Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

schimb rulmenti spate Samurai

jicu
 Share

Recommended Posts

buna ziua!

as dori sa stiu de la cei care au mai efectuat operatiunea de inlocuire a rulmentilor spate la un suzuki samurai daca e greu si mai ales daca sunt ceva "chichite".

mi-ar fi de mare folos si ceva poze de la un astfel de "eveniment"

va multumesc !

Re: schimb rulmenti spate Samurai

Salut,

Pentru puntea fata gasesti <<aici>>.

Pentru coduri piese gasesti <<aici>> (rulmenti, simering, etc) (am link-ul de la minitehnicusro).

Un film cu schimbarea rulmentilor la Suzuki Vitara ai <<aici>> . Banuiesc ca nu difera f.f. mult pt Samurai - ca doar e frac'su :wink:

Sorin

Edited by Kibitz

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

foarte usor merge:dai jos uleiul din grup-roata jos-tamburu se da jos si 4 suruburi tin planetara -grija mare de obicei sunt ruginite deci dai cu perie de sarma si spray degripant sau cu lichid de frana si il lasi un pic si porma cu cheie tubulara de 14-apoi cu un levier frumos il ajuti cu ciocanul scoti planetara de pe care dai jos rulmentul-de recomandat sa schimbi si simeringul sa nu cumva sa pierzi ulei dupa manopera asta.-recomand un rulment de calitate sincer am patito cu rulment no name ca a tinut 1500 km si sa dus iarasi-succes:h5

multumesc mult de sfaturi

operatiunea a fost mai usoara decat ma asteptam

etapele (poate mai intereseaza si pe altii):

1. se da roata jos (de desfacut 5 piulite de pe prezoane)

2. se scoate tambura (se desfac 4 piulite de pe prezoane) (piulitele din interiorul rotii)

3. se desface conducta de frana de pe cilindru

4. se desfac cele 4 piulite din spatele tamburii (piulite care de fapt tin planerata)

5. se monteaza tambura invers (cu interiorul spre exterior) se pun piulitele

6. se bate cu ciocanul in tambura spre exterior pentru a extrage planetara

7. se scoate semeringul din punte si se inlocuieste cu unul nou

8. se scoate bucsa de pe planetara

9. se "extrage" rulmentul uzat de pe planetara (mie mi-a iesit prin procedeul "dai pana se sparge")

10. se inlocuiesc piesele uzate si se monteaza la loc tot ce s-a demontat

spor la munca.

fu greu la bucșa?

că eu acolo m-am blocat. nu iese nici moartă.

Plus că, rulmentul nou nu avea cămașa interioară mai lată, cu distanțier ....

Bufnițele nu sunt ceea ce par a fi!

Duster Laureate 1,5 dCi 110 cp 4x4

fu greu la bucșa?

că eu acolo m-am blocat. nu iese nici moartă.

Plus că, rulmentul nou nu avea cămașa interioară mai lată, cu distanțier ....

bucsa iese daca o tai cu flexul dupa procedura din manual. eu am polizat-o la polizorul de banc pana aproape am ajuns la planetara si apoi cu dalta am crestat-o. a iesit usor apoi.

daca folosesti rulment 6207-2RS, atunci ai nevoie de inel distantier cod suzuki 44131-73001 sau cod daewoo 94583522. gasesti la ivanycom la oradea la 15-20 ron/bucata.

rulmentul il bagi la rece prin batere cu o teava de marimea potrivita. pentru a nu deterioara capele suruburilor de la planetara am folosit un cub din lemn de stejar in care am dat 4 gauri de 12 in care au intrat cele 4 suruburi.

[ATTACH=CONFIG]111761[/ATTACH]

bucsa de fixare o bagi la cald, dupa ce in prealabil o incalzesti bine.

DSCF6217.thumb.JPG.ccdb5c1321c3a47dac457892e3dc72f5.JPG

cind e aproape de rosu, o iei cu un cleste si o pui repede peste planetara, o lasi sa cada pana la rulment si o lasi minim 15-20 secunde sa se stranga.

nu uita da bagi inainte de rulment placa de fixare !

DSCF6220.thumb.JPG.4e5d2580c4976bede5ea8e54dcd2e44b.JPG

Edited by minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Nu se incalzeste cu focul niciodata :)... Vaselina din rulment ce zice???

Lasi rulmentul la soare aprox 30min si e ok! si planetara o bagi in congelator la rece. O sa intre fara probleme.

Nu se incalzeste cu focul niciodata :)... Vaselina din rulment ce zice???

Lasi rulmentul la soare aprox 30min si e ok! si planetara o bagi in congelator la rece. O sa intre fara probleme.

eko, poate ai tu niste bucse fermecate care intra incalzite la soare.

rulmentul intra usor la rece prin presare.

pentru bucsa ori ai o presa mare, ori o incalzesti. cele aproximativ 100 grade diferenta ( de la -20 grade planetara la +80 grade bucsa) nu sunt suficiente.

cantitatea de energie termica inmagazinata in bucsa este mica (chiar si la 600-700 grade) raportat la masa planetarei si nu o incalzeste suficient sa topeasca vaselina din rulment. e verificat in practica.

in urma incalzirii suprafata bucsei se oxideaza superficial, astfel ca dupa racirea ansamblului este indicat sa lustruiti la peria de pasla bucsa pe suprafata care intra in contact cu simeringul.

Edited by minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

pai am cam dat ceva la ciocane atat bucsa cat si rulmentul le-am scos cu ajutorul unui ciocan de 2kg si multa hotarare am mers pe principiul "prost prost da hotarat"

de bagat le-am bagat la rece prin bataie cu ajutorul unei tevi mai lungi decat planetara si de diametru potrivit

bucsa si rulmentul le-am scos cu ajutorul unui ciocan de 2kg si multa hotarare

nu cred ca e o idee buna. daca insisti cu barosul poti sa indoi planetara si sa infloreasca capatul canelat.

intreaba-ma de unde stiu....:old

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

e posibil dar eu am prins planetara in mengina si nu am avut treaba cu partea canelata sa o sprijin de ceva si sa o indoi sau sa infloresc canelurile in consecinta putem spune ca exista mai multe variante de scos rulmenti dar ca fiecare alege ceea ce crede el ca e mai bine. cred totusi ca cel mai bine ar fi fost cu extractor asta pentru cine are ...

• 4 weeks later...

din pacate eu sunt din Lupeni jud Hunedora si din ce am discutat eu cu cei de la Unix Sibiu care sunt cel mai aproape nu trimit piese la persoane fizice prin curier asa ca am apelat la magazinele din localitate .

kit-ul e acelasi cu cel de la unix.

din pacate eu sunt din Lupeni jud Hunedora si din ce am discutat eu cu cei de la Unix Sibiu care sunt cel mai aproape nu trimit piese la persoane fizice prin curier asa ca am apelat la magazinele din localitate .

kit-ul e acelasi cu cel de la unix.

Putin offtopic: Am fost nevoit sa-mi schimb crucile de cardan in zona acolo, am fost in Vulcan la service-ul lui Dan (langa terenul de fotbal), el lucreaza cu Autonet, 90 lei bucata cruce H+B. Poate vb cu el sa-ti comande pentru alte nevoi...

edit: uite si harta: http://maps.google.com/maps?q=45.375596,23.306326&sll=45.759722,21.23&sspn=0.124623,0.256119&num=1&t=h&vpsrc=0&z=17

• 2 weeks later...

Acu vin și eu cu o întrebare:

în ce draq se ține roata?

doar în bucsa aia care ține rulmentul?

Nu de alta, dar mi-a sărit roata în mers, cu tot cu planetară. Asta după ce schimbasem rulmentul, cf. celor de mai sus.

Plm, o pun la loc, dar o să țină, poate mai mult ca prima dată ????

în ce draq se ține roata?doar în bucsa aia care ține rulmentul?

Nu de alta, dar mi-a sărit roata în mers, cu tot cu planetară. Asta după ce schimbasem rulmentul, cf. celor de mai sus.

Plm, o pun la loc, dar o să țină, poate mai mult ca prima dată ????

bucsele de fixare nu se refolosesc! si e o idee buna sa cumperi si de rezerva.

foloseste doar bucse originale de damas daca nu gasesti originale suzuki.

dupa ce o incalzesti si o pui peste planetara, las-o minim 20 secunde sa se stranga in aer. nu o bagi in apa, nu o bagi in ulei. o sa auzi cum pocneste si se strange.

atat bucsa cit si planetara trebuie sa fie curate, fara urme de apa, ulei, vaselina.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Mulțumesc pentru sfaturi.

Deci, pot rămâne la rulmentul skf 6207 cu distanțier.

Mai trebuie să găsesc bearing retainer / bucsa de suzuki.

Dacă nu, de damas.

Inel Fixare Rulment Punte Spate (bearing retainer)

cod suzuki: 43485-73000

cod daewoo: 94583507

suzuki comnazi la unix, vine cam in 7-10 zile

daewoo are la ivanycom oradea, vine prin curier a doua zi

eu am folosit daewoo pentru ca sunt mai ieftine si aveam confirmarea ca sunt bune.

[ATTACH=CONFIG]115004[/ATTACH]

DSCF6216.thumb.JPG.e5de3162269c949a10c16f3970bf3280.JPG

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

• 1 month later...

eu am folosit daewoo pentru ca sunt mai ieftine si aveam confirmarea ca sunt bune.

si eu sunt in faza in care stau cu planetara in mana si nu stiu cum sa scot bucsa fara sa o stric ....dupa ciocan ,autogen si alte scule am renuntat la idee.

caut de 2 zile acea bucsa si inel distantier (rulmentii ii am) am gasit numai pe original si la ivanycom, dar au acelasi pret 52ron ... sa nu mai zic ca inelul nu apare pe site la ivanycom.

ma ajuta cineva cu 2 inele si 2 bucsi la preturi rezonabile (e cam ciudat sa dau mai mult pe bucsa decat pe rulment)

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

• 2 weeks later...

Salut autopit,

Programul merge numai pt. suzuki samurai sau merge si pt vitara?

Crezi ca ni-l poti da si noua? (Daca esti de acord eu il pot pune pe un sit unde am mai pus si alta documentatie disponibila pt toti - aici)

Stima,

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

• 8 months later...

in poza, codul rulmentului SKF este 6207 - 2RS1. pe celelate topicuri, se vorbeste despre SKF 6207 - 2RS, ca si rulment pentru samurai. SKF 6207 - 2RS este acelasi cu SKF 6207 - 2RS1 ? ce diferenta este intre cei doi rulmenti? pe care dintre ei ii pot folosi la samurai?

Edited by raresh3r
Suzuki Samurai '96 - 1.3i

• 2 years later...

image.thumb.jpg.4038782d26e58fbfc2ab5edfe212c52b.jpg

Intreba cineva de kitul de la UNIX... L-am luat si eu, o sa incerc sa-l montez zilele astea, nu stiu daca se potriveste la mine. Daca intampin probleme anunt

:wink:

Am facut operatiunea... Totul a decurs normal, nu am folosit distantierele inguste pentru ca rulmentii aveau interiorul prelungit. Rulmentii din kit seamana foarte tare cu ce a fost montat inainte. Bucsa minune nu a intrat din prima in nici o parte desi am incalzit-o foarte bine dar nu rosu incandescent, am batut-o bine cu o teava, vad ca n-a sarit nici o roata.semeringurile negre in punga unix se folosesc la o etansare suplimentara si din cate am inteles trebuiesc ceva modificari cu o tabla ambutisata, nu fac parte din kitul de schimb. Multumesc Minitechnicus pt. Informatiile gasite pe acest forum si celor ce posteaza lucruri utile!

Edited by mincu_marian
:wink:

• 1 month later...

Buna seara

Am si eu o problema la puntea spate roata dreapta. Imi curge putin ulei din punte , intreb sa stiu de ce sa ma apuc ? Sigur e simeringul uzat ..... se poate schimba simeringul ala fara sa schimb rulmentul si bucsa ? ( asta in caz ca la desfacele nu se distruge rulmentul ) sau trebe sa schimb tot . Merci

Suzuki Samurai SJ413 JX

Suzuki Jimny Automatic

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use