Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dispozitiv intindere cablu troliu

abunea
 Share

Recommended Posts

Salut, am vazut la un moment dat un dispozitiv care ajuta la infasurarea corecta a cablului pe tambur, asigurand tensionarea cablului. Nu stiu daca ajuta si la infasurarea st-dr sau doar il tine tensionat ca sa nu faca burta. As fi curios daca are cineva asa ceva, cum se comporta si de unde l-a luat.

O poza cu un dispozitiv de genul

315269422_pozaintinzator.jpg.14d9649473bc6d5e37ebf525651d0c54.jpg

- O | | | | | | | O -

- O IIIIIII O -

Re: Dispozitiv intindere cablu troliu

Am mai gasit un model de ghidaj, din pacate nu am reusit sa gasesc si de unde s-ar putea cumpara asa ceva, sau sa vad vreun review

fairleadtensioner.jpg.7d2ec4db1f6b671c8bb2aab51ae67895.jpg

- O | | | | | | | O -

- O IIIIIII O -

daca erau dispozitive minune, n-ar fi vindut warn sau superwinch sau milemarker?

teoretic, dupa tura in care ai folosit troliul, pui frumos mina si-l tragi din nou, spira linga spira. eventual, daca ai plasma, o speli. daaaa... de parca ar face vreunul dintre noi asta :ha:

The Climber - V6 4runner 1st gen. on 31x11.5x15 TSL SX, T-Max 9500

4x4MANIA is where we are !!!

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

M-am gandit si eu la asta :grin:

Atunci cum previi infasurarea incorecta in timp ce te troliezi? Eu am patit-o la o troliere in unghi destul de mare sa mi se infasoare cablul pe o singura parte, pana s-a blocat in cele 2 tevi de deasupra tamburului. Nu am avut ce face decat sa le desfac, ca sa pot desfasura cablul.

Edited by abunea

- O | | | | | | | O -

- O IIIIIII O -

M-am gandit si eu la asta :grin:

Atunci cum previi infasurarea incorecta in timp ce te troliezi? Eu am patit-o la o troliere in unghi destul de mare sa mi se infasoare cablul pe o singura parte, pana s-a blocat in cele 2 tevi de deasupra tamburului. Nu am avut ce face decat sa le desfac, ca sa pot desfaura cablul.

troliezi, opresti, tragi frina de mina, derulezi, bobinezi corect, apoi tragi iar sau schimbi unghiul. nu prea ai ce face.

“ It doesn't matter how slowly you go, as long as you don't stop. ” — Confucius.

Eu nu am vazut cablu infasurat corect decat in magazin sau imediat dupa ce a fost troliul montat pe masina. In rest...Dumnezeu cu mila. Dupa ceva trolieri mai lungi eu il desfasor si incerc sa il bobinez aproape corect dar dupa ce a trebuit sa ma troliez in spate (singurul punct de ancorare in spatele masinii si lipsa de scripeti) cu cablul tras pe sub masina nu prea mai imi iese asa de bine operatiunea. Atentie mare ca daca se infsoara intr-o parte poti rupe prinderile troliului si costa destul de scump distractia.

"Majoritatea oamenilor se tem atat de mult sa piarda ceva

incat toata viata au grija sa nu aiba ce sa piarda."

exista un sistem care infasoara corect cablu pe tambur, la utilaje mai serioase se folosea inainte un sistem de ghidare care era actionat fie mecanic fie hidraulic , insa se pare ca nu era nici necesar nici foarte eficient pt ca la troliile mai moderne la aceste utilaje nu se mai foloseste mecanismul respectiv.

2140862154_mercedes-benz-unimog-u1450-sei221a48d9.jpg.3975e2f0f183e23035c3fd76d0dec132.jpg

156497530_20131228_092936(Medium).thumb.jpg.5a67eb6de1af153109dee3d5383a54d3.jpg

uite cum arata 16.5ti -ul cu cabul infasurat doar pe o parte. nu e tot cablul, desfasurasem ceva pina sa ma gindesc sa fac poza. si asta este un troliu MARE, in care intra cablul de 11! din fericire n-a facut bucla si l-am derulat manual destul de usor.

slaaab:ha:

daca reusesc sa fac o poza la un troliu forestier cu 70 m de cablu innodat si adaugat in 3-4 locuri si bobinat tot pe o parte , nu crezi ca e adevarat ,zici ca trucata in photoshop.

metoda de desfasurare -descalcire cu leviere e din alt film .

Misto ala din poza, insa nu cred ca imi incape in bara fata :grin: Dar pot sa imi fac o remorca si sa il montez in remorca :ha:

- O | | | | | | | O -

- O IIIIIII O -

Cel mai bun dispozitiv ...este a doua persoana, cea care tensioneaza cablul si il dirijeaza pe trasa corecta. La cablu metalic dupa o folosire incorecta este necesara desfasurarea si infasurarea lui corecta "la liber" adica fara a folosi troliul pe tragere ptr ca altfel acesta se va deforma.

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

eu cred ca a doua persoana ar trebui sa stea departe de cablu cand troliu trage in sarcina .

cand il aranjezi din nou la liber e bine ori sa ai o persoana cu degete suplimentare ori o persoana care pricepe bine ce se intampla acolo.

Exista un sistem pt. trolii mici ca ale noastre. Este o talpa cu arc care se prinde cu ajutorul suruburilor care fixeaza barele diatantiere dintre motor si cutie si care apasa pe tambur, nelasînd cablul sa urce peste o alta "spira" decît cînd a ajuns la peretele tamburului.

22af998183d49e40a26166af1a20ad0e_w500_h375_sc.jpg.0881e2def22ee884fabe93b7960e8336.jpg

http://taubenreuther-shop.de/shop/index.php?pli=1028030015&artnr=1-31149&view=detail&PHPSESSID=5550f40354eed12419541a2f04cb3446

Unde-i un PATROL, acolo-i un drum...

http://www.youtube.com/watch?v=zkXzSVPkucQ

...ajuta dar nu rezolva ... e ineficient in cazul tragerii laterale ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

L-am vazut la "lucru"; îsi face treaba asa..., pîna pe la vreo 45° (unghi de troliere) si cu sarcina, sa zicem, moderata.

Ca e sau nu eficient..., depinde de fiecare individ în parte, de cît de grav se da si de comoditatea lui. Fact e ca exista asa ceva si colegul care a deschis topicul e informat.

Edited by Patrolator
  • Like 1

Exista un sistem pt. trolii mici ca ale noastre. Este o talpa cu arc care se prinde cu ajutorul suruburilor care fixeaza barele distantiere dintre motor si cutie si care apasa pe tambur, nelasînd cablul sa urce peste o alta "spira" decît cînd a ajuns la peretele tamburului.

http://taubenreuther-shop.de/shop/index.php?pli=1028030015&artnr=1-31149&view=detail&PHPSESSID=5550f40354eed12419541a2f04cb3446

Si costa 140 euro ?!??? WTF ?!??? :$:ang2:oo

Capture.JPG.c272cc7539d80d1c52439b488bcb14ca.JPG

sarcina moderata....?

inca n-am vazut asa ceva cand te troliezi in teren :grin:

Adica tu te troliezi doar în situatiile cînd troliul e la limita capacitatii sale (de ex. 5to.)? ...si cum iesi din situatiile cînd ar ajunge sa te tragi cu "doar" vreo 2to (ca si cum ar împinge 5-6 oameni)?

Adica tu te troliezi doar în situatiile cînd troliul e la limita capacitatii sale (de ex. 5to.)? ...si cum iesi din situatiile cînd ar ajunge sa te tragi cu "doar" vreo 2to (ca si cum ar împinge 5-6 oameni)?

nope. ideea este sa te troliezi cind nu mai poate masina. in functie de masina/sofer, poate insemna destul de mult sau foarte putin. in primul caz troliile sint aproape de limita.

nope. ideea este sa te troliezi cind nu mai poate masina. in functie de masina/sofer, poate insemna destul de mult sau foarte putin. in primul caz troliile sint aproape de limita.

Acuma, eu nu sînt un sofer foarte experimentat, iar Patrol-ul meu cu motorasul lui cu 116CP si MT-uri de 33" iarasi nu e chiar cea mai buna optiune pt. a iesi de pe asfalt, dar eu fac asta uneori, si, cîteodata ramîn fara aderenta si pe teren drept cu iarba uda (ultima data duminica 30.12.`13). Unul din "trick"-urile (învatate de la cei mai experimentati) pe care le folosesc în asemenea situatii e lasatul aerului din roti (de obicei 0,7-0,9bari). Uneori functioneaza, alteori "ba". Pt. acele cazuri ("ba") am Zîna cea buna (troliul).

As fi recunoscator daca m-ai sfatui cum as putea, fara ajutorul troliului, sa depasesc o astfel de situatie ca cea descrisa mai sus.

PS.: Eu nedîndu-ma asa de "extrem", au fost doar putine cazurile cînd troliul a fost la limita capacitatii lui, trebuind astfel sa utilizez un scripete sau chiar doua, asa ca în majoritatea cazurilor un astfel de dispozitiv ar fi fost util. Eu nu am asa ceva, pt. ca personal îl consider un moft, si nu ma deranjeaza (chiar îmi face placere) sa derulez cablul înfasurat "aiurea" si sa îl "reînfasor" corect. Consider asta un antrenament pt. mine în utilizarea troliului, care probabil îmi va fi de folos în concursurile viitoare.

Acuma, eu nu sînt un sofer foarte experimentat, iar Patrol-ul meu cu motorasul lui cu 116CP si MT-uri de 33" iarasi nu e chiar cea mai buna optiune pt. a iesi de pe asfalt, dar eu fac asta uneori, si, cîteodata ramîn fara aderenta si pe teren drept cu iarba uda (ultima data duminica 30.12.`13). Unul din "trick"-urile (învatate de la cei mai experimentati) pe care le folosesc în asemenea situatii e lasatul aerului din roti (de obicei 0,7-0,9bari). Uneori functioneaza, alteori "ba". Pt. acele cazuri ("ba") am Zîna cea buna (troliul).

As fi recunoscator daca m-ai sfatui cum as putea, fara ajutorul troliului, sa depasesc o astfel de situatie ca cea descrisa mai sus.

fara suparare, esti chiar in situatia cind te troliezi cind nu mai poate masina. asa ca nu vad nici o problema. cum iesi de acolo nu prea este problema mea, sper doar ca ai o ancora in cazul in care faci asta la cimpie :h5 sau 5-6 oameni... :wink:

pin ala urma discutam despre un dispozitiv probabil inutil, care nu cred ca ar face fata unui patrol blocat intr-o curba, pe urcare, in noroi peste bara fata.

PS: acum am vazut, este pus pe un warn industrial, care nu este pentru offroad. probabil ca se foloseste la patforma.

Edited by air_wolf

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use