Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Alpinism


Mugur

Postări Recomandate

Salut,

 

Am observat ca pe acest forum sunt multi iubitori de munte, alpinisti mai mult sau mai putin activi.

O mica parte din C.V.-ul meu montan :

-la varsta de 5 ani am luat primul contact cu Maria Sa, Muntele...

-la 7 ani am facut primul varf de peste 2000 m, respectiv Pietrosul din Muntii Rodnei

-pana la 15 ani, am mers cu pasul aproape in toti muntii importanti din Romania

-la 15 ani am inceput sa practic alpinismul in 1981

-am realizat peste 300 de trasee diferite de alpinism de la gradul 1A la 6B, inclusiv.Am facut majoritatea traseelor clasice alpine din Bucegi, Piatra Craiului, Fagaras, Postavarul etc.

-la 17 ani, in 1983 ani am facut Fisura Albastra, directa, grad 6B, stabilind si recordul de cea mai tanara echipa din tara care a realizat acest dificil traseu.

-numeroase trasee si ture de iarna cu grad de dificultate

-cascade de gheata si premiere

-am initiat si participat la actiuni de ecologizare

-am initiat si participat la actiuni de restaurare si reparatii de refugii alpine

-am initiat si participat la actiuni de refacere si amenajare a unor izvoare din zone alpine

-management si logistica a unor importanti alpinisti romani cu premiere in Himalaya, pe varfuri de peste 8000 de metri

-am scris si publicat numeroase articole de specialitate;ex. http://alpinet.org/main/articole/show.php?id=58&lng=ro , http://alpinet.org/main/articole/show.php?id=464&lng=ro etc.

-diverse alte actiuni conexe

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 90
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Interesant...cum de nu ne-am intalnit pe munte.....

eu...memru in Amicii Salvamont Brasov

reabilitat....marcat ...intretinut trsaee turistice si alpine in Piatra Craiului....Postavaru... Bucegi....Fagaras....

Ture de iarna in Piatra Craiului....Fagaras....

in copilarie Caraimanul si Valea Alba nu aveau nici un secret ptr mine :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Interesant...cum de nu ne-am intalnit pe munte.....

eu...memru in Amicii Salvamont Brasov

reabilitat....marcat ...intretinut trsaee turistice si alpine in Piatra Craiului....Postavaru... Bucegi....Fagaras....

Ture de iarna in Piatra Craiului....Fagaras....

in copilarie Caraimanul si Valea Alba nu aveau nici un secret ptr mine :D

 

 

Ai activat pe la refugiul Costila in tinerete ?

Daca da, intre ce ani ?

Piatra Craiului, ref. Spirlea, Castelul Craitei '83... :shock: :D , ref.Sperantelor , Lespezile Lirei - 5B - Floricioiu ?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ref Costila de la 7ani la 14 :D intre anii 76-82

Dupa am tot batut Spirlea....Inchisa ....si mai ales cu cortul in Poiana Inchisa din Padina Lancii

Cel mai tare traseu alpin ...ptr mine a fost traseul Torpedo din Prapastiile Zarnestilor

un sfert din caietul din Spirlea era scris de mine....ca si cel din Curmatura...pe timp de iarna :D :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8) Rasucita o recunosc :D

Si eu am ani buni de alpinism in spate.

M-am catarat foarte mult in Cheile Rasnovului unde traseul suprem a fost Ulise 6A,In Costila,in Piatra Mare-Prapastiile Ursului,in Cheile Turzii,In Buila-Vanturarita(o zona superba),in m-tii Vulcan langa Deva,la Herculane......

Gheata in retezat,schi in retezat,bucegi,piatra craiului.....ture de iarna prin toti muntii

 

Am fost 10 ani membru activ in clubul CTA Ciucas Ploiesti.....concursuri....

Din pacate dupa microbul alpinism m-a muscat microbul parapanta,iar dupa parapanta offroad :D

 

Nu m-am mai catarat de anul trecut (Brandusa de toamna-Buila 5B),n-am mai zburat de un an,da ma dau cu Samuraiul intruna :D

 

Si de pescuit am fost bolnav rau intr-o vreme da n-am mai dat cu bata-n balta din toamna cand am fost la peste cu Alex toyota :D

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ref Costila de la 7ani la 14 :D intre anii 76-82

Dupa am tot batut Spirlea....Inchisa ....si mai ales cu cortul in Poiana Inchisa din Padina Lancii

Cel mai tare traseu alpin ...ptr mine a fost traseul Torpedo din Prapastiile Zarnestilor

un sfert din caietul din Spirlea era scris de mine....ca si cel din Curmatura...pe timp de iarna :D :D :D

 

1)Spirlea - Adi si Bebe Macovei, Ghimpe, Marius Olteanu - ML, Dan Tiganu-Pictoru, toti brasoveni...

 

2)Costila - Adi Ploiesteanu, nea Baticu, Dan Vasilescu, Minciosan, Aliosa, Boni, Liviu Balea, Popa, Mihai Suler etc., Bucuresti

-Didi Grecu, Horatiu, Narcis, Bunel, toti din Brasov

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

la ref Costila de la 7ani la 14 :D intre anii 76-82

Dupa am tot batut Spirlea....Inchisa ....si mai ales cu cortul in Poiana Inchisa din Padina Lancii

Cel mai tare traseu alpin ...ptr mine a fost traseul Torpedo din Prapastiile Zarnestilor

un sfert din caietul din Spirlea era scris de mine....ca si cel din Curmatura...pe timp de iarna :D :D :D

 

1)Spirlea - Adi si Bebe Macovei, Ghimpe, Marius Olteanu - ML, Dan Tiganu-Pictoru, toti brasoveni...

 

2)Costila - Adi Ploiesteanu, nea Baticu, Dan Vasilescu, Minciosan, Aliosa, Boni, Liviu Balea, Popa, Mihai Suler etc., Bucuresti

-Didi Grecu, Horatiu, Narcis, Bunel, toti din Brasov

 

 

Vad ca avem cunostinte comune...Ghimpe si Marius Olteanu....ce nopti la Spirlea.... :D :D :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8) Rasucita o recunosc :D

Si eu am ani buni de alpinism in spate.

M-am catarat foarte mult in Cheile Rasnovului unde traseul suprem a fost Ulise 6A,In Costila,in Piatra Mare-Prapastiile Ursului,in Cheile Turzii,In Buila-Vanturarita(o zona superba),in m-tii Vulcan langa Deva,la Herculane......

Gheata in retezat,schi in retezat,bucegi,piatra craiului.....ture de iarna prin toti muntii

 

Am fost 10 ani membru activ in clubul CTA Ciucas Ploiesti.....concursuri....

Din pacate dupa microbul alpinism m-a muscat microbul parapanta,iar dupa parapanta offroad :D

 

Nu m-am mai catarat de anul trecut (Brandusa de toamna-Buila 5B),n-am mai zburat de un an,da ma dau cu Samuraiul intruna :D

 

Si de pescuit am fost bolnav rau intr-o vreme da n-am mai dat cu bata-n balta din toamna cand am fost la peste cu Alex toyota :D

 

 

1)Tupare, acum facem alpinism cu masinile... :D

 

2)Esti tare daca ai facut Ulise !... :shock:

Toata stima !... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vad ca avem cunostinte comune...Ghimpe si Marius Olteanu....ce nopti la Spirlea.... :D :D :D

 

 

Ce mai fac baietii astia ?

Ultima data am fost cu ei la mare, prin '86, distractie MAXIMA... :D

Mai sunt prin tara ?

Ce mica e lumea !... 8)

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8) Rasucita o recunosc :D

Si eu am ani buni de alpinism in spate.

M-am catarat foarte mult in Cheile Rasnovului unde traseul suprem a fost Ulise 6A,In Costila,in Piatra Mare-Prapastiile Ursului,in Cheile Turzii,In Buila-Vanturarita(o zona superba),in m-tii Vulcan langa Deva,la Herculane......

Gheata in retezat,schi in retezat,bucegi,piatra craiului.....ture de iarna prin toti muntii

 

Am fost 10 ani membru activ in clubul CTA Ciucas Ploiesti.....concursuri....

Din pacate dupa microbul alpinism m-a muscat microbul parapanta,iar dupa parapanta offroad :D

 

Nu m-am mai catarat de anul trecut (Brandusa de toamna-Buila 5B),n-am mai zburat de un an,da ma dau cu Samuraiul intruna :D

 

Si de pescuit am fost bolnav rau intr-o vreme da n-am mai dat cu bata-n balta din toamna cand am fost la peste cu Alex toyota :D

 

Tupare fi sincer si spune, ca dupa ce ai cazut in cap cu parapanta te-ai apucat de off road.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

8)

 

Tupare fi sincer si spune, ca dupa ce ai cazut in cap cu parapanta te-ai apucat de off road.

 

Sincer nu a avut nici o legatura.Dupa ce mi-am rupt gatul abia asteptam sa ma dau din nou,si la 6 luni dupa accident am zurat din nou 8)

 

Si cu motorul e la fel,am cazut pe 15 luna trecuta si azi m-am dat din nou cu el asa farmat fara far,bord carene..... :D

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mugur, pomeneai de Aliosa, a fost omul care m-a recrutat in alpinismul utilitar, prin `92.

De "Surplombele de aur", ce spui?....dar de "Lupul cel rau"pe care l-am facut cu 6 bucle si a iesit si rod, acum nu-mi mai ajung 16 :D , ce vremuri!

MItubishi Pajero V6 3OOO
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Mugur, pomeneai de Aliosa, a fost omul care m-a recrutat in alpinismul utilitar, prin `92.

De "Surplombele de aur", ce spui?....dar de "Lupul cel rau"pe care l-am facut cu 6 bucle si a iesit si rod, acum nu-mi mai ajung 16 :D , ce vremuri!

 

1)Aliosa - Stoica Solzaru, pe numele lui adevarat, un super baiat.

El si cu Ted Tomov au fost unii din primii alpinisti romani care au initiat catararea pe gheata in Romania.Deasemeni Aliosa a fost primul care a realizat pioleti si coltari tehnici in Romania, sculele facute de el au mers cu brio si in Himalaya...si am vazut ca inca se tin "pe picioare" si acum dupa 25 de ani.Eu am avut pioletul cu nr.3... :D

O, ce vremuri, ce oameni, ce caractere !... :D

 

2)Frumos traseu, Surplombele !

Lupul, Mielul cel Bland, Iepurasul, Caprioara, Exodus, Panseluta etc. din Peretele Animalelor.Le-am facut pe toate si multe repetate.

Voi ati apucat sa faceti Memorial Tapirul, Muchia Alba, vechile trasee batute de Nicolaescu ?

Se pare ca au fost distruse de cei de la armata la aplicatii... :evil:

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Uite aici va veti catara voi in septembrie-octombrie cand vom face intalnirea de la Baia Mare.

 

Creasta Cocosului. Are zone cu dificultati diferite. Nu e mult de urcat . Pana urcati voi, noi ceilalti putem sta la picnic la baza versantului intr-o poienita superba inconjurata de brazi.

 

Dupa ce imi fac masina o sa va fac niste poze in zona.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

 

 

1)Tupare, acum facem alpinism cu masinile... :D

 

2)Esti tare daca ai facut Ulise !... :shock:

Toata stima !... :D

 

L-am facut cu Marian Stoica (Marina) cap schimbat-super traseu :D

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tzupare...in Prapastia Ursului mi-a placut f mult Traseul cu bavareza...scurt dar f frumos....ce vremuri :D :D :D

 

Toate sunt frumoase in Prapastia Ursului 8)

Da frumoase vremuri si mergeam cu rucsacul plin de echipament in spate acuma nu ne mai dam curul jos din masina :lol:

Offroad Racing Romania-THE ORIGINAL since 2006

KAMIKAZE TEAM

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Tot cu Marina am fost si eu in Surplombele de aur, si tot cap schimbat. Bun Profesoru` la vremea aia....dar si eu. Acum daca ajung in prima regrupare sunt tare. Adracu` de bere :D

 

 

1)Bun zici ?... :roll:

SUPER TARE DOM' PROFESOR, e corect spus !... :D

Si acum imi aduc aminte cum mergea solo integral, in picioarele goale, prin traseele din Rasnoave !... :shock: :D 8)

 

2)Varsta, berea, burta isi spun cuvantul !... :cry:

Manole nu fi trist, mai avem o sansa pe blocatoare... :twisted:

 

3)Manole, baga si tu poze de la nunta ta, din Creasta Generalului !... :D

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare