Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Google Earth in Mobac


adi200100

Postări Recomandate

Re: Google Earth in Mobac

 

Salut,

 

Exemplu de transformare din

https://mts0.google.com/vt/lyrs=h@262155351&hl=en&src=app&x=37164&s=&y=23369&z=16&s=Galil

pentru mobac:

https://mts0.google.com/vt/lyrs=h@262155351&hl=en&src=app&x={x}&s=&y={y}&z={z}&s=Galil

 

Modificarile sunt uromatoarele:

  • & devine &
  • Valorea pentru x 37164 devine {x}
  • Valorea pentru y 23369 devine {y}
  • Valorea pentru z 16 devine {z}

 

Pentru celalalt este la fel:

https://khms1.google.com/kh/v=149&src=app&x=37164&s=&y=23369&z=16&s=Galile

in mobac:

https://khms1.google.com/kh/v=149&src=app&x={x}&s=&y={y}&z={z}&s=Galile

 

Sorin

  • Like 1

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 80
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Google Earth in Mobac

 

Cu placere!

 

Pentru alte harti (nu numai Google Earth) vedeti aici: http://mc.bbbike.org/mc/?num=2&mt0=mapnik&mt1=mapquest-eu

Momentan sunt in cautatea unei harti care sa afiseze cat mai multe drumuri. Mi se pare ca OSM Mapnik e pe aproape. :wink:

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Un mare MULTUMESC ! pentru Kibitz si pentru rockshox.

Dupa instructiunile lui Kibitz si cu fisierele lui rockshox am GE (o mare parte din Apuseni) pe gps (cu OziExplorer).

:tk

  • Like 1
0724066100
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: Google Earth in Mobac

 

Sara buna dragi tovarasi :h5

 

Mai de mult am observat ca anumite zone din Google Earth sunt aproape inutilizabile pe micile navigatoare/tablete auto, din cauza calitatii reduse la zoom mare.

Asa ca intreb: cam cum ar arata un cod sursa pt. hartile Bing?

Formatul url-urilor imaginilor Bing difera de cel GE si n-am nici cea mai vaga idee cum sa-l interpretez si sa-l transform intr-un format acceptat de Mobac.

Iata si de ce intreb :wink:

 

Google Eart map:

GM.thumb.PNG.cbb622ab9a5012575a840c70e8005976.PNG

 

aceeiasi zona, Bing map:

BM.thumb.PNG.fb2bb6a61316613096d25c4a4464e064.PNG

Editat de rockshox
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Sara buna dragi tovarasi :h5

 

Mai de mult am observat ca anumite zone din Google Earth sunt aproape inutilizabile pe micile navigatoare/tablete auto, din cauza calitatii reduse la zoom mare.

Asa ca intreb: cam cum ar arata un cod sursa pt. hartile Bing?

Formatul url-urilor imaginilor Bing difera de cel GE si n-am nici cea mai vaga idee cum sa-l interpretez si sa-l transform intr-un format acceptat de Mobac.

Iata si de ce intreb :wink:

 

Google Eart map:

[ATTACH=CONFIG]216787[/ATTACH]

 

aceeiasi zona, Bing map:

[ATTACH=CONFIG]216788[/ATTACH]

 

Salut,

 

Nu stiu daca in ultima versiune de Mobac (1.9.16) nu este deja valabil tipul asta de harta (bing).

Pe de alta parte, pe net exista un kit de mobac versiunea 1.19.14 pentru care exista un "fix" a.i. sa poata accesa corect Bing.

Cautati pe google: "mobac fix bing"

 

In alta ordine de idei, se pare ca sistemul de accesare este la fel ca la Google Maps, sunt imagini de 256x256 pixeli, dar adresa de cerere pe url este diferita. Mai multe in documentatia oferita de Microsoft aici: http://msdn.microsoft.com/en-us/library/bb259689.aspx

 

Sorin

 

P.S. Incercati si here.com (care sunt fostele harti de la Nokia). Inclusv pe Bing apare uneori textul "Made by Nokia" (cel putin pentru nivelurile mai mari de zoom) :wink: (In zona Petrosani imaginile satelitare sunt la fel de detaliate)

Editat de Kibitz

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

de vreo saptamana l-am descoperit si eu.....dar partea prosta e ca site-ul si forumul sunt in rusa si nu am aflat inca cum sa bag si hartile topo....poate reuseste cineva.

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Eu nu inteleg de ce vreti o harta mai putin actuala in comparatie cu google.

 

pentru ca in unele zone de mare interes, hartile google au o rezolutie inferioara celor din bing sau here.

 

am rezolvat cu o alta versiune de mobac care le stie pe toate.

Editat de minitehnicusro

3x Suzuki Jimny

1x Suzuki Samurai

Dacia DoubleCab 4x4

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 luni mai târziu...

Re: Google Earth in Mobac

 

Hehehehe daca va era dor.......iar nu mai sunt bune fisierele.

 

Ia cu paine :h5

Custom Google Maps Hybrid 19.10.14.zip

 

PS: Mini are dreptate... bing e de ajutor in caz ca pica GE, sau chiar mai bun in unele situatii, cum am mai spus :wink:

  • Like 1
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

merci domnu .....pai atunci ma bag la lectura sa vad cum bag bing in mobac....sau stiti voi ceva :))

 

Da-i o cautare Mobile Atlas Creator 1.9.14 Bing fix

In Mobac selectezi Microsoft Maps Earth/Hybrid

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Google Earth in Mobac

 

Update complete!

Hartile Bing nu ti-au placut?

 

PS: cred ca are ceva gogu' cu tine ca din toate zonele, Podisul Mehedinti dispare cel mai des :ha:

 

Merci pentru fisiere.

Cu hartile bing nu am reusit sa fac nimic ca acea cautare bing fix la mine nu a avut succes.

Probabil ca eu folosesc cel mai des MOBAC avand garmin si de aceea observ mai des. Azi am luat un 64s si am observat cu stupoare ca hartile img gen City Navigator nu mai merg, da ceva eroare autentificare harta, cu toate ca sunt ok...am inceput sa fac lectura.

Apropo de acele fisiere sa nu crezi ca mi-e lene sa le fac dar tutoriale anterioare la mine nu functioneaza... ma refer la cel cu firebug.

Suzuki Samurai 1.3i 1991

Mai bine ingrasat de bere, decat cocosat de munca !!!

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Merci pentru fisiere.

Cu hartile bing nu am reusit sa fac nimic ca acea cautare bing fix la mine nu a avut succes.

Probabil ca eu folosesc cel mai des MOBAC avand garmin si de aceea observ mai des. Azi am luat un 64s si am observat cu stupoare ca hartile img gen City Navigator nu mai merg, da ceva eroare autentificare harta, cu toate ca sunt ok...am inceput sa fac lectura.

Apropo de acele fisiere sa nu crezi ca mi-e lene sa le fac dar tutoriale anterioare la mine nu functioneaza... ma refer la cel cu firebug.

 

Si eu il folosesc destul de des, numai ca SV Romaniei chiar e cel care "dispare" cel mai des :)))... nu stiu de ce, mama lor de servere :grin:

Cel mai simplu e sa inlocuiesti valoarea aia "v" (asta daca nu se schimba toata linia de adresa). Si eu mi-am facut multi nervi pana sa imi dau seama ca merge (cel putin la mine asa e) doar daca schimb interfata google maps in cea veche.

 

Capture.thumb.JPG.69fd18a171a9a9429a0ae82fe5acd501.JPG

 

Ultima fraza din postul de AICI este despre cum sa aflii acea valoare "v".

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Salut,

 

Intr-adevar, google a trecut deja la varianta noua de maps. Interfata veche inca mai este disponibila, dar nu stiu pentru cat timp. Cand aia nu o mai fi, atunci va trebui sa cautam alta solutie.

 

Eu am salvat toata harta Romaniei folosind niste srcipt-uri (progame) si ocupa pentru nivelurile de zoom 1-16 cam 30 de GB.

 

Urmeaza sa pun un tutorial despre cum se poate face asta si am sa fac programele open-source (dar dupa ce le mai aranjez un pic, pentru ca momentan sunt facute sa mega si nu sa arate bine).

Daca este cineva care stie programare in Python pe aici, ma poate contacta direct si ii pot da script-urile.

 

Ca sa pun fisierele la descarcat 32GB e un pic cam mult si nu am nici server suficient de bun + "teava" de net mare la el.

 

Pentru zoom mai mare de 16, calculul pentru capacitatea de stocare necesara se face cam asa:

  • 17 = capacitate(16) * 4 => 30*4 ~= 120 GB
  • 18 = capacitate(17) * 4 => 120*4 ~= 480 GB
  • etc.

Solutia finala pentru mine este o tableta cu harta pe un memory card de 32GB si OruxMaps instalat. Merge off-line pe toata tara. :banana Zoom de 16 mi-a fost suficient peste tot pe unde am umblat (este peste 1:25K).

 

Sorin

aka v1tara aka Sorin

(__\≡≡≡$≡≡≡/__) Vitara 1.6 16v

[__]\≡≡≡\≡Ө≡/≡≡≡/__] Patrol Y61 2.8

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Google Earth in Mobac

 

Salut,

 

Solutia finala pentru mine este o tableta cu harta pe un memory card de 32GB si OruxMaps instalat. Merge off-line pe toata tara. :banana Zoom de 16 mi-a fost suficient peste tot pe unde am umblat (este peste 1:25K).

 

Sorin

 

Cea mai buna, simpla si la indemana solutie! Daca mai punem si Romania OSM off-line pe acolo pe undeva am rezolvat problema :h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare