Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

VAXXi
 Share

Recommended Posts

Re: Proiectoare si lumini suplimentare pe Jimny

Stiu ca topicul e vechi, dar cred ca e mai bine sa fiu pe subiect aici decat sa creez un altul cu acelasi subiect.

As vrea sa pun proiectoare pe masina, are locurile unde trebuie sa stea proiectoarele, doar ca nu sunt decupate. As vrea sa stiu cum aleg niste proiectoare compatibile, si cum se prind, ca bara nu pare sa aiba vre-o gaura sau lacas special unde sa poti prinde proiectoarele in jurul acelor locuri ce trebuiesc decupate pentru proiectoare.

Si, exista/sunt legale proiectoare led care sa mearga puse in acest loc? Eu oricum le-as folosi mai mult offroad dar vreau sa stiu cum e cu legalitatea in acest caz.

Asta e codul Suzuki pentru kitul de proiectoare 99000-990YZ-035. model japonez. Nu stiu daca e un cod diferit pentru modelele spaniole. Pe mine m-au costat 124 de euro in 2010, pret de reprezentanta. Kitul vine cu tot ce trebuie, inclusiv buton de pus in bord, cabluri trase in copex, releu, siguranta, masca pentru proiectoare, instructiuni de montaj, etc. Doar bara trebuie sa o dai jos si sa decupezi locasurile pentru proiectoare.

Hint-uri:

- decuparea barii se poate face cu burghiul

- firul dintre bord si compartimentul motor e deja tras, cel putin la modele japoneze (iese pe undeva pe linga baterie)

Proiectoarele cu LED NU sint legale si nici nu te sfatuiesc pentru ca proiectoarele astea sint de tip "ceata", adica vor imprastia lumina. Daca pui LED o sa-i orbesti pe toti.

Pentru off-road poti sa iei orice proiectoare (ceata sau faza lunga) atit timp cit au capac. Sint 100% legale atunci cind mergi on-road cu capacul pus.

PS: pentru lumini neconforme amenda sare de 1000 RON si se lasa si cu ridicat de talon.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Multumesc foarte mult pentru interventie. Pare mai simplu decat ma asteptam. Banuiesc ca acele suruburi de prindere in bara au niste locuri speciale unde bara este mai groasa in carne incat sa nu iasa pe partea cealalta, nu?

Ramane sa ma duc sa cumpar proiectoarele si sistemul de prindere.

Banuiesti bine, nu iese nimic pe partea cealalta :grin:

Daca esti strimtorat cu banii poti sa iei niste proiectoare originale SH, tablele alea de prindere nu cred ca le gasesti separat la dezmembrari, iar noi s-ar putea sa coste destul de mult.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Eu nu sunt fan "kituri", mi-am luat strict piesele necesare.

IMG_20160704_164257.thumb.jpg.a37b9e425a1353d291f9add558769a5d.jpg

IMG_20160704_164318.thumb.jpg.c64173520ee130f158211dbd8ec77eb6.jpg

IMG_20160704_164401.thumb.jpg.a7b7841220ca6fe726a39614d27d3be1.jpg

Bracketul 35526-81A30 si 35566-81A30 costa 65lei/buc

Proiectoarele Valeo 088358 costa 90lei/buc, dar poti sa gasesti mult mai ieftine, sau de la dezmembrari, sunt proiectoare folosite pe Logan, Duster, Sandero, Ford Focus, Opel Astra, Peugeot 307, etc.

Restul, cabluri, conectori, releu, siguranta, buton se gasesc prin curte.

Asta este valabil pentru Jimny pana in 2005 cu bara ca cea din pozele de mai sus.

Edited by minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Asta e codul Suzuki pentru kitul de proiectoare 99000-990YZ-035. model japonez. Nu stiu daca e un cod diferit pentru modelele spaniole. Pe mine m-au costat 124 de euro in 2010, pret de reprezentanta

Acum costa 750 de lei.

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Bun, multumesc pentru sfaturi. Urmeaza sa mai incerc la dezmembrari, dar oamenii prefera sa le vanda cu bara cu tot pentru ca nu mai au ce face cu bara gaurita dupa. Mai incerc, totusi.

O intrebare legata de montaj mai am, proiectoarele au vreo flansa in partea frontala care sa acopere decupajul la marginea proiectorului, sau care e metoda de imbinare cu bara?

Proiectoarele au o masca care le "imbraca". Ambele se prind de bara printr-un sistem de fixare in cite 3 puncte.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

• 1 year later...

Eu am luat un ledbar curbat si va fi montat deasupra parbrizului,nu pe plafon

Edited by Astral
Ever tried.Ever failed.Try again.Fail again.Fail better

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use