Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?


omoroka

Postări Recomandate

In una din zile mergand in Sinaia sa ma dau cu placa am vazut in parcarea noii telegondole de langa Taverna Sarbului un Samurai pe care scria ceva de genu "Rezervatia Bucegi". Mi-am zis: "Aaaa, ei sunt cei care-mi ard amenda daca as urca cu masina la Babele". Si apoi, imediat mi-a venit urmatoarea idee.

 

Ce ar fi daca am vorbi cu baietii astia si de comun acord cu ei am organiza o actiune de ecologizare a platoului Bucegi? Si am mers cu gandul chiar pana la cabana Omu, unde acum multi ani am vazut un Samurai (eu eram cu bicicleta :grin:). In fine, ar fi OK daca am merge doar si pana la Babele unde am putea arata lumii care vine acolo un exemplu de civilizatie si atitudine. Astfel am lega mai multe lucruri: offroad, imbunatatirea imaginii organizatiei noastre si ne-am distra de minune intr-un cadru organizat, asa zis legal.

 

Ce parere aveti? Ii cunoaste cineva pe rangerii din Bucegi pentru a discuta cu ei la vara?

Editat de omoroka

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

da, ideea e superba si cred ca foarte realizabila. eu unul sunt 100% pentru mai ales ca este unul din zonele superbe ale tarii care nu sunt deloc ingrijite, asa ca, in caz de se face ceva, sunt unul dintre cei care vin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Scurt si n-o luati in nume de rau....

Nu intrati la rangeri decit sub aripa unui club sau orice alt organism de gen...

Nu ei sunt cei ce hotarasc:grin:

Si daca vorbim de ecologie, ar treb facuta la pas,nu cu masina.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Scurt si n-o luati in nume de rau....

Nu intrati la rangeri decit sub aripa unui club sau orice alt organism de gen...

Nu ei sunt cei ce hotarasc:grin:

Si daca vorbim de ecologie, ar treb facuta la pas,nu cu masina.

 

Pai daca e nevoie ne aliem cu un club ecologic ceva, ar fi de preferat sa semnam si un acord cu Parcul National Bucegi. Ia curatenia normal ca o facem la pas, insa la final sacii cu deseuri va trebui sa-i caram motorizat pana jos.

 

Am gasit cateva informatii legat de parc, nu cine stie ce, dar inca ma mai documentez

http://www.bucegipark.ro/

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

@ omoroka: Este o alta idee buna de-a ta, si pe langa a te felicita ca ai dat scanteia asta, vreau sa ma alatur la propriu, deci poti sa te bazezi si pe mine.

Astept un pm de la tine cu nr de tel, ca am mai multe idei in cap si prefer sa le discutam intai telefonic, urmand sa le impartasim si aici dak gasim niste concluzii si hotarari concrete.

"Una dintre pedepsele pentru refuzul de a participa la politica e ca ajungi sa fii guvernat de cei ce-ti sunt inferiori" - Platon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

@RZV

Sa zicem ca sunt acoperiti ca si club!

De fapt acest tip de actiune e unul din obiectivele noastre ptr al doilea semestru 2010 sau primul semestru 2011! :h5

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Pai ce mai astepti @omoroka? Te botezam "varful de lance" al acestei actiuni. Daca poti ia legatura cu ei, ca tot ai fost capul:ha:, povesteste-le ce si cum, solicita-le eventual o "harta" a mizeriei de pe platou si stabiliti ziua. Nu cred ca exista vreo persoana care sa fie suparata ca vrei sa-i faci curatenie in gradina. Ma bag si eu!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Asta app de ajutor....sunt sigur ca orice club de offroad ar vrea sa-si treaca in palmares o ecologizare de genul:grin:,nu asta-i ideea......

Omoroka are dreptate si stie ca nu vorbesc prostii....eu am participat la o ecologizare de gen cind eram in liceu,cercetasi....nu conteaza, am strins tone,repet tone de gunoi..cam 20... acum ~15 ani....ii invit pe domnii cu clubul la carat.....

Nu merge asa, "te ajut eu cu clubul ,este rezolvata venim ca organism recunoscut"....nu faci decit sa ai un act ,clubul palmares ,si curatenia se va face oricum la pas,cu multa munca si cu si ajuorul unor ecologisti care vin voluntari....pt ca fara voluntari nu mai termini prea curind......eventual poti asigura transportul pt voluntari pina intr-o zona prestabilita cu masinile de offroad,poate asa te vad altfel nu calcator de iarba protejata cu simex, evacuarea gunoiului treb facuta cu masini specializate,merge cu tona si implici si autoritatile....este munca de om prost( nu o luati in nume personal,nu fac referire la nimeni) sa cari saci de gunoi de pe platou doar pt ca tu ai masina de off.... ai face cam 3378 de drumuri:grin: si nu ai face decit sa umpli de praf toti jnepenii in viteza sa te intorci mai repede:ha:...si jnepenii sunt protejati.....voluntarii sunt ecologisti.....fotografii stau in boscheti....chestii din astea....

Eu zic ca ideal este un parteneriat cu o asociatie /fundatie sau orice organism verde,ecologisti adica,in care se baga si un club de offroad, cu plan de bataie sigur,cosuri de gunoi si puncte de strins gunoiul cit mai usor accesibile pt a asigura evacuarea lor.....si reclama ti-o faci cu tricouri personalizate cu clubul X.... impartite la voluntari,si adunatul plasticului tot manual se va face.....iar resursa financiara daca cineva vrea sa-si asigure o reclama treb facuta prin sponsorizari ...din buzunar sau din sponsori din aia reali....

Iarasi parerea mea....mai departe nu ma mai implic,in W-E cind se va face asa ceva,o sa fiu acolo,sa ajut,indiferent cine organizeaza sau se implica,ca am auzit in ultimul timp numai teorii ale conspiratiei .....eu vin la ecologizare si la munca.....restul sunt detalii atita vreme cit actiunea este facuta asa cum treb si cu cap nu cu picioarele!

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Revin:

 

@ omoroka: Astept de cateva zile nr tau de tel pe privat sa-ti propun niste completari si apoi sa trecem la treaba.

"Una dintre pedepsele pentru refuzul de a participa la politica e ca ajungi sa fii guvernat de cei ce-ti sunt inferiori" - Platon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Revin:

 

@ omoroka: Astept de cateva zile nr tau de tel pe privat sa-ti propun niste completari si apoi sa trecem la treaba.

 

salut oameni buni. am fost plecat cateva zile si vad ca s-a scris cate ceva pe aici :y

nu am timp sa procesez in momentu asta ca sunt dupa un drum lung si obositor asa ca lasati-ma sa rumeg un pic ideile voastre.

 

nr meu de tel e 0730588558

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Eu am inceput deja sa fac ceva concret:

 

- am discutat in primul rand cu omoroka pt a stabili cateva detalii de inceput dar si chestiuni de ansamblu; pe langa ideea cu masinile care sa intre in zona stabilita a fi ecologizata, propun colaborarea cu tineri liceeni, membri de cluburi montane sau de ecologie care sa adune gunoaiele de pe traseele montane, in timp ce offroadistii s-ar ocupa de gunoaiele din zona cabanelor si imprejurimi.

- am discutat cu un var care a fost profesor si este in prezent preot, solicitandu-i ajutor pt promovarea ideii si implicarea a cat mai multor tineri voluntari;

- am contactat un fost coleg din facultate, din Bucuresti, care are legaturi cu membrii unui club montan care ar putea (sper) sa se implice;

- am stabilit pt maine o intalnire cu presedintele Fundatiei de Turism si Ecologie "Ciulinii Baraganului" de aici din Slobozia, un aport pe care ma bazez mult.

 

S-auzim de bine.

"Una dintre pedepsele pentru refuzul de a participa la politica e ca ajungi sa fii guvernat de cei ce-ti sunt inferiori" - Platon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Eu zic sa luati legatura la prefectura jud Prahova cu cineva de la mediu ca sa va dea mana libera.Actualmente si pe teritoriul jud Brasov este o actiune de genul asta,iar coordonator este Prefectura Brasov!

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Da, de partea cu jandarmii s-ar ocupa omoroka, insa daca nu se rezolva doar cu ei, trebuie mers mai departe, iar ideea ta cu prefectura e foarte buna pt ca ar scurta sirul de intrevederi cu diferitele autoritati (adik am merge direct sus unde sansele de aprobare ar reusi intr-un timp mai scurt). In cazul unor intalniri 'noi gashca' - autoritati, disponibilitatea mea de a participa pt argumentarea cauzei drepte cu toate aspectele ei este maxima.

Dupa ce reusim sa punem in practica ideea asta, trebuie sa urmeze alte actiuni similare si in alte zone pt ca, din pacate pt natura, e multa treaba de facut; insa vazuta ca o plimbare/drumetie de relaxare in natura, totul va parea mult mai usor.

 

S-auzim de bine.

"Una dintre pedepsele pentru refuzul de a participa la politica e ca ajungi sa fii guvernat de cei ce-ti sunt inferiori" - Platon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Asa cum spuneam mai sus, in seara asta m-am intalnit cu presedintele Fundatiei de Turism si Ecologie Ciulinii Baraganului, si dupa cateva ore de discutat in care mi s-a prezentat complexitatea unei idei simple, a rezultat ca o actiune pe care ar putea sa o organizeze ei ar putea avea loc undeva prin toamna. Se pare ca am fost prea optimist.

Ramane sa vad ce reactii gasesc la amicii din Bucuresti cu oarece intrari la clubul ala montan, iar dak nici ei nu se alatura, raman doar eu care ma bag la o asemenea actiune. Sa vedem ce-o mai urma, ca se pare ca numai eu ma mai agit in legatura cu topicul asta.

 

ps: oare ar fi captat mai multa atentie acest topic dak ar fi aparut la 'Iesiri de sfarsit de saptamana' ?..

"Una dintre pedepsele pentru refuzul de a participa la politica e ca ajungi sa fii guvernat de cei ce-ti sunt inferiori" - Platon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

George....nu te deznadajdui....Nu intotdeauna o idee buna are si o finalitate rapida .Eu am pus la cale o strangere de fonduri ptr EMA..Si stii ce? 4 colegi au raspuns!Dar nu ma las.Continui pe cont propriu si cu clubul si sper sa am rezultate!Ai rabdare, puneti pasii in aplicare dupa care da un start.Daca razbati prin "ciulinile"birocratiei o sa ai doua satisfactii.Unul ...ca o sa vezi ai devenit mai intelept,si a doua....o sa se intample ce ai planificat!:h5

NISSAN PATROL 4.2-BIG WHITE

SUZUKI SAMURAI-REAL BLUE

HYUNDAY SANTA FEE-BUSINESS

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Din cate vad, Administratia Parcul Natural Bucegi este autoritate ce sprijina proiectul de mai sus..http://www.letsdoitromania.ro/cine-se-implica/

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=49760

 

Poate o afiliere la actiune cu tinta precisa, platorul Bucegi?? si se rezolva aprobarile instant!!

Luaz 969, Aro 244, L200
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Multam' pt intelegere si sfaturi, Zoli. Ma cuprinsese un optimism naiv care incepuse 'sa-mi dea aripi' :grin: iar aceste 'dusuri reci' m-au ajutat de fapt sa cobor 'cu picioarele pe pamant'; deci, veste buna, blueheart a revenit la realitate :ha:. Dar nu ca as fi renuntat, ci hotarat sa 'o iau mai moale', adik mai cu cap, in pasi mai mici dar sper eficienti.

Asa ca, impresionat de palmaresul Fundatiei de Turism si Ecologie a Dunarii de Jos 'Ciulinii Baraganului' din Slobozia mea, voi incerca sa contribui la realizarea unei colaborari intre aceasta fundatie si cluburile offroad, colaborare din care sigur vor rezulta actiuni bine organizate si cu un real efect.

 

S-auzim de bine.

"Una dintre pedepsele pentru refuzul de a participa la politica e ca ajungi sa fii guvernat de cei ce-ti sunt inferiori" - Platon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

@ Cristian Irimescu: merci, in seara asta am intrat acolo si m-am alaturat si proiectului 'Let's do it, Romania' (si cartare si organizare).

"Una dintre pedepsele pentru refuzul de a participa la politica e ca ajungi sa fii guvernat de cei ce-ti sunt inferiori" - Platon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

@ Cristian Irimescu: merci, in seara asta am intrat acolo si m-am alaturat si proiectului 'Let's do it, Romania' (si cartare si organizare).

 

Salut si multumiri tuturor pentru idei si reactii.

Din ce am mai studiat si m-am mai interesat pana acuma, dar si din sfaturile unora dintre voi, constat ca o astfel de actiune este mult mai complexa decat mi-am imaginat initial. Ea presupune fonduri, multa munca de project management si in final coordonare precisa a activitatii in derulare. Daca unu din elementele de mai sus este neglijat atunci toata actiunea poate degenera in haos, nemultumiri si va sfarsi ca un fiasco.

 

Mai mult, vazand ca deja s-au pus la punct proiecte similare sunt de parere ca nu are rost sa reinventam roata ci mai degraba sa ne alaturam uneia din actiunile deja planificate, fiecare cu resursele disponibile dar reprezentand sigla :cl.

 

Nu dau inapoi de la ideea initiala ci doar ma repozitionez intr-un cadru mai realist.

 

Astept reactiile voastre

Va salut !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Salut si multumiri tuturor pentru idei si reactii.

Din ce am mai studiat si m-am mai interesat pana acuma, dar si din sfaturile unora dintre voi, constat ca o astfel de actiune este mult mai complexa decat mi-am imaginat initial. Ea presupune fonduri, multa munca de project management si in final coordonare precisa a activitatii in derulare. Daca unu din elementele de mai sus este neglijat atunci toata actiunea poate degenera in haos, nemultumiri si va sfarsi ca un fiasco.

 

Mai mult, vazand ca deja s-au pus la punct proiecte similare sunt de parere ca nu are rost sa reinventam roata ci mai degraba sa ne alaturam uneia din actiunile deja planificate, fiecare cu resursele disponibile dar reprezentand sigla :cl.

 

Nu dau inapoi de la ideea initiala ci doar ma repozitionez intr-un cadru mai realist.

 

Astept reactiile voastre

 

Salut,

Am o casa in Pucioasa si in timpul verii imi petrec destul timp in zona de care se tot vorbeste.

Datorita lipsei de experienta in ce priveste organizarea de astfel de actiuni, nu am scris nimic pana acum, dar eram gata in orice moment sa imi anunt si eu sprijinul financiar si cu forta de munca pentru o asa ceva.

Avand in vedere concluziile la care s-a ajuns nu pot decat sa adaug si eu alte doua intrebari:

1. Cum pusca mea poate fi atat de complicat sa faci o actiune de ecologizare in conditiile in care toata lumea are de castigat?

2. Cine poate opri un grup de 10-20 sau chiar mai multe persoane, care sa "se plimbe" inarmati cu saci de plastic si asa hai-hui pe versanti sa starnga printr-o actiune neprogramata, neaprobata, etc o cantitate x de gunoi?

Pentru carat molozu' de acolo am putea folosi 2-3 carute ale tiganilor din vale care si-ar oferi serviciile pe o nimica toata!

Sometimes you find yourself in the middle of nowhere. And sometimes in the middle of nowhere, you find yourself.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Bah,

Ce mama dracu, sunteti femei? Imi place ca unu arunca manusa, zece o ridica dupa care initiatorul usor, usor se retrage!

 

Nu ma iau de voi ca dintr-un motiv sau altul dupa ce faceti o discutie va retrageti gandindu-va ca va depaseste! Ma iau ca nu credeti in aceasta idee care a fost enuntata aici urmare a liberului arbitru si propriului consintamant(sa zicem)!

 

Pai domle, ce va trebuie sa faceti propria actiune, sa dezvoltati propria idee? Curaj si incredere in fortele proprii ...Poate si oleaca de nebunie! Invatati sa va infrangeti temerile, capul sus si ...tot inainte!!!

 

Sa vedem, ce va trebuie ...

 

Aprobari? Va obtin eu aprobari ... de la autoritati (spuneti-mi locatia exacta)!

Acoperire de club? Rezolvam si problema asta ...

Mediatizare pe forum ?...Vorbim cu administratorii si cred ca e rezolvata ...

Logistica si plan de actiune? ... Ne ocupam si de asta ...

Altceva?

 

Hai sa va vedem cine doreste sa mearca. Nu "guristi" ...oameni care doresc intradevar sa participe ...

 

Pai se poate domnilor ...?

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Bah,

Ce mama dracu, sunteti femei? Imi place ca unu arunca manusa, zece o ridica dupa care initiatorul usor, usor se retrage!

 

Nu ma iau de voi ca dintr-un motiv sau altul dupa ce faceti o discutie va retrageti gandindu-va ca va depaseste! Ma iau ca nu credeti in aceasta idee care a fost enuntata aici urmare a liberului arbitru si propriului consintamant(sa zicem)!

 

Pai domle, ce va trebuie sa faceti propria actiune, sa dezvoltati propria idee? Curaj si incredere in fortele proprii ...Poate si oleaca de nebunie! Invatati sa va infrangeti temerile, capul sus si ...tot inainte!!!

 

Sa vedem, ce va trebuie ...

 

Aprobari? Va obtin eu aprobari ... de la autoritati (spuneti-mi locatia exacta)!

Acoperire de club? Rezolvam si problema asta ...

Mediatizare pe forum ?...Vorbim cu administratorii si cred ca e rezolvata ...

Logistica si plan de actiune? ... Ne ocupam si de asta ...

Altceva?

 

Hai sa va vedem cine doreste sa mearca. Nu "guristi" ...oameni care doresc intradevar sa participe ...

 

Pai se poate domnilor ...?

 

Subscriu!!!

Pun la dispozitie: 5 persoane muncitoare, carora le asigur transport, masa si bautura pe perioada desfasurarii actiunii si ma implic in organizarea transportului gunoiului (1-2 carute trase de cai, in felul acesta nefiind incalcata legea rezervatiei naturale)

Sometimes you find yourself in the middle of nowhere. And sometimes in the middle of nowhere, you find yourself.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Manat de imboldul pozitiv si declansator de energie pozitiva al acestor reactii pe care le iau drept "orice sut in fund e un pas inainte" (stiu, am folosit cuvinte multe si pompoase, deh, ma mai chinuie si pe mine talentul poetic din dotare :ha:), data fiind atmosfera revigorata si de sprijinul proaspat al lui vetu,

 

imi permit sa deschid o lista a celor care chiar vor sa mearga si sa faca, o lista a celor care nu sunt 'guristi', si pt a proba si demonstra asta, "ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi" CHIAR IN WEEKENDUL ASTA ?!?

 

Asadar, lista va contine nickname-ul, masina din dotare, cati voluntari se mai poate lua in masina, orasul de plecare si nr de tel (pt o comunicare mai buna si rapida). La finalul zilei de vineri 26.03.2010 cei care ne adunam stabilim pe forum ca pt SAMBATA si/sau DUMINICA (27 si/sau 28 .03.2010) sa facem o actiune pilot fulger, asa demonstrand cel mai bine ca se poate. Zona ar putea fi stabilita de omoroka si vetu, iar detaliile legate de cele necesare se stabilesc pe parcurs. Anuntati-va si rudele, prietenii, vecinii, etc.

 

1. blueheart, opel astra, inca 3 voluntari, Bucuresti, 0724.26.81.72

.

.

.

.

.

.

 

 

:cl :y. :tk tuturor, si curaj !

Editat de blueheart
"Una dintre pedepsele pentru refuzul de a participa la politica e ca ajungi sa fii guvernat de cei ce-ti sunt inferiori" - Platon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Dak nu se intampla o plecare weekendul asta din cauza conditiilor meteorologice din zonele inalte ale rezervatiei (cred c-am exagerat si eu un pic :grin:), nu-i nimic . O lasam pt dupa Pasti, insa lista ramane deschisa .

 

S-auzim de bine si curaj !

"Una dintre pedepsele pentru refuzul de a participa la politica e ca ajungi sa fii guvernat de cei ce-ti sunt inferiori" - Platon
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Ce-ati zice de o actiune ecologizare a platoului Bucegi?

 

Georgica,

Saptamana asta "se intampla" deja o actiune: http://forum.club4x4.ro/showthread.php?p=566136#post566136

 

Saptamana viitoare e Pastele. Dupa, insa daca aveti ceva planuri si va pot ajuta in vreun fel sa-mi spuneti!

 

Ca aceasta actiune sa aiba sanse de reusita nu trebuie hotarata si desfasurata haotic. Trebuie organizare, logistica pusa la punct, plan de bataie, obiective ... Altfel va ramane "gargara forumistica"!

 

Deci pana acum avem asa:

1.Blueheart + 3 voluntari

3.Vetu + 5 voluntari

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare