Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Chiulasa noua sau sh ?

stane
 Share

Recommended Posts

Sper sa nu supar pe nimeni ca postez la sectiunea asta. Am nevoie de o chiuloasa.Motorul e 4D56T se pare. Pe un Galloper 2,5tdi an 2000. Mi s-a sugerat ideea reparatiei celei vechi dar are fisuri la toate scaunele de supape. Daca stie cinva link-uri pentru piesa noua? Daca e sh si ieftina cu atat mai bine.:tk

Re: Chuloasa noua sau sh

Mai degraba o repari pe aia a ta si scapi si mai bine si mai ieftin. 4D55 si 4D56, au un obicei prost de a se fisura intre supape (adm si evac). Se pot scoate supapele, se sudeaza in aluminiu, apoi sa face planul, montarea supapelor si te tine mult si bine. Eu la rk-ul din iarna, cand i-am schimbat garnitura de chiulasa, tot asa aveam acele fisuri (mici, dar erau...), cu toate ca a fost refacuta chiulasa cam acu 3-4 ani. Daca iei una noua cred ca te ajunge pe la 1.000 E. Una sh ne-echipata, sare lejer de 200 E si nu prea stii ce iei decat dupa primii 1.000 km + ca nu-ti ofera nimeni garantie la ea. Acum tu faci ce vrei, eu doar mi-am dat o parere din punctul de vedere al unui om trecut prin astea. Daca o repara niste meseriasi, te tine mult si bine peste 100.000 km.

OMU'e inainte de toate!

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use