Jump to content
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

• GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Dispozitiv intindere cablu troliu

abunea
 Share

Recommended Posts

Re: Dispozitiv intindere cablu troliu

Hai ca m-am distrat un pic citind ce ati mai scris :ha:

Ideea era de ceva care sa ajute la infasurat in sarcina, eventual si in unghi nasol. Nu imi e lene sa reinfasor corect cablul dupe ce m-am troliat, insa am patit-o o data sa mi se infasoare tot cablul pe o singura parte, pana s-a blocat in cele 2 tevi de sus (cele de rigidizare, nu stiu cum le spune :grin:). Si a fost un chin sa mai scot cablul dupa, a trebuit demontata grila fata ca sa am acces si sa le demontez ca sa pot debloca cablul. Ca sa sporeasca placerea, toata treaba asta se intampla noaptea, pe la -10 grade :ang2

Din cate vad nu prea exista nici o solutie fiabila. Eu ma gandeam ca exista ceva in genul :

Am mai gasit pe un forum din UK niste baieti care si-au facut ei un sistem propriu, cu niste suruburi groase care nu lasa cablul sa se duca unde vrea el. Problema e ca daca e o troliere mai lunga, tot trebuie sa te opresti si sa scoti firul de sub tensiune, ca sa poti muta suruburile alea. Asa ca nu faci mare branza.

Oricum va multumesc pentru raspunsuri!!

DropPinFairleadProto.jpg.0a1225ee50ebde9316415d090c1c4095.jpg

Edited by Astral

- O | | | | | | | O -

- O IIIIIII O -

in general te troliezi in situatii nasoale...in care nu prea ai unghi ideal de tragere...sau masina e pe burta......pe zapada sau noroi....in afara de Samurai care e usurel celelalte masini sunt destul de grele...iar Patrolul Lancruiserul si G-ul...sunt foarte grele.....deci troliul munceste din greu...troliezi un metru doi..e una...dar cand te troliezi 10-15 m e altceva...un dispozitiv de acel gen ar fi bun...dar din pacate ....inca nu s-a inventat..sau daca exista costa

@Patrolator...tu stii tot timpul cu ce sarcina iti trage troliul?

eu unul nu pre-mi bat capul cu asa ceva...din mica mea experienta stiu cand pot trage in linie ...sau prin rola....una sau mai multe in functie de cat de adanc sunt in cacao

Edited by Marius C alias Turagmes

Pentru a fi eficient ( adica mai mult decat o complicatie inutila ) pentru un troliu de offroad , dispozitivul de conducere a cablului ar trebui sa poata trage tot atat sau mai mult ca troliul in sine ( in cazul tragerii in lateral sa poata conduce corect infasurarea fara sa intrerupa corecta infasurare pe tambur ) ... deci ar trebui sa fie la fel de robust , si mare consumator de energie , oricare ar fi ea .

Placa de presare prezentata de Patrolator doar mentine cablul infasurat corect , poti scoate cablul de otel pe liber fara sa se infoaie pe tambur imediat ce este lasat liber si sa faca probleme de asezare pe tambur sub sarcina .Atat . In rest , vorbele alea cu 'sarcina moderata' ...sunt doar vorbe , ca sarcina aia e usor de moderat ...cu mana , si cam gata .... La troliat 'moderat' ...aaa...sa lasam asa , ca fiecare ie cu logica lui . Sau nu .

Cel mai sigur dispozitiv e cel din ultima imagine , cel putin nu se aduna tot la margine . Corect pozitionat poate ajuta la infasurarea pe o jumatate de tambur , chiar in cazul trolierii laterale -mult mai bine decat fara .

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

... pentru un troliu de offroad , dispozitivul de conducere a cablului ar trebui sa poata trage tot atat sau mai mult ca troliul in sine ( in cazul tragerii in lateral sa poata conduce corect infasurarea fara sa intrerupa corecta infasurare pe tambur ) ... deci ar trebui sa fie la fel de robust ...

Asta am vrut sa zic si eu. Chiar daca nu am experienta in trolieri, am facut-o doar de cateva ori, iti poti da seama de la prima troliere ca un mecanism dintr-ala glisant nu are cum sa faca treaba in sarcina, oricare ar fi ea. Fie il rupi din prima, fie, in cel mai fericit caz, ramane nemiscat. Jucariile alea pot fi utile doar pentru a infasura "frumos" cablul dupa ce ajungi acasa. Dar cine vrea cablul infasurat frumos, mai bine nu foloseste troliul, si il lasa cu look "din fabrica". ;)

Share

• Create New...

Important Information

Access to the Club4x4 Forum is conditioned by adhering to our Rules - Terms of Use