Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Modificare si reconditionare Suzuki Samurai.

boerumarius
 Share

Recommended Posts

Din vara ma bate gandul sa fac cateva interventii la Samurai :

1. Reconditionare totala inclusiv caroserie si sasiu.

2. Schimbare motor si montare servodirectie.

3. Moificare suspensii + schimbare reductor.

4. Posibil marirea ampatamentului si schimbare cardane + punti.

Masina e deja in service dar nefind un bun cunoscator in ale mecanicii sper sa reusesc sa fac macar o parte din ce mi-am propus. O sa va tin la curent cu schimbarile si orice sfaturi si informatii sunt binevenite.

Re: Modificare si reconditionare Suzuki Samurai.

Reparatiile la caroserie oricum trebuiau facute, restul modificarilor ma intereseaza mai mult. Marirea ampatamentului si schimbarea puntilor nu stiu daca o sa reusesc acum mai ales ca inca nu am puntile.

• 5 weeks later...

Am montat motorul de 1,6 pe cutia de Samurai (provizoriu), dar nu mai incape electromotorul pe pozitia lui, imi trebuie unul mai ingust. Am inteles ca s-ar potrivi cel de Jimny...

Salut!

Arata bine si mai ales curata bestiuta!

Conversia pe elicoidale ai facut-o tu sau ai mostenit-o? Ce solutie a fost folosita?

Ce alte inbunatatiri mai are? Nici tendoanele nu par de sami

Nemo me impune lacessit !

poate cineva sa-mi spuna cat de greu se da jos caroseria de pe sasiu? in mare ce-i de dat jos, cate suruburi tine caroseria de sasiu, daca trebuie desfacut bordu si ce probleme pot aparea.....ma intereseaza ca in vara sa repar putin cangrena care exista pe sub masina....pt ca pe extrerior sta destul de bine, mai putin pe la overfendere..

frumoasa lucreare...totusi daca exista elicoidale si daca (presupun) flexeaza bine ce rost are sa schimbi suspensia...

• 5 months later...
  • 2 weeks later...

Foarte fain, o suspensie ca asta imi doresc si eu dar din pacate mai am de asteptat, multe drumuri de poveste sa ai cu el.

• 2 weeks later...

M-a mancat undeva sa schimb tampoanele de la reductor cu unele noi din cauza unuia {erau cele de fabrica,din 89} dar acum dupa o singura iesire am rupt doua.

• 5 months later...

Pentru cresterea stabilitatii o sa-i schimb suspensia si ampatamentul in prima faza duc puntea spate aprox. 20 cm mai in spate. Am cumparat deja 4 tendoane de Mitsubishi.

Pe spate iti sugerez 4 link sau 2 brate jos impreuna cu V deasupra, fixat in pivot.Daca pui tendoanele de Pajero vei obtine putin mai mult decat ai acum.Pe fata da sunt foarte bune,impreuna cu bara panhard sa-ti tina bine puntea pentru a nu intra in voblaj.

Daca duci puntile fata spate sa vezi diferenta atunci.

KDJ 90, DID-163 hp

• 2 weeks later...

Buna .

Ce blocanti folosesti ? Din filmari vad ca nu prea blocheaza in parametri normali :wink: .... E ok masina dar scapate de toba aia ca sperii orice misca in padure ........ si nui frumos :wink:

Suzuki Samurai SJ413 JX

Suzuki Jimny Automatic

Blocantii sunt Dioffer dar nu cred ca i-am cuplat in aceste filmari. Ii cuplez numai unde nu merge fara, iar blocantul fata il cupez foarte rar.

In filmuletele de mai sus motorul mergea in trei pistoane, si asta mai ajuta putin la zgomotul suspect.

Inca nu am auzit de blocantii astia. Nici pe gogul nu i-am gasit ........

Suzuki Samurai SJ413 JX

Suzuki Jimny Automatic

pai n-ai gasit pe goagle pt ca colegu n-a scris corect, sunt Dioferr..si cred ca destul de scumpi...totusi poate lasa un pret la care i-a achizitionat macar ala spate.

• 3 weeks later...
  • 2 weeks later...
 Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use