Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?


Max

Postări Recomandate

In imaginea de mai jos este un drum pe care am mers cu masina.

Track-ul descarcat din aparat (Garmin 276C + antena externa) arata foarte aiurea desi au am tinut drumul.

Ce e gresit?

Harta sau track-ul marcat de aparat?

Incepe ca sa ma enerveze treaba asta mai ales de la un aparat care a costat 35 de milioane.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

mie mi se mai intimpla asta cind alimentez aparatul de la bricheta si opresc motorul; al meu 60csx ma anunta ca in 30 secunde se inchide daca nu i dau un enter,

 

cind in pornesc insa uneste printr o linie dreapta punctul unde s a stins cu cel unde a repornit

 

de asta m-am hotarit sa nu l mai tin la bricheta ci doar pe acumulatori

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

mie mi se mai intimpla asta cind alimentez aparatul de la bricheta si opresc motorul; al meu 60csx ma anunta ca in 30 secunde se inchide daca nu i dau un enter,

 

cind in pornesc insa uneste printr o linie dreapta punctul unde s a stins cu cel unde a repornit

 

de asta m-am hotarit sa nu l mai tin la bricheta ci doar pe acumulatori

 

Al meu , daca se intrerupe alimentarea, ma anunta doar ca "External Power Lost" dar merge in continuare pe acumulatorul intern fara vreo confirmare suplimentara.

 

Ma enerveaza ca drumul e drept dar track-ul e in zig-zag..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

Vezi Max de ce nu-i bine sa consumi beutura alcoholica cand conduci? Nu poti tine drumu... A doua zi dai vina pe gipies...:grin:

73 de adi - yo2bt ...altfel spus - TOATE CELE BUNE :hi

ORCA - Off Road Club Arad

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

Tine de mai multe chestii:

 

Sensibilitatea antenei/receptorului

Relief

WAAS/EGNOS activat sau nu (daca folosesti satelitii diferentiali)

Viteza de deplasare

 

Ca sa fii sigur ce-i corect (track sau drum), vizualizezi track-ul in Google Earth (in Mapsource selectezi track-ul, meniul de sus View/View in Google Earth - pentru asta trebuie sa ai Google Earth instalat).

... BRAKES ARE FOR PUSSIES !..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator Adi nebunul

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

  1. Fratilor, ambele gps-uri au o functie de salvare a bateriei, care daca nu este dezactivata, gps-ul se stinge daca este intrerupta alimentarea de la bricheta.
  2. cum a mai spus si cineva, depinde f mult de conditiile meteo, conditii optime +-3m, daca este nor, sau ploaie, ai chiar si 50m marja de eroare.
  3. ambele gps-uri au niste setari de moduri de receptionare a semnalului de la satelit, care influenteaza si ele f mult.
  4. mai exista niste setari de calitate a inregistrarii trackului, adica nr. de puncte, din cate stiu eu 60csx are max 500puncte. Cu cat mai multe puncte, cu atat mai exact tracul, adica nr de puncte / lungime traseu. Ex. un track de 500puncte cu 15km lungime este mult mai exact decat un track de 500puncte si 40km lungime.
  5. din poza care ai pus-o tu Max, sunt 2 probleme. Ai spus ca gps-ul tau nu se opreste cand tai curentul la masina si totusi pe trackul tau apare o intrerupere, sa inteleg ca l-ai oprit tu, sau ai ramas si fara bateriile lui; si 2, in cerculetul facut de mine pe harta ta, in dreapta, apare o manevra destul de ciudata, pe care sigur ai facut-o tu, aia nu este din cauza la marja de eroare sau altceva.

Sper ca am lamurit cat de cat!

 

A, si inca ceva, faptul ca-i pui antena externa nu inseamna ca ai semnal mai bun, ba dinpotriva, la mine daca-i pun antena externa (am 60csx) am o marja de eroare mai mare decat cu antena lui.

 

Succes!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

Tine de mai multe chestii:

 

Sensibilitatea antenei/receptorului

Relief

WAAS/EGNOS activat sau nu (daca folosesti satelitii diferentiali)

Viteza de deplasare

 

Ca sa fii sigur ce-i corect (track sau drum), vizualizezi track-ul in Google Earth (in Mapsource selectezi track-ul, meniul de sus View/View in Google Earth - pentru asta trebuie sa ai Google Earth instalat).

 

- Am antena externa pusa in mijlocul capotei fata. Cu antena aparatului pierd foarde des semnalul.

- Relieful in zona respectiva nu era prea deosebit. Cel putin altitudinea e aceeasi pe portiunea respectuva de drum.

- EGNOS este activat

- viteza de deplasare mica - maxim 30 km/h

 

 

Am verificat acum in Google Earth. Punctele de GPS apar chiar pe drum. Se pare ca harta din Mapsource nu este precisa.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

si eu am avut recent o dezamagire cu faimoasa r.o.a.d. 2008 in zona gura teghii/ penteleu; harta nu arata nici macar drumul de la gura teghii la varlaam care era 'autostrada' nu drum de carutza

 

nu stiu exact cum se fac hartile astea dar nu sunt kiar asa de grozave cum le vand cei de la garmin

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

m am uita si eu la un track salvat si arata si la mine la fel ca la max

 

cred ca intradevar tzine de numarul de puncte; cred ca este asa cum au spus antepostatorii, ca numarul de puncte fie este fix si sunt unite cu linii mai drepte, un fel de extrapolare sau aparatul memoreaa puncte cu o anumita frecventa si apoi le uneste prin linii drepte

 

cred ca este si ceva cu diferenta dintre route si track,pe care eu nu am intzeles-o niciodata si nici tipul de la garmin romania nu m-a convins ca o intzelege

 

 

cred ca un route iti arata un traseu pe un drum rutabil urmarind toate curbele drumului iar un track este o succesiune de puncte memorate unite prin linii drepte

 

 

poate vorbesc prostii, caz in care as ruga pe cineva mai priceput sa ma lumineze

 

stie cineva cum se face un traseu rutabil? sau de fapt cum se poate dezvolta road 2008? prin adaugarea de trasee/poteci rutabile

 

cred ca unele trasee facute de forumisti cu aparatul garmin dupa ei ar putea contribui la dezvoltarea hartii

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

Faza ca nu o inteleg eu de ce nu corespunde pozitia punctelor cu drumul de pe harta. Nu are importanta faptul ca aparatul trage linii drepteintre puncte. Punctele ar trebui sa se suprapuna pe drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

poate ca drumul nu e exact pe harta, daca am intzelege cum sunt facute hartlie astea am lamuri misterul; sau poate s-a mai scimbta drumul intre momentul cand s a facut harta si cind ai trecut tu

 

poate ne spune si noua un cunoscator cum se fac hartle astea

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

Ro.A.D. are multe erori la nivel de DJ si de drumuri de exploatare, si eu am patit neconcordante intre track-uri si drumurile desenate. Cred ca harta RoAD a fost desenata folosind harti militare la 100.000, si posibil sa fie si erori de transcriere.

Si mai depinde si de receptor, am avut surpriza ca la anumite trasee sa am diferente (mici, e drept) intre inregistrarea aceluiasi traseu cu trei senzori diferiti.

 

Parerea mea, Ro.A.D. e pentru orientare generala, drumuri (rutare) sau navigatie dupa un track preincarcat/inregistrat in prealabil.

Pentru navigatie offroad - Ozi explorer sau similar, cu harti scanate si calibrate.

T O Y O T A

OFFROAD CLUB SIBIU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

La erori contribuie :

1. Harta garmin care intr-adevar are ca suport romania la 100000 actualizarile se fac de la o editie la alta.

Vreti sa contribuiti la actualizarea hartii RO.A.D cu track-uri si puncte din off-road? Contactati pe Condurateanu de la Romania Digitala si va va invita sa-i transmiteti toate datele de care dispuneti. In schimb va va trece numele in lista de multumiri. Da benzina?

2. Americanii mai opresc datele de la unii din sateliti.Am constatat saptamana asta cu prilejul culegerii unor date cu gps-uri profesionale Leica cu inregistrari de cate 5 ore pe zi. Dupa ora pranzului dispareau vreo 4. Si nici aia ramasi nu erau bine fixati. Am constatat la prelucrarea datelor inregistrate.

3. Max, tracul ala intrerupt era pe o vale, deci foarte posibil sa fi pierdut receptia cateva secunde.Seteaza aparatul sa-ti afiseze si acuratetea semnalului.

4. Si pe GEarth daca suprapuneti trac-ul va fi o eroare in zonele cu rezolutie mare.

Cea mai buna verificare e sa mergi cu doua aparate si sa compari

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

Acum aberez si eu pe langa topic!

 

Am ajuns sa ne punem prea mare speranta in tehnologie!

 

Cum era domnilor cand aveam doar o harta prapadita la dispozitie, iar cand plecam in concedii spre destinatii necunoscute stateam o seara intreaga sa facem "road book" pentru a nu rata vreo bifurcatie sau vreo intersectie prost marcata?...Pai daca stau da ma gandesc cate chirilice am "pozat" (ca n-am facut rusa-n scoala)...Pai cine avea Atlasul Rutier era mai tare ca DEX-ul, se inchinau vecinii la el precum yoghinii la Bivolaru.

 

...dar acum vrem sa stim unde ne aflam cu precizie de juma' de metru, daca se poate. Mergem prin oras cu GPS-ul pe bord, acelasi oras pe care oricum l-am batut cu pasul si cu transportul in comun,sau plimbandu-ne mandrele numai pe la intuneric, pentru intimitate, deh. Si-al naibii sa fiu daca-mi trebuia harta sau GPS (sau telefon mobil).

 

 

 

Apropos de precizie:

Satelitii GPS au un ceas cu cesiu (din cate stiu eu) si depind de un semnal de sincronizare pentru acuratete. Unchiul Sam modifica semnalul de sincronizare (scazand in felul asta precizia masuratorilor) acolo unde vrea sau are interes, pentru ca nu vrea sa si-o ia in bot cu propriile jucarii. De exemplu Iraq, Afganistan si alte teatre de operatiuni unde unii si altii isi pot ghida bombardelele folosind GPS-ul. La fel in zonele in care se plimba oficialitati de-ale lor, unde fac aplicatii sau transport de trupe si material.

 

De exemplu, in navigatia aeriana nu se foloseste GPS-ul decat cu scop informativ. Tocmai din aceasta cauza. Plus ca poate fi bruiat foarte usor.

... BRAKES ARE FOR PUSSIES !..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

@max: acum spune-ne pe bune pe unde te plimbai cind ai avut problema asta :grin: ai vazut ceva miscari de trupe prin preajma sau erai intr-o zona de ozn-uri?

 

 

acum lasind gluma la o parte eu credeam ca informatia afisata pe displayul gps ului legata de acuratete (+/- 3m de ex) este pe bune, acum vad ca jolly roger incearca sa demonteze asta sau nu am inteles eu bine mesajul lui?

 

off topic: la avioane am inteles ca se merge pe filosofia 'daca un lucru merge de ce sa il schimbam' si de aia au ramas la culoare aeriene, balize terstre etc....

Editat de georgei23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

...

Am ajuns sa ne punem prea mare speranta in tehnologie!

 

Cum era domnilor cand aveam doar o harta prapadita la dispozitie, iar cand plecam in concedii spre destinatii necunoscute stateam o seara intreaga sa facem "road book" pentru a nu rata vreo bifurcatie sau vreo intersectie prost marcata?...Pai daca stau da ma gandesc cate chirilice am "pozat" (ca n-am facut rusa-n scoala)...Pai cine avea Atlasul Rutier era mai tare ca DEX-ul, se inchinau vecinii la el precum yoghinii la Bivolaru.

 

...dar acum vrem sa stim unde ne aflam cu precizie de juma' de metru, daca se poate. Mergem prin oras cu GPS-ul pe bord, acelasi oras pe care oricum l-am batut cu pasul si cu transportul in comun,sau plimbandu-ne mandrele numai pe la intuneric, pentru intimitate, deh. Si-al naibii sa fiu daca-mi trebuia harta sau GPS (sau telefon mobil).

 

...da,dar in pozitia Soarelui sau a Stelei Polare mai poti avea oare incredere?

Si nici muschiul de pe copac nu mai e ce a fost!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

...bag picioarele-n el de vBuletin, ca mi-a sters postul dupa ce am mermelit la el douaj'de minute

 

:ha: Ai impresia ca esti singurul care a patit-o?

Asta e... nimic nu e perfect pe lumea asta...

Incearca sa dai Back pana ajungi la mesajul pe care l-ai scris.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

GOOSFRABA!

 

Buuun, sa reluăm:

 

Si nici muschiul de pe copac nu mai e ce a fost!

 

...păi de la atâția „sfenoizi” nici mușchiul nu mai crește cum și pe unde ar trebui:

http://www.musclesprod.com/wp-content/uploads/2009/08/ronnie-coleman-comeback.jpg

 

Harta RoAD e cea mai bună soluție pe care o avem la dispoziție. Nu e perfectă (dar nici noi nu suntem - sau eu, cel puțin). E facută dupa o hartă militară 1 : 100 000 veche de patruj` de ani. Mai nasol e că managerul proiectului vrea voluntariat, dar harta se vinde pe bani buni...iar până la un proiect open-source mai avem de așteptat.

Multă lume vorbește de harta 1:25000, dar până acum nimeni n-a sărit cu ea pe interval, așa că putem considera că nu există (sau n-a fost încă declasificată).

 

Acuratețea (precizia) GPS-ului e data de numărul de sateliți recepționați. E un sistem bazat pe timp. Dacă modifici semnalul de sincronizare alterezi precizia. Dacă modifici baza de timp poți să nu afectezi precizia, dar locația se poate modifica cu sute de metri. Nu e cazul de față.

... BRAKES ARE FOR PUSSIES !..
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

GOOSFRABA!

 

 

Mai nasol e că managerul proiectului vrea voluntariat, dar harta se vinde pe bani buni...iar până la un proiect open-source mai avem de așteptat.

Multă lume vorbește de harta 1:25000, dar până acum nimeni n-a sărit cu ea pe interval, așa că putem considera că nu există (sau n-a fost încă declasificată).

 

 

Referitor la voluntariat, acum vreo doi ani am trimis d-lui Condurateanu niste track-uri de pe DJ-uri si DE-uri, pentur a fi inserate in RoAD, insa am vazut ca nu au aparut in 2008, asa ca am renuntat.

 

In ceea ce priveste hartile militare, inca poarta drepturi de autor, mai e pana sa le gasim in raft la librarie, ca in alte parti..

T O Y O T A

OFFROAD CLUB SIBIU

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

ROAD-ul este facut 99% dupa harti militare din 1996 care se gasesc pe net...nici macar denumirea planselor nu s-au obosit sa le schimbe...mai mult ca sigur track-ul din prima pagina este corect ( daca s-a folosit antena externa )...multe planse din ROAD nu sunt calibrate corect.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

ROAD-ul este facut 99% dupa harti militare din 1996 care se gasesc pe net...nici macar denumirea planselor nu s-au obosit sa le schimbe...mai mult ca sigur track-ul din prima pagina este corect ( daca s-a folosit antena externa )...multe planse din ROAD nu sunt calibrate corect.

 

 

Folosesc numai antena externa. Si eu cred ca punctele sunt corecte dar hartile nu sunt calibrate.

 

Ne-am incurcat rau de tot la actiunea umanitara de anul trecut de la Craciun cate am fost initial pe traseu, l-am memorat (tot cu un Garmin dar modelul Nuvi) iar in ziua in care ne-am dus efectiv cu bunurile, eram pe traseul corect iar pe acelasi aparat GPS , harta era decalata cu cel putin 2 Km.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

Sunt si cazuri mai izolate ( in special la aparatele noi ) cand pur si simplu GPS-ul o ia razna si te pune la 400-500 m fata de locatie..dar pt putin timp...nu s-a facut log-ul pe suficienti sateliti si de aici eroarea...

 

Eu recomand ROAD-ul pt orientare, pt a avea o idee despre zona in care te aflii...totusi harta a fost vectorizata doar din fata PC-ului...O harta topo in adevaratul sens al cuvantului ai sa vezi la tarile din vest.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

.................O harta topo in adevaratul sens al cuvantului ai sa vezi la tarile din vest.

 

Scuze de off-topic...

:cr3.......nici harti ca lumea n-are tara asta.........:cr3

 

 

PS - @xcyrus :

 

Spune-ne si noua doua-trei vorbe despre tine aici :

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?t=41601

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Harta si Track Garmin. Ce e gresit aici?

 

Gata , am facut prezentarile :)

 

Referitor la hartile topo de afara...precizia este remarcabila, detaliile sunt mult mai bine conturate...nu sunt asa incarcate cu prostii cum este ROAD.

 

Probabil ca si bugetul lor alocat acestor proiecte este mai mare....si nu au doar voluntari pt cules date.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare