Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Samurai - diferenta dintre SJ410 vs.SJ413 ?

gnok
 Share

Recommended Posts

Servus!

Din anul 1993 SJ 413 a primit punti mai late.

SJ80 e cu arcuri elicoidale, e cam nerecomandat, datorita costurilor pentru modificări.

Samurai se numește cel cu bare din plastic. După apariția acestui model și SJ au devenit cunoscute sub numele de Samurai.

In anumite tari, SJ a fost comercializat sub numele de Jimny.

SJ 410 , Sj413 și Samurai au arcuri pe foi.

SJ 410 are reducție din CT mai demultiplicatâ și se folosește cu succes pe SJ 413, Samurai și Jimny. SJ 410 are CV numai cu 4 trepte.

Se mai poate folosi miez de CT cu demultiplicare mai puternica, ce se găsește pe piețele din alte tari, dar și revândut în România.

Edited by cmarin
  • Like 2

Servus!

Din anul 1993 SJ 410 a primit punti mai late.

SJ80 e cu arcuri elicoidale, e cam nerecomandat, datorita costurilor pentru modificări.

Samurai se numește cel cu bare din plastic. După apariția acestui model și SJ au devenit cunoscute sub numele de Samurai.

SJ 410 are reducție din CT mai demultiplicatâ și se folosește cu succes pe SJ 413, Samurai și Jimny. SJ 410 are CV numai cu 4 trepte.

Se mai poate folosi miez de CT cu demultiplicare mai puternica, ce se găsește pe piețele din alte tari, dar și revândut în România.

Nu ma intereseaza sa il modific extrem,un kit de inaltare de 5cm,bari fata/spate metalice,troliu si niste cauciucuri cu profil Simex(dar mai tarziu ca am cauciucuri noi puse de nemțoaica..a dat 400€ pe cauciucuri si eu i-am dat 800€ pe masina:ha:).

• Like 1

Servus!

Din anul 1993 SJ 410 a primit punti mai late.

Dar la caroserie sunt diferente majore in afara de fata?De exemplu trebuie sa schimb pragurile si nu stiu ce sa caut.Am gasit pe sumosuzuki dar pentru SJ413.Eu care sunt paralel si care am vazut acum pentru prima data un Samurai de la distanta mica,zic ca arata la fel la caroserie.:hl

• 2 months later...
Re: Samurai

si 413 gasesti cu blocant de fabrica

si 413 gasesti cu frana pe cardan

410 si 413 au puntile la fel de late -un prim model de 410 are in schimb planetarele si cardanele mult mai subtiri acel model are si flansele de la reductor de alta dimensiune

Salut, cum iti dai seama daca are sau nu blocant un SJ 413 (inainte sa o bagi in teren). E o codificare sau eticheta pe diferential? Exista ceva VIN decodere care dupa seria sasiului gasesti dotarile? Merci !

• 5 weeks later...

V-as fi recunoscator daca m-ati putea lamuri in deslusirea catorva mistere

- o punte de SJ410 (probabil ingusta) se potriveste pe Samuraiul meu (vezi atasament certificatul lui de inmatriculare)? Intreb asta deoarece am gasit o punte spate completa de SJ410 cu blocant..Daca nu, se poate monta doar diferentialul in puntea mea?

- Samuraiul meu sau SJ413 (se pare ca ambele denumiri sunt corecte in cazul meu) are punti late (asa scria un coleg mai sus). Daca da care e diferenta intre punti late si punti inguste, e vizibil ochiometric?

Multumesc anticipat.

316788944_talonsam.thumb.jpg.27aa3e5c5a54f4faebe031650d1ab648.jpg

Nu se poate monta.Si nu stiu de ce ti-ai dori sa pui o punte mai ingusta si cu planetare mai subtiri.Dar revenind strict la partea tehnica.Intre puntile inguste si cele late, difera tot.Dimensiuni, rapoarte in grup, flansele de prindere ale cardanului si chiar si nr de dinti de la planetare.Pe scurt, nici o sansa.

Nu=mi doresc o punte ingusta, imi doresc un blocant doar. Insa daca nu sunt compatibile, nu ramane decat o varianta aftermarket...la un moment dat.

Merci pentru lamuriri.

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use