Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

?Diferente intre Pajero mk 2 si Pajero Sport 97?

sarpe
 Share

Recommended Posts

Care sunt diferentele intre Pajero mk 2 si Pajero Sport (Challenger) 1997?

Ma bate gandul sa-mi iau un Pajero Sport (Challenger ii zice in Anglia) imi place foarte mult cum arata si as vrea sa stiu cam cat de fiabil este si ce mari diferente exista intre cele doua modele? ...in afara de cele de confort care sunt vizibile la prima vedere. Pajero mk 2 cred ca intra la categoria off-roader pur iar Pajero Sport la MPV-SUV, dar cu toate astea, este destul de robust pt off-road standard sa zicem? In acelasi timp are un consum omenesc? (referitor la motor de 2.8 tdi). Pe sosea cum se comporta? Are cineva de pe forum, si daca da cat de mutumit este de acaret?

Multumesc.

Re: ?Diferente intre Pajero mk 2 si Pajero Sport 97?

Care sunt diferentele intre Pajero mk 2 si Pajero Sport (Challenger) 1997?

Ma bate gandul sa-mi iau un Pajero Sport (Challenger ii zice in Anglia) imi place foarte mult cum arata si as vrea sa stiu cam cat de fiabil este si ce mari diferente exista intre cele doua modele? ...in afara de cele de confort care sunt vizibile la prima vedere. Pajero mk 2 cred ca intra la categoria off-roader pur iar Pajero Sport la MPV-SUV, dar cu toate astea, este destul de robust pt off-road standard sa zicem? In acelasi timp are un consum omenesc? (referitor la motor de 2.8 tdi). Pe sosea cum se comporta? Are cineva de pe forum, si daca da cat de mutumit este de acaret?

Multumesc.

nimeni cu pajero sport ? :hl

Domnul Asfalttango daca nu ma insel are un Pajero Sport,domnul Ocserver la fel.Aveti si voi rabdare poate nu este lumea la butoane :D.

Uite aici postarea cu masina lui Asfaltango.Cautati si ve-ti gasii http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=42053

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Sal!

Eu am un Pajero Sport. 2,5 tdi, 118cp, din 2005. Eu sunt foarte multumit de el. In ceea ce priveste consumul, ieri am facut plinul si am calculat un consum urban, fara AC, de 12,3 l la 100 km. Pentru o hardughie de 2 t si un pic, cred ca este multumitor consumul. Extraurban, in conditii normale de rulat, un consum cuprins intre 9 si 10 l la 100 km.

In ceea ce priveste "ce poate", de cand o am, nu am avut decat 2 situatii in care am fost nevoit sa cuplez pe greu si asta pentru ca am intrat pana la portiere intr-un noroi gros si lipicios, iar a doua situatie a fost cand o roara mi-a coborat intr-o groapa al carei fund nu il atingea si am ralas sprijinit pepragul din fata stg. iar suprafata pe care rulam era acoperita de un strat gros de frunze in putrefactie si ploua torential.

Daca vrei o masina care sa fuga pe sosea, sa stii ca Pajero Sport o face cu mare chin. Am mers cu ea cu 150 km/h (atat arata kilometrajul), dar nu este pentru ea. Cel mai bine, la drum lung se simte la 110-120 km/h. Altfel, pana acum nu am ramas niciodata nicaieri cu ea, cu conditia sa ai anvelope adaptate suprafetei pe care vrei sa rulezi.

Respectul de sine se reflecta in respectul fata de ceilalti....

e aceeasi masina ( aceeasi conceptie )

doar ferestrele sunt mai mici...

si pozitia de conducere e alta

totusi multe piese au coduri diferite

bratele de la puntea spate sunt mai lungi ( deci mai bine- travel mai mare )

noi avem doua d-alea si doua "dalelalte"...

2,5td, v6 3000, v6 3000 24v, v63500 24v ( gama completa!):banana

Tel.: +40788 022 022 / +40788 033 033

E-mail: tracoservice@yahoo.com;

office@tracoservice.ro

Si eu am un Pajero Sport din 2006, 2.5 diesel 116 CP. Sunt foarte multumit de masina. Nu am avut nicio problema la ea in tot timpul asta, am schimbat doar distributia si la 150 000 km placutele de frana. Masina se descurca bine de tot pe drumuri mai grele, forestiere, acoperite de zapada. E mai greu pe autostrada cu ea pentru ca la 150 km/h consuma destul de mult. Si in oras e destul de scump sa te deplasezi pentru ca prin bucuresti la ora de varf ia si 14 la suta. Deci daca faci abstractie de consum iti recomand cu mare caldura o astfel de masina.

Mitsubishi Pajero Sport 2.5 TD

• 4 years later...

E vechi topicul, dar asta e si intrebarea mea.

Nu sunt alte diferente in afara de ce se scrie mai sus?

Pe mine m-ar interesa, in care se doarme mai bine? MK2 stiu ca vine cu 7 locuri iar Sport-ul cu 5.

De asemenea, un avantaj la Sport este ca poti pune butelia de GPL sub masina, in loc de roata de rezerva. La MK2 ar avea loc?

La cutie automata, MK2 are SuperSelect iar Sport EasySelect.

La MK2 exista dotare de blocant spate din fabrica. La Sport exista asa ceva? Eu nu am vazut decat LSD.

Care sunt diferentele de gabarit?

Nemo me impune lacessit !

Hai sa raspund si aici "for the record":

1. se doarme excelent in Pajero Sport datorita faptului ca prin rabatarea banchetei spate se obtine o platforma perfect dreapta cu mocheta groasa, cea din portbagaj si cea de pe spatele banchetei.

2. la Pajero Sport se poate pune butelia fara probleme in locul rotii de rezerva, eu am una de 70L, toroidala, si e ok.

3. cutia de viteze este altceva decat cutia de transfer; asta ar fi singurul minus la Pajero Sport, ca nu vine cu Super Select, cu toate ca la primul model s-a pus Super Select si chiar blocant spate din fabrica; se mai gasesc cu volan pe dreapta, diesel de 2.8 care au Super Select; are colegul thebe una asa.

4. pentru offroad mediu, LSD-ul in stare buna + gume bune fac treaba rezonabila, verificat de mine personal.

5. in ceea ce priveste gabaritul, vezi aici, si compara cu MK2:

specificatii_Pajero_Sport.jpg.b8906bcfff7d262b6a7e849863b6719e.jpg

... si ca sa mai completez si la postarile mai vechi de aici:

6. daca vrei o masina care sa fuga foarte bine pe sosea si sa consume mai mult decat decent, cumperi Pajero Sport benzinar 3.0 V6, cu 170 CP, la care pui un GPL secvential, nu dieselul de 2.5 cu 116 CP, deci exista si solutie daca vrei sa alergi tare pe sosea si sa nu te usture buzunarul.

7. este o masina foarte fiabila, robusta, cu o gramada de piese aftermarket de calitate buna si foarte buna si la preturi foarte bune, de la Nipparts, Jakoparts - Herth+Buss, etc; daca nu-i dai omoruri grave, nu prea pica nimic la ea, stiu oameni care au avut masini de-astea ani de zile, luate de noi, si in afara de filtre si ulei nu au bagat nici un ban in ele pe reparatii.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use