Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Kzj 78


drujba

Postări Recomandate

Re: Kzj 78

 

Frumoasa sa o stapanesti sanatos!

Imi place sa stiu totul despre noii mei prieteni, dar nimic despre cei vechi.:grin::grin::grin:

2xToyota lj73,bmw320,honda fireblade,honda quad 140cp home made,barca quicksilver 410sl ,husqwarna 450.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Kzj 78

 

Va multumesc de urari! :h5

 

Asa este cum zice Matake. Cutia este manuala si motorul de 3l. Are diferential spate blocabil de fabrica, similar cu cel de pe puntea fata de la HDJ 80.

Deja i-am pus 4,88 in grupurile diferentiale si pe 33'-uri am senzatia ca urca pe pereti.

Modificari si adaugiri facute so far:

1. Grupurile diferential de la 4,3 la 4,88

2. Suspensie +5cm Iron Man

3. Bara fata ARB cu proiectoare IPF XS 800 si troliu Warn M8000 (este singurul troliu care intra fara modificari la bara sau sasiu :cr3 )

4. Telescop de directie cu arc coilover de la Tough Dog

5. Cauciucuri Dick Cepek Mud Country 285 75 R16 cu jante ET -25

6. Consola ARB de plafon cu loc de statie si statie President Johnson.

 

Urmeaza: un roof rack si mai incolo un cort de roof rack. Masina va fi folosita ca masina de ture si vacante.

 

Inca o data va multumesc de urari. :2dr

alea, alea, piesele.....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...
  • 3 ani mai târziu...

Kzj 78

 

Toyota KZJ 78, Japan Import (model 4+1 usi)

An fabricatie 1995, 140.000 km.

Inmatriculata RO prin proces impotriva SPCRPCIV

Motorizare 3.0 TD cu 125 CP, cutie manuala 5

Blocant spate de fabrica

Model SX - aer conditionat cu reglaj de putere, geamuri electrice, inchidere centralizata, oglinzi electrice, etc.

Suspensie Tough Dog +6 cm, instalata recent

Bara fata ARB originala + troliu Warn M8000 + proiectoare IPF

Rapoarte finale 4,88 cu roti 255 85R16 sau 33X10,5 R16 (trecute in cartea de identitate)

Instalatie dvd-audio cu amplificator

Consola de tavan Outback cu statie President Jhonson 2

Roof-rack-ul si cortul ARB

Excelenta ca masina de tura, pentru ceea ce am si folosit-o.

 

 

 

[ATTACH=CONFIG]185441[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]185440[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]185439[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]185442[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]185443[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]185449[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]185453[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]185452[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]185451[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]185450[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]185448[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]185444[/ATTACH]

 

[ATTACH=CONFIG]185447[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]185446[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]185445[/ATTACH]

DSC_0101.jpg.9d85865bd9eb99da8cdde2218bfd9f00.jpg

DSC_0105.jpg.63614118b4cc179d7d1b1ac103b71e29.jpg

DSC_0100.jpg.6f81c15bf752c017b15c7e88d2fbd3d1.jpg

DSC_0102.jpg.7925e334a08ec1fb2120b32925eec303.jpg

DSC_0103.jpg.19accbc65591a21fabecca7785629335.jpg

DSC_0109.jpg.d7c64c3a503135b8ee86625a0f3b3713.jpg

DSC_0106.thumb.jpg.774beb33105c5df6c8105c83355eb51c.jpg

DSC_0107.thumb.jpg.60daef8a26f22debea089d5afedff7a8.jpg

DSC_0137.jpg.709273380bc5d92e3788269b8b085d36.jpg

DSC_0112.jpg.3063df0cbdbca77e0c82d49ec0b4eb4d.jpg

DSC_0115.jpg.d56e23a559fdc5cfc90c69a3a2f3a603.jpg

DSC_0126.jpg.727010e2d421b6cd80bcd2390f12bea8.jpg

DSC_0132.jpg.0f91d86bfe4b474f4c254e254252e26a.jpg

DSC_0133.jpg.08455d050b5b0e5620a4307b8969986e.jpg

DSC_0134.jpg.4981651ecfdc449cf22a20da4360a661.jpg

Editat de Astral
alea, alea, piesele.....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Vand Toyota KZJ 78, an 1995, inmatriculata RO

 

Raspund aici unei intrebari primita pe PM, intrucat consider ca ar fi de interes pentru mai multa lume care poate s-a gandit la aceasta varianta.

Intrebarea era referitoarea la mutarea volanului de pe dreapta pe stanga. Raspunsul este ca da, de facut se poate face, dar...

 

Pentru modelul acesta NU exista bord cu volan pe stanga. Asta il si face asa de rar. KZJ78 Prado este un model facut exclusiv pentru piata Japoneza si Australiana. Nu stiu daca s-a observat, dar tahometrul este in KM, desi volanul este pe dreapta.

 

De facut ceva, se poate face, adica s-ar putea adapta bordul patratos facut din tabla, de la LC 70-73 cu volan pe stanga. Dar asta este doar varful iceberg-ului. In plus fata de bord trebuie schimbate o gramada de chestii, cum ar fi caseta de directie si puntea fata (puntea fata are panhard-ul invers), trebuie taiat suportul pentru bara panhard de pe partea dreapta a sasiului si sudat pe stanga, panoul de foc, pedalier, trasee conducte frana si conducte ambreiaj, cablu de acceleratie, etc. In plus instalatia electrica trebuie desfacuta si refacuta in oglinda (pe panoul usii din dreapta sunt toate controalele geamurilor electrice) si asa mai departe. Sunt sigur ca cine a incercat asa ceva s-a lovit de mai multe probleme, iar pe cei care au facut miscarea asta, i-am auzit invariabil spunand cam aceeasi chestie: Nu as mai face asa ceva in viata mea....

Iar cu bordul mai este o problema: Aeroterma care include si radiatorul de A/C nu se va mai potrivi deloc, deci pe langa bord, trebuie si o aeroterma cu A/C.

Evident ca cel mai simplu ar fi sa ai langa un 70/73 intreg cu volan pe stanga si cu A/C, pe care sa il folosesti pe post de donator. Dar un 70/73 cu A/C este la randul lui o masina destul de rara, iar una care sa merite dezmembrata ar fi si mai rara. Si oricum nu scapi de problema instalatiei electrice.

 

Concluzia mea acum trei ani cand am luat masina, a fost ca nu merita sa fac asa ceva. In plus, m-am obisnuit cu mersul in partea dreapta cam in doua zile, fata de 2-3 luni de munca, o carca de bani si nervi cheltuiti pentru mutarea volanului pe stanga.

alea, alea, piesele.....
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare