Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probleme planetare fata

NeRv1
 Share

Recommended Posts

Salutare,

la Mitsu meu tot se auzea fier pe fier asa ca am dat tot jos ca sa rezolv problema plus sa schimb un capat de bara si pivotii superiori. Problema e ca am observat ca planetarele se misca libere, e ca si cum as bate cu o lingura intr-o galeata. Ceva imi lipseste de acolo si nu stiu ce anume. Chestia e ca nu pot sa merg asa ca se transmite in caroserie si vibreaza foarte tare. Vreo idee? Cineva mi-a zis ca acolo ar fi un rulment cu ace?:hl

Multumesc

Mitsubishi Pajero 2.5 SWB

M 461 - 1977- in constructie...

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

ex: Mitsubishi Pajero 2.8

Re: Probleme planetare fata

Am sa fac azi foto . Intre timp are poate cineva schema unei planetare cu tot cu fuzeta si ce mai e pe acolo- desfacute? Am rugat pe cineva si la service poate isi da seama.

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

La intrarea in fuzeta e un rulment cu ace ...daca e zdrobit si resturile se afla acolo face ca toti dracii , la mine am scos resturile intr-o pasta formata din vaselina si resturi de rulment,am vazut la milner asemenea rulment,in tara nu am reusit sa gasesc decat pe original ...de pret nu mai zic nimica cert e ca inca nu l-am cumparat.

Inca nu am reusit sa rezolv dar cred ca ar fi rulmentul 32302 din imagine. Daca gaseam resturi era o treaba dar la mine lipsesc cu desavarsire de la ambele planetare. Cand am achizitionat masina mi s-a zis ca o planetara fata lipseste, cand m-am dus sa ridic masina baietii mi-au zis ca sunt ceva probleme pe acolo (etrierii erau desfacuti..etc) dar ca acuma le are pe amandoua. Undeva pe parcurs s-au pierdut..

Va atasez imaginea si incercuiesc pe ala care cred eu ca lipseste.

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

Mmm..n-am vazut asa ceva pe acolo. :brgnok:tk

Ma duc maine de acuma sa le comand si sa termin odata cu treaba asta ca ma cam sacaie.:x

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

Are cineva vreun cod la rulmentul asta? Multumesc

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

daca imi dai seria de caroserie iti pot spune.

Am codurile pentru seria mea e Pajero Sport din 99,programul zice ca-s la fel dar... nu bag mana in foc

MB092749 cod original pentru prima poza postata mai sus de tine(32302)

MB160670 cod original pentru poza de mai jos

Acu nu stiu ce iti trebuie.

Da Sorine..dar daca nu am nici unul cum sa le iau diametrul??Am gasit azi ceva , vor 134 Ron de bucata si vin in 4-5 zile lucratoare.;( :hl

Problema este ca daca nu sunt bune, nu se returneaza ...deci raman cu rulmentii in buzunar. Ma bate gandul sa merg la dezmembrari sa iau Second.Ce stiti? Care e sistemul de prindere? Daca vreau sa ii dau afara se fac bucati sau ii pot scoate intregi?Multumesc

Edited by NeRv1

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

Aaaaa..sa masori fuzeta. M-am gandit la asta dar ma gandeam ca ,daca trebuie lasat loc pentru ..planetara..ma rog... cred ca vb aiurea.

Eventual daca are cineva (care vinde de pe forum)...sunt deschis la optiuni...

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

De pe fuzeta masoara diametrul de presare si adincimea iar diametrul planetarei are si rol de camasa interioara a rulmentului (adica pe planetara se invirt rolele rulmentului) si apoi vezi ce ti se potriveste

zambeste...maine poate va fi mai rau

Si pretul ce l-am scris e pe original cica..

Am masurat si mi-ar trebui cam 38 exterior, 32 interior si lata cam de 24. Acuma am zis la baiat sa verifice daca cam ar corespunde si sa dea comanda ca nu mai pot sta asa.

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

• 2 weeks later...

Salut.Am desfacut o planetara de Pajero '85 si am gasit acele sparte si ciufulite .Am nevoie urgent de acest rulment.Se gaseste in Ro ?:hl

"Toata lumea este revoltata de ceea ce se intampla in toata lumea."

Pai cred ca se gaseste din moment ce a spus si colegul ca a gasit, acuma depinde cat de tare te grabesti (daca tre sa pleci din tara). Mie mi-au zis 4-5 zile lucratoare , au trecut deja 5 dar inca n-am p-rimit raspuns, pe luni ii sun iar.

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

Fotografia rulmentului corespunde cu cea postata aici mai devreme? Eu tin sa iti zic ca inca nu am rezolvat:hl:hl Am dat comanda si dupa ce ca a venit dupa 2 saptamani mi-au zis ca nu au gasit inauntru comanda mea si ca.....sa las un avans ca sa fiu sigur pe data viitoare. Dupa ce mi-am bagat in ei...scuze...le-am umplut podul cu carne tuturor am plecat la alt magazin. Problema e ca acuma au cerut dimensiunile ca e pe comanda speciala si nah..sa fim siguri ca e ala ca nu se poate schimba. Le-am aratat poza, le-am zis ca e rulmentul cu ace...nik..astept acuma masurile lor pentru maine dimineata.

Din ce am masurat eu ar fi cam 38 EXT, 32 INT si Lat aprox 24....nah cum stau eu cu masina pe dreapta si mai ales acum cand aveam mai mare nevoie...:hl:hl:old:uameni

PS Nike&patrol ...poti sa verifici daca e cel din poza, si daca corespunde la marimile astea ce le-am dat? Poate dau si eu comanda acolo sau eventual...ai un cod de la el sau o denumire exacta? Mersi ,mult

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

Astazi am comandat pentru o Frontera rulmentul respectiv cu dimensiunile 30/35/17 la SKF, maine le am si costa .............................4 Euro+TVA / buc :ha: nu imi vine sa cred pana nu il am in mana.Am vazut model si sunt doar acele sustinute de o cochilie de plastic.Este miezul unui rulment fara coroana interioara si exterioara.

Masoara planetara si interiorul fuzetei cu un subler si vezi ce dimensiuni ai exact.Poate ai si uzura in fuzeta sau planetara.

Edited by mad79

Masurile care le-am postat eu nu au nici o treaba cu cele date de tine...si sa fim seriosi..cata uzura poate sa aiba? Ramane putin joc dar nu se aude fier pe fier ca si cum ai bate cu lingura intr-o galeata. Oricum, am fost ;la SKF si mi-au zis ca nu au asa ceva, poate la alte marci se potriveste..dar asta nu, cel putin asa au zis. Mie nu-mi convenea sa dau banii astia?eu oricum dau si mai mult dar nu vezi ca au zis ca numai pe original si stau de 2 sapt pe dreapta?

Mercedes wW126 300 SEL

...alte acareturi 4x2...

• 7 months later...

Rog sfat rulment cu ace Mitsu

Salut! Daca trebuie sa inlocuiesc rulmentul cu ace la pajero MK2 trebuie sa mai schimb si altceva, vreun semering sau siguranta sau distantor sau altceva. Nu prea ma pricep la asa ceva. Am masina de un an in exploatare si abia acum am inceput sa am probleme cu tractiunea fata, adica cu planetara dreapta fata care are joc mare in fuzeta. (Pajero 2.8 diesel GLS 1996). Va multumesc anticipat.:hl

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use