Sari la conținut
bbh_blocked_dnftl
  • GTC-banner-728.jpg.5cc46ba09a7dd8e0286229917ccf417d.jpg

  • GTC-banner-300.jpg.0de16ddb1a65d423b7281e32d9bd2e76.jpg

Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .


FordRanger

Postări Recomandate

Am pe masina Good-Year Wrangler AT/SA. Cel putin din punctul de vedere al producatorului sunt anvelope All Season. Dar Fordul ( Ranger ) nu stie sa mearga 4x4 permanent si eu sunt ceva mai kkcios ( adica mai prapastios ) de felul meu cand vine vorba de mers iarna numai cu spatele . Vreau un set de anvelope dedicate pentru iarna . Acum este cea mai buna perioada pentru cumparat asa ceva , pentru ca au ramas pe stocuri si se fac discounturi mari .

Va rog sa imi sugerati un o marca si un profil mai de zapada. Rangerul il folosesc pe drumuri neamenajate , unde iarna nu se da zapada foarte des .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 55
  • Creat
  • Ultimul Răspuns

Top autori în acest subiect

Top autori în acest subiect

Imagini postate

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Salut,

 

depinde si ce dimensiune de anvelope ai pe masina - pentru ca unele modele de anvelope nu se fabrica chiar in toate dimensiunile.

 

In al doilea rand - de ce ai merge numai cu tractiunea spate pe drumuri acoperite de zapada?

Chiar daca nu ai 4x4 permanent, poti cupla tractiunea 4x4 pe drumuri cu aderenta scazuta (acoperite cu pietris, zapada, noroi, macadam, etc.). Nu este recomandat sa mergi in 4x4 pe asfalt sau pe alte suprafete cu aderenta mare.

 

Cred ca ar trebui sa mai studiezi oleaca manualul de utilizare al masinii tale si sa faci unele incercari ca sa te lamuresti cum si ce merge.

 

Daca vrei recomandari de anvelope de iarna uita-te intai in buzunar sa vezi ce buget ai, apoi la dimensiunea de anvelope care iti trebuie si apoi cauta pe site-uri la producatori.

 

Eu folosesc Nokian hakkapeliitta-lt2/

dar uita-te si la alte modele si producatori. Am vazut review-uri bune si la Dunlop model de iarna pt 4x4.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Alexei , multumesc pentru raspuns.

Specificatiile sunt trecute in titlu : 235 75 15 . Am pus intrebare strict pentru a afla, din experienta celorlalti useri, cat sunt de aderente anume profile si cat sunt de durabile anumite marci. Am intrat pe siturile multor producatori inainte sa pun aici intrebarea. Este greu sa te iei dupa ce spun producatorii cand isi lauda marfa. Toate sunt grozave , toate sunt mai bune decat la concurenta.

Mare parte din profilele vazute pe net mi se par prea putin agresive. Nu sunt destul de cramponate pentru a putea "musca" din zapada . Doresc un profil mai orientat spre zapada mare pentru ca , pentru temperaturi scazute comozitia este aproape identica.

Ca si buget , nu as dori sa depasesc 450 - 500 ron / bucata.

Este interesant profilul Nokianelor tale. Sunt permise in Romania anvelopele cu tinte ?

Uite aici de ce intreb .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Daca vrei sa scapi de morcov si de obsesia vara/iarna uita-te un pic si la goodyear wrangler duratrac 235/75r15.

Este o anvelopa M+S foarte rezistenta care are review-uri foarte bune in zapada, cu un profil destul de agresiv, se situeaza undeva intre mt si at.

Exista site-uri cu review-uri ale utilizatorilor cum ar fi:

http://www.testcauciucuri.com/cgi-bin/rtp_review.pl?rt_rubrik=transporterreifen&rt_profil=105108129&pg=3

Editat de detail
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Specificatiile sunt trecute in titlu : 235 75 15 .

Ca si buget , nu as dori sa depasesc 450 - 500 ron / bucata.

Este interesant profilul Nokianelor tale. Sunt permise in Romania anvelopele cu tinte ?

Uite aici de ce intreb .

 

scuze am trecut prea repede peste titlu :(

 

anvelopele pe care le folosesc sunt fara tinte, doar am dat linkul ca asa apar ele la producator pe site, ca sa iti faci o idee. din pacate la pretul de care spui cred ca e cam greu sa te "lipesti" de nokian :(

 

Daca ai pick-up cred ca faci si treaba cu el = cari greutati, asa ca fii atent si la indicele de incarcare al anvelopei ;)

 

Repet, de ce nu mergi cu 4x4 pe zapada? chiar daca ai nepermanent...

(sunt de acord cu tine ca anvelopele dedicate de iarna / zapada sunt altceva cand vine vorba de zapada fata de AT-uri sau all season-uri)

 

Din experienta mea iti pot spune ca au fost locuri in care am trecut cu anvelope de iarna doar cu tractiune spate, in timp ce cu BFG AT a trebuit sa cuplex 4x4 ca sa trec pe acolo.

 

Desi au un indice de incarcare mare anvelopele sunt destul de elastice (amortizare mai buna a denivelarilor) si sunt foarte silentioase.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Am remarcat ca majoritatea anvelopelor de iarna la aceste dimensiuni au indice de incarcare mare - 109 . Eu am luat Rangerul de zgarcit. Sa nu platesc impozit mare . Daca imi permiteam impozit mare , cumparam Land Cruiser sau Patrol ( de preferinta LC ca are diferential central ) .

Nu prea il incarc. Oricum , niciodata aproape de limita maxim admisa. Il folosesc ca si masina de plimbare prin paduri si de expeditii pe drumuri accesibile . Nu l-am luat ca si cal de povara.

Mai astept sugestii de la colegi care au gume dedicate de iarna pe masinile 4x4 si care au experimentat pe pielea lor aderenta diferitelor profile.

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

LT2 pare ca nu se fabrica pe dimens pe care o cauti tu, se fabrica numai de la 16 inch in sus

ref la indice de sarcina, LT2 are 116/120 si indice de viteza Q

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Eu am purtat niste Insa Turbo profil Ranger, copie adica BFG AT, marcate MS. S-au comportat foarte ok pe asfalt, pe zapada, pe forestiere. Rele pe clisa, iarba inalta si uda si gheata. Dar d-asta are soferul cap, sa-l foloseasca.

 

Ca buget cred ca s-ar incadra.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Anvelopele cu tinte nu sunt permise in mUE.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Am vazut profilul de la Insa Turbo Ranger pe multe masini . Chiar ma gandeam la BFG , insa nu stiam daca sunt bune de iarna. Multumesc de sugestie .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Anvelopele cu tinte nu sunt permise in mUE.

 

exista tari exceptate... dar nu Ro

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

In primul post ai spus ca iti e tarsha sa mergi cu anvelope AT si tractiune numai pe spate.

 

Te-am intrebat de ce nu mergi cu 4x4 in conditiile in care, asa cum spuneai, circuli pe drumuri neamenajate si acoperite cu zapada (iarna) - conditii in care poti rula fara probleme cu 4x4 cuplat si cu o masina cu tractiune integrala nepermanenta (fara dif central).

 

Am mers si eu multe ierni cu AT-uri si nu am dat de belea (asa cum spunea un coleg mai sus, conteaza sa iti folosesti mintea) dar cand am folosit anvelope dedicate de iarna am vazut diferenta :D

 

Depinde si ce fel de zapada este pe drumurile de care spui. Daca ramane zapada moale faci fatza cu AT-urile si ai avea rezultate foarte bune cu gume gen Duratrac asa cum a recomandat un coleg mai sus, insa daca se batatoreste si poate se si lustruieste atunci ai putea avea rezultate mai bune cu alte anvelope.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Eu am Yokohama Geolander I/T G072 si G071. Am avut 4 bucati G072(pentru piata din America si Scandinavia) si 2 le-am stricat, am luat G071, care se vand in Europa. Cred ca la dimensiunea ta gasesti G072, am gasit pe la noi pe net.

Pe zapada, gheata(I/T vine de la ice terain), pur si simplu ingheata,merge pe drumuri pline de zapada si gheata fara nici o problema; mai caut un set pentru noua masina, un Kuga. Am pe alte masini Good Year Ultra Grip SUV, (si nu au nici o aderenta pe zapada/gheata-stifturi, luate de noi) si Pirelli Sottozero dar nu sunt nici pe aproape.

Editat de flay

Land Rover Discovery td5 1999

Jaguar XJ8 2002

Ford Mustang Ecoboost 2017, Land Rover Discovery Sport (benzina) 2017

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

http://www.anvelope-autobon.ro/anvelope-cooper/discoverer-m-s/235-75-r15-14198/

Acestea mi-au plăcut şi sunt la un preţ acceptabil.Le-am văzut puse pe un Ranger din 2002.Au profil lamelar care te ajută pe zăpadă bătătorită şi gheaţă iar distanţa dintre profilele exterioare este considerabilă şi asta îmbunătăţeşte aderenţa pe zăpadă moale şi afânată.

Eu o să folosesc iarna BFG AT că au m÷s şi fulgul.Le-am cumpărat în ideea că o să le folosesc pentru tot anul.O să pun un sac de nisip în benă .Acum este incălţată cu BFG KM2.

Amicul meu a folosit pe Mazda b2500 Vredestein,

http://www.cauciucuridirect.ro/product/R-102682

şi face naveta zilnic 30km pe un traseu montan.Nu l-am văzut să pună în benă vre-un sac de nisip şi nu merge decât cu tracţiunea spate.Are 205 R16c.La 235 75 15 aderenţa nu cred că o să fie aceeaşi,lăţimea anvelopei fiind considerabil mai mare iar aderenţa pe zăpadă batatorită şi gheaţă mai scăzută dar cu un plus pe zăpadă afânată.

Dar totul este o provocare la alegerea anvelopei potrivite aşa că o să-ţi urez succes!!!

Editat de hul-hul
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Am M + S de la Goodyear Wrangler . Sunt si mai cramponate decat Cooperurile . Vreau un set dedicat de iarna cu un profil mai aerisit . Majoritatea sunt compacte. Ori fi bune ca si compozitie a cauciucului dar cele mai multe sunt destinate rularii pe asfalt inghetat . Eu caut un profil A/T pe compozitie de iarna .

A avut cineva Hankook Dynapro Icept RW08 ?

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Salut,

La un moment dat am avut pe Patrol, Brigestone Dueler d694. S-au comportat f bine atat iarna cat si vara ...Acum vad ca au scos un profil interesant d697 all terain...

consiliere - diagnoza - evaluare - recovery

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Aceleasi le-am avut si eu , de iarna sunt bune spre chiar mai bine ... pe asfalt le omori cu zile , cauciucul e moale ... ( fiind cu flancurile subtiri si flexibile , pe patrol le tineam cam sus in presiune si nu prea-mi placea asta ... dar nu s-au plans . Nu le-am dat jos de nasoale , ci pentru ca la viraj maxim imi atingea roata in ... o chestie de la amortizoare , fiind incaltate pe jenti ET+20 , dupa conversia suspensiei ).

 

Pentru iarna au fost bune , 'de iarna' , dar nu de nota 10 . Ca sa fie de nota 10 ar fi trebuit sa se apropie de senile ... zic ...

... sa fim corecti pana la capat !

Nu cere nimeni sa fii impecabil si un fel de varf de gama , doar corect e destul !

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Cam asta e "buba" pick-up-urilor. Sint "usoare de spate" cind bena-i goala si de asta au probleme cu aderenta la 2x4. Si nu numai iarna, ci si vara, pe teren umed si alunecos. Eu cred ca solutia ar fi una combinata: oarece greutate in bena + cauciucuri adecvate (dupa buget, dupa teren, dupa sofer...).

 

Io am rezolvat problema cu doua "tyre carriers" facute in garaj care asigura greutatea suplimentara si 265/70 R15 Silverstone MT-117 Xtreme pe timp de iarna.

 

Asa ca am cu mine intotdeauna inca 2 cauciucuri, dar e mult mai bine dacit sa tot incarc si sa descarc saci cu nisip in bena. Unde mai pui ca ramas impotmolit cu cauciucurile de vara, dai jos MT-urile si le pui pe fata (sau spate) si iesi din necaz.

 

Daca pe zapada MT-urile sint extraordinare, in schimb daca ai de intrat pe asfalt...parca mergi cu senile...

 

Deh, fiece moneda are si cap si pajura...

........ A Woman's Rule of Thumb: If it has tires or testicles,You're going to have trouble with it. ......... :2dr

... For men: Any hobby with tits or wheels will leave you broke...:h5

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Eu merg de 4 ani cu BFG AT atit iarna cit si vara.Iarna nu m-au facut niciodata de rusine,nu am pus lanturi pe masina niciodata indiferent cit a fost zapada de mare.Am 130000 de km cu ele fara nici o pana.Si-au meritat banii pe deplin.

Gandirea corectã vine din experienta. Din nefericire experienta vine din gandirea gresita.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

iarna asta am avut pt prima oara BFG AT pe masina dimensiunea 235/85/16 si s-au comportat mai bine decat Nokian winter ceva (nu hakapelita) 265/65/17 pe care le am pe Toyota.

a ajutat probabil si faptul ca sunt mai inguste.

am preferat sa merg pana la urma, cat a fost zapada, cu Pajero si am dat Toyota prietenei.

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Va rog sa imi sugerati o marca de anvelopa si un profil bune pentru iarna . Specificatiile 235 75 15 .

 

Am cautat imagini cu fiecare profil in parte , pe care ati avut amabilitatea sa mi le sugerati .

 

Bridgestone Dueler AT D694

1084985029_BridgestoneDueler_AT_D694.jpg.7078f86a3c5528fbf329d0f4f905b8e1.jpg

 

Goodyear wrangler duratrac

1088968914_goodyearwranglerduratrac.jpg.d932d5eb87add67b60ca3a506053ea96.jpg

 

Insa turbo Ranger

1754529617_InsaTurboRanger.jpg.939af7d8730292fe9c08a3ac6151427a.jpg

 

Nokian Hakkapeliitta lt2

292768688_NokianHakkapeliittalt2.jpg.7eee48be2fbaad360ccd4edaaff78c89.jpg

 

Cooper-Discoverer-MS

Cooper-Discoverer-MS.jpg.098d98ee33b2d7590ae69277a5654146.jpg

 

Yokohama Geolandar g072

295749763_YokohamaGeolandarg072.jpg.e7944547925300e84620f04297decb6a.jpg

 

Silverstone-M-117-XTREME

Silverstone-M-117-XTREME---SIMEX---31x10-5x15.jpg.c6466b977be415b896fc0f74ea8062bb.jpg

 

bfg-all-terrain

[ATTACH=CONFIG]214271[/ATTACH]

bfg-all-terrain.jpeg.05d7826f11636f41b31ddd6493c0266f.jpeg

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 luni mai târziu...

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Am gasit o oferta foaaaarte buna de reducere la reducere pentru un set de anvelope de iarna GoodYear Wrangler Ultra Grip . Ce parere aveti despre profil ? Atasez o fotografie pe care am gasit-o mai detaliata ( nu este situl unde am gasit oferta , nu vreau sa fac reclama :grin: , dar este cea mai detaliata foto cu profilul ) . Mie mi se pare putin compact pentru a avea performante bune pe zapada . Dar pretul este de vis . Sub 350 ron/ bucata .

Ma intereseaza pentru drumuri cu zapada si mai putin umblate , insa profilul nu imi inspira incredere desi anvelopa face parte din categoria premium.

1365975064_goodyear-wrangler-ultra-grip-ultragrip-ms-anvelopa-4x4-iarna-anvelope-brasov-chimono.jpg.ada0cfa251f5b9f56c5520fde92a7da1.jpg

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Parerile despre profilul asta sunt impartite, majoritatea, insa, il considera ca fiind "mediu" ca performante pe timp de iarna. Cel mai important, zic eu, ar fi sa verifici inainte de achizitie DOT-ul lor (pot fi "ramasite" dintr-un lot mai vechi si sa nu mai aiba multa "viata", din start):wink:

It's not a "Jeep thing" it's the real thing ....LAND ROVER ! icona%20(200).gif

Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri

Re: Recomandare marca de anvelopa si profil bune pentru iarna 235 75 15 .

 

Am intrebat vanzatorul despre acest aspect si mi-a oferit posibilitatea de a verifica DOT-ul la primire. Zice ca nu poate verifica el , pentru ca anvelopele ar fi in alta tara ( presupun ca Ungaria ) , dar isi asuma riscul sa le refuz daca sunt mai vechi de 2013. Mai au la oferta si Nexen Roadstone Vinguard care au un profil mult mai agresiv ( seamana mult cu Yokohama Geonaldar si pretul este foarte bun , insa nu stiu nimic despre producator .

Nu vei fi judecat niciodată de un om mai bun ca tine. Cei care judecă îşi urăsc, de fapt, propriile greşeli şi neputinţe.
Link spre comentariu
Distribuie pe alte site-uri


×
×
  • Creează nouă...

Informații Importante

Accesul pe Forum Club4x4 este conditionat de respectarea Regulamentului - Termeni de Utilizare