Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Utilizare lanturi 4X4


cristi2010

Postări Recomandate

Re: Utilizare lanturi 4X4

 

Da. Corect, asta spuneam si io. Indiscutabil trage mai bine bine cu lanturile pe spate.

Problema pe care o pune @cristi2010 este "cum e mai bine" fata sau spate? Depinde ce intelege prin "mai bine"?

Sa iesi din nameti cat casa poporului sau sa mergi in maxima siguranta?

 

Singura problama cu lanturile pe spate e ca masina subvireza ca dracu, si daca pleaca un pic de sub tine (de obicei la deal) o mai redresezi... mai tarziu.

Sa nu-ti spun ce bucuria dracu` cand ai nevoie de o frana serioasa si ai lanturile motate pe spate, ca de, ai nevoie de tractiune.

Pe asfalt, indiferent de cat de mare e zapada, ca esti pe serpentine sau in oras nu ai ce cauta cu ele pe spate.

Daca ai de gand sa mergi pe aratura "mai bine" inseamna obligatoriu pe spate.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Utilizare lanturi 4X4

 

Daca ai o singura pereche de lanturi consider ca e mai bine sa fie montate pe axa care exercita cea mai mare presiune pe sol. Adica unde e motorul. Deci pe fata! Doar daca nu aveti Dacia 1100 sau VW broscuta cu tractiune integrala:ha:

Mai ales la coborare, cind se incarca mai mult puntea fata.... pe spate cred ca ar avea eficienta aproape de 0. Ca si cum ai lega un bustean dupa caruta!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Utilizare lanturi 4X4

 

La o coborire pe zapada batatorita daca ai lanturile pe fata nu vei controla spatele care va reusi sa rasuceasca masina. Domnule @danyel cand eu mergeam cu un 4x4 (la concursuri nu la plimbare) dvs. aveati alte preocupari copilaresti .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Utilizare lanturi 4X4

 

Intreb si eu putin off-topic: daca ai o masina 4x4 (Pajero in cazul meu) cu anvelope de vara , de strada dar folosesti 4 lanturi (in romb sa spunem) pe timp de iarna (zapada, gheta..) AI PROBLEME? Adica te poti descurca? Ideea e ca nu vreau sa investesc si in anvelope de iarna :grin:

Fara 4x4 acu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Utilizare lanturi 4X4

 

Intreb si eu putin off-topic: daca ai o masina 4x4 (Pajero in cazul meu) cu anvelope de vara , de strada dar folosesti 4 lanturi (in romb sa spunem) pe timp de iarna (zapada, gheta..) AI PROBLEME? Adica te poti descurca? Ideea e ca nu vreau sa investesc si in anvelope de iarna :grin:

BFG MT nu sunt cine stie ce minunate pe zapada-gheata, desi sunt M+S acceptate iarna. Aceleasi MT-uri au devenit absolut OK cand le-am pus lanturi. Am fost in situatia asta cand m-au prins zapezi de peste juma' de metru si a trebuit sa ies din nameti. Poate nu iti raspunde complet intrebarii, dar cred ca iti poti forma o idee.

Am si eu o intrebare: cum te descurci cu politia in lipsa anvelopelor M+S?

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Utilizare lanturi 4X4

 

BFG MT nu sunt cine stie ce minunate pe zapada-gheata, desi sunt M+S acceptate iarna. Aceleasi MT-uri au devenit absolut OK cand le-am pus lanturi. Am fost in situatia asta cand m-au prins zapezi de peste juma' de metru si a trebuit sa ies din nameti. Poate nu iti raspunde complet intrebarii, dar cred ca iti poti forma o idee.

Am si eu o intrebare: cum te descurci cu politia in lipsa anvelopelor M+S?

 

M-am dotat cu 4 anvelope sh COOPER ATR pe care scrie si M+S. Astept si un set de lanturi sa imi vina. Astfel sper sa ma descurc iarna asta si cu vremea si cu Politia!

Fara 4x4 acu'
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...

Re: Utilizare lanturi 4X4

 

Pana nu demult (cand am ramas inzapezit in omat pana la brau cu BFG AT) eram adeptul ideii ca daca ai cauciucuri bune n-ai nevoie de lanturi.

 

Intreb si eu ca un novice:din punct de vedere al grosimii ce lanturi se recomanda?

 

Am vazut ca in magazine sunt lanturi de 4, 6mm etc.

 

Cel care m-a extras din zapada era un LC 120 care avea niste lanturi de 20 kilograme/una bucata lant.

Fericirea este simpla ... depinde cat de simplu poti sa fi!
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Utilizare lanturi 4X4

 

E cea mai simpla logica posibila - cu cat mai mare e zaua lantului , cu atat mai eficient e lantul ( bineintenteles ca e si mai greu ).

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...

Re: Utilizare lanturi 4X4

 

Eu am, nu unul, nici două ci trei seturi de lanțuri :) De fiecare dată când le-am montat am rămas suspendat pe zăpada înghețată! Deoarece sapă foarte tare și roțile se adâncesc până ajunge mașina pe burtă. O să mă mai joc un pic cu ea să văd unde greșesc. P.S. În schimb din noroaie m-au scos de câteva ori :)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 7 luni mai târziu...

Re: Utilizare lanturi 4X4

 

Salut tuturor.

Am si eu o intrebare despre lanțurile de iarna folosite la Suzuki jimny: ating pe interior in față, cu rotile bracate si /sau flexate la maxim ? Am Suzuki model 2018 ,cu anvelope stock 205/70 r15, fara distantiere sau înălțare.Lanturile sunt cu zale 16 mm, marca Veriga Profesional NT 230. Intreb deoarece pe alte topicuri despre anvelope se specifica clar faptul ca o dimensiune cu numai 1 cm mai mare in diametru , atinge contraaripa. Cu lanturi atinge contraaripa? Sa imi cumpăr anvelope de iarna dedicate mai mici?

Mersi.

Editat de Goad
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare