Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfaturi Toyota FJ70


Milan

Postări Recomandate

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

No asta ii treaba faina .Practic omul asta a obtinut ce se putea mai bun din cele doua modele LC1 si LC2 din seria 70.Adica arcuri elicoidale si rapoarte 4,88 de la LJ si motorizare de la HJ.In plus la impresia artistica se adauga botul ala fain de bj,fj.Ma bucur tare cand vad oameni mai nebuni ca mine.Felicitari pentru lucrare.Toata stima.Beau o bere pentru asta.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

ATENTIE!!!!!!!!!!!!!!

FOARTE IMPORTANT!!!!!!!!!

Pentru cei care vor sa transplanteze un 2H in locul unui 3F.Nu faceti greseala mea.Spun asta pentru ca mie nu mi-a spus nimeni ba mai mult sunt discutii unde se afirma ca ar fi compatibile ca prindere.Daca au electromotorul pe aceeasi parte nu inseamna ca sunt la fel.Nici pe departe.

1.Coroana de 3F este cu 2cm mai mare in diametru si are dantura mai marunta si mai ingusta.

2.Gaurile de prindere in suruburi nu se suprapun

3.Cele 6 gauri de prindere a volantei pe motor nu au aceeasi configuratie,la 3F sunt mai distantate.

 

Acestea sunt doar cateva aspecte care ar trebui sa va descurajeze de a va apuca de un asemenea proiect.Renuntati nu va risipiti banii ca subsemnatul.

Oricum nu disper inca.Sfatuit de profesorul Max am sa-mi montez cutia manuala in locul celei automate si am sa mai revin cu amanunte.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

ATENTIE!!!!!!!!!!!!!!

FOARTE IMPORTANT!!!!!!!!!

Pentru cei care vor sa transplanteze un 2H in locul unui 3F.Nu faceti greseala mea.Spun asta pentru ca mie nu mi-a spus nimeni ba mai mult sunt discutii unde se afirma ca ar fi compatibile ca prindere.Daca au electromotorul pe aceeasi parte nu inseamna ca sunt la fel.Nici pe departe.

1.Coroana de 3F este cu 2cm mai mare in diametru si are dantura mai marunta si mai ingusta.

2.Gaurile de prindere in suruburi nu se suprapun

3.Cele 6 gauri de prindere a volantei pe motor nu au aceeasi configuratie,la 3F sunt mai distantate.

 

Acestea sunt doar cateva aspecte care ar trebui sa va descurajeze de a va apuca de un asemenea proiect.Renuntati nu va risipiti banii ca subsemnatul.

Oricum nu disper inca.Sfatuit de profesorul Max am sa-mi montez cutia manuala in locul celei automate si am sa mai revin cu amanunte.

 

Acum m-ai dat peste cap si pe mine. S-a dus dracului sansa mea de a avea cutie automata pe masina pt expeditie. :ang2

 

Daca motorul tau pe benzina era injectie EFI il luam eu. Din pacate , pe carburator ma dispera. Nu mi-au placut niciodata carburatoarele.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

Acum m-ai dat peste cap si pe mine. S-a dus dracului sansa mea de a avea cutie automata pe masina pt expeditie. :ang2

 

Daca motorul tau pe benzina era injectie EFI il luam eu. Din pacate , pe carburator ma dispera. Nu mi-au placut niciodata carburatoarele.

Auzi aici Dane,daca masina asta trebuia sa o conduca nevasta-mea si trebuia sa fie neaparat hidramata sa stii ca gaseam o solutie si o potriveam.Poti face niste modificari combinate cu suduri si iasa treaba buna,imi place si mie automata insa in noroi parca ii mai bun mestecaul.

In alta ordine de idei am pastrat cutia de transfer originala de pe cutia automata pentru ca are actionare electrovacumatica pe 4x4.Este bine de stiut si acest aspect ca sunt compatibile.

Prinderile motorului 2h pe tampoane s-au potrivit cu cele de 3F insa am pastrat tampoanele de 2h care sunt putin mai carnoase.Traversa cutiei de viteze insa trebuie montata mai in fata deoarece cutia automata este mai lunga.Cardanele nu mai au aceleasi dimensiuni,la automata cardanul spate este mai scurt ca cel de fata,la manuala este invers.Cu putin noroc scap doar schimbandu-le.inca nu stiu,mai revin maine cu amanunte.

Astazi am reusit sa montez motorul,urmeaza maine cutia.Noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

Suportii de motor trebuie modificati?

Deci suportii de motor daca stii la 60 suportul din stanga este deplasat putin mai in spate adica nu este in linie cu cel din dreapta.La 70 suportii din fata sunt pe aceeasi linie.noroc ca s-a gandit japonezul si a lasat inca un rand de gauri filetate in bloc prin care aduci suportul in drept cu cel din dreapta.Nu am intampinat probleme la suportii de motor insa astazi am montat cutia pe motor si cum spuneam fosta traversa care sustinea cutia automata este mult mai in spate.Nu o pot folosi.Singura solutie este sa folosesc traversa de la 60 care pare sa se potriveasca relativ bine cu exceptia faptului ca la 70 sasiul este mai lat si traversa ramane putin mai scurta.Va trebui sa improvizez niste extensii.Mai ramane problema cardanelor.Dar asta pe saptamana viitoare.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

GATAAAA!!!!!!.Am rezolvat tranplantul si ma declar fericit si multumit.Deci ca sa recapitulez.Suportii motor s-au potrivit,traversa cutiei de la 60 s-a potrivit pe sasiul meu insa cu abatere de 1cm care nu a fost o problema sa-l prelungesc,am pastrat cutia manuala H41 cu raport de 5 in a 1a si 1in a 4-a,cutie de transfer 2 pe mic si grupuri cu ratia standard 4,11 fata de cele de la hj60 care aveau 3,7.Deci m-au ajutat si diferenta dintre grupuri cu toate ca nu era chiar necesar.Cu roti de 33 plec tot cu a 2-a de pe loc.S-a potrivit si cutia de transfer de pe a440f pe H41 fara probleme cu exceptia unei mici corectii la distantierul unui pinion.Am pastrat cutia asta de transfer pentru ca aveam comanda de 4x4 electrovacumatica in instalatia masinii.Rezultatul este multumitor si motorul este o bijuterie a tehnologiei japoneze din anii 80.Este ca nou si acuma.Urmatoarea imbunatatire va fi un turbo de Q7 adaptat pe minunea asta de motor.

Sper ca cele scrise mai sus sa ajute pe oricine doreste sa faca o modificare similara.

Era sa uit,deoarece instalatia masinii mele era la 12V si a motorului la 24,am folosit un solenoid de troliu care inseriaza bateriile doar la pornire dupa care revin in derivatie pe 12V.

Editat de Milan
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

Felicitari pentru lucrare.

 

Ai lasat si sistemul de bujii incandescente pe 24 de volti sau ai trecut pe 12V?

Oprirea motorului se face cu opritor manual sau cu motorasul EDIC?

 

Buna treba cu rapoartele 4,11. Eu folosesc roti de 37" cu rapoartele standard 3,7. Merge dar unde altii urca cu a doua eu bag a 1-a.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

Felicitari pentru lucrare.

 

Ai lasat si sistemul de bujii incandescente pe 24 de volti sau ai trecut pe 12V?

Oprirea motorului se face cu opritor manual sau cu motorasul EDIC?

 

Buna treba cu rapoartele 4,11. Eu folosesc roti de 37" cu rapoartele standard 3,7. Merge dar unde altii urca cu a doua eu bag a 1-a.

Ma asteptam sa imi pui intrebarile astea.Sistemul de bujii este tot pe 24V si se cupleaza doar cand dau la automat adica practic se alimenteaza cu tensiunea de alimentare a electromotorului.Porneste foarte bine probabil si findca este vara insa in perspectiva am sa trec pe bujii de 12V cu releu de timp.Pentru oprirea motorului folosesc fostul cablu de soc insa am sa inventez ceva automat si acolo.Poate imi dai tu o idee.Poate imi spui si de unde fac rost de bujii pe 12V.Noroc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

Ma asteptam sa imi pui intrebarile astea.Sistemul de bujii este tot pe 24V si se cupleaza doar cand dau la automat adica practic se alimenteaza cu tensiunea de alimentare a electromotorului.Porneste foarte bine probabil si findca este vara insa in perspectiva am sa trec pe bujii de 12V cu releu de timp.Pentru oprirea motorului folosesc fostul cablu de soc insa am sa inventez ceva automat si acolo.Poate imi dai tu o idee.Poate imi spui si de unde fac rost de bujii pe 12V.Noroc.

 

Nu cred ca e prea bine ce ai facut tu. Bujiile trebuiesc incalzite inainte de a da la electromotor. Asa cum e acum, vei avea mari probleme la iarna.

 

In mod normal ele lucreaza in felul urmator: Cand pui contactul, bujiile sunt alimentate cu 24 de volti un timp pe care il stabileste un releu in functie de senzorul de temperatura a antigelului, senzor care este montat in chiulasa sus in partea din fata catre termostat. Dupa ce s-a stins becul de bujii, dai la automat si motorul porneste. Dupa pornire, releul de bujii inca mai alimenteaza bujiile dar cu o tensiune mai redusa (daca bine retin vreo 14V) inca cateva secunde.

 

Va fi dificil ca sa rezolvi treaba asta cu bujiile la 24V daca instalatia ta este de 12V si doar la pornire se cupleaza electromotorul la 24V.

 

Legat de bujii la 12V, modelele de HJ60 care sunt facute pentru Australia au instalatia pe 12V. Acelasi motor 2H dar totul e la 12V. Eventul cauta pe ebay si cumpara-ti bujii de acolo. Mai e varianta care ar trebui incercata. Bujiile de la motorul 3B de pe BJ70, BJ60 sau de pe seria 40 sunt la 12V.

 

Codul bujiilor de 12V pentru HJ60 motor 2Heste:

19850-68050 pentru modelele dintre oct 1982 si august 1986

19850-68051 pentru modelele dintre august 1986 si iulie 1987

 

Codul bujii pt motor 3B este: 19850-68010

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

Nu cred ca e prea bine ce ai facut tu. Bujiile trebuiesc incalzite inainte de a da la electromotor. Asa cum e acum, vei avea mari probleme la iarna.

 

In mod normal ele lucreaza in felul urmator: Cand pui contactul, bujiile sunt alimentate cu 24 de volti un timp pe care il stabileste un releu in functie de senzorul de temperatura a antigelului, senzor care este montat in chiulasa sus in partea din fata catre termostat. Dupa ce s-a stins becul de bujii, dai la automat si motorul porneste. Dupa pornire, releul de bujii inca mai alimenteaza bujiile dar cu o tensiune mai redusa (daca bine retin vreo 14V) inca cateva secunde.

 

Va fi dificil ca sa rezolvi treaba asta cu bujiile la 24V daca instalatia ta este de 12V si doar la pornire se cupleaza electromotorul la 24V.

 

Legat de bujii la 12V, modelele de HJ60 care sunt facute pentru Australia au instalatia pe 12V. Acelasi motor 2H dar totul e la 12V. Eventul cauta pe ebay si cumpara-ti bujii de acolo. Mai e varianta care ar trebui incercata. Bujiile de la motorul 3B de pe BJ70, BJ60 sau de pe seria 40 sunt la 12V.

 

Codul bujiilor de 12V pentru HJ60 motor 2Heste:

19850-68050 pentru modelele dintre oct 1982 si august 1986

19850-68051 pentru modelele dintre august 1986 si iulie 1987

 

Codul bujii pt motor 3B este: 19850-68010

Mersi pentru coduri.

Nu vreau sa pastrez alimentarea bujiilor in configuratia actuala.Le-am lasat asa deocamdata pt ca porneste bine acum chiar si fara ele ca e vara.Vreau bujii la 12V,am sa le alimentez printr-un releu de bujii hella sau bosch care face tot acelasi lucru,adica preincalzire pornire si mentinerea alimentarii dupa pornire,totul controlat de sonda de temperatura.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 luni mai târziu...
  • 1 lună mai târziu...

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

Alte noutati ? Ai mai facut ceva la ea ?

Ca sa nu ma mai complic sa schimb bujiile,am simplificat treaba.Am folosit 2 solenoizi de troliu care imi inseriaza bateriile cand pun contactul,actionati de releul de bujii.In acelasi timp un releu de bujii Bosch(des intalnit la masinile germane)isi face treaba si alimenteaza bujiile cu 24V.ca sa se inteleaga bine fenomenul,practic alimentarea solenoizilor se face pe doua cai,La automat si daca se cupleaza bujiile.1.daca motorul este cald si releul nu cupleaza bujiile,bateriile raman in paralel cu 12V,Urmand a se inseria doar cand dai la automat.2. In cazul in care motorul este rece,releul de bujii cupleaza implicit solenoizii inseriind bateriile pentru a alimenta cu 24V bujiile.Alimentarea generala a masinii ramane legata din mediana celor 2 baterii unde este in permanenta 12V indiferent de regimul de lucru.In felul acesta se comporta exact ca orice alta masina diesel obisnuita.Poate ajuta pe cineva ideea.

in rest nu am mai facut nimic.Ba din contra,i-am spart un geam rabatabil spate dreapta fiindca o sarit de pe sina aia ruginita.As cumpara altul daca stiti pe undeva.

Imi place cum merge masina,insa ma supara suspensia,este prea rigida.Probabil ca asta ar trebui sa fie urmatorul pas.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Sfaturi Toyota FJ70

 

Da-ne de veste dupa ce iesi cu ea in teren. Sunt curios sa stiu cum se comporta acum in teren si daca a meritat toate eforturile tale. Asteptam!

TOYOTA LJ 70

BMW 528I

Pieptul sus, privirea in fata (in4) si mergem tot inainte! :jp1

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare