Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Sfat in legatura cu suspensia


Irod

Postări Recomandate

Buna seara.

As incepe sa va spun prin faptul ca pe Terrano am pus pe spate in urma cu ceva timp niste arcuri OME + 4cm.

Masina prin masurare de la pata de asfalt pana la aripa avea initial 86 cm , cu cei 4 am ajuns la 90 cm pe spate. Buuun pana aici. Pe fata am strans barile de torsiune pana la un nivel care mie imi parea maximul ce se poate strange la vremea aceea. Prin asta am ajuns de la 83 cm la 85 cm pe fata.

Datorita unor lucrari la cutia de transfer au trebuit demontate si barile de torsiune. Atunci mecanicul a constatat ca ele erau montate gresit (eu nu am vazut in ce sens gresit sau cum e posibil dar il cred). Dupa montare corecta a barilor fata s-a ridicat la 89 cm (si se mai poate ridica). Problema e ca pe spate am acum doar 90 si asta cu masina descarcata.

Masina arata tare bine cu 89 cm in fata numai ca a trebuit sa o cobor putin (cu pasageri si bagaje si rezervorul plin era cu nasul in vant).

Cum as putea sa mai ridic si spatele fara sa mai cumpar alte arcuri mai lungi (cele OME daca au un an jumate si inca nici nu prea le-am folosit in offroad).

Se pot pune ceva inaltatoare sub arcurile OME?

Nissan Terrano R20 Panzer II BFG MT

Nissan Patrol Y61 Panzer IV BFG MT

Natura si aventura

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat in legatura cu suspensia

 

Prima intrebare pe care trebuie sa ti-o pui este de ce iti trebuie asa multa inaltare? Ai nevoie de cauciucuri mai mari? De obicei asta este principalul motiv. Daca cele pe care le ai incap atunci nu iti trebuie inaltare mai mare ci decat o echilibrare a masinii, asta insemnand mai coboara putin fata si o sa stea drept cand e incarcata.

Orice ridicare implica o pierdere a stabilitatii, lucreaza pe urma cardanele la unghi gresit si o sa se strice in timp, plus ca trebuiesc schimbate amortizoarele ca sa fie corespunzatoare cu inaltimea noua a masinii.

 

Totusi daca doresti inaltare pe spate inca putin exista flanse care se pot pune deasupra arcurilor.

 

Cu respect,

Lucian

Suzuki Vitara '92 1.6 8V metaltop putin gadilata,

Aprilia Pegaso '97 plus inca ceva utilaje de sosea

Jeep Cherokee 2001 4.0 automatic + GPL sevential putin gadilata

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Sfat in legatura cu suspensia

 

...toti incep prin a ridica masina , multi revin asupra deciziei si o mai ajusteaza pe parcurs , restul o latesc major ...

 

...probabil mecanicul doar a reindexat barele de torsiune si la ochi arata mai bine ( cred , doar presupun ...) ...planetarele nu suspina ?

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare