Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Mi-am luat Jimny dar..... :cr


paungeorgica

Postări Recomandate

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Mai corect spus e un soi de sita, parte a pompei de benzina, in partea de jos cam pe fundul rezervorului. Oricum, pina la 210.000 de km probabil ca cedeaza pompa, mai ales la cei care merg cu rezervorul gol.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Am inteles faza cu stiutul.

Acum colegul @alexb25 a pus acel link care imi zice ca la motor M13A si cutie automata incape (Capacity 1 litre Service fill; Capacity 3,7 litre Initial fill) iar la magazin mi-a zis ca incape 5,1 litri.

Ma puteti ajuta sa-mi ziceti cat intra pana la urma?

Zile astea sper sa am toate filtrale si uleiurile apoi merg in service sa vad ce-o iesi :sc .

Editat de paungeorgica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Acum m-a sunat baiatul de la magazin si mi-a zis ca pt modelul meu de masina/cutie automata nu gaseste filtru. :cr1

Ma poate ajuta cineva?

 

Salut,

Ai aici un link cu piese/filtre.

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Nu am gasit nimic nici aici in legatura cu filtru pt cutia de viteza automata.

 

Forte avea/are Jimny cu automata. Poate stie el despre filtrul asta. Majoritate pe aici pe forum avem cutii manuale.

Incearca un PM la el sau aici

Jimnyholic inside :j

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Am inteles faza cu stiutul.

Acum colegul @alexb25 a pus acel link care imi zice ca la motor M13A si cutie automata incape (Capacity 1 litre Service fill; Capacity 3,7 litre Initial fill) iar la magazin mi-a zis ca incape 5,1 litri.

 

Nu stiu citi l de ulei intra in cutia automata de la Jimny, sper sa te ajute colegii cu informatia asta, dar:

- la o cutie automata cu convertizor de cuplu (cum are Jimny) nu vei reusi sa dai afara tot uleiul, ci doar o parte din el. Evident asta nu e adevarat in cazul in care faci RK la cutie sau alte operatii de genul asta. Prin manualul de service ar trebui sa scrie si citi l se pot da afara, precum si procedura de urmat. Link-ul e chiar aici la sectiunea Jimny (cel sticky)

- e foarte important sa pui uleiul prevazut de fabricant, altfel convertizorul de cuplu o sa cedeze curind, eventual o sa-ti schimbe aiurea

- cutiile automate au de regula joja

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Zic eu ca sunt pe punctul sa rezolv primul pas cu schimburile. Mai astept toba si cu ea la schimburi. Pana la urma am gasit un mecanic caruia nu stiu daca i-a mai trecut vreun Jimny prin mana dar 4x4 i-a trecut destule si cand i-am zis ca vreau sa-i fac schimburile mi-a raspuns relaxat, degajat ca se rezolva fara probleme, nu ca primii care ramaneau pe ganduri cand le ziceam de Jimny iar cand le ziceam ca mai are si cutie automata.....

Primele cumparaturi

http://i959.photobucket.com/albums/ae73/georgica/DSC00338_zps3fb0de7f.jpg

Cutia care multi o asociaza cu o nava spatiala :grin:

http://i959.photobucket.com/albums/ae73/georgica/DSC00339_zps19c21ce8.jpg

Si nu in ultimul rand agregatul

http://i959.photobucket.com/albums/ae73/georgica/DSC00340_zpsf7dc288f.jpg

Multumesc celor care m-au ajutat cu informatii si poate si pe viitor.... ca asta ii doar inceputul. :be

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Doamne Ajuta!!! :grin:

Mobil pt motor este un ulei ok..daca-i si Mobil 1 este si mai ok.vezi ca-s diferente intre ele.....din ce stiu eu mobil 1 este gama premium gen.

In schimb uleiul ala pt diff...este cam ieftin nu crezi?Sau un pic de calitate indoielnica. Si ar trebui schimbat uleiul, nu completat...schimbat ,pt Difernetiale! asta pt siguranta si liniste sufleteasca.De asemenea cu uleiul din cutia automata OZN. :ha:

Spor la treaba!

 

LE: Mi-am dat seama ca poate am inteles eu gresit si nu as vrea....1 L(ala din poza) de 80W-90 nu ajunge sa umple diferentialele la Veverita asta, nu? :grin: cu toate ca-n poza par 2L?!?...

Sau poate ascunzi restul......nu aveai unde,ala-i tot portbagajul.....

Ideile si "rautatile" astea gratuite vin in urma declaratiilor referitoare la schimburi si investitii pe termen scurt si urgent.....

Editat de RZV

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

In schimb uleiul ala pt diff...este cam ieftin nu crezi?Sau un pic de calitate indoielnica. Si ar trebui schimbat uleiul, nu completat...schimbat ,pt Difernetiale! asta pt siguranta si liniste sufleteasca.De asemenea cu uleiul din cutia automata OZN. :ha:

Spor la treaba!

LE: Mi-am dat seama ca poate am inteles eu gresit si nu as vrea....1 L(ala din poza) de 80W-90 nu ajunge sa umple diferentialele la Veverita asta, nu? :grin: cu toate ca-n poza par 2L?!?...

 

Am mers pe mana celui de la magazin si de aceea am luat acest ulei Prista. Le astept pe toate si merg cu ele la mecanic si daca imi zice si el lucrul asta, clar ca le voi schimba.

Este poza facuta.... am 3 litri.

Editat de paungeorgica
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Sa-ti spuna mecanicul ce? ca trebuie schimbat uleiul din cutia automata? :grin: nu ar trebui sa-l intereseze, nu? sau poate ar vrea sa-ti ia banii facind inca o operatie de intretinere?

Iar glumesti, nu? Cine-ti garanteaza ca a fost schimbat vreodata? Ai un istoric de service mega sigur? Esti sigur 100% de km masinii? si chiar daca da, stii cum a mers masina pina la km astia? Cum au mers/abuzat masina fostii proprietari?In sfirsit....

 

Recomandarea oricui incearca sa te ajute. Verifica cantitativ si ochiometric calitativ-nu ai cum altfel ca nu esti laborator de incercari-toate lichidele-uleiuri,racire,frina,servo-.....vezi lipsuri,goange,ulei servo negru chestii de bun simt

 

Ideal in cazuri de oameni megafricosi sau megaincintati de tehnica proprie :grin: schimbi tote astea plus distributia imediat ce ai luat masina....exceptie daca o cumperi de la frate-tau...poate si atunci citeodata :grin:

 

Mai departe sunt solutii de compromis cistigatoare sau nu.Sau de buget sau de necunostinta ,cu rezultate identice.....

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Stati ca nu ne mai intelegem, noi vb de acei trei litri si despre calitatea lui si de acea am zis ca voi cere si parerea mecanicului si daca si el imi zice ca-i cam cam o sa iau ceva mai de calitate.

Referitor la cutia de viteze aia este o alta mancare de peste si alt ulei, care bineinteles ca si el va fi schimbat dar nu este in poza.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 ani mai târziu...

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Am mers pe mana celui de la magazin si de aceea am luat acest ulei Prista. Le astept pe toate si merg cu ele la mecanic si daca imi zice si el lucrul asta, clar ca le voi schimba.

Este poza facuta.... am 3 litri.

 

 

Salut ! Stiu ca e vechi topicul dar ai rezolvat problemele sau tot la ulei Prista ai ramas ? :grin: Si eu am schimbat recent la amea uleiul in cutie si am pus Liqui Moly top tech 1100 ( am vrut sa pun Motul Dexron iii dar Liqui Moly l-am luat direct din fabrica in Germania ) Deci uita de mobil fie el 1 sau nimic ,,,,, tot mobil e ! prista nici nu mai zic :ha: e bun pentru uns lantu la TOHAN ! ( daca sti ce e un TOHAN )

 

Bafta si grij de masina ca e pacat de cutia aia sa o hranesti cu uleiuri proaste.

Suzuki Samurai SJ413 JX

Suzuki Jimny Automatic

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Si eu am schimbat recent la amea uleiul in cutie si am pus Liqui Moly top tech 1100 ( am vrut sa pun Motul Dexron iii dar Liqui Moly l-am luat direct din fabrica in Germania ) Deci uita de mobil fie el 1 sau nimic ,,,,, tot mobil e ! prista nici nu mai zic :ha: e bun pentru uns lantu la TOHAN ! ( daca sti ce e un TOHAN )

 

Mobil e un ulei bun, insa ca multe alte marci (Castrol, Aral, etc.) e falsificat in draci. Uita-te pe site-ul producatorului la design-ul ambalajului si vezi sa fie IDENTIC. Asta e motivul pentru care producatorii schimba la 1-2 ani design-ul bidoanelor.

Suzuki Jimny 1.3i 2004

 

"There is nothing wrong with the planet... people are f*cked" - George Carlin Saving the planet

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Mi-am luat Jimny dar..... :cr

 

Nu te descuraja cu Jimny-ul, ok nu e o masina dupa care sa te topesti " dragoste la prima vedere". Imadineaza-ti ca eu conduc zilnic un Pajero 3.2 DID LWB pe drumurile Bucurestiului. NU ai cum sa-l compari pe Jimny cu Pajero de exeplu la confort. Insa cu dracul asta mic poti alerga prin paduri fara nicio problema. Referitor la uleiuri eu am optat pt Motul. Pe Pajero am incercat multe uleiuri si iti zic foarte sincer ca cu Motulul ii altceva.

 

Jimny ii o masina IEFTINAAA. Zic asta pt ca mereu il compar cu Pajero. Am cumparat toate uleiurile motor diferentiale, filte, distriburie la un pret de 450 de lei. la Pajero :)) nici nu incape vorba din start iti va inghite 9.6 l de ulei numai pt motor.

 

ce pot sa zic, sa o stapanesti sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare