Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

SFAT achizitie Jimny !


stanibogdan

Postări Recomandate

va salut domnilor,

 

am gasit un Jimny din 2007 cu 38000km (7351 euro), intrebarea mea este daca e un pret corect si daca isi merita banii !

de la el vreau: 70% oras si 30 % camp, iesire vanatoare (soft offroad)

 

la ce sa ma astept de la el in urmatoarele mii de km ?

e mai ok modelul de 2005 care are cuplajul 2wd.4wd.4wd-L la maneta sinu electronic ca modelul actual ?

 

ce are: servodirectie, inchidere centralizata, faruri ceata, oglinzi electrice, geamuri electrice, aer conditionat, ABS, airbag sofer, pasager, radio CD, soft top, 4WD LOW, jante aliaj,

 

 

http://img38.imageshack.us/img38/7604/jimny.th.jpg"]http://http://img38.imageshack.us/img38/7604/jimny.th.jpg[/url]

 

http://img542.imageshack.us/img542/2896/4211.th.jpg"]http://http://img542.imageshack.us/img542/2896/4211.th.jpg[/url]

 

http://img35.imageshack.us/img35/8130/4212o.th.jpg"]http://http://img35.imageshack.us/img35/8130/4212o.th.jpg[/url]

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 83
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

Ca posesor Jimny model 2007 metal top AC 4X4 buton zic asa:

 

- de preferat metal top - in tara asta te omoara praful de nu mai vezi parbrizul...si eviti eventuale probleme in timp-deteriorare aburire de frig si nu mai vezi in spate...nu etanseizeaza f bine....

 

- AC obligatoriu - iarna te ajuta sa dezaburesti geamurile care in aceasta masina micutza se aburesc extrem de repede

 

- 4x4 la buton - TOTI spun sa nu!!! eu am luat - singura problema sa pui un scut dedesubt (2-300 RON) care sa protejeze mufa cu fire care intra in reductor - e foarte epusa sa o lovesti - am patit-o. dupa ce am pus scutul, NU AM MAI AVUT NICI UN FEL DE PROBLEMA.

 

- Pret - tu stii daca e un pret bun - cauta in tara si vezi ce alte preturi poti gasi fa o comparatie si TU decizi daca e bun pretul sau nu - noi nu stim care mai sunt preturile in piata - eu in 2009 am dat 8000 cu 24.000 KM. Sa stii ca e o masina care isi mentine pretul destul de sus.

 

- EU URASC SOFT TOP-ul - am testat inainte unul in Grecia si am vazut la praf de mi-a ajuns.

 

TU stii ce iti place si ce vrei - foloseste info de la NOI si ia TU decizia.

 

Pret - verifica forumurile-site-urile de specialitate-site-urile bancilor sau ala firmelor de leasing poate gasesti vre-o super oferta

 

Soft-Top - tu stii ce si cum - Eu nu am peferat - tin enorm la masina si mai ales la interiorul acesteia...in 1-2 ani de mers in praf o terfelesti maxim - eu as cauta Metal Top ....dar cu vanatoarea....tu stii ce vrei de masina.

 

Aceasta este parerea mea pe care o sustin!

Sper sa te ajute

 

In rest este o masina BETON care merge de RUPE in Off - in On ATENTIE CA ESTE O MASINA F MICA - fara viteze sau franari bruste la viteze mari

 

Jimny a uimit pe multi si va ma uimi in continuare - eu am facut multi oameni sa se inchine ...doar cu cauciucuri de noroi!

 

In plus ai taxe fff mici - impozit,vigneta,taxe combustibil,asigurare....etc

 

Sper ca cele 10 minute alocate descrierii de mai sus sa te ajute.

 

Stiu cum e sa ai nevoie de raspunsuri!

 

Oricum banu e la tine si fa ce crezi ca e bine pentru tine!

 

Succes!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

mai aveai o intrebare..."la ce sa ma astept de la el"

 

Asteaptate la:

 

- o masina foarte fiabila! in 6000 de On si majoritar Off am schimbat un rulment de 200 RON.

 

- asteaptate sa nu fuga sa rupa pamantul 1300 cmc....

- asteaptate sa topaie la propriu cand mergi peste 100 si franezi brusc

- asteaptate sa te bagi din ce in ce mai mult in Off

- asteaptate sa mai atingi pe dedesubt in anumite conditii mai dure - un scut full e vre-o 200 euro

- asteaptate sa bage caldura dupa 3-5 minute maxim - e benzina si se incalzeste f repede motorul...in sensul bun nu sa fiarba..

- asteaptate sa fie mai rigida pe asfalt - are punte rigida si pe fata si pe spate si simte denivelarile din asfalt

 

Cu alte cuvinte hai la un test drive in Ploiesti :grin:

 

Sau poate gasesti si in Bucuresti un coleg sa te ajute!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

Problema cu soft topul e reala, dar se poate rezolva....cu un hardtop....iar vara e de mare efect sa te plimbi cu ea decapotata pe munte....

Hardtopul se poate confectiona cu 400e si se poate demonta in citeva minute (ai de desfacut 4 suruburi doar); vara il lasi acasa si te poti plimba cu ea decapotata, iar la vanatoare e mult mai utila cred in varianta asta;

Partea de hardtop de deasupra capului soferului (trapa) se da jos doar din 2 cleme, si o pui pe bancheta din spate!

 

Singurul dezavataj la cabrio mi se pare faptul ca nu are posibilitatea montarii unui portbagaj/cutie pe masina, pentru ture mai lungi de 1 zi si cu mai mult de 2 persoane in masina.

Editat de georgei23
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

Multumesc pentru raspunsurile promte... foarte promte 5 mesaje in 2 ore !

 

ca pret, am studiat site-urile din RO, o masina ca aceasta e pe la 7800-8500-9000, pacat ca nu am firma, suan mai bine 5586,76 euro + tva, si sincer la 5500 deja iti iei una din 99-00

 

problema cu soft-topul e rezolvabila, cumparam un hardtop (e ca accesoriu la suzuki)

 

cu viteza - ce e drept nu iti ofera siguranta psihica la viteza mare (inalta, ingusta, posibilitate rasturanare destul de mare), dar nu vreau viteza de la ea, ci rezistenta, costuri minime si devalorizare usoara, am o varsta si am scapat de teribilismul tineretii. (probabil daca asi avea in garaj un M3 si nu FF2ar mai fi o faramita de teribilism, dar nu, sunt familist)

 

Multumesc inca o data de sfaturi,

pe curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

eu am un prieten care vinde jimny din 2007,la 6500e dar este alb,si inmatriculat,am luat si eu unul de la el,masina merge super bine.si eu ma-m speriat de cuplarea pe 4x4 care este la buton,dar acuma ma-m lamurit nu este diferenta intre cea de la buton si cea la maneta.bafta la achizitie.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

Eu am acelasi model cabrio, de doi ani. Dupa ce te obisnuiesti cu cabrio nu mai vrei hard-top..:) O sa fii bronzat tot anul..:)

 

In ultima perioada m-am gandit sa o vand, insa am renuntat din urmatoarele motive:

- pretul la masina nou (mitsubishi lancer) a crescut peste noapte

- nu am avut nici o problema cu ea in afara de cazul in care s-a stricat din vina mea

- pierde foarte putin din valoare peste timp

- e perfecta pentru drumurile proaste din oras

 

Nu o sa regreti!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

eu am un prieten care vinde jimny din 2007,la 6500e dar este alb,si inmatriculat,am luat si eu unul de la el,masina merge super bine.si eu ma-m speriat de cuplarea pe 4x4 care este la buton,dar acuma ma-m lamurit nu este diferenta intre cea de la buton si cea la maneta.bafta la achizitie.

 

 

E foarte frumos si alb. Nu se vad asa de rau zgarieturile:grin:. Daca te uiti atent la al meu e plin de zgarieturi, dar daca te uiti in trecere nici nu se observa. Al meu e din 2004 cu AC si toate balariile pe el. Am dat anul trecut 6000 neinmatriculat.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

Am fost astazi sa o vad, intr-un parc de leasing:

 

vopseaua de pe capota in proportie de 35-40% este sarita, pana la al 3 lea strat, probabil sa exfoliat, se vede sarit stratul de lac, primul rand de vopsea si ajunge la al3lea strat de vopsea (necesita revopsire completa sau colantare)

 

bara fata dreapata atinsa, doar zgariata, in rest la tabla super ok

 

pe subt ea, cat am vazut stand in genunchi, nu e lovita, e curata si nu curge, inca se observa stratul de albastru de pe sasiu :), nu detine scuturi.

 

la interior, curata, doar ca cel ce a detinut-o a fost fumator, o urma pe scaunul fata (ars), in scrumuiera un filtru de tigara de dama.

 

am incercat sa deschid portbagajul :bi, soft-topul e cu scai si capse, ca sa deschizi usa, trebuie sa belesti prelata spate, sa mai inchid capsele inapoi, nema, am renuntat, se vedea ca nu a fost folosita.

 

am deschis capota: destul de prafuit motorul, bateria avea un strat de cocleala de trei degete in jurul prinderii (acel praf alb ce se pune pe borne), verificat joja ulei, era ok.

 

urcat in spate sa vedem daca unul ca mine are loc (1.80), in spatele soferului, a fost ok, mai bine ca la mini cooper.

 

cartea service nu era in torpedou (leasingul, nu te pune in legatura cu vechiul proprietar, confidentialitate clienti).

 

jantele erau ok, nu erau atinse, deci probabilitate ovalizare mica, pneurile trebuiesc schimbate, sunt de vara, poti sa mai mergi cu ele, in oras pe barba ta cam 3000km, maxim (maxim, am spus ! :wink:) doar e la moda

 

ce nu am facut: nu am dat cheie la motor sa vad cum se aude, nu avea baterie, venise baiatul cu generatorul dupa el, dar am fost luat de val si frigul de afara si am plecat, voi reveni la ei doar pentru acest lucru.

 

legat de pret, momentan nu se discuta nimic, doar dupa o luna de la postare, daca nu vinde, se acorda un discount maxim de 5%.

 

daca aveti informatii despre proprietar :2dr, m-r ajuta cateva vorbe de la el.

 

pe curand.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

Jimny e o masina faina, merita sa o iei, o sa-ti aduca multe bucurii. Pretul mi se pare corect pentru anul de fabricatie si nr. de kilometri. Ai si AC, cu atat mai bine, ia-o!

Cuplarea la buton merge foarte bine, insa, cum a spus si @Mugur Iacob, sa-ti pui scut la cutia de transfer. Am patit sa se smulga firul de la cuplaj pentru ca este expus. L-am pus la loc, am montat scut si n-am mai avut nicio problema. In definitiv, in loc sa dai de maneta, tija e miscata de un motoras, ce sa se strice? Multe masini au acest sistem.

Bafta,

Iulian

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

Salut,

 

din pacate cei de la Leasing nu mai fac leasing cu pers fizice :( ! cine doreste un Jimny ok , adica cel prezentat il gaseste pe sos de centura a Bucurestiului, la pasarela Tunari, la RomstalLeasing, in curte la Triton

 

10.00 - 17.00

Triton International Cargo

Soseaua de Centura, Km 30A,

Tunari, Jud. Ilfov

 

bafta

 

:uameni

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 săptămâni mai târziu...

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

eu am un prieten care vinde jimny din 2007,la 6500e dar este alb,si inmatriculat,am luat si eu unul de la el,masina merge super bine.si eu ma-m speriat de cuplarea pe 4x4 care este la buton,dar acuma ma-m lamurit nu este diferenta intre cea de la buton si cea la maneta.bafta la achizitie.

jimny alb din 2007 ....

am o retinere ...

si eu caut de vreo 3 luni un jimny, in perioada asta au fost scoase la vanzare cel putin 4 bucati, albe, 2007, fara ac.

se pare ca o firma din alba care se ocupa cu exploatari forestiere si-a schimbat parcul auto, masinile au de regula 180000km reali, majoritatea in afara soselei.

in functie de cine le revinde masinile respective au intre 100.000 si 190.000 km la bord.

e drept ca reviziile sunt facute la reprezenta la zi, da totusi recomand prudenta

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

am un prieten care are un jimny din 2001 adus din anglia.l a costat in jur de 2500 inmatriculat tot.la inaltat si ia pus gume simex si in teren ff accidentat se comporta ca un samurai veritabil.o masina senzationala!!!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

Se merita un jimny 1.3 benzina cu 70kkm din 2006 7300 euro (hardtop)?

Masina nu e inmatriculata. Pe site zice ca e euro4 .. dar cum se poate stii 100% ca e asa?

Mersi

 

 

"Se merita".....in nici caz !!!

 

Doar merita !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

@Astral

Dap .. mea culpa. :tk

 

Trecand peste greseala de exprimare/scriere, m-ar interesa cum pot stii daca motorul pe benzina de 1.3 din 2006 este Euro4 sau nu. Diferenta la taxa e enorma intre E4 si Euro3 chiar si pt un motoras de 1.3, multumind guvernului, si taxelor noi din 2011.:ang4

Mersi.

RAV4 2L VVTi
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: SFAT achizitie Jimny !

 

si daca ii euro 4 tot ii mare taxa,100e este numai cartea identitate,taxa este vreo 550e si te mai coasta 100e celelate maruntisuri,ajungi cu inmatriculatul undeva pana in 800e,mai bine cauta una inmatriculata.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare