Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Cardan Freelander


treger_felix

Postări Recomandate

Re: Cardan Freelander

 

Partea asta ati sarit-o.

 

Tripoda ar putea fi de vina, in schimb crucile cardanice la Freelander cedeaza destul de greu, mult mai des se uzeaza rulmentii intermediari, cei de la VCU, si dau acele vibratii la o anumita viteza.

 

Tripoda e din cauciuc?

...scuze, e prima mea masina cu cardan :-)

 

Oare cat m-ar costa cei doi rulmenti si tripoda? Am inteles ca e destul de greu de dibuit marca OEM. Nu ma dau banii afara din casa de aceea vreau ceva care tine.

 

O zi faina!

Editat de tarkanyi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Asa arata tripoda :

joint.thumb.JPG.cf231d0af619c987df5c2d03cb9c84f0.JPG

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Buna seara

Nu va apucati sa cumparati tampoane , verificati prima data crucile si tripoda fata . Noi acolo gasim defect in general . Cardan6l intra in vibratie din cauza dezechilibrului indus de componentele mai sus enumerate .

 

Pentru alte nelamuriri nu ezitati sa puneti intrebari .

 

Mircea

 

Buna seara,vad ca va ocupti de cardane si am si eu o intrebare,in cardanele freelander-ului (ma refer la cele doua "tevi")mai exista vreo componenta (piesa) in interiorul "tevilor"????:tk

If you own a land rover everyone expect to be a mechanic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Buna seara,vad ca va ocupti de cardane si am si eu o intrebare,in cardanele freelander-ului (ma refer la cele doua "tevi")mai exista vreo componenta (piesa) in interiorul "tevilor"????:tk

 

Nu , Prima parte cu acea tripoda care preia jocurile longitudinale ale ansamblului , urmata de cruce si ultima parte fixa . Ele nu au alte parti mobile . Mijlocul , piesa de uzura capabila sa transmita la puntea spate in functie e cateva conditii are ceva piese si de neuitat " greutatea" centrala capabila sa preia si sa atenueze anumite vibratii si momente .

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: Cardan Freelander

 

Nu , Prima parte cu acea tripoda care preia jocurile longitudinale ale ansamblului , urmata de cruce si ultima parte fixa . Ele nu au alte parti mobile . Mijlocul , piesa de uzura capabila sa transmita la puntea spate in functie e cateva conditii are ceva piese si de neuitat " greutatea" centrala capabila sa preia si sa atenueze anumite vibratii si momente .

 

Crucea este consumabila? Daca da, oare ce marca sa iau? La fel ma intereseaza si tripoda. Nu stiu ce brand sa cumpar. M-am gandit, daca tot umblu in zona cardanului, sa schimb consumabilele. Ma puteti ajuta? Eventual ceva preturi?

Multumesc anticipat!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Cardan fata Freelander

 

Crucea este consumabila? Daca da, oare ce marca sa iau? La fel ma intereseaza si tripoda. Nu stiu ce brand sa cumpar. M-am gandit, daca tot umblu in zona cardanului, sa schimb consumabilele. Ma puteti ajuta? Eventual ceva preturi?

Multumesc anticipat!

 

Aveti in sectiunea Promo Csgauto.ro informatii .

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Crucea este consumabila? Daca da, oare ce marca sa iau? La fel ma intereseaza si tripoda. Nu stiu ce brand sa cumpar. M-am gandit, daca tot umblu in zona cardanului, sa schimb consumabilele. Ma puteti ajuta? Eventual ceva preturi?

Multumesc anticipat!

 

Cati km are masina de vrei sa schimbi si crucile? Au joc? Daca nu mergi ca la raliu si nu tragi remorca/platforma/rulota crucile tin mult si bine (mai ales la automate :grin:).

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Cati km are masina de vrei sa schimbi si crucile? Au joc? Daca nu mergi ca la raliu si nu tragi remorca/platforma/rulota crucile tin mult si bine (mai ales la automate :grin:).

 

...vreo 150.000. Tripoda tacane la debraierea fina si din nou la apasarea pedalei. Intra in trepidatii aleatoriu la diferite turatii. Masina nu are carlig (inca) n-a fost intretinuta dar nici forjata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Cele din familie, si nu pot sa spun ca sunt cele mai menajate masini:

Td4 2001, 300500 km, tripoda are un mic joc, crucile sunt ok.

Td4 2002, 126000 km, tripoda ok, crucile ok.

KV6 2001, 160000 km, tripoda ok, crucile ok.

Ambele Td4 au carlig de remorca si sunt perioade in care baga cate 4-5 drumuri/luna cu platforma moto.

 

Tripoda tacane la debraierea fina si din nou la apasarea pedalei.

Evita frana de motor cand nu este cazul si o sa-i prelungesti viata.

Editat de DKW

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Problema e ca tripoda s-ar potea sa fie cruce... s-au sunt piese diferite?

oricum, se vinde impreuna toata partea din fata a cardanului.

Cod parte fata TVB000090

Cod cruce TVF100000

 

Poate cineva sa le verifice?

 

Mersi!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Problema e ca tripoda s-ar potea sa fie cruce... s-au sunt piese diferite?

oricum, se vinde impreuna toata partea din fata a cardanului.

Cod parte fata TVB000090

Cod cruce TVF100000

 

Poate cineva sa le verifice?

 

Mersi!

 

Vezi tu problema e mai grea decat pare,tripoda se gaseste foarte greu separat

si mai trebuie si capu in care culiseaza ca si ala se uzeaza.in mod normal nu se uzeaza asa repede ,dar plesneste burduful sau ti-l ciupeste pe la service si ramai fara vaselina ......restul se deduce.

Codurile puse de tine sunt pentru cruce cardanica si cardan primar cu totu,nu separat doar tripoda

L.E.....iti pun si o poza cu ce contine cap cardan nu-ma s-o gasesc...

......tripoda,cap cardan ,capace etansare+garnituri

DSC01757.JPG.2696a4b9aafd58db7328ce4192b7b309.JPG

Editat de tonytherunner
  • Like 2
If you own a land rover everyone expect to be a mechanic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

...vreo 150.000. Tripoda tacane la debraierea fina si din nou la apasarea pedalei. Intra in trepidatii aleatoriu la diferite turatii. Masina nu are carlig (inca) n-a fost intretinuta dar nici forjata.

 

Azi am plecat la un drum de vreo 60km. A inceput sa trepideze masina la vreo 50 kmh. Ajuns la destinatie, m-am bagat sub ea sa vad care-i treaba. Aveam si un cardan fata in portbagaj...

Burduful era praf, vaselina imprastiata. Am dat jos suruburile in fata, am scos siguranta si surubul pe patrea vascocuplei, dar n-am reusit sa scot partea cu crucea de pe axa. L-am desfacut temporar de la cruce urmand sa las mecanicul sa se chinuie. Ce era ciudat, ca la intoarcere, fara partea din fata a cardanului acea trepidatie care aparea pe la 80-100kmh a persistat si in continuare, doar la sarcina. Cred ca mai e ceva buba acolo care-mi scapa...

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

M-am gandit si la asta, dar am doua anvelope noi, rulate vreo 3000 km, pana de curand erau ok... Doar daca n-au zburat din plumbii lipiti.

Nu conteaza cat de noi sunt daca piulitele sunt stranse inegal.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Cu ambreiajul cum stai ? inainte sa cada al meu trepida masina la 80/100km pe ora! nu cumva trepideaza anormal si schimbatorul de viteze? si daca pui mana pe el sa simti vibratia puternic? Iar tacaneala aia de care zici ca e de la tripoda cand debraiezi sa fie defapt o tacaneala care arata ca volanta e pe duca?

 

Merita o investigatie!

 

Nu zic ca acea vibratie nu ar putea fi totusi de la rulmenti daca partea din spate a cardanului e atasata va invarti cardanul la turatia impusa de viteza de deplasare!

 

:fh

Editat de Mate Andrei Vlad M.D.
  • Like 1
Land Rover freelander td4 2001 :n1 " I've rather push my Landy ,than drive your cruiser ":old
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Am fost la vulcanizare, a trebuit sa reechilibreze trei roti! Nemaipomenit!

Am comandat un set de rulmenti intermediari, ca partea din cauciuc era deja coapta rau, se balanganea rau vascocupla acolo...

Joia mergem la mecanic, pana atunci tin cardanul in potbagaj...

Simt anumite vibratii, dar ele mai pot fi, asa cum a spus si colegul, se invarte tot antrenat de rotile din spate.

Intre timp am gasit o firma din Alba-Iulia care e o filiala a nei firme din Anglia. Ei reconditioneaza tot, VCU, IRD, diferential, etc. O sa fug luni acolo pentru o diagnaosticare, fara sa ma angajez la o operatiune anume. Ramane sa ma decid la fata locului.

Editat de tarkanyi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

se balanganea rau vascocupla acolo...

 

Dupa ce o sa schimbi rulmentii de la VCU o sa simti diferenta.:wink:

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Cardan Freelander

 

Dupa ce o sa schimbi rulmentii de la VCU o sa simti diferenta.:wink:

 

Am schimbat VCU + rulmentii, e ok. Firma din Alba aduce la comanda kit pentru reparatie cardan, burduf, tripoda, ca in poza de mai sus. Nu mai e asa de dificil de achizitionat. De pret n-am intrebat, dar as fi preferat de la ei decat asa cum am procedat eu, adica sa cumpar de la dezmembrari.

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 lună mai târziu...

Re: Cardan Freelander

 

Cruci cardanice la preturi accesibile gasesc si eu :grin:????

.....nu de alta dar tot am cardanul jos si imi trebuie vreo doua ca astea au joc

Editat de tonytherunner
If you own a land rover everyone expect to be a mechanic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Cruci cardanice la preturi accesibile gasesc si eu :grin:????

.....nu de alta dar tot am cardanul jos si imi trebuie vreo doua ca astea au joc

 

Doar un telefon Luni , dar orice magazin care il aveti in zona va poate ajuta cu acrle cruci care cu siguranta daca sunt marca buna va vor fi de folos .

Sfatul meu este sa achizitionati cruci de calitate nu ieftine de 20.oo lei .

  • Like 1

ReparatiiCardane.ro

ReparatiiPerneAer.ro AirRide.ro

Vodafone: 0729898278 0721479812

Orange: 0754823618

Upc 0213468927 , Bucuresti , Sector 3 ,B-dul Theodor Pallady 57 .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Doar un telefon Luni , dar orice magazin care il aveti in zona va poate ajuta cu acrle cruci care cu siguranta daca sunt marca buna va vor fi de folos .

Sfatul meu este sa achizitionati cruci de calitate nu ieftine de 20.oo lei .

 

Crucile de la cardan sunt GKN ,am cautat dar mi se par cam scumpe (150lei bucata),daca asi gasi pe undeva mai accesibilel la pret tot pe aceasta marca as merge:grin:

  • Like 1
If you own a land rover everyone expect to be a mechanic
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Dupa ce o sa schimbi rulmentii de la VCU o sa simti diferenta.:wink:

 

eu am schimbat VCU acum 2 ani cu unul de pe ebay...reconditionat ce venea cu rulmenti cu tot. la scurt timp am inceput sa aud o huruiala de sub ea ce duce spre ird. bine, atunci am schimbat si acel burduf de langa ird ce cursese tot, da asta e alta problema cred generata de diferentialul spate spart..din cauza unui vcu terminat (acu 2 ani de pasti). n-am mai dat prin service de atunci sa vad ce e. am mers vreo 10k cu ea asa. frecatura se aude bine la 5-10km/h. eu zic ca e de la rulmentii vcu. probabil ori au fost prosti, ori nu i-a montat mecanicu al ciolpani la 90 grade si s-au tocit prematur. oricum, pe masura ce ia viteza...cardanul se centreaza si frecatura aproape dispare. zgomotul e de frecatura si se aude pregnant la viteze mici indiferent daca e scoasa sau nu din viteza...iar la viteze mari...dspare.

 

parca asa ceva frecatura se aude:

http://www.youtube.com/watch?v=dRZQHont9rY

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Cardan Freelander

 

Rulmenti de slaba calitate, sa nu crezi ca in UK nu se cauta ce-i cel mai ieftin...

Schimba rulmentii cu unii buni si o sa observi diferenta.

Reading the Owners Manual doesn't hurt.

NU RASPUND PE PM LA PROBLEME TEHNICE SAU DE INTERES GENERAL

Td4 ESX CommandShift MY02 3Dr (M.O.D.)

KV6 CommandShift MY01 3Dr (Măgaru')

SD4 S CommandShift MY11 5Dr (Sarah)

KV6 XEI CommandShift MY01 5Dr (Phoenix)

 

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare