Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Probeme Vitara la trecerea prin apa


dannym31

Postări Recomandate

Salut.

Am un Suzuki Vitara din '95, 1,6 benzina 16V, daca trec cu viteza prin apa si stropeste, motorul nu mai are putere, nu se mai poate tura, si scoate un fum negru si da rateuri, pentru o perioada 2-5 minute nu o mai pot folosi, turatia nu creste mai mult de 1300, iar daca incerc sa plec de pe loc moare.

Ati m-ai intalnit problema, sau ce masuri sa iau sa nu se mai intample?

Va multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probeme Vitara la trecerea prin apa

 

eu cu vitara mea de 8 valve am intrat pana aproape de parbriz in apa si motorul inca bolborosea normal. l-am oprit in apa si dupa ce i-am dat la automat a pornit normal desi eu stateam cu morcovul.

 

eu cred ca ai capacul de la delcou fisurat si din cauza aburului de la evacuare se face condens.

nu am mai auzit de o astfel de problema pana acum.

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probeme Vitara la trecerea prin apa

 

O aprindere care o ia razna si/sau un vacuum care rasufla si cand da de apa o trage inauntru. Rateuri + fum negru e semn de ardere incompleta.

Never Underestimate the Power of Stupid People in Large Groups
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probeme Vitara la trecerea prin apa

 

vezi si la evacuare,pe la sonda lamda ca poate,intra apa si atunci clar,o ia motorul razna,.

normal acolo la catalizator exista o garnitura

de glingerit, probabil sa rupt si intra apa pe la sonda

la motoarele noastre somda lamda regleaza amestecul aer benzina prin ecu,<calculator>

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 săptămâni mai târziu...

Re: Probeme Vitara la trecerea prin apa

 

cum as putea sa-i dau de cap? ce ar trebui sa verific?

 

nu ai fisele originale cu inchidere si iti intra apa la bujie

foarte simplu cumperi un set de fise de 16 valve care are un guler de etansare pe capacul culbutor

suzuki vitara 1.6

yo5PKM

0763630114

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...
  • 2 ani mai târziu...

Re: Probeme Vitara la trecerea prin apa

 

motoarele astea de 16 valve sunt foarte sensibile la trecerea prin apa.

m-am saturat de el pana peste cap.

de cand am 16v si trec prin apa, de fiecare data apare cate o problema.

ba merge in 3, ba imi distruge debitmetrul, ba imi baga apa pe admisie de ma satur de munca.

la 8 valve nu am avut astfel de probleme.

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probeme Vitara la trecerea prin apa

 

Si cu snorkelul tot ai probleme?

 

azi l-am legat de filtru de aer :ha: cu coliere la toate imbinarile.

pana aum era doar asa.... ca la o vitara normala cu snorkel

 

check engine ma sacaie cu codul 34 - Air Flow Sensor Circuit dar nu tot timpul.

o sa verific si mufele ce duc la calculatorul masinii...

 

distractia maxima se platestea acum

 

700 - 800 metrii prin mal si apa la far prin baltile create de Dunare :dr1

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probeme Vitara la trecerea prin apa

 

Pai daca tu crezi ca Vitara e U-boat :ha: Periscop i-ai pus?

 

Stiam ca sunt niste spray-uri care ajuta la izolarea contactelor electrice. Ar ajuta un pic, desi recomandat (din ce stiu eu) e sa nu te bagi in apa mare, mai ales la benzinare :dr1

- O | | | | | | | O -

 

- O IIIIIII O -

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probeme Vitara la trecerea prin apa

 

:) terminati cu prostiile ca e un topic de acum cativa ani,probabil ca prprietarul a si vandut masina de atunci :)

oricum cea mai buna varianta e sa eviti apa dar daca nu ai incotro si trebuie sa mergi prin ea atunci snorkel bun si bine izolat la imbinari este ceea ce trebuie,plus ceva mici imbunatatiri pe la restul electricii,zeama pe la contacte,calculator,senzori,relee mutate cat mai sus sau dealea impermeabile daca nu e alta solutie,si desigur bateria si alternatorul in stare buna si verificat periodic

mie dupa un an jumate de mers prin mocirla,rauri,balti si toate cele,mi-a tocit carbunii de la alternator de era sa belesc masina de tot si sa raman si in drum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probeme Vitara la trecerea prin apa

 

de cand am intrat in apa merge aiurea, consuma mult,scoate fum negru - benzina nearsa. am luat-o prin eliminari.fise, bujii, delcou avans, curatat clapeta acceleratie.

se pare ca e vorba de debitmetru de aer cod 33- specific vitara 96 16 valve, cel cu 3 pini, care e greu de gasit chiar si la dezmembrari. nou se apropie de 900 euro. nu are echivalenta, doar pe vitara se gaseste.

pana acum, de cand am aceasta masina am schimbat 4.

 

m-am hotarat sa face ceva in aceasta privinta.

astfel m-am apucat sa pun un model mai vechi cel cu 5 pini, care insa nu se pupa cu calculatorul actual al masinii. asa ca voi schimba si calculatorul masinii + toata instalatia electrica.

pentru a simplifica lucrarea, voi pune bordul vechi si voi da scaunele afara pt a monta totul. e mult de munca si e timpul scurt.

va tin la curent cu rezultatul.

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probeme Vitara la trecerea prin apa

 

legat de debitmetru de vitara nu stiu cum arata sau ce tip constructiv este el,dar ce pot sa iti spun este ca sigur se paote demonta partea aceea cu mufa electrica de corpul de plastic aferent

la mine la Niva costa debitmetrul cred undeva pe la 350 lei complet e drept ca nu original de producator dar de firma aftermarket care functioneaza,

aceasta parte de debitmetru se poate demonta de pe corpul de plastic din 2 suruburi la mien si poti gasi doar acea piesa si e mult mai ieftina.

la mine acelasi debitmetru pentru ca original e Bosch se mai folosea si pe alte masini ca si opel sau fiat de exemplu doar cu mici variatii de forma si dimensiuni ale corpului de plastic in care era prins cu suruburi.

pune niste poze cu el aici eventual codurile de pe el ca poate gasim ceva similar sau echivalent,ca la 900 de euro unul mai bine iti iei masina cu totul :)

incearca eventual daca stii pe cineva o interventie pe soft pentru a iti accepta dedbitmetrul generatie mai veche ca poate e mai simplu de rezolvat problema :)

legat de mersul prost e normal sa fie asa verifica filtrul de aer verifica pe la furtunele de vacum verifica uleiul din baie verifica aerisisrea carterului sau epuratorul cum se numeste,daca ai verificat si tot ce spui ca ai schimbat sunt functionale atunci sa stii ca problema paote fi de la ECU pentru ca daca debitmetrul e defect de cele mai multe ori nu prea iti sta masina in relanti dar foarte rar face fum urat si negru cum spui tu ca face la tine,vezi poate ai vreun injector prajit si in loc sa pulverizeze el acum pisa benzina si poatea deaia face asa...

personal nu as modifica instalatia inainte sa verific toate componentele posibile

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Probeme Vitara la trecerea prin apa

 

Merci KAROLOKW pt idei, insa hotararea a fost luata deja.

 

am gasit pe e-bai :wink: la 136 euro model after market.

atasez o poza cu codul debitmetrului de aer de vitara cu 3 pini. pe nici o alta masina nu se gaseste!!!

IMG_20140606_163035.thumb.jpg.1e1528561752320b45fa2385e21a7ec0.jpg

am verificat si schimbat totul ( epuratorul carterului, clapeta de acceleratie, senzorul de relantiu) caci mai am 3 vitare lungi in curte. dupa toate astea ECU imi zice codul 33 Mass Airflow Sensor faulty or bad ground connection.

dupa masuratori se pare ca MAF-ul este faulty.

masina pornea insa nu tinea relantiul iar turatia se facea in suturi. de mers pe strada nu mai vorbesc... tot in suturi.

 

intre timp am scos instalatia electrica de 96 si am pus una de 93.

azi montez pedalierul si axul volanului

IMG_20140612_103338.thumb.jpg.d946835c791fea9dd3c77ebffec0cc0e.jpgIMG_20140612_111712.thumb.jpg.3c6b44bcd0398ab23b063cb87f94b7ed.jpgIMG_20140612_111716.thumb.jpg.44b81b247fc6d41a211d507a6ddbb4d4.jpg

ancuta_laurentiu@yahoo.com

tel. 0767585379

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare