Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat achizitie - mitsubishi pajero 1995 ?

b67lck
 Share

Recommended Posts

Re: La ce sa ma uit cand imi cumpar un mitsubishi pajero 1995?? Urgent

Prima data te uiti unde poti spune buna ziua ,respectiv aici : http://forum.club4x4.ro/forumdisplay.php?f=390

dupaia te uiti ce ai voie si ce nu ai voie pe acest forum , respectiv aici: http://forum.club4x4.ro/misc.php?do=cfrules

Dupa ce urmaresti pasii astia vei gasii un buton de cautare , un fel de goagal al acestui forum unde sigur gasesti tot ce te intereseaza , in caz ca nu gasesti deschizi un topic nou !

73

Never stop exploring

La ce sa ma uit cand imi cumpar un mitsubishi pajero 1995??:hl:hl:hl

In primul si in primul rand cauti Regulamentul acestui forum. Dupa aceea il citesti. Dupa ce il citesti, vei observa ca primul lucru pe care trebuie sa il faci inainte de a posta este ca sa iti faci o prezentare in sectiunea dedicata acestu lucru. Nu de alta dar asa e frumos. Sa stim si noi cu cine stam de vorba.

Max

admin

:rules

Ok...colegii mei au perfecta dreptate, dar ce-ti pot spune mai la concret e ca nici o masina nu se cumpara la "urgenta".....adica mai bine o pierzi pe asta care "arde", dar macar data viitoare vei avea un bagaj mai mare de cunostinte pt ca sigur ocazii vor mai fi.......gandeste-te ca e criza si sunt muuuult mai multi cei care vand decat cei care cumpara.......

Deci...chill down si lectura placuta ! :h5

La ce sa ma uit cand imi cumpar un mitsubishi pajero 1995??:hl:hl:hl

Mergi cu el la un service sa ii faca o diagnoza si sa verice starea lui tehnica.E cea mai buna solutie cand nu ai suficiente cunostinte de mecanica.Costul unei asemenea operatiuni nu e prea mare, dar nu merge la un service pe care ti-l "recomanda" vanzatorul masini.

Bafta.

"Planning is bringing the future into the present so that you can do something about it now."

-- Alan Lakein

Multumesc!intre timp am trecut si pe la salutarea membrilor!ma Scuzati!am vorbit cu un prieten care are un service dar nu stiu daca acceptata toti!

Mitsubishi L200 <>2005

hyundai accent 1.5 crdi 110 cp

Pai cei care nu accepta, e deja clar ca are buba masina. Diagnoza nu prea ai ce face ca nu prea are ce sa-ti arate. Mai degraba o cocoti pe un elevator, te uiti la sasiu sa nu fie mancat de rugina, la caroserie, in special sub triplele spate, si la partea inferioara a portierelor. Dupa aceea, treci la mecanica "de suprafata", adica jocuri, bucsi, telescoape, transmisie, fum, zgomote ciudate sau batai in motor... Nu strica nici sa apesi pe toate butoanele din masina, ca sa fii sigur ca merg si ca nu o sa iei foc mai incolo cand le vei folosi. Abia la urma, poti sa te uiti la aspectul masinii, adica la o zgaraitura, mocheta murdara de noroi, sau plafon prafuit. Pentru mine, cam asta ar fi ordinea pe care as urma-o:x

OMU'e inainte de toate!

verifici sasiul in partea din spate, dupa rotile din spate. Sa fie OK, fara rugina (nu vorvesc de rugina la suprafata). Sa nu fie mancat sasiul. De asemenea, tot acolo, pe partea dreapta, dupa roata din spate, este stantata seria. Aceasta trebuie sa fie vizibila inca, sa nu fie zona mancata de rugina, deoarece nu vei putea inmatricula masina, nici macar la bulgari.

ar trebui verificata compresia la motor, dar aici e deja nitel mai greu, trebuie vorbit cu un mecanic.

KAMIKAZE TEAM

Din proprie experienta iti spun sa te uiti atent la pompa de injectie sa nu prezinte scurgeri de motorina dupa care poti desface cutia filtrului de aer (2 cleme) sa vezi si acolo cum sta treaba daca omul chiar l-a schimbat sau poate nu l-a schimbat sau mai rau este imbibat cu ulei.Verifica uleiul.Daca te plimbi cu ea vezi cat de repede se incalzeste motorul.Ce sa-ti mai zic motorul trebuie sa mearga rotund sa nu bata una alta pe la el cand iei viraj stanga -dreapta pe loc sa nu se auda un scartait.

Bafta si nu te grabi.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Asa..au zis colegii destule dar mai completez si eu:

-daca are ABS verifica daca chiar functioneaza

-daca are AC verifica daca functioneaza ( nu e de ajuns sa dai drumul la ventilator, vezi daca raceste sau eventual daca compresorul de aer conditionat exista)

- daca are grup blocant si pe spate..din nou..daca functioneaza..merge vacuumul? blocheaza?

Uita-te la stare in genereal..oricum fierul e fier..depinde ce anume vrei sa faci cu ea, cum se prezinta, ce valoare are..etc... Nu ai sa gasesti perfecta nicaieri dar macar sa stii ca ce bube are le poti remedia..

Din postul lui Klez am vazut ca ti-a zis cam majoritatea.

Ahh...si cum a zis Astral..nu arde nimica... incearca sa il porti cat mai mult..e interesul lui sa o vanda. Nu are de ce sa iti fie rusine..cauta sa vezi din start adevarata situatiae a masinii.

BAFTA:h5

Mitsubishi Pajero 2.5 SWB

M 461 - 1977- in constructie...

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

ex: Mitsubishi Pajero 2.8

Din proprie experienta iti spun sa te uiti atent la pompa de injectie sa nu prezinte scurgeri de motorina dupa care poti desface cutia filtrului de aer (2 cleme) sa vezi si acolo cum sta treaba daca omul chiar l-a schimbat sau poate nu l-a schimbat sau mai rau este imbibat cu ulei.Verifica uleiul.Daca te plimbi cu ea vezi cat de repede se incalzeste motorul.Ce sa-ti mai zic motorul trebuie sa mearga rotund sa nu bata una alta pe la el cand iei viraj stanga -dreapta pe loc sa nu se auda un scartait.

Bafta si nu te grabi.

Scurgeri pompa injectie = Simering universal (aprox 10 ron)

Ulei in filtru de aer ??? Haa ???

Incalzire motor = Pai daca-i cald afara si se merge in oras, imediat

Scartait st-dr = Da-le dreq, ca poate sa fie semi-caseta ne-gresata, mai important e sa nu fie batai sau jocuri in caseta.

Ca si chestie: Dupa ce faci test-drive-ul,tragi pe dreapta, deschide capota si cu urechea pe langa vasul de expansiune, opresti motorul. Daca se aud bolboroseli (conditia sa fie apa la maxim in el), atunci e cam gata garnitura de chiulasa, dar nici asta nu e un bai mare, caci costa undeva pe la 100 ron, si cu ocazia schimbarii ii faci si planul chiulasei + altele.

Singura problema la Pajero, e ca daca s-a incalzit motorul, ti-a plecat garnitura de chiulasa. Ma rog, plus inca cateva pe langa, dar astea le-am mai scris intr-un alt topic si mii lene sa ma repet....

OMU'e inainte de toate!

Multumesc foarte mult pentru sfaturi...eu vreau sa-mi cumpar un mitsu pajero model an 91-99 de preferabil inmatriculat sau pe anglia... max 4500 euroi:tk

Edited by b67lck

Mitsubishi L200 <>2005

• 4 months later...

se poate inchide multumesc

Mitsubishi L200 <>2005

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use