cel mai vechi trofeu sportiv din lume !

 

1-0 pt Oracle BMW.

Cam dur iau batut. Trimaranul zboara cu 28 de noduri la vant de 7-8. Elvetienii au sanse numai daca americanii isi rastoarna barca.

Parerea mea.

 

in rest, plicticoasa cursa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cupa America la yachting - cel mai vechi trofeu sportiv din lume !

 

Am vazut si eu cursa. M-am bucurat enorm, ca am aflat multe lucruri. Nu ma saturam, as fi vrut sa mai fie "alergari" si sa aflu mai multe.

Mereu am fost fascinat de aceste ambarcatiuni si poate intr-o zi, invat si eu sa navighez o barcuta cu panze.

Am ramas surprins de cat de bun a fost BMW, dar la cata tehnologie...poate sunt eu mai de moda veche si poate ar trebui sa bage o lege, cumva, in care sa interzice chestiile alea electronice.

Sa se bazeze pe performantele echipajului si a barcii prin forma, alura, vele...etc. Nu pe chestii "artificiale". Ca vechii vikingi.

Chiar, ati vazut pe Discovery cand au concurat cu o barca moderna? Vasul facut ca pe vremea vikingilor i-a surprins pe toti. Si abia au castigat aia moderni,dar au zis ca daca echipajul ar fi avut nitica experienta pe cel "antic", ar fi putut castiga.

Totul este relativ!!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare