Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei


gabi ostache

Postări Recomandate

Nu credeam sa ajung vreodata sa zic asa ceva despre o masina...am avut vreo 20 pina acum de toate rasele si 4x4 si de strada.Incepand de saptamana trecuta sunt mandrul posesor al unui Wrangler YJ 2.5 din 1994 adus din Germania (ii multumesc lui Noni de la Sighisoara). Masina este super ca motor si transmisie , insa sasiul prezinta ceva urme de rugina si cateva inceputuri de gauri...drept pt care ma mai plimb cateva zile cu ea si va intra la reconditionare

2013-09-14-061.thumb.jpg.e1512fd94ffec206b60a7d5fdb8e7c59.jpg

2013-09-14-056.thumb.jpg.cbe5a5031811d0a1dbc513f0bd6b504c.jpg

2013-09-14-055.thumb.jpg.1a6299f055cf0c147ce9524f4bea20b3.jpg

2013-09-14-054.thumb.jpg.7bc9670564883112505245f9918bdfb3.jpg

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

revin cu o intrebare...cine ma lamureste ce tip de punti fata/spate are modelul acesta stock? incep sa-mi caut piese pt reconditionare...si poate imi recomandati si ceva magazine. multumesc

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

revin cu o intrebare...cine ma lamureste ce tip de punti fata/spate are modelul acesta stock? incep sa-mi caut piese pt reconditionare...si poate imi recomandati si ceva magazine. multumesc

 

Salut.

 

Sa-l stapanesti sanatos !

Este exact ca al meu numai ca difera culoarea.

Puntile sunt :

- fata : Dana30

- spate : Dana35

Cat despre piese si alte accesorii lasa-mi un nr de tel in PM si vorbim:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

revin cu o intrebare...cine ma lamureste ce tip de punti fata/spate are modelul acesta stock? incep sa-mi caut piese pt reconditionare...si poate imi recomandati si ceva magazine. multumesc

 

Pana primesti un raspuns cert, poti incerca sa-ti identifici singur puntile:wink:

http://www.cherokeetalk.com/forum/f64/axle-identification-12011/

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

daca spui asta la un wrangler cu mot de 2.5...ce vei spune cand vei merge cu un Wrangler de 4.0 echipat cu o cutie manuala?:grin:

 

va fi mai bine decat cu doua gemene de 18 ani cu ciuda pe motan?:ha:

 

s-o noroiesti sanatos

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

Sa o stapanesti sanatos,si eu am una care deo0camdata este cu motorul imprastiat,dar urmeaza sa intru serios in el.

Pentru piese poti apela la JeepMania.ro

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 săptămâni mai târziu...

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

Aventuri placute alaturi de YJ-ul de mai sus.

 

Legat de punti:

Front Axles

Dana 30 high pinion - reverse cut - 27 spline, 1.16" diameter shafts, 7.13" ring gear - used 87-95. All are vacuum disconnect, Some 95's have 5-297x u-joints due to the start of new model change over, all others have 5-260x u-joints.

 

Rear Axles

Dana 35 non c-clip - 27 spline, 1.18" diameter shafts, 7.58" ring gear, 2.62" axle tube - used '87-'89

Dana 35 c-clip - 27 spline, 1.18" diameter shafts, 7.58" ring gear, 2.62" axle tube - used '90-'95

Dana 44 non c-clip - 30 spline, 1.31" diameter shafts, 8.5" ring gear, 2.75" axle tube - used '87-'89 on a VERY limited number of Canadian YJ's.

(Note with the Dana 35C- The "C" does not stand for c-clip. It stands for "custom" meaning it came from Dana unfinished.)

Sursa celor de mai sus: http://www.jeepforum.com/forum/f12/yj-wrangler-stock-specs-563403/

 

Daca vrei sa sapi mai mult dupa informatii privind echiparea de fabrica, mai gasesti si aci:

http://www.automobile-catalog.com/

 

 

:h5

Editat de ipampu

2009 JKU, 2.8 CRD, NSG370, Rapoarte 3:73, Blocant Spate, Fox 2.0 & JKS 2.5", ARB Deluxe, Warn M8000, ASFIR 4x4, 9X17 MickeyThomson II, GY Duractrac

http://www.jeepromania.ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

daca nu detaliezi si in ce conditii o sa o folosesti (daca, cum, cand, unde etc) - evident ca o sa ai parte de pareri impartite ;) deci ?

still not black enough
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

eu locuiesc in zona constanta...deci slabe sanse sa urc cu ea pe munti. merg destul de des la pescuit si vanatoare in schimb,masina va fi folosita pt ceva mlastini si un teren accidentat mediu ...si cam atat. cred ca imi doresc un lift mai mult din punct de vedere estetic, masina pare prea joasa in varianta stock...nu vreau sa-i pun roti de nspe inchi nimic din "nebuniile astea"

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

Pentru frumusete si plimbarea descrisa, linistit 2,5'.Plus ca la 4' necesita alte modificari suplimentare si pretul nu se reflecta in ce vrei sa faci cu masina.Adica nu prea merita financiar.

 

Parerea mea.

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

Aici nu stiu ce sa recomand.piata-i plina cu oferte,preturi aproximativ la fel.Trebuie testat cu cine are deja montat sau cu experieta de a fi avut.....Eu doar cochetez cu ideea unei masini de genul.nu ma impac cu ideea unei masini cu arcuri -foi.am avut si nu as mai vrea....

In plus nu ma obisnuiesc cu pretul nesimtit pentru o masina ce nu ofera decit senzatia....

Cit a costat? daca nu sunt indiscret? (poti da un pm daca nu vrei sa se stie)

Dacă de întelepţi o povaţă este apreciată, de proşti e ca o jignire considerată.

Dream It, Do It, Live It....

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

s-a mai lovit cineva de problema asta : dupa ploile din ultima vreme am constatat ceva mai multa apa in partea dreapta jos la picioarele pasagerului...la un prim ochi aruncat pe acolo zic eu c-ar veni de la aeroterma,dar pina nu desfac...posibile cauze care ar mai fi?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

Demonteaza grila din fata parbrizului,pe acolo isi trage aerul aeroterma si tot pe acolo intra si apa la aeroterma,are niste gauri de scurgere care e foarte posibil sa fi infundate.

Dar sunt sigur in proportie de 70% ca e vorba de chedere,ori cel dintre rama parbrizului si caroserie ori cele de la usi,la ceste masini si la varsta lor chederele cedeaza,eu vand la chedere in perioada asta in prostie.

 

Inca un sfat,la wrangler nu trebuie sa te uiti pe unde intra apa ci sa te asiguri caci are pe unde iesii:grin:

Sunt modest din fire,toti au gipane,eu am doar JEEP
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: prima tura cu wrangler...senzatie mai tare decat prima oara la femei

 

corect rzv...astept un raspuns de la colegii care au facut operatia asta pe yj-uri

 

La Wranglerul meu am pus kit de 2.5" si Silverstone pe 31". Eu folosesc masina la padure si iarna cand e zapada mare, in rest nu vede orasul. M-am obisnuit cu "scuturatu", dar vreau altceva de la masina si acum lucrez la trecerea pe elicoidale pe puntea fata si in primavara si pe puntea spate.

Gandeste-te bine ce vei face cu masina ca sa stii pe ce lift vrei sa mergi : 2.5" - anvelope de 31", 4" - anvelope de 33". In plus vei putea opta si pt calitatea componentelor in functie de producator.

Daca ai motorizare de 2.5 nu iti va duce anvelope de 33" decat pe strada, ceea ce va implica schimbarea rapoartelor.

Majoritatea kiturilor de 4" vin si cu kitul de coborare al cutiei sau poti folosi ceva mai bun - kitul SYE.

 

Stima

Editat de macfero
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 ani mai târziu...
×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare