Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Agricultura 4x4.


Resiteanul

Postări Recomandate

Re: Agricultura 4x4.

 

Prezent XI: chiar dacă am avut o săptămână incărcată şi n-am trecut pe la maşină,băieţii n-au stat cu mâinile în sân. Au terminat scutul ,,a la long" şi l-au montat,au pus toate portierele, continuă pe mecanică. Îmi pare rau că n-am prins pozele cu scutul mare montat,acum trebuie să aştept până când au de lucru ceva pe dedesupt ca să o culce iar pe o parte. Cred că lucrarea făcută a meritat întârzierea. Postez fotografiile la ,,zi" cu maşina pe roţi.

Editat de Resiteanul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 257
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator soso-bum

Re: Agricultura 4x4.

 

felicitari:br

cel putin 3 ani nu va aparea rugina.

spor la treaba si astem sa vedem tehnic cum se revigoreaza

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Agricultura 4x4.

 

Prezent XII: Şi acum la mecanică pură! Demontat tren rulare faţa,alcătuit necesar după constatare,respectiv:

1.Plăcuţe frână;

2.Cruce cardanică de mijloc ax volan;

3.Bieletă bară torsiune;

4.Cap bară direcţie;

5.Pivoţi;

6.pistoane etrier+garnituri, sau etrieri compleţi;

7.Lichid de frină,vaseline.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Agricultura 4x4.

 

S-a mai constatat: ambreiaj bun(placa presiune+disc ambreiaj);cablu frână de mâna bun,telescoape faţă bune,pompa servodirecţie are o scurgere.S-au comandat piesele enumerate.După ce vin,se montează şi se face proba in mers,depistându-se în paralel,alte probleme de mecanică.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Agricultura 4x4.

 

Prezent XIII: Au sosit,în sfârşit, piesele enumerate în postarea anterioară.De mâine se începe cu montajul lor.Ca să mai comprim din timp, am comandat şi fluidele,filtrele,kit-ul de distribuţie.Sper ca în două săptămâni să o pornim,pentru a constata comportamentul de funcţionare. În aşteptarea pieselor,Aurel a dat şi straturile de insonorizant texturat. Practic, pe podea mai trebuie un strat de vopsea specială, membrana hidroinsonorizantă şi apoi mocheta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Agricultura 4x4.

 

Prezent XV:Aproape gata şi cu mecanica.S-au schimbat pivoţi, bucşe,capeţi bară, servopompa, ax intermediar coloană de direcţie,MRL-uri(manuale),saboţi frână,plăcuţe frânâ,cilindri frână spate,semeringuri roţi spate.Acum masina este pe rampa intermediară,pentru ca în paralel cu ce mai e de făcut pe partea mecanică, să se facă pregătirile pentru vopsitorie. Pe partea mecanică mai trebuie schimbat Kitul de distribuţie şi mecanismul(broasca) de închidere a portierei din spate(butucul de cheie e bun).După ceva luni, maşina vede din nou soarele. Tot astăzi, vopsitorii-artişti au făcut măsurătorile pentru confecţionarea şabloanelor de vopsitorie.maşina va primi un strat de vopsea albă,după uscare se va aplica şablonul,se va vopsi verde+bordura negru-degrade (cu un aparat care nu am reţinut cum se numeşte),se dau şabloanele jos, şi se administrează peste tot un strat de lac. Vedem ce se realizează până sâmbătă.Acum pozele la zi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Agricultura 4x4.

 

Pentru Tudor: telescoapele sunt fotografiate cu o postare mai inainte. Cred că sunt marca Lip.Ceea ce ştiu sigur este preţul: 150 lei/telescop. Firma care le-a adus nu are importanţă, pentru că este firma cu care lucrează tradiţional atelierul de service unde am maşina. Oricum, mecanicul a stabilit ce telescoape sunt necesare şi apoi le-au căutat la dealeri pe net.

Cu stimă!

Editat de Resiteanul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Agricultura 4x4.

 

Prezent XVI:A sosit şi kit-ul de distribuţie(rolă,curea,pompă apă) şi în paralel s-a trecut la faza chituire: chit de acoperire,chit de rost, şpriţ-chit,etc. Se lucrează şi la modelul -şablon, maşina fiind anterior fotografiată pentru cotele modelului. Am aflat şi cum se numeşte aparatul de vopsit conturul: aerograf!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Agricultura 4x4.

 

Prezent XVII: Am revenit la proiect, după ce aproape trei săptămâni am fost implicat intr-o activitate în teren. Aşa că astăzi am recondiţionat pompa de benzină, respectiv au fost sudate cele două ştuţuri de ţeavă şi au fost refăcute contactele electrice cu izolaţiile corespunzătoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare