Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Pe 4x4 derapeaza pe zapada!


Forte

Postări Recomandate

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Abia acum am rezolvat problema ... era bara de directie stramba ... ori am fortat-o ori am lovit-o! Astept zapada sa vad daca mai face!

 

1808231441_Baradedirectie.JPG.58c87d7181e5bede78e8acc56f064ca9.JPG

 

Poza este mai veche!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 an mai târziu...
  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Iarasi zapada si iarasi problema ... efectiv nu pot merge pe gheata cu 4x4H, pot merge fara probleme cu 2x4! Astazi am spalat masina si maine merg sa-i reglez directia! Intre timp masina a avut schimbate toate consumabilele, toate bucsele, cate ceva pe la directie, am renuntat la body-lift, am coborat de pe Simex 35" la doar 33"-uri BFG MT ... are frane refacute si rulmenti schimbati ... dar nu pot merge pe polei cu ea ... fuge ingrozitor fata spre stanga! Prefer sa merg in 2x4, decat in 4x4!

 

Ultima descoperire ... la schimbul de ulei ... am gasit un "dinte" in grupul fata, avand in vedere ca am si blocant pe fata ... este clar ca sunt vinovat!

 

1. Ori directia este varza, dar merge perfect in 2x4?!

2. Ori grupul fata este terminat si infraneaza masina?!

 

http://forum.club4x4.ro/showthread.php?69528-Cumpar-grup-fata-Toyota-KZJ70!&p=773846#post773846

 

 

 

 

 

LE by Astral : Pune anunt la Mica Publicitate, please !

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Buna seara !

 

 

Ai diff central si e blocat neaparat in regim de 4x4 ?

 

Nu ai diff central deloc ?

 

MRL stanga nu cupleaza ?

 

In primele doua situatii, masina va merge in directia unde este aderenta mai slaba, in a treia va trage stanga.

 

 

Stima,

 

 

Dragos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Toyota mea nu are diff central. MRL-ul pare sa functioneze ok, a fost si el schimbat in vara 2011.

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Dupa ce am cautat la toate vulcanizarile din Cta sa echilibrez rotile si nu am gasit, am renuntat sa mai caut si pentru directie! Dar acum imi fac curaj si merg sa le verific!

 

daca nu reusesti sa echilibrezi rotile pentru ca nu aveau aparatura necesara da-mi un mesaj pe privat si te trimit eu la un prieten.

Scuze de off topic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

daca nu reusesti sa echilibrezi rotile pentru ca nu aveau aparatura necesara da-mi un mesaj pe privat si te trimit eu la un prieten.

Scuze de off topic

 

Acum am BFG MT pe masina, Simex-urile de care ziceam mai sus le-am vandut, dar sa stii ca puteam sa merg cu peste 100kmh fara sa-mi tremure volanul ... cele mai bune anvelope ever!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Am reglat directia, acum nu mai trage stanga, dar masina merge in continuare impiedicata, are momente cand smuceste si cand cutia de transfer trepideaza. Sa o conduci in 2x4 este o placere, in 4x4 este un chin! Sa treaca vremea rea si demontez grupul fata sa vad ce gasesc in el!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

scuze ca intervin si eu printre atatia specialisti dar daca vrei poti face o verificare. cupleaza 4x4 hi (cu motorul pornit) ,ridica o roata fata si una spate, ( mrl-uri blocate ) fa un semn cu creta ori altceva pe roata si pe jos (asfalt, beton etc.) invirte de roata din spate (cu cv. la liber) si vezi daca exista diferente de ture intre roata din fata si cea din spate. daca ai nelamuriri suna-ma 0744997146 .bafta !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Ei uite ca la rapoarte nu ma gindisem ...

...ci la ceva mai simplu , un etrier cu culisantele blocate , piston intepenit .....

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Si eu am patit la fel cu un hilux surf si fata facea urat si tot smacea.Am desfacut grupul fata si aveam doi dinti polizati pe coroana si in momentul care ajungea acolo pinionul mergea in gol si cand trecea de treaba zmacea masina puternic in 2x4 pe zapada nici o problema nu avea.solutia 300 euro diferential second anglia.Numa bine

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Si eu am patit la fel cu un hilux surf si fata facea urat si tot smacea.Am desfacut grupul fata si aveam doi dinti polizati pe coroana si in momentul care ajungea acolo pinionul mergea in gol si cand trecea de treaba zmacea masina puternic in 2x4 pe zapada nici o problema nu avea.solutia 300 euro diferential second anglia.Numa bine

 

Din pacate ... am gasit in Ro ... doar la 400 euro!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Din pacate ... am gasit in Ro ... doar la 400 euro!

 

Ai apucat sa faci verificarea recomandata de Nea Fane ca sa vezi cum ai rapoartele din grupurile fata-spate ?

Daca nu ai cumparat inca, vezi ca ti-a lasat Yon niste numere de telefon in anuntul tau.

Editat de Astral
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 luni mai târziu...

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Am mers mult in 2x4 ... si normal ca nu am avut probleme!

 

Intru in teren, sunt in 2x4, se ingroasa gluma, cobor, cuplez MRL-urile manuale, trec din H in L si span ... dar inca nu am 4x4, am doar L pe puntea spate, fata inca nu este cuplata! Apas butonul 4x4H si acum se cupleaza si puntea fata! Este normal?

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

cand treci de pe 4x4 H pe L nu faci decat sa schimbi raportul transmis catre roti. cand apesi butonul de 4x4 ala cupleaza si fata si atunci trag toate in functie de cum ai selectat reductorul pe High sau Low .la tine nu ai pozitie la maneta de la reductor de 4x2,neutru ,4x4 H si 4x4 L ?

 

ps stii parerile mele fata de Toyota :grin::grin:

Chevrolet Tahoe 5.7 Chevrolet Suburban 6,2 turbo diesel -,,se scurteaza,,

ARO 243 2.4 Vitara 1,6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

La LJ 70 pana nu cuplezi 4x4 HI cutia nu va cupla 4x4 low. 4x4 hi este actionat vacumatic.

 

la mine la LJ73 daca trag maneta de 4L se cupleaza automat si 4H (adica totul functioneaza ca si cum ar fi 4H apasat, se aprinde becul in bord, reductorul functioneaza,..)... am observat asta accidental. nu stiu daca asa e normal, sau daca e OK, dar asa se intampla. :2dr

"Explore.Dream.Discover."-Mark Twain

cele mai bune lucruri din viata mea: http://picasaweb.google.com/olivia.iris.stoian :n1

"my precioussssss" :jp1: http://picasaweb.google.com/stoian.l.m :bannana

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Eu daca nu apas butonul 4H, nu am 4x4 cand sunt in L! In ultima perioada ... am mers enorm de mult asa! Pentru off-road usor, pe teren drept, prin Dobrogea, am nevoie sa merg mai incet si masina sa traga bine!

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Eu daca nu apas butonul 4H, nu am 4x4 cand sunt in L! In ultima perioada ... am mers enorm de mult asa! Pentru off-road usor, pe teren drept, prin Dobrogea, am nevoie sa merg mai incet si masina sa traga bine!

 

Salut Forte,

Vorbesti de Toyota sau de Jimny?

Daca vorbesti de Jimny stock degeaba apesi buton de Low ca nu se intampla nimic. Trebuie sa apesi mai intai buton 4H apoi apesi si 4L, nu-i asa? La varianta cu maneta e simplu si fara greseala: maneta trece musai prin 4H ca sa ajunga in 4L.

Ca sa fie la jimny cum zici tu trebuie MRL manuale (si le lasi decuplate) sau modifici comanda instalatiei de vacuum (ca sa poti comanda decuplarea MRL-urilor automate vacuumatice chiar daca bagi 4H apoi 4L).

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Problema o am la Toyota KZJ70. Este corect ce ai scris tu pentru Jimny! Am pe Jimny-ul de joaca MRL-uri manuale. Cand am tractat pe sosea un Pajero am mers pe LOW cu MRL-urile decuplate.

Editat de Forte
Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Postat original de nea fane

La LJ 70 pana nu cuplezi 4x4 HI cutia nu va cupla 4x4 low. 4x4 hi este actionat vacumatic.

 

vacumul comanda cuplarea diferentialului fata (tractiunea fata) si automat ai cuplat 4x4 H ,pt Low trebuie sa muti de facaletul pe reductor .comanda vacumatica ramane aceiasi doar raportul din cutia de transfer difera (ai mai multa putere in detrimentul vitezei )

 

explicatiile ar trebui sa fie clare ,cineva care nu prea are idee nu va intelege nimic.

 

Forte -cand muti pe L la tine schimbi raportul (catre punti fata-spate ),automat daca nu ai apasat butonul 4x4 care cupleaza si fata doar spatele va functiona .

 

..a mine la LJ73 daca trag maneta de 4L se cupleaza automat si 4H (adica totul functioneaza ca si cum ar fi 4H apasat, se aprinde becul in bord, reductorul functioneaza,..)... am observat asta accidental. nu stiu daca asa e normal, sau daca e OK, dar asa se intampla. ...

 

-cand apesi butonul cuplezi fata ,nu ai cum sa cuplezi 4L si 4H in acelasi timp

Editat de sorinct

Chevrolet Tahoe 5.7 Chevrolet Suburban 6,2 turbo diesel -,,se scurteaza,,

ARO 243 2.4 Vitara 1,6

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Pe 4x4 derapeaza pe zapada!

 

Sa recapitulam: am un facalet cu 2 pozitii: H si L. Si un buton 4H cu 2 pozitii: on si off!

 

Eu daca am facaletul in L si butonul 4H pe off, nu am tractiune pe fata!

Off-road in Dobrogea!

Off-road: Toyota KZJ70 3.0TD 94, Suzuki Jimny modified UK, Suzuki Jimny 06,

On-road: Renault Laguna 02,

ATV: Suzuki KingQuad 700 4x4 07, Yamaha Grizzly 700 4x4 08!

Multumesc Asfalttango!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare