Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cum sa iti inscrii masina pe BG


Yonutz

Postări Recomandate

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Da, dar asta e nasoala pentru cei care au masini inmatriculate in Bg dar nu circula cu ele decat juma de an....sau 3 luni......

 

E si mai nasoala pentru bulgari.Daca ala uita o luna sa isi faca asigurare ii radiaza masina.Asta e o tampenie pentru ca te forteaza sa cumperi asigurare cand nu folosesti masina....adica e o lege ce o sa o atace bulgarii dupa ce or sa se trezeasca cu masinile radiate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 929
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

De la ultima intoxicare prin presa au trecut 3 luni, era firesc sa apara ceva. Trebuie sa mute atentia cumva de pe Hxi...

 

Prin toamna o sa incepa iar sa manance :bleah ''jurnalisti'' astia facuti la :T ''apelul bocancilor'':pr

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Azi am fost la Ruse si am platit impozitul la Toyota.

36leva, motor de 2,4L.

 

Fara nici un fel de probleme sau alte discutii din partea funcționarilor de la fiscul bulgaresc.

La intrarea in Bg am pierdut cel putin jumatate de ora, stau aia de la Politia de Frontiera sa scaneze toate buletinele si alte...chestii.

 

L.E. La KAT f.aglomerat. Nu isi vad aia capul de treaba.

IMG_20160531_124259.thumb.jpg.d483cd2489afb52f3b4c8f356c251faf.jpg

DSC_4203.thumb.JPG.7376c858c9f05c6ee6a0e307e36a4f67.JPG

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Azi am fost la Ruse si am platit impozitul la Toyota.

36leva, motor de 2,4L.

 

Fara nici un fel de probleme sau alte discutii din partea funcționarilor de la fiscul bulgaresc.

La intrarea in Bg am pierdut cel putin jumatate de ora, stau aia de la Politia de Frontiera sa scaneze toate buletinele si alte...chestii.

 

L.E. La KAT f.aglomerat. Nu isi vad aia capul de treaba.

 

 

Masina ta este pe firma cu tine utilizator este persoana fizica?

Y60 am zis!

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Scuze de off-topic !

 

Pisicuta asta haioasa te-a intampinat la fiscul bulgaresc ? Daca da, atunci interesanta ideea bulgarilor sa-ti ia banii dupa ce te-au facut sa zambesti ...

RAV 4 Model Luxury 2018.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Scuze de off-topic !

 

Pisicuta asta haioasa te-a intampinat la fiscul bulgaresc ? Daca da, atunci interesanta ideea bulgarilor sa-ti ia banii dupa ce te-au facut sa zambesti ...

 

:ha: Ne oprisem sa mancam la o carciuma bulgareasca departe de zona comerciala! :t1

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Azi am fost pe la Ruse cu @giorgel sa vedem daca iarba e la fel de verde ca la Bucuresti.

Este dar cu cateva exceptii...in zona ANAF-ului bulgaresc este chiar...albastra.

 

La impozite si taxe am gasit o firma care avea declarate la fisc 3 masini in 2012 dar fara ca cineva sa plateasca impozitul in perioada asta si, ca sa-l aduca la zi, trebuie sa faca o investitie de cel putin 3000leva :grin:

 

Masinilor nedeclarate la fisc nu le poti face ITP-ul bulgaresc, pe bune! :pt Merge doar pe combinatie dar aia costa de la 100euro in sus...:ang3 De la anu' nu o sa se mai poata nici asa! Practic ramai cu masina dar nu o mai poti vinde in Bg! :old

 

ATENTIE!!!

 

Fiscul bulgar a schimbat legea depunerii balantelor si bilantului pentru firmele fara activitate si cu ''actionari'' romani.

Azi era ultima zi pentru a depune documentele la ''Registrul Comertului'' si costa 25euro. Mai trebuie sa-i faci contabilei o imputernicire la notariat care costa 8 leva dar trebuie sa te asiste un traducator autorizat, care mai costa inca 50-60leva. Daca stii pe cineva care cunoaste limba bulgara salvezi banii astia.

 

Dupa 01.07.2016 amenda pentru nedepunerea actelor este de peste 1500euro/an!!!!

 

Se pare ca au gauri mari in buget si e foame mare, mare de bani! :grin:

 

Lev-Ins inca nu face asigurari tip (RCA) persoanelor sau firmelor care au inregistrate multe masini. Probabil ca se va shimba asta in cateva luni de zile.

 

Practic El Dorado-ul bulgaresc incepe sa apuna. Nu prea mai e loc de combinatii si smecherii!

In acest topic inca de la inceput au fost puse informtii pretioase, recititi-l si poate evitati sa va luati o masina inmatriculata pe vreo firma BG cu probleme!

Cititi-l si veti evita nervi si cheltuieli suplimentare, inutile!

 

Umbla vorba ca incepand cu 30.10.2016 masinile nedeclarate la fisc si fara impozitul platit la zi pot fi confiscate de lucratorii vamali bulgari si de politia bulgara.

Cei la care fac ITP-ul de peste 4 ani auzisera si ei de acest zvon. Acum, om trai si om vedea! [fulgu]

 

Incercati sa intrati in legalitate daca vreti sa va pastrati ''cotelele'' bulgaresti sub fund!:bl

 

Succes...:hi

 

L.E. BTW pe pod se circula tot pe o singura banda, astia tot lucreaza pe partea romaneasca. La vama scaneaza CI-urile tuturor celor care se afla in masina si talonul.

Noi la dus am stat aprox. 10min iar la intoarcere in jur de 20min. Rezonabil!

 

:2dr

DSC_4814.thumb.jpg.27a871230c7fe0c68f51ac20734cf90f.jpg

DSC_4816.thumb.JPG.ed55565ef52990da7d880d0b733edb3b.JPG

DSC_4823.JPG.b45d3b9a54f53752270e6b4e6c0eb797.JPG

DSC_4832.thumb.JPG.12ffe0799adc30fb5922e5bf1ea9489d.JPG

Editat de nessum

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Eu nu inteleg o chestie....de ce nu platesc aia impozitele?Eu imi mut masina de 5700 in Bulgaria ca sa evit sa platesc 2000 euro impozit si 40 trilioane timbru de prostie romaneasca.In Bulgaria impozitul e mai nimic si nu inteleg de ce nu il platesc aia .Nu apune nimic Bulgaresc ci apune marlaneala Romaneasca ce refuza sa plateasca si atunci cand e putin de plata.

 

Cum se face ca masinile din Bulgaria sunt "cotete" iar ce e in Romania e "masina" ?Tot aud treaba asta cu cotetul.Sa inteleg ca C4-ul prietenului meu e cotet? Am un Firebird ce are acelasi motor de pe C4-ul lui....sa inteleg ca e cotet?Adica Tiriac are un Trans Am in colectie si al lui nu e cotet dar masina mea e cotet?Vreau sa inteleg si eu toata treaba asta cu "daca e in Bulgaria e automat cotet" .

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Eu am masina inmatriculata pe persoana fizica cumparata din Romania. La inceput mi-au zis cei de unde fac asigurarea ca pe baza procurii de obicei proprietarul o scoate de la primaria lor si nu apare cu ea..deci nu trebuie sa plateasca impozit. Am sa intreb acum cand ma duc sa fac asigurarea ce si cum. Oricum...tot de la ei stiu ca dupa 01.07.2016 daca o masina nu are asigurare 15 zile o radiaza. ITP il fac la 2 ani la RAR la noi.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Deci, nu mai confundati inscrierea pe persoana fizica si juridica.

 

Masinile inscrise pe persoana fizica bulgara sunt scoase din joc cand le expira ITP-ul. De anul asta s-a bagat regula la ITP ca tre sa vii cu chitanta de impozit platit. Ori cand inscrii pe persoana fizica, masina e scoasa de la impozit imediat dupa inmatriculare (cum se face la noi, eu imi vand masina si o scot de pe rolul meu fiscal, cumparatorul o ia, nu o trece pe rolul lui fiscal si nici nu o reinmatriculeaza la politie, merge tot cu numerele mele, talon meu etc.). Deci, la o masina scoasa de la fisc nu se mai poate plati impozitul -> nu mai poti face ITP. Deci masina pe persoana fizica bulgara nu o sa mai aiba ITP "pe bune".

 

Iar masinile inscrise pe firma, tre sa platesti impozitul si proprietarul tre sa isi faca declaratiile lunare/anuale la fisc. Daca se intampla astea, poti sa faci in continuare ITP si sa te bucuri de masina.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Am si eu o intrebare...

Am gasit o masina cu motor de 2,4 benzina inmatriculata in Romania dar cu impozitul neplatit de peste 5 ani.

Masina necesita o cosmetizare dupa care se poate inmatricula ca vehicul istoric.

Problema e impozitul din urma neplatit de atata timp, daca l-as plati practic dublez valoarea cazanului.:grin:

Se poate bulgariza masina neavand impozitul platit ?

Dupa 6 luni, sa zicem, cu toate taxele platite prin Bulgaria, o pot readuce in Romania sa o fac istorica ?

Multumesc de raspuns(uri).

Nascut-crescut in IMS-eu si Tv-eu !
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Am si eu o intrebare...

Am gasit o masina cu motor de 2,4 benzina inmatriculata in Romania dar cu impozitul neplatit de peste 5 ani.

Masina necesita o cosmetizare dupa care se poate inmatricula ca vehicul istoric.

Problema e impozitul din urma neplatit de atata timp, daca l-as plati practic dublez valoarea cazanului.:grin:

Se poate bulgariza masina neavand impozitul platit ?

Dupa 6 luni, sa zicem, cu toate taxele platite prin Bulgaria, o pot readuce in Romania sa o fac istorica ?

Multumesc de raspuns(uri).

 

 

 

o vinzi unui strain si strainul cu acte straine (gasesti modelele pe internet) o vinde inapoi tie in felul asta ai curatat-o fiscal.Eu am facut asta cu ajutorul unui american de la Kogalniceanu si asta doar pentru ca el a spus ca e o tampenie sa ai impozit pe cilindree ...el s-a oferit :grin:

 

Nu ai nevoie de taxe platite in alta tara ci sa o radiezi aici.Alte tari nu tin evidenta fiscala din romania ...nici militia aici nu tine evidenta deci iti dai seama ca alte tari nu au treaba cu impozitul tau.

Editat de Marius_Adrian
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Deci, nu mai confundati inscrierea pe persoana fizica si juridica.

 

Masinile inscrise pe persoana fizica bulgara sunt scoase din joc cand le expira ITP-ul......

 

Se poate intampla si pe firma. Masini scoase de la fisc, masini inregistrate dar carora nu li s-a platit impozitul din 2012 incoace...

Cînd te-ai nascut, tu ai plîns, iar altii s-au bucurat. Traieste-ti viata astfel încît, cînd vei muri, toti sa plînga, iar tu sa zîmbesti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Oricum...tot de la ei stiu ca dupa 01.07.2016 daca o masina nu are asigurare 15 zile o radiaza. ITP il fac la 2 ani la RAR la noi.

 

Salut, chestia asta este doar un zvon sau e dublata de ceva oficial? multumesc!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

chiar nu stie nimeni nimic oficial?..ma refer la userii (daca sunt) care desfasoara un bussines din inscrieri si reinnoiri de acte ..eu momentan nu sunt in tara, insa am masina in garaj, inscrisa in BG si asigurarea este expirata...va multumesc, in avans!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Fum fara foc ...

Asa se aude, inca n-am o confirmare oficiala, dar tot din auzite, dupa ce iti faci asigurarea, masina e automat reintrodusa in sistem.

4x4MANIA is where we are !!!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Pana la urma e adevarat?

http://us24.ro/news-alert-s-terminat-cu-numerele-de-bulgaria-vezi-ce-se-va-intampla-cu-masinile-inmatriculate-tara-vecina/

Sau e doar zvonerul si raspandacul? Poate sa posteze cineva care s-a intors de la o inmatriculare?

"Do nothing, be nothing, say nothing ...and you will avoid criticism"

Disco 2, TD5 HSE, 02

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Pana la urma e adevarat?

http://us24.ro/news-alert-s-terminat-cu-numerele-de-bulgaria-vezi-ce-se-va-intampla-cu-masinile-inmatriculate-tara-vecina/

Sau e doar zvonerul si raspandacul? Poate sa posteze cineva care s-a intors de la o inmatriculare?

 

Rahatul ala incalca cam 3-4 drepturi elementare.In primul rand te forteaza sa platesti (nu numai pe romani dar si pe bulgari) chiar daca nu folosesti masina.Nu te poate amenda nimeni ca nu ai platit ceva ce nu ai folosit. Trandafir Liviu ala care a scris articolul miroase a prost ...probabil e un soi de trandafir mai special.

 

citez tampenia "Cel care detine autovehiculul trebuie sa plateasca mai intai o amenda de 250 de leva (circa 570 de lei) dupa care sa inmatriculeze din nou masina" ...Te pune dracu sa nu folosesti masina o luna pentru ca ai fost bolnav esti obligat prin lege sa o folosesti daca nu iti da amenda.Chestia asta incalca dreptul la proprietate pentru ca nu poti fi fortat sa iti folosesti un bun.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Va dati seama cati bani s-au scurs din Ro in Bg datorit cretinilor de la guvernare? :hm

 

''Aproximativ 19.000 de masini se afla pe lista neagra a politiei rutiere din Bulgaria, potrivit NTV, insa asiguratorii estimeaza numarul autoturismelor inmatriculate in aceasta tara si care nu au o polita de raspundere civila valabila ar putea depasi 570.000.''

Toyota LJ 70

Transsylvania Off Road Club

www.helpdani.eu

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

Eu nu vad unde ar fi vreo problema in toata isteria asta cu masinile pe BG. Se radiaza masinile care nu au "RCA". Din cauza ca multi romani dar si bulgari care se cred smecheri nu au platit asigurarea, si evident, au creat prejudicii altor oameni si/sau institutii. Mai bine i-ar si aresta pe astia, dupa ce se dovedeste ca au circulat fara asigurare. In felul asta, s-ar evita pe viitor existenta in spatiul public a unor astfel de smecheri fraieri. Inclusiv a "baietasilor descurcareti" care te rezolva cu inmatriculari pe BG "mai ieftine" si "de la distanta". Este normal, si benefic, sa radieze masinile care circula fara asigurare, pentru a se evita situatii complicate si neplacute care apar in urma unor accidente auto in care vor fi implicate masinile neasigurate. CEEA CE ESTE EXTRAORDINAR DE BINE! Personal nu am avut probleme niciodata, dar am auzit cateva cazuri cand nu au putut recupera daunele de la niste "bulgari" de-ai nostri.

Cine este responsabil, si isi plateste darile, nu are nici o treaba in continuare, cu masina pe BG. Faceti-va actele corect, platiti darile catre statul bulgar si asigurarea, si nu va avea nimeni nici o treaba cu voi.

De fapt, si scrie clar in articol: "Proprietarii străini vor putea evita problemele, reînnoind la timp asigurarea respectivă."

Genul asta de articole alarmiste sunt menite sa creeze isterie si sa pregateasca terenul pentru anumite masuri pe care le va lua statul roman. Este posibil ca, in urma deciziei curtii de justitie a UE, si a eliminarii timbrului de mediu, sa bage o alta taxa, mai mica dar totusi ceva mai mare decat la BG, si cu astfel de titluri alarmiste sa "pregateasca" psihicul celor care au masini pe BG sa se inghesuie sa plateasca ceva mai mult pe RO si sa renunte la BG. Si sa se si bucure ca "au scapat".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

E oarecum aiurea ca te obliga sa-ti faci RCA, eu am o autorulota inm. la ei pe care nu o folosesc iarna, acum va trebui posibil sa-i platesc asigurarea chiar daca sta in parcare..

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cum sa iti inscrii masina pe BG

 

S-a ajuns la asta datorita smecherilor fraieri care au circulat fara asigurare, sau a calicilor care au mers pe "variante mai ieftine" cu tot felul de tepari care apoi nu au mai platit asigurarea sau au retras banii, etc, etc. Asa se intampla in "democratie", unii sunt "smecheri" si altii platesc smecheria acelora, pentru ca cineva trebuie sa plateasca iar sistemul nu pierde niciodata. Si nici nu se oboseste sa-i puna la plata pe smecheri pentru ca e mai simplu si mai usor sa ia banii de la cei cinstiti.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare