Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Anvelope inguste pe jante late


Pokemon

Postări Recomandate

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

Zic sa citesti mai atent ce am scris eu, ca am precizat la ce folosesc eu si cerusem un sfat. E de apreciat un raspuns care sa nu semene cu " bai prostule pai tu asta vrei sa faci?".Un sfat se poate da si fara sa aratam muschii, dar vad ca unii uita pt ce e un forum.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 66
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

Cosmine tot nu vrei sa intelegi, combinatia perfecta stada si offroad+costuri mici este janta ingusta si guma lata.Tu vrei 235 pe 10

J eu as vrea 235 pe 5J :).Cine vrea fitze/strada poate sa puna 235 pe 10j o sa stea asa umflate frumos o sa se chinuie aia sa o lipeasca pe janta cu tunul cu foc cu Chock Noris :D

Experienta mea a fost 195 pe 7j , chinuaia mare la montaj/dejantari /jantare greoaie/camera.Dupa care am trecut la janta de 5.5 j daca mai bagi si camera este ...izda am mers si cu 0.8, ma rog nu fac eu mare offroad dar ma mai infing in pomi :D

Editat de Caphonne

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

Zic sa citesti mai atent ce am scris eu, ca am precizat la ce folosesc eu si cerusem un sfat. E de apreciat un raspuns care sa nu semene cu " bai prostule pai tu asta vrei sa faci?".Un sfat se poate da si fara sa aratam muschii, dar vad ca unii uita pt ce e un forum.

 

nu inteleg ce nu ti-a convenit. da, unii e sensibilosi... trebuie luati cu zaharelul, daca le spui din start ca nu stiu sa citeasca sau ca sint puturosi (raspunsul la intrebarea ta era mai in spate in acelasi topic) - se oftica. asa ca ti-am raspuns si eu cum am putut mai bine... case closed pentru mine. macar m-am obosit sa-ti raspund, poti apprecia asta. :fk

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

Colegule, nu te mai supara atat... Ia de aici un calculator de roti, si verifica ce combinatii vrei tu, de gume si jante. O sa-ti dea la fiecare guma latimea jantelor 'recomandata'. Ideal este sa mergi pe valoarea minima la janta, ca sa reduci riscul de dejantare in offroad. Mai conteaza si calitatea gumelor, sa tina la presiune mica fara sa dauneze peretilor laterali.

 

http://www.1010tires.com/Tools/Tire-Size-Calculator

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

Nu se supara asa este el mai greu de convins, are vreo 3 masini si la fiecare are cate doua randuri de gume, probabil acum vrea a 3-lea rand la Feroza :D

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

Repet, gasisem niste jante 10 j frumusele si voiam sa stiu daca e musai sa cumpar si alte gume pt ele sau le puteam folosi pe unele din cele 2 randuri pe care le am, culmea ambele fiind 235 75 15.

In fine,multumesc pt raspunsuri, o sa caut 8 j maxim .

Acum am 235 pe 7 j si sunt foarte ok. Problema e ca ce model de jante vreau eu nu se gasesc decat minim 8 j si rar, frecvent fiind 10 j ce e la vanzare.

Si nu ar fi bai sa iau gume mai late pt 10 j la o adica , dar sunt sigur ca abia o sa traga masina de ele. E totusi 1.6 nu 5 litri benzina. Simte orice adaos.. :old

Oricum se simte diferenta si intre 235 si 195.

Multumesc .

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

Daca tot vrei alte jenti mai bine cauta ceva ET smecher si nu mai luam flansele alea.O sa dea bine pe masina.

Dacia Duster 4x4

Daihatsu Feroza ''Facocerul gurmand'' 1.6 16V.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Anvelope inguste pe jante late

 

Punctual , sa facem lunga mai scurta : nerecomandat dar nu imposibil .

Se poate , e riscant( poate dejanta si intr-o curba stransa ) , trebuie mentinuta presiunea mai ridicata de vreme ce janta e mai lata cu doua degete decat anvelopa , arata oarecum ciudat ( se practica gume inguste pe jante mult mai late dar mai mult de parada decat de mers pe strada ) .

  • Like 1

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: gume inguste pe jante late

 

1. chestia cu beniza nu e asa grea.... Koala, daca vrei, iti arat ce si cum (testam pe o roata a ta... )

 

2. nu vb despre o dimnesiune in general, dar ca idee, pe jenti 16x8 se pot pune de ex. 235/80/16 ???

 

Nu vreau sa fiu destept din nou (ca am mai luat peste cap) dar :

 

Noi la jantele mai late si la anvelopele care nu "doresc" sa se umfle pe jante, folosim "spray de disc" bricheta si compresor.

 

Cand spun spray de disc, ma refer la spray de curatat discurile de frana (degresant) spre exemplu Textar, e ieftin si bun !

 

Functioneaza perfekt si poti sa il duci cu tine oriunde si in padure, caz de pana esti rezolvat !

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 ani mai târziu...
  • 2 săptămâni mai târziu...

Eu am pe samurai silverstoane 33 x 10.5 puse pe jante de 5.5J.

Pe patrol, rotile de padure 33 x 12.5 stau pe jante de 7J.

Rotile de strada ale patrolului, tot 33 x 12.5, arata bine pe jante cromate de 10J.

 

Decat sa "tratezi" o dejantare, mai bine o previi!

 

Alt avantaj al jantelor inguste, care nu s-a discutat, este masa acestora. O janta ingusta e ceva mai usoara decat una lata. Si trebuie sa ne gandim ca roata se invarte, are inertie. Deci conteaza fiecare kilogram!

1975 Dacia 1300 1.3 8v / 1988 BMW E30 2.5 12v / 1988 Nissan Patrol Y60 LWB 2.8 12v / 1989 Suzuki Samurai SJ500 1.3 8v / 2001 Smart ForTwo W450 0.6 TURBO 6v.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 luni mai târziu...

Salut, ca multi altii inaintea mea ma confrunt si eu cu aceeasi dilema....ce jante sa pun.

Cauciucurile sunt luate deja....Maxxis MT 764 33*12.5*15. Conform cu calculatoarele date anterior merge janta de la 8.5 la 10.5.

Initial am zis ca iau de J10, dar vorbind cu un mecanic care lucreaza la Toyota (masina mea fiind un KZJ73) nu mi-a recomandat nici cum de 10 J, cica forteaza f tare cutia, planetarele....

Ideal ar fi de 9, dar nu prea sunt....asa ca m-am gandit la 8 , intrebarea e daca pun de 8 cu gumele astea ce riscuri am?

Mentionez ca masina o folosesc si off road (nu extrem), ocazional.

Editat de verzet
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Daca faci off-road doar ocazional, eu n-as pune gumele astea pe jante de 8. As cauta jante de 10 cu un ET corespunzator astfel incat rotile sa nu forteze articulatiile. Parerea mea.

Cel mai indicat ar fi sa ceri sfatul unui atelier specializat pe modificar off-road! Sunt cateva si prin zona ta, daca nu ma insel.

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Teddybear, nu ai pune de 8J pentru ca...? Ce inseamna un ET corespunzător? Ce am gasit eu la o primă cautare cu J10 cam toate is pe la -50. Am.intrebat si pe la mine prin zona, părerile sunt împărțite si de aia am zis ca intreb si pe grup.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Azi am avut o discutie mai lunga cu Razvan de la GTC, multam de rabdare si sfaturi, se vede ca e un om care mananca pe pita fenomenul si care e pasionat de ceea ce face. Dupa cele discutate am concluzionat ca J8 este alegerea potrivita pentru cauciucurile care le am si ceea ce vreau sa fac cu masina. Nu vor fi asa fancy ca si J10 dar nu te vor lasa la greu, aici ma refer la dejantari la presiuni mici.

Mersi tuturor de sfaturi.:tk

Spor la noroiala...ca amu ii vremea ei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare