Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Taxa poluare, prima inmatriculare...

mad79
 Share

Recommended Posts

Re: Taxa poluare, prima inmatriculare...

Pai tu ce ai vrea acum ...sa iti dea statul bani inapoi in fiecare an ?

!

Exact asta am vrut sa scot in evidenta.Doi ani la rand am recuperat diferentele rezultate in urma noilor legi.

O zi buna!

• Like 1

Ai luat banii inapoi , la o data , masina a intrat intr-o legalitate la acea data ...ce se intampla dupa aceea , Dumnezeu cu mila !

Gresit, exista un principiu care spune ca se aplica legea cea mai favorabila. Aici nu este vorba de a recupera cate ceva in fiecare an ci de a recupera din diferenta de impunere calculata pentru un anumit moment dat de catre 2 legi.

Juridic este perfect corect.

• 3 weeks later...

Stiti ceva despre taxa de poluare la vanzarea masini intre rude de gradul 1? Mai concret , daca ii vand tatalui meu o masina pentru care nu s-a platit niciodata o taxa de prima inmatriculare, el va trebui sa plateasca aceasta taxa?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Stiti ceva despre taxa de poluare la vanzarea masini intre rude de gradul 1? Mai concret , daca ii vand tatalui meu o masina pentru care nu s-a platit niciodata o taxa de prima inmatriculare, el va trebui sa plateasca aceasta taxa?

Da. :grin:

Buuuun dar daca e inmatriculata si taxa e platita si nerecuperata atunci pot sa o vand cui vreau ca cel ce o cumpara nu va mai avea de platit nimic. Corect?

Natura si aventura

Singura legatura a legii cu gradul de rudenie este aceea ca sunt exceptate de la plata timbrului de mediu acele masini care fac obiectul unui partaj. Cum cele mai multe situatii de partaj au loc intre soti , si de aici ideea eronata ca la transmiterea proprietatii intre rude de gradul - I - , nu se plateste timbru.

Nu exista nici o legatura.

L.E. : referitor la postup precedent , daca taxa de prima inmatriculare a fost platita si nerecuperata , nu se mai plateste timbru de mediu .

Edited by JurasikMan

In ce moment al achizitiei masini se plateste taxa? Adica sa zicem ca dau banii la om , am un contract de vanzare cumparare ma duc la RAR pentru identificare si apoi taxa cand trebuie sa o platesc?

Natura si aventura

Taxa se plateste dupa ce pleci de la RAR. Daca nu este platita taxa nu poti inmatricula masina. Cu actele doveditoare ca ai platit taxa te prezinti la politie, vei fi trecut in cartea masinii ca urmatorul (sau primul) proprietar, primesti talonu pe numele tau, numerele, etc.

Edited by mac01

In ce moment al achizitiei masini se plateste taxa? Adica sa zicem ca dau banii la om , am un contract de vanzare cumparare ma duc la RAR pentru identificare si apoi taxa cand trebuie sa o platesc?

Ca o completare la ce a spus @ mac01,dupa ce iei cartea de la RAR,inainte sa treci pe la fisc sa depui dosarul pt stabilirea timbrului de mediu,mergi la un birou de traduceri legalizate si traduci cartea originala+talonul,in cazul in care autoturismul este achizitionat de afara(+contractul v-c)

La achizitionarea unei masini cu taxa platita si nerecuperata,nu se mai plateste nici o taxa de catre noul proprietar,dar acesta trebuie sa faca o cerere la fisc pe numele lui cu datele masinii si ale fostului proprietar ca sa poata sa primeasca dovada ca banii sunt inca in visteria statului si nu au fost restituiti intre timp(costa 20 lei....dar astepti intre 10-40 zile in functie de "cheful de munca" al bugetarilor).Vanzatorul poate sa fie in proces cu statul si sa primeasca banii pe taxa achitata oricand,fapt pentru care cumparatorul devine proprietarul unei masini fara taxa achitata si cand o sa vrea sa o vanda mai departe,noul cumparator va achita taxa de mediu,iar vanzatorul va pierde foarte mult din valoarea masinii.Relatez din explicatia care mi-a dat-o un functionar de la ghiseu acum 10 luni cand am cumparat o masina.Vreau sa spun ca dovada fiscala in legatura cu taxa nerecuperata a venit in 10 zile cu "mici ajutoare", aveam masina achitata si stateam cu frica in san ca pana o inmatriculez + timpul de raspus de la fisc vechiul proprietar putea recupera banii si eu eram bun de platit aceasta taxa "infecta",dar am avut bafta.:h5

Land Niva Luci

WWOC-VALCEA

X-TREME OLANESTI

• 1 month later...

mai stie cineva ceva despre taxa? s-a schimbat ceva sau e tot cum a fost. pe net nu am gasit nimic concret. a sa nu uit de vestea cea buna :) micsorarea cu 1,6 % datorata de faptul ca euro a fost mai ieftin.

Natura si aventura

• 2 weeks later...

Tot ce pot sa iti spun e ca sunt judete unde sunt admise actiuni de inmatriculare fara plata taxei, insa nu au practic nicio valoare juridica raportat la judetele unde nu exista aceasta practica.

Pana nu se trezeste un judecator sa sesizeze curtea europeana nu putem avea sperante serioase...

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use