Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

FOTO


Levo

Postări Recomandate

Pentru discutii legate de subiect :ft

 

pentru inceput o intrebare:

Mi-am luat un Canon Eos 350 D cu obiectivul din kit (18-55 f/3.5-5.6). Acum vreau sa-mi iau ceva mai bun. Imi trebuie un zoom putin mai mare si sa fie bun in conditii de luminozitate slaba (padure+cer innorat etc). Eu vreau sa fotografiez off road si natura, fara studio&stuff.

 

Ar fi 28-105 si 28-135 IS de la Canon. Nu-mi place faptul ca incepe de la 28 si nu de la 18, iar la IS-ul pretul e cam mare. Nu stiu daca merita efortul financiar.

 

http://www.digitalprofoto.ro/index.php? ... ntview=Yes

 

http://www.digitalprofoto.ro/index.php? ... ord=28-135

 

 

Am inteles ca Tamronul e ok ca si firma pentru ceea ce vreau eu, dar focuseaza mai incet. Intrebarea mea, cat de incet? Cine a avut?

Modelul acesta chiar ma tenteaza (mai ales la acest pret)

 

http://www.digitalprofoto.ro/index.php? ... ntview=Yes

 

 

Alte idei?

Ms

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 79
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Vizitator koala

Re: FOTO

 

Vezi ca Tamronu' ala nu pare sa aiba stabilizare ... la focale mari nu poti sa-l folosesti decat pe trepied ... la DSLR-uri conteaza sticlele [ obiectivele ] si nu corpul aparatului, de aceea este indicat ca inca de la inceput sa nu faci rabat la calitate in ceea ce priveste lentilele ... pe forumurile de photo, lumea zice ca in general obiectivele "third-party" sunt o loterie, si ca sa-ti iei obiective "de firma" [ la Canon sunt L-urile ] daca vrei sa n-ai surprize neplacute ...

 

 

Eu as fi mers pe un Nikon D80 + Nikkor 18-200mm VR [ pentru padure ] + Nikkor 50mm [ pentru portrete ]

 

 

Ca si regula generala, cu cat obiectivul e mai luminos [ f = mic ] cu atat poti folosi timpi de expunere mai scurti ... la capatul tele [ zoom maxim ] trebuie sa ai diafragma cat mai deschisa [ f = mic ] ca sa poti folosi aparatul "din mana" ... altfel, trepied scrie pe tine ! ...

 

Cu focalizarea, e alta problema ... depinde de la obiectiv la obiectiv [ chiar in cadrul aceluiasi model ! ] si poti avea surpriza ca obiectivul sa focalizeze perfect la capatul wide si sa nu focalizeze la capatul tele [ sau invers ] ... eu as merge numai pe obiective scumpe, de firma, luate cu garantie din magazin si probate inainte pe indelete ...

 

Ref zoom :

 

- reprezinta raportul dintre distantele focale [ tele / wide ]

- la Canon factorul de crop este de 1,6 ... adica 28mm [ pe montura Canon ] are de fapt 28*1.6=44.8mm reali [ pe film de 35mm ] - trebuie tinut cont ca ochiul uman "are distanta focala" = 50mm - deci prin acel obiectiv se vede aproximativ la marime normala ...

 

ex : obiectivul 28-105 are "zoom" de 105/28=3.75

 

 

Pentru tele pe Canon eu as zice sa mergi pe un obiectiv Canon 55-250 IS sau un 70-200L [ daca te tine buzunarul ].

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

poate ma bag unde nu imi fierbe oala si sigur exista pareri pro si contra ...dar nu iti lua TAMARON.

 

 

aici gasesti ceva lucruri care te-ar putea ajuta (pareri pro si contra :grin: ): http://www.dpreview.com/.

 

 

obiectivele canon nu sunt poate cele mai bune dar sunt net superioare tamaron-ului

 

 

 

 

..hac....parerea mea :grin:

 

 

cu respect sese

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

.......Eu as fi mers pe un Nikon D80 + Nikkor 18-200mm VR [ pentru padure ] + Nikkor 50mm [ pentru portrete ]...........

 

 

:h5

 

 

 

un adevarat cunoscator

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

si un sfat care eu nu l-am luat la timp

 

 

 

incearca sa iti cum peri unul "de dincolo" dar nu de pe net si nici sa nu fie transportat de vreo firma de curierat ca ei nu prea iau in serios chestia de pe ambalaj cu "FRAGILE" si plus ca sunt si mai ieftine :pl :ha:

 

 

felicitari pt aparat

 

 

cu respect sese

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

Mersi.

Koala: Eu sunt fff multumit de acest Canon. Este primul meu DSLR asaca e destul. Intr-un moment dat m-am lovit de problema Nikon vs Canon si mi-am luat acest aparat mai ales din cauza pretului. Si am inteles ca obiectivele pt Nikon sunt mai scumpe... Si pentru un licean amarat pretul este fff important :)

 

Revenind

Caut un obiectiv all-round, care sa aibe posibilitatea de zoom, dar sa mearga cat-de-cat si wide. Am fost la doua concursuri cu 18-55-ul si l-am folosit si wide open! Deci ar cam trebui... Ideal ar fi ceva de 18-100 sau asemanator. De aceea m-am gandit la 28-105-l acela. As vrea ca noul obiectiv sa aiba calitati asemanatoare la capatul wide.

 

 

55-250 si 70-200 sunt prea tele pentru mine :)

 

Sese: foarte interesant siteul, mersi!

Eu l-am luat dupa cateva saptamani de cautare, sh. A fost folosit numai in studio, de un student la foto. Este in stare absolut perfecta si am dat 1300 pe el.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

@levo

 

aparatul este unul foarte bun ....pretul nemaipomenit

 

 

 

eu am un..... :roll: SONY dslr da cu un super obicetiv: 18-200

 

 

 

 

poze :grin:

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

astea sunt facute cu acelasi obiectiv ( macro si tele ) l-am luat cautand un compromis din cauze naturale (lipsa banilor :ha: )

 

 

sigma fac obietive bune dar cum spune domnu' koala : mergi pe firma si mai asteapta putin , mai strange niste banuti si cumpara unul de la canon ca merita

 

 

 

 

spor la treaba si :rsp

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

http://www.pixmania.co.uk/uk/uk/1640/xx ... rticleId=0

 

 

 

 

 

 

sper ca poti sa intri daca nu :http://www.pixmania.co.uk/uk/uk/home.html

 

 

 

 

acolco gasesti la "camera lenses" pentru 350D-ul tau unele nemaipomenite . sigma 18-200 sau cred ca e unul bun

 

 

 

 

sper sa te ajute .

 

 

 

sese

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator koala

Re: FOTO

 

ia-ti 17-40/4 Canon L

Poate par multi bani dar merita, o sa il ai si pentru full frame cindva.

Se gasesc in state la 700 usd.

 

Mda, obiectivul ala este formidabil si "face toti banii" ... totusi Levo este abia la primele faze ale infectiei, asa ca "se uita" cu precadere dupa zoom ...

 

http://www.pixel-peeper.com/ - aici poti vedea poze facute cu diverse obiective

 

Eu stau de 2 luni si citesc, studiez, fac tot felu' de comparatii ... stiu ce vreau, da' nu pot sa dau banii aia [ desi aparatura merita, fara doar si poate ] :

 

Nikon D300 + 12-24mm / f4 Tokina [wide] + 50mm / f1.8 Nikkor [prime] + 70-200mm / f2.8 Nikkor [tele]

 

Mai apropiat de realitatea mea este setup-ul din primul post :

 

Nikon D80 + 18-200mm / f3.5.-5.6 VR Nikkor + 50mm / f1.8 Nikkor

 

 

Recomandarea mea :

 

Strange bani si ia-ti obiective foarte bune / luminoase / rapide ... nu da banii pe prostii !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator nr. 150

Re: FOTO

 

De acord să nu dai banii pe prostii şi mai bine să ai răbdare pt a-ţi strânge banii necesari pt o sculă bună. Există un "însă". Îţi sugerez să nu poticneşti în ce sculă mai fabuloasă să-ţi iei pt că oricât de performante sunt dotările nu ele-ţi fac ţie treaba. Tu eşti cel care lucrează, iar ele se supun. Sincer să fiu, pt peisaje şi offroad nu ai nevoie de scule performante ca cei ce fac wildlife sau fotografii de sporturi rapide. Eu unul deţin un "bridge": fujifilm finepix s9600. Îşi face treaba cu stoicism dacă-l strunesc cu bună ştiinţă. Dacă visez la un dslr? Bineînţeles, însă nu mă grăbesc pt că "micuţul" meu face faţă.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

sorry ca bag motto-uri sau vorbe cu talc dar :ha: cu cat aparatu este mai performant cu atat mai greu vei ajunge la limitele acestuia.... avand in vedere ca in timp ... mai repede sau mai tarziu...... vei ajunge la limitele aparatului , in care vrei mai mult decat poate ( sigur ai avut un digital ce nu mai poate ce vrei :grin: )

 

 

 

 

 

 

......eu mi-am luat unul cu zoom 11x si acum vreau un macro si un standard de 50mm :ha: :ha: ....

 

 

ps: aparatu il am de anu trecut :roll:

 

 

 

sper ca nu te-am incurcat :sr

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

De acord cu tine, koala in ceea ce priveste irositul banilor. Nu vreau sa-mi iau obiectiv neaparat. Caut si daca gasesc ceva care chiar imi place si imi e potrivit, il iau, daca nu, si obiectivul acesta e ok deocamdata. Acuma eu nu vreau sa bag nustiucati bani in aparat pentruca sunt la inceput si, cum spune nr150 trebuie sa invat tehnica prima data.

 

Koala, daca vad eu bine vrei sa ma alaturez "to the dark side", in tabara Nikon :grin:

 

Sese: Sigma e tot third party lens, nu? Sunt mai bune calitativ decat Tamron? Focuseaza la fel de repede ca si Canonul sau nu?

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

diin cate stiu eu sunt mai buni decat tamaron

 

 

 

este un obiectiv bun de inceput si la un pret bun

 

 

 

sunt foarte multe obiective si e greu de ales . stiu prin ce treci ...macar pe unu daca scria 4x4....... :grin:

i have a pajero , don't be jealous :)

Samurai '88 >Suzi Quatro.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 săptămâni mai târziu...

Re: FOTO

 

Deocamdata imi trebuie un card bun.

Am vrut 3 giga, dar vad ca nu exista, asaca ramane 2 sau 4. Intrebarea este, care firma ari fi mai buna: SanDisk sau Lexar? Eu n-am avut probleme cu SanDiskul niciodata. Lexar nu am folosit, dar sunt putin mai ieftine.

 

In fond m-am gandit la unul acestea:

 

http://www.digitalprofoto.ro/index.php? ... ntview=Yes

 

http://www.digitalprofoto.ro/index.php? ... ntview=Yes

 

http://www.digitalprofoto.ro/index.php? ... ntview=Yes

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: FOTO

 

prin august am luat si eu primul dslr - nikon D60 cu obiectiv 18 - 55 cu stabilizator de imagine. Deocamdata umblu cu cartea dupa mine. Imi pare putin rau ca nu am luat D80, dar deocamdata e f ok ca sa invat.

la un moment dat o sa trebuiasca sa iau si eu un obiectiv pentru outdoor. Mai sap pana atunci

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

De unde stiti daca un obiectiv este luminos sau nu? Sunt doritor sa iau un obiectiv tele luminos pentru D40. Gama nu e foarte larga, pentru ca aparatul cere oboective cu motor de focusare propriu, dar eram curios daca exista un parametru al luminozitatii declarat de fabricant. Sau trebuie sa ma bazez pe review-uri?

Samurai incepator
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: FOTO

 

Cred ca ai dreptate, mai ales ca am mai folosit, fara probleme.

 

(Acolo pe site scrie ca Lexar da 99 ani de garantie :oo )

 

pot sa-ti dea si 1000 de ani garantie ca oricum mai mult de 2-3 ani max nu le vei folosi.....se vor uza moral. In momentul cand achizitionezi un card trebuie sa-l verifici pe aparat deoarece de multe ori apar probleme de incompatibilitate. Unele aparate nu merg bine cu carduri de firma si merg in schimb excelent cu no-name-uri si invers.

Samurai SJ413-87

KingQuad 700 -07

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Vizitator koala

Re: FOTO

 

De unde stiti daca un obiectiv este luminos sau nu? Sunt doritor sa iau un obiectiv tele luminos pentru D40. Gama nu e foarte larga, pentru ca aparatul cere oboective cu motor de focusare propriu, dar eram curios daca exista un parametru al luminozitatii declarat de fabricant. Sau trebuie sa ma bazez pe review-uri?

 

Un obiectiv este cu atat mai "luminos" cu cat are posibilitatea sa lucreze cu diafragma cat mai deschisa ... asta inseamna ca "f"-ul este cat mai mic ... ideea in sine este simpla, daca intelegi cateva lucruri de baza :

 

Aparatul "calculeaza" fotografia prin prisma celor 2 parametri : deschiderea diafragmei si timpul de expunere ... astfel ca avem valabila urmatoarea ecuatie :

 

f = mic --> diafragma = deschisa larg --> timp de expunere = scurt --> poze "nemiscate"

 

 

Desigur ca teoria e mai complexa, intervin factori legati de "adancimea de camp" si altele, insa pentru o poza reusita tehnic, cele de mai sus sunt absolut suficiente.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare