Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

reglare faruri Freelander volan dreapta


sandan

Postări Recomandate

Salut. Am un Freelander TD4 model 2004 cu volan pe dreapta. Am inteles ca pentru a trece RAR-ul trebuie ca farurile sa bata dupa modelul de pe continent, putin dreapta si nu stanga cum e in UK. E de ajuns doar sa le reglez sau trebuie sa le schimb cu totul?
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Ți-au zis cei de la RAR că trebuie facută treaba asta? La noi în Brăila sunt multe masini cu volan pe dreapta si chiar am câțiva prieteni cu masini cu volan pe dreapta si nu cred că a schimbat vreunul din ei farurile.Eu zic să te duci cu ea la RAR pentru identificare si carte si nu aduci în discutie subiectul ăsta ...sigur nu-ti vor face probleme. Dar dacă vrei să le schimbi tu...este altă treabă.:h5

Land Rover Freelander TD4 2005
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

"Registrul Auto Roman eliberareaza cartea de identitate pentru aceste vehicule pe baza acelorasi conditii ca si pentru vehiculele care au postul de conducere pe partea stanga, in plus fiind necesara echiparea vehiculelor cu faruri care emit un fascicul luminos asimetric, orientat spre partea dreapta a drumului (specifice circulatiei pe partea dreapta)."

 

http://www.rarom.ro/RO/article--Se%20pot%20inmatricula%20autovehiculele%20cu%20volanul%20pe%20partea%20dreapta%20--200.html

Luaz 969, Aro 244, L200
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

la frelanderu meu din 2000 le-am "reglat" sa nu bata pt uk ..da nici europa 100 % nu au iesit..dar nu orbesc colegi d trafic.

la modelu tau din 2004 , ar trebui sa fie cam acelasi lucru.

la rar daca nu ai un "preten" te pune sa le schimbi...

:cl
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Indraznesc sa ma bag si eu: Freelander e unul din putinele modele SIMETRICE, prin care migrarea volanului de pe o parte pe alta se face doar schimband caseta de directie. E si singura masina cu doua torpedo-uri identice pe ambele parti, tot din acelasi motiv! :)

 

Sa nu mai aduc discutia despre locul de unde se deschide capota.

 

Farurile se pot regla sa bata spre dreapta sau spre stanga, exista doua suruburi de reglare - unul pe verticala, si unul pe stanga-dreapta. Eu cel putin asa am.. si jur ca n-am auzit de altfel de faruri pana acum.

Inainte ocoleam gropile 10 km, acum ocolesc 10 km ca s-ajung la gropi. - EU ©Copyright 2007 :)
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator english dog

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Sau mai ai variana sa imprumuti farurile de la un coleg cu Freelander,dai berea,treci rar-ul si apoi iti pui farurile tale inapoi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Indraznesc sa ma bag si eu: Freelander e unul din putinele modele SIMETRICE, prin care migrarea volanului de pe o parte pe alta se face doar schimband caseta de directie. E si singura masina cu doua torpedo-uri identice pe ambele parti, tot din acelasi motiv! :)

 

Sa nu mai aduc discutia despre locul de unde se deschide capota.

 

Farurile se pot regla sa bata spre dreapta sau spre stanga, exista doua suruburi de reglare - unul pe verticala, si unul pe stanga-dreapta. Eu cel putin asa am.. si jur ca n-am auzit de altfel de faruri pana acum.

 

Daca te rog frumos, nu poti pune niste poze in care sa ne arati care sunt acele 2 suruburi de care vorbesti? Si eu am un Freelander RHD achizitionat de curand si zilele aste trebuie sa merg cu el la RAR... :hl

LR Freelander Xedi S-Wagon 2.0D '99

 

:ca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Nu e nici o sansa sa le reglezi sa bata "normal". Farurile sunt diferite din fabricatie. De reglat, iar nu se poate face mare lucru...dar poti merge fara sa-i orbesti pe ceilalti.

La RAR te pica instant daca nu ai faruri normale...e primul lucru pe care-l verifica la masinile cu volan pe dreapta. Asa ca...daca nu ai vreun prieten la RAR, va trebui sa-ti cumperi alte faruri.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Indraznesc sa ma bag si eu: Freelander e unul din putinele modele SIMETRICE, prin care migrarea volanului de pe o parte pe alta se face doar schimband caseta de directie. E si singura masina cu doua torpedo-uri identice pe ambele parti, tot din acelasi motiv! :)

 

Sa nu mai aduc discutia despre locul de unde se deschide capota.

 

Farurile se pot regla sa bata spre dreapta sau spre stanga, exista doua suruburi de reglare - unul pe verticala, si unul pe stanga-dreapta. Eu cel putin asa am.. si jur ca n-am auzit de altfel de faruri pana acum.

 

Daca vrei nu poti sa faci niste poze sa indici cele doua suruburi de reglare de care zici? Mi-ar fi de mare folos, am luat de curand un Freelander RHD si am nevoie pt cand voi merge la RAR... :hl

LR Freelander Xedi S-Wagon 2.0D '99

 

:ca

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Pentru coduri piese Freelander am inteles ca trebuie descarcat ,, Microcat,,.

Pana reusesc poate sa-mi dea cineva codurile farurilor pentru volan stanga si respectiv dreapta si daca se poate ptr cele cu semnalizare galbena respectiv alba ?

Multumesc.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Pentru coduri piese Freelander am inteles ca trebuie descarcat ,, Microcat,,.

Pana reusesc poate sa-mi dea cineva codurile farurilor pentru volan stanga si respectiv dreapta si daca se poate ptr cele cu semnalizare galbena respectiv alba ?

Multumesc.

 

Pentru volan stanga,

  • plastic galben la semnalizare, codurile sunt: AMR4000 - AMR4001
  • plastic alb la semnalizare:XBC001740 - XBC001750

Pentru volan dreapta,

  • Plastic galben: AMR3999 - AMR3998
  • Plastic alb:XBC001760 - XBC001770

vezi ca diferentele nu sunt numai la culoarea plasticului, sunt si constructive. Deci, daca ai avut cu plastic galben, cele cu platic alb e posibil sa nu se potriveasca fara ceva modificari.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Multumesc mult.

vezi ca diferentele nu sunt numai la culoarea plasticului, sunt si constructive. Deci, daca ai avut cu plastic galben, cele cu platic alb e posibil sa nu se potriveasca fara ceva modificari.

Sunt curios sa verific.

Am adus un Freelander lovit in spate din Italia. Documente 2002, Td4, motor BMW, bara fata dupa 2001, nemodificat de pe dreapta pe stanga(sau cel putin asa pare, sau daca este mutat este fara cusur). Surpriza!!! faruri cu semnalizari galbene. Nu am verificat daca au fost facute mici modificari dar pe dinafara arata stas. Dealer-ul spunea ca farurile au fost inlocuite de proprietar probabil cand unul dintre ele a suferit ceva socuri si nu a mai gasit cu semnalizare alba.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Semnalizarile cu platic alb au fost introduse doar de la numarul de serie 1A 000001 incoace (aproximativ 2002). E posibil ca ce ai tu sa fie din ultimile exemplare cu semnalizari galbene, verifica seria (ultimile 8 caractere din VIN)

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

La cel de Anglia 2001 seria este 1A..... IAR LA CEL DE Italia 2002 este 2A....... Probabil ca acel 1 si 2 vin de la anul de fabricatie.

Deci pot sa concluzionez ca au fost schimbate ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Teoretic, da. Practic... doar cu "obiectu'" in fata poti trage o concluzie reala: la Freelander sunt posibile multe "minuni", ai sa te obisnuiesti :grin:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

La cel de Anglia 2001 seria este 1A..... IAR LA CEL DE Italia 2002 este 2A....... Probabil ca acel 1 si 2 vin de la anul de fabricatie.

Deci pot sa concluzionez ca au fost schimbate ?

 

De la 2001 in sus sunt cu alb, nu cu galben, daca masina este 2002 ar fi trebuit sa fie cu alb, deci sunt schimbate. Alt element caracteristic de la 2002 in sus, barile si overfender-ele din plastic negru, pana in 2001 sunt gri-ul ala ciudat ( exceptand editiile speciale cu cu barile si overfender-ele vopsite in culoarea caroseriei). De la 2002 in sus si lampile din bara spate sunt cu alb, nu cu galben.

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Bara este de la 2001 in sus sigur, am sesizat diferenta intre ele si da, cred ca farurile sunt schimbate. De ce nu stiu, nu vad absolut nici o urma de accident prin jurul lor.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Probabil ca suruburile de reglaj de care amintea un coleg mai sus sunt acele suruburi de reglaj sus_jos, nicidecum stanga_dreapta.

Sa aiba Freelander si faruri reglabile stanga_dreapta ?

 

Eu am un Freelander TD4 2003 (originar UK cu volanul mutat). Farurile sunt cele originale si au suruburi atat pentru reglare pe verticala cat si pentru reglare pe orizonatala. Eu le-am reglat vara trecuta sa bata cat mai aproape de farurile normale (LHD) insa exact la fel nu se poate. De asemenea, pentru reglajul pe verticala, am un buton cu mai multe pozitii in masina. Intre timp mi-am cumparat si un far pt partea dreapta (le-as fi luat pe amandoua dar cel din stanga era spart) din dezmembrari de la o masina LHD din fabrica (KV6 2001 din USA) si... surpriza... farul are doar posibilitate de reglare pe verticala din surub si nu-l pot regla electronic din masina.

 

Suruburile pentru reglare sunt foarte vizibile si orice nepriceput (dovada vie sunt eu) poate regla farurile la Freelander, atat pe verticala cat si pe orizontala... Daca sunt doritori, dupa ce se incalzeste putin afara, pot face si niste poze sa va arat.

 

Numai bine!

Alex

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Puteti sa reglati farurile de RHD cat vreti voi, tot o sa va injure cei de pe contrasens, forma oglinzii farului si a zonei de disipare a fasciculului este invers proiectata comparativ cu farurile pentru LHD.

Pentru farurile de RHD sunt niste stickere speciale de corectie care se lipesc pe faruri .

lumina.thumb.jpg.ab646670bb8728d9bb1ca410e2716784.jpg

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Puteti sa reglati farurile de RHD cat vreti voi, tot o sa va injure cei de pe contrasens, forma oglinzii farului si a zonei de disipare a fasciculului este invers proiectata comparativ cu farurile pentru LHD.

Pentru farurile de RHD sunt niste stickere speciale de corectie care se lipesc pe faruri .

 

Nu este in totatlitate adevarat. Intr-adevar, oglinda si fasciculul sunt fix pe dos la RHD fata de LHD insa se pot regla farurile in asa fel incat sa nu orbeasca soferii de pe contrasens si lumineze ceva mai bine partea dreapta a carosabilului. Nu va fi perfect dar sigur mai bine decat farurile RHD ne-reglate. In legatura cu sticker-ele pentru "corectie", din cate stiu acestea nu corecteaza nimic ci doar anuleaza partea fascicului din stanga, care ar orbi soferii din contrasens. Personal, voi astepta pana cand gasesc un far de stanga LHD s/h la pret bun si il voi schimba. Cred ca este varianta cea mai buna.

 

Numai bine!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: reglare faruri Freelander volan dreapta

 

Ce trece de linia orizontala trebuie corectat, diminuat cu acele stickere. Inca mai am p-acasa farurile RHD de pe donator tinute pe post de bibelouri, le-am studiat nitel.

Ambele faruri trebuiesc schimbate, amandoua dau lumina identic.

light.thumb.jpg.710209b3f504293fbb551b09adce27b6.jpg

-Converters-2_esp.thumb.jpg.274b172366c56dfc77dc3a64392de6c7.jpg

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare