Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Problema bucse amortizor fata

razvan_m2002
 Share

Recommended Posts

Salut,

am achizitionat de curand un Pajero cu motor de 2800 din 96 varianta scurta.Am schimbat uleiul si filtrele si deja se simte o schimbare in bine.Vreau sa va rog sa-mi dati o solutie in ceea ce priveste bucsele de la amortizoarele fata.Sunt uzate si trebuiesc schimbate, insa nu gasesc separat, decat doar cu amortizor nou. Asta nu ar fi o problema daca as gasi amortizoare similare cu cele originale, adica sa pot folosi reglajul suspensiei pe S M H.Astept sa ma ajutati cu o solutie in aceasta privinta.

In alta ordine de idei, vreau sa ii montez niste inaltatoare, max 5 cm in plus fata de cum este acum(acum fiind stock), si distantiere la roti max 35 mm.As vrea sa-mi dati niste pareri, daca stiti pe cineva care monteaza asa ceva, preturi s.a.m.d.

Tin sa precizez ca locuiesc in Sinaia si folosesc masina zi de zi, fiind si singura(inainte aveam un logan pe care l-am vandut ca sa-mi achizitionez aceasta jucarie).O folosesc si off road destul de mult( ce sa fac ,zona are potential:grin:)si credeti-ma d-abia astept iarna.

pe curand.

300520101561.jpg.4da5b1a88e9d6891bd7b4e86a1639bc6.jpg

Mitsubishi Pajero 2800 Turbo Intercooler, 1993

Re: Problema bucse amortizor fata

Masoara diametrele int + ext la ce bucsa ar trebui, apoi trage o fuga la un magazin care se ocupa cu instalatii hidraulice pe la excavatoare & tractoare, cumpara 10 cm de furtun la dimensiunea pe care ai masurat-o. Tai aia 10 cm in bucatele de 3-4 cm (ma rog, de cat ai tu nevoie), ungi putin cu vaselina suportul interior al bucsei (furtunului), bagi furtunul pe el (trebuie sa intre fortat), apoi repeti schema cu gaura de la telescop si e gata treaba. 10 cm de furtun costa cam 5 ron, deci nu-i o avere, si toata treaba de reparat iti cam 2-3 ore la ambele roti. Bafta !

OMU'e inainte de toate!

Guest ionak88

Cu furtunul hidraulic e o treaba ieftina,dar fix ca o injectie la un picior de lemn. totusi e posibil sa reziste fiindca furtunul hidraulic are si sarma in interior si daca KLEZ spune asta inseamna ca ori a facut si el asa,ori a primit si el pontu si tinel. Daca ai recurge la ideia asta si te tin bucsele confectionate 15000-20000 e ok...

Referitor la bucse de fabrica iale dimensiunile si cauta pe la piese auto sau in cataloage(catalog ATP de exemplu ca astia au tot neamul) nu conteaza pentru ce fel de telescop sunt,conteaza sati vie tie la dimensiuni.

Salut baieti,

va multumesc ptr. raspunsuri.

Am sunat la service mitsubishi si am primit un rasp. foarte simplu cum ca un amortizor similar cu cel de pe masina costa 200 euro.Bineinteles, nu "musc" astfel de solutii, si am facut sapaturi.Cum nu am nici un magazin de piese auto ptr. camioane sau tractoare in zona, am cautat bucse asemanatoare cu ce-mi trebuie mie si am gasit niste bucse de papuc care trebuiesc foarte putin modificate(2.5 ron buc;am luat patru poate mai ajut si pe altcineva,daca nu le tin de rezerva).Ca sa fac treaba treaba, vreau sa le inlocuiesc si pe cele din partea de sus a amortizorului, si am gasit bucse de cielo care merg la fix acolo.Asa ca o sa revin dupa ce le pun pe masina cu rezultatul final.Sper sa iasa treaba buna!

Am revenit cu situatia rezolvata.Am inlocuit bucsele amortizoarelor,cele de jos, cu bucsele de papuc pe care le procurasem(a fost nevoie de o usoara adaptare a acelor bucse pe amortizor dar nimic imposibil)si am inlocuit surubul de prindere cu unul mai mare(era de 12 si am pus de 14).Am schimbat si bieletele antiruliu, de pe fata,care aveau un joc destul de mare, iar acum este intr-o stare perfecta, numai are nici cea mai mica bataie, nu mai spun de jocuri suspecte.Am intrat cu ea intentionat pe niste denivelari(pe DN, nu va ganditi ca offroad:))si se comporta perfect.

Urmeaza, bieletele antiruliu spate, care inca nu au joc, insa va urma.

Vreau sa mentionez ca tot ce este pe ea este original, adica din 96,nimic schimbat, chiar si bateriile pe care le-am schimbat azi,scria in japoneza pe ele.Deci o masina extraordinara si foarte fiabila.

Va doresc bafta si la multe evenimente placute impreuna cu Mitsubishi Pajero!!!

Salutare

Bucse de la Papuc??Hmm... trebuie verificat. Aceeasi problema o am si eu si maine dam totul jos ca am de schimbat un capat de bara si schimb si pivotii superiori. La telescoape..exact ca la tine- dusa bucsa. E buna varianta lui Klez..ciudata si a ta siiiii in completare mai vin si eu cu una ce o stiu de la cineva. Cand se intampla asta cauta un telescop mai vechi , taia finalul cu bucsa si de la unul si de la celalalt si le transplanta la cel de pe masina:uameni:ha::ha: Exact cum a spus ionak..injectie(frectie) la picior de lemn. Astea sunt variante de "carpaci" dar la criza asta ce sa ii faci? Ai facut vreo 2 foto sa vedem si noi bucsile alea? Da-mi detalii de ele sa incerc si eu in caz ca nu ma bag la una din celelalte variante:tk:h5

Mitsubishi Pajero 2.5 SWB

M 461 - 1977- in constructie...

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

ex: Mitsubishi Pajero 2.8

Guest ionak88

:ha: :ha: :ha: Mai glumesc si eu oameni...Oricum orice am pune ca originalul nu va mai tine. Eu rad de altii:uameni dar si ale mele ar trebui schimbate plus ca tre sai adaug si niste saibe la capatul bieletelor antiruliu cai uzat cauciucul ala care prinde bara de torsiune simi hodorogeste in cap. Da numi fac eu mari probleme coi gasi eu ce sai pun.

• 5 weeks later...
Guest ionak88

Las ca stiu eu mai bine ce fac...De ce sa le schimb daca nau pic de joc.doar distantierele alea de cauciuc tre sa le rezolv si gata.

Dupa aprox.3000 de km de drumuri romanesti si de off-road de week,masina se comporta ireprosabil dupa ce am schimbat bucsele respective.se pare ca inovatia este cel putin de durata.probabil ca o sa se uzeze mai repede amortizorul:)).

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use