Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Nevoie de sange AB4 RH Negativ

SilenceDJ
 Share

Recommended Posts

Salut , tatal unei prietene bune din Baia Mare are nevoie urgent de sange AB4 RH Negativ findca are o hemoragie interna si are nevoie iar grupa asta nu se gaseste asa usor

Asa ca rog pe cei care au aceasta grupa si sunt dispusi sa faca o fapta buna sa il ajute donand sange pentru :

Turcu Valentin

Spitalul judetean Baia Mare sectia interne.

Se poate dona de oriunde din tara insa trebuie specificat pentru cine doneaza.

Persoana de contact: Turcu Nadia telefon: 0745001414

Multumesc :cl

Never stop exploring

Re: Nevoie de sange AB4 RH Negativ

Mersi mult , prietena mea e la spital la tatal ei ca sa vorbeasca cu doctorul , mie mi s-a stricat cartela din telefon si nu mai am semnal deloc , deci mie imposibil sa sun.

din cate am auzit vor sa il opereze si au nevoie de sange pentru transfuzie , o poti suna daca se poate si nu e mare deranjul pe numarul afisat ca sa iti poata da mai multe detalii , eu nu am cum sa iau legatura cu ea numai prin email cand ajunge acasa .

daca suni spunei ca din partea mea ai sunat

va multumesc mult

Never stop exploring

mie mi s-a stricat cartela din telefon si nu mai am semnal deloc , deci mie imposibil sa sun.

Daca ai abonament la orange da o fuga la Iulius sau la polus la orange shop si iti schimba cartela pe loc.

Salut Gabi , de acolo am venit acuma , mi-a schimbat cartela pe loc , acum e din nou functionala , de 8 ani de cand am abonamentul ma gandesc ca e vremea sa se duca

:P

Never stop exploring

Sincer , si mie si rusine sa spun asta acum nu credeam ca EMA are un asemenea impact asupra publicului si sunteti asa de dedicatii pentru ajutorarea oamenilor , nu pot decat sa spun jos palaria pentru ceea ce faceti si sper sa va pot intoarce favorul cu mult mai mult .

Dupa ce voi fi angajat voi directiona si eu cei 2% catre fundatia EMA

Va multumesc

Never stop exploring

Cel mai citit ziar online din Maramures, partener traditional al EMA , a publicat si el anuntul ( acum e pe prima pagina): http://www.emaramures.ro/Stiri/29491/APEL-Se-cauta-sange-AB4-RH-Negativ-pentru-un-barbat-internat-la-Spitalul-Judetean-Baia-Mare :h5

Multumim Emaramures.ro ! ( pentru cei ce vor sa vada "audienta" dati click aici: http://stat.trafic.ro/stat/emaramures/vizite/zi )

Edited by ekkakon

Sincer , si mie si rusine sa spun asta acum nu credeam ca EMA are un asemenea impact asupra publicului si sunteti asa de dedicatii pentru ajutorarea oamenilor , nu pot decat sa spun jos palaria pentru ceea ce faceti si sper sa va pot intoarce favorul cu mult mai mult .

Dupa ce voi fi angajat voi directiona si eu cei 2% catre fundatia EMA

Va multumesc

Nu ai nici o obligatie fata de EMA ! Tine doar pumnii stransi sa reusim ceva in acest demers ! :grin:

Din pacate eu am AII si sunt diabetic, asa ca, nu am cum sa donez... :cr1 Sa speram insa, ca prin mediatizare ( regional ce-i drept ) sa reusim sa-l ajutam pe acest om. Cert e ca, orice caz de acest fel, va beneficia de aceeasi atentie din partea EMA si, sper, ca si din partea partenerilor nostri ! :h5

Emilian , din pacate eu de 2 ori m-am dus la centrul de donare ca sa donez sange si de 2 ori m-au refuzat , am 0,1 si prima data m-a refuzat findca in formularul ala care l-am completat am fsot intrebat ca in ultimele 6 luni cu cate partenere am facut sex si eu nestiind am trecut adevarul :n1

ca sa aflu dupaia ca chiar daca te-ai protejat cu gumita virusul hiv oricum se poate lua daca unul dintre parteneri are :old asa ca mi s-a refuzat donarea

a 2 oara m-au intrebat daca sunt alergic la ceva si eu sutn la 2 medicamente , eritromicina si movalis , si iar m-au refuzat :(

Never stop exploring

Emilian , din pacate eu de 2 ori m-am dus la centrul de donare ca sa donez sange si de 2 ori m-au refuzat , am 0,1 si prima data m-a refuzat findca in formularul ala care l-am completat am fsot intrebat ca in ultimele 6 luni cu cate partenere am facut sex si eu nestiind am trecut adevarul :n1

ca sa aflu dupaia ca chiar daca te-ai protejat cu gumita virusul hiv oricum se poate lua daca unul dintre parteneri are :old asa ca mi s-a refuzat donarea

a 2 oara m-au intrebat daca sunt alergic la ceva si eu sutn la 2 medicamente , eritromicina si movalis , si iar m-au refuzat :(

"Pacatosule" ... :ga:ga:ga Asta e.... Tu nu stii ca in Romania sinceritatea se plateste ?!

Eu maine dimineata intru de garda la Ambulanta. Voiam sa intreb ( si o s-o fac) printre colegi. Numai ca am incercat sa o sun pe fata pacientului si nu a raspuns. Voiam sa o pun in directa legatura cu MEDIA pentru a creste sansele demersului sau.

Din cate am vorbit cand am lansat anuntul maine vor sa il opereze , are ceva hemoragie la intestine si trebuie sa il deschida sa vada ce-i acolo , nu stiu ca nu sunt doctor si nu ma pricep , si ii trebuie sange pentru transfuzie sau pentru completare iar nu stiu sigur.

Am gasit o colega de facultate care are ab4 dar din pacate nu stie daca e rh negativ si face si un tratament prescris de ginecolog de vreo 10 zile , deci ea a picat. Va mai tin in legatura cu ce se mai intampla imediat ce aflu vesti.

multumesc pentru interesul aratat

Never stop exploring

Cred ca te-ai interesat un pic care e treaba cu grupele, sau poate ti-a zis si ekkakon.. Daca are nevoie de putin sange (500 ml) poate primi sange de la orice grupa, nu-i problema... bine ca nu are grupa 0. Ma gandesc ca daca te-ai pus asa pe jar inseamna ca omul are nevoie...

Atentie cu colegele de facultate care mai au si copii... nu le mai intreba de Rh ca sigur nu stiu..

PS Erau bune si buletinele alea vechi, iti scriau astia si grupa si Rh-ul.

Iti urez multa bafta, daca aveam doza de "nebunie AB" te ajutam.

Doctore nu stiu cum e treaba cu grupele , pe mine m-o sunat colega mea care are nevoie sa ma intrebe ce grupa am ca "arde" , banuiesc ca i-o zis doctori de acolo de unde e internat tatal ei ca are nevoie de mai mult sange decat de 500 ml.

Eu la treburile astea sunt 0 barat , nu stiu nimic nimic deaia intreb inainte , mi-o zis colega ca neaparat sa fie rh negativ .

Colega mea de facultate nu are copii dar nu stie ce rh are si ia si tratament , deci a picat din schema

Never stop exploring

Daca esti "0 barat" si la grupa sangvina (gr 0 si - ) puteai sa-i dai si tu sange, daca nu erai asa de sincer la recoltare :ha:. Eu zic ca daca se aduna ceva AB Rh- se poate completa si cu alta grupa Rh-, dar doctorii de acolo stiu cel mai bine despre ce este vb.

Uite aici ca sa intelegi http://www.desprecopii.com/info.asp?id=11

Inca o data, Bafta!!!

Acum am vorbit cu amica mea , se pare ca i-au gasit ceva fisuri la stomac tatalui ei si urmeaza sa-i faca colonoscopie ca sa vada daca nu pierde sange si pe la intestin , inca nu are un diagnostic clar pana nu-i termina investigatiile .

2 unitati de sange sunt la centru urmand sa ajunga la spital, in prima faza sunt necesare 4 unitati de sange. si nu se stie mai incolo , doamne feri sa fie ceva mai grav.

Nadia a fost sunata de un cititor al presei online emaramures.ro si s-a dus sa doneze . Ii multumesc pe aceasta cale.

Emilian si tuturor , Nadia vrea sa va multumeasca din suflet si nu se astepta la un asemenea ajutor din partea oamenilor mai ales ca nu va cunoaste .

Este nevoie de sange in continuare !

Never stop exploring

Pana joi cand i se va face colonoscopie pacientului mai avem nevoie de minim 2 unitati de sange . Rog inca odata daca stiti pe cineva care e dispus sa faca o fapta buna sa nu stea pe ganduri , se gaseste extrem de greu grupa asta de sange iar daca si cei care o au nu vor sa ajute atunci e grav

:tk

Never stop exploring

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use